Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Miejsce i zadania snajpera w dzisjeszym ASG


Recommended Posts

1. Jeśli już snajper porusza się z drużyną (gdzie przez drużynę rozumiem zespól składający się z więcej niż 4 osób, gdzie większość jest wyposażona w broń szturmową) to jego rola nie rożni się zbytnio od człowieka z karabinem wsparcia. Kilkoma strzałami sprowokuje przeciwników do położenia się na ziemi, a potem ostentacyjnie odsłaniając swoja pozycje wywołuje presje psychiczną i nie pozwala im wstać. W tym czasie reszta drużyny flankuje.

 

2. Niestety zasięg i precyzja to podstawa. Jeśli AEG w Twojej ekipie mają średnio 300 fps to Ty musisz mieć 500, jeśli oni maja 500 to ty musisz mieć z 650. Inaczej całość nie ma większego sensu, Ty pykasz sobie po jednej kuli, a przeciwnik wysypuje na ciebie wiadro kompozytu. Na szczęście w tym całym wyścigu zbrojeń jest jeden pozytyw. Te 650 fps daje kolo 100 metrów skutecznego zasięgu, a na tą odległość ciężko już bez optyki wcelować.

Edited by Legileg
Link to post
Share on other sites
  • Replies 337
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pomysł z optyką to może i ma sens ale:

- zwykły "szturmiarz" z AK/M16 z 450fps nie musi używać megadokładnych przyrządów optycznych do celowania, może to nadrobić choćby ogniem ciągłym :-P Więc snajper z (samo)powtarzalną repliką wiele nie wskóra.

 

- co jak ktoś ma replikę broni, gdzie szeroko pojęta optyka jest wskazana, np AUG A2 i mając te 400-450fps posadził sobie dla lansu optykę 2x-4x? To już jest snajperem? A może antysnajperem?

 

Ale jeśli snajper ma przewagę kamuflażu, to nawet nie posiadając znacznej przewagi zasięgu repliki (ale cicha i używana z głową) to może mieć przewagę.

Edited by Panocek
Link to post
Share on other sites

1. Wskóra, bo 450 a 650 fps to dobre 30-35 metrów różnicy w zasięgu.

 

2. Nikim nie będzie. Aug nie wzbudzi takiej presji jak broń snajpersja.

 

3. No jasne... A jeszcze większą przewagę będzie miał, gdy weźmie normalnego AEGa, bo wtedy zamiast jednej osoby ściągnie serią cały team.

Link to post
Share on other sites

przypomnialbym jeszcze o fakcie cichych strzalow - nawet "snajper" z elektrykiem nie jest tak cichy, co z tego ze odda strzal z 60 metrow czy 70 czy nawet 100 - nie znam osoby, ktora z elektryka byla by pewna strzalu na odleglosc powyzej 60 metrow bez strzachu przed koniecznoscia "poprawiania".

 

Nie zasieg sie tak dokonca liczy ale to czy z odleglosci 50 metrow oddasz cichy strzal pozostajac niewykrywalnym co dla mnie jest niemozliwe, posiadajac bron elektryczna.

Link to post
Share on other sites

Ja chyba ciągle uważam, że w ASG liczą się tak samo umiejętności i wyposażenie jak umiejętność wczucia w klimat, która czasem przekłada się na skuteczność. Nie wyobrażam sobie gracza z repliką o mocy 600 fps (czy to gaziak, aeg czay czterotakt sprężynowy) który nie potrafiłby się wczuć w rolę snajpera i dobrze się bawić ale wyobrażam sobie równie dobrze bawiącego się snajpera z dużo gorszym szpejem i umiejętnościami. Wydaje mi się, że niektórzy zbyt poważnie podchodzą tutaj do tej ZABAWY :)

 

Poza tym wszystkim, nawet odcinając aspekt militarny od naszej zabawy, posiadanie przewagi w zasięgu samo z siebie wymusza inny sposób gry ( aby wykorzystać to maksymalnie) niż reszta spędu. Zatem, jeśli chcemy przenieść do gry coś więcej prócz klimatu, otoczki - zyskać jakąś taktyczną przewagę ( termin z d... ) - zasięg staje sie podstawowym wymogiem.

 

Chyba banały już tu lecą. A ja ciągle nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie - jak ciekawie wykorzystać snajpera w scenariuszach niekoniecznie milsimowych, wielogodzinnych itd.

Edited by Kubaforge
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Trydont, zakład że z repliki typu PSG-1 oddam strzał na odległość powyżej 60 metrów bez strachu przed koniecznością "poprawiania"?
A jak wiaterek powieje? ;-) Wiatr w ASG jest dość bardzo uciążliwy. Kuleczki mają małą masę i są dużo bardziej podatne na wiatr, przez co ich tor lotu jest mniej przewidywalny niż w ostrej broni. To chyba też przeszkadza Snajperom w ich działaniu na odległość... Zwłaszcza w ASG. Więc przydatność snajpera maleje. Jeśli piszę głupoty, poprawcie mnie. Edited by Side
Link to post
Share on other sites

A ja mając snajpera w drużynie dał bym mu zadanie siania terroru i strachu w głębi ugrupowania npla. Po prostu idź i poluj! Wiecie jak na psychikę człowieka działa świadomość ciągłego zagrożenia, jak paraliżuje go strach.

Takie działanie mieści się w taktyce działania zarówno prawdziwych snajperów jak i snajperów ASG. Drugi sposób działania to polowanie z za linii ugrupowania własnego. To także jest metoda o której piszecie wcześniej.

Ale dla prawdziwego snajpera prawdziwą adrenaliną i klimatem jest POLOWANIE! Rozpoznanie, działanie w linii obrony, blokada kluczowych pozycji to tak jak pisał Thor bonus. No chyba, że snajper (zespół) sam blokuje, powiedzmy flankę. Ha, to jest właśnie to!

Mając łączność ze snajperem działającym samodzielnie w głębi ugrupowania przeciwnika dowódca może otrzymywać jak przekazywać informacje uzupełniające, rozkazy likwidacji konkretnych celów itp.

A najlepszą zabawą jest walka snajper kontra snajper :)

To także jest jednym z głównych zadań snajperów na prawdziwym polu walki.

Link to post
Share on other sites
Przy replice z prędkoscią wylotową kulki 0,25g rzędu 500-550 fpsów na te 60 metrów musiało by wiać tak dobrze ponad 4B żeby przeszkodzić kulce.

Po części wierzę na słowo, ale i tak sprawdzę to w praktyce ;)

 

Czytam i czytam jak piszecie o Snajperach. Rozumiem, że snajper w ASG to osoba, która poruszając się ostrożnie, niezauważalnie zajmuje jakąś pozycję. Leży tam kilka godzin, obserwuje część pola rozgrywki, dostarcza informacji dowódcom i oddaje kilka strzałów likwidując przeciwnika... tak?

 

Natomiast strzelec wyborowy w ASG... Czy to taki "Snajper" poruszający się wraz z drużyną? Nie wiem dokładniej jakie elementy różnią te dwie osoby w ASG.

Edited by Side
Link to post
Share on other sites

Strzelec wyborowy to "zwykły" członek teamu który posiada replikę ze znaczną przewagą zasięgu i precyzji. Bardzo często samopowtarzalną (SPR/SR/inne klony karabinków). Zadanie? Ano dać odpowiednie wsparcie oddziałowi kiedy potrzeba. Podobna fucha do fuchy machinegunnera tylko w trochę inny sposób realizowana.

Link to post
Share on other sites

A ja zadam pytanie: Czy można być "dobrym" snajperem nie mając 500 fps tylko VSR'ke, która nosi na jakieś 45-50 metrów (na 0,28) :lol: ?

 

Wiem, że pytanie może być trochę nie na miejscu bo dużo o tym było, ale czy na przykład można odnieść większą skuteczność mają replikę o tej samej donośności co przeciwnik, ale robić to z głową?

Link to post
Share on other sites

Jak masz "łeb na karku" a przeciwnicy to debile to nawet ze zprężynową Beretta czy Glockiem możesz być lepszy od nich.

 

Tylko nie bardzo widze gdzie tu miejsce dla SNAJPERA ?? Ile razy bedzie wracął kotś kto będzie się pytał czy można być snajperem z repliką która ma parametry większości standardowych replik na "polu walki" ??? Ile razy ktoś będzie próbował udowdniać że jest snajperem strzelajac na 30 metrów ??

 

Ostrzegam jeszcze jeden taki tekst, zapytanie itp bez żadnych dywagacji leci w kosmos.

Link to post
Share on other sites

Happy666, prowokujesz co bardziej nerwowych forumowiczów do nerwowych odpowiedzi. Ja także jestem nerwowy, a więc........nie zawracaj d....takimi sprawami w tym temacie. Czytaj to co napisali inni i albo pisz coś co ma sens albo czytaj i nic nie pisz.....

Nie denerwuj spokojnych ludzi :)

Sorki za off top, ale mnie poniosło. :killer:

Link to post
Share on other sites

Jak podzielam zdanie thora, prawdziwy snajper w ASG jest tak naprawdę nudną funkcją, najlepiej być strzelcem wyborowym który czai się z tyłu grupy i zdejmuję niepotrzebnych oponetów jednym porządnym strzałem. Jak praktykuje taką zasadę, i np. nie ma dobrego kamuflażu tylko dobrą farbę, ciuchy i hełm takie jest moje zdanie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

No toś poleciał klasykiem ...:)

Choć ,jak teraz sobie myślę, to paradoksalnie ( bo trudno porównywać precyzję strzału ) strzelanie na duże odległości w ASG jest troszkę zbliżone do tarczowego. Jakość broni pomija dokładność przeniesienia błędu w dużym stopniu, ale błędy oddechowe na przykład, będą się przenosiły na strzelanie z repliki na dystansie rzędu 60 - 70 metrów.Pamiętam swoje zaskoczenie gdy po raz pierwszy dopadłem replikę, po paroletnim doświadczeniu z waleniem do kartonu :D, że nie ma podrzutu i wali w punkt na kilka metrów - później czar prysł niestety... Cóż, lektura na pewno godna plecenia, pytanie ilu ją przeczyta od dechy do dechy

Link to post
Share on other sites

W dzisiejszym ASG rola typowego snajpera jest utrudniona ze względu na mniejszą różnice w zasiegu do broni szturmowej niż w rzeczywistości. Pisząc typowego snajpera mam na myśli odróżnienie od roli strzelca wyborowego która to róznica została opisana w poprzednich postach tego tematu.

Praktyka jest taka iż w większości przypadków rola snajpera sprowadza sie do zadań strzelca wyborowego, wynika to po części z tego iż scenariusze gier nie zakładają "specjalnych zadań" gdzie snajperzy mogliby się pokazać. Osobiście moja rola najczęściej sporwadzała sie do:

1) Podążanie z oddziałem i likwidowania celów specjalnych np karabinów maszynowych (szczególnie tych o duuużym zasięgu), innych strzelców wyborowych, dobrze ukrytych strzelców itd

2) ochrona jednostek własnych przy szturmowaniu budynku (czyli obserwacja okien i niedopuszczanie do ataków na szturmujących kolegów)

3) działanie odstraszające - pokazanie się wyraźnie przeciwnikowi (najpepiej skutecznym strzałem 8-) ), podczas gdy koledzy szykują się do ataku z boku lub tyłu

4) obserwacja określonego terenu i raportowanie do sztabu.

 

Namiastkę typowego snajperzenia zrobiliśmy parę razy z kolegami w bardzo prostym scenariuszu:

dwie drużyny a i b

W drużynie A jedna osoba wybierana jest na VIPa (jej smierć kończy zabawę)

W drużynie B sami snajperzy (moga działac razem lub osobno)

zadanie drużyny A przeprowadzić VIPa z punktu X do Y.

zadanie drużyny B zlikwidować VIPa

scenariusz dość krótki (w zależnosci od długości trasy lub jak szybko zginie VIP) ale wielu osobom się podobał

 

pozdrawiam wszystkich maniaków ASG

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Odpowiadając na pytanie Kuby: ( nie wiem czy byłeś na tej grze na Brusie)

 

Nasz etatowy marksman tym razem wcielił się w postać jednego z dwóch snajperów poruszających się po dość dużym obszarze leśnym. Ich początkowe zadania polegały na współpracy w zadaniu eliminowania wyznaczonych (papierowe tarcze z postaciami) celów. Wiem ile radochy sprawiały chłopakom miny "strażników", kiedy ich kulki trafiały w cel ponad głowami "wroga", a oni, niezuważeni wycofywali się bez strat. I całość ich podscenariusza odbywała się w trakcie trwania walk innych, sporych oddziałów.

Gra trwała wcale nie długo jak na zasady CCS bo ok 6-7h. Ale zgadzam się że to niezbędne minimum, aby się w skryty sposób przemieścić rozlokować, powalczyć i wycofać.

Bardzo dobra moderacja gry pozwoliła abym, jako dowódca oddziału, mógł wykorzystać, zakamuflowanego niedaleko pozycji "wroga",snajpera, w roli obserwatora , ale również eliminatora obrony w momencie naszego szturmu na zadany cel.

Niewątpliwie najlepiej byłoby aby on sam się tu wypowiedział.

Edited by Jacek Cd Dzikijunak
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

ja przeczytam:)

 

 

no coz, w asg snajperstwo zalezy duzo od wczucia sie.

odpada nam troche zaleznosci od techniki naciskania spustu, odrzutu, blysku strzalu itp.

nie mam okazji wychodzic przed switem, przygotowac stanowiska podstawowego i co najmniej jednego rezerwowego aby oddac 1 strzal, albo go nie oddac, i czekac do nocy aby moc sie wycofac. ale z uwagi na ograniczony czas moge jednac polowac, na co te 3-4 godziny wystarczaja.

w asg moge sobie pozwolic czesto na drugi a czasem i na trzeci strzal z tej samej pozycji.

nastepnie zostaje niezauwazony w zamaskowanej pozycji (piekna sprawa gdy koles robi nad toba krok i idzie dalej)lub ja zmieniam jesli teren na to pozwala.

takze mozna pobawic sie w snajpera ale trzeba miec na to zajawe i cwiczyc cwiczyc i cwiczyc, jak w kazdym sporcie:)

Edited by GERALT
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ja jako snajper w mojej druzynie prawie zawsze zostaje wyslany z kolega na zwiad i przekazanie info o ruchach przeciwnika , i po tym jawole sie usadowic na jakiejs upatrzonej wczesniej miejscowce z ktorerj strzelajac przeciwnik nie wie z kad uderzylem :uśmiech: ... wiec popieram legilega bo z niewielkiego doswaidczenia mozna sie samemu skapnac .. a co do tego ze strzelec wyborowy moze sie zamienic w snajpera lub odwrotnie tez jest sluszne ... wiem to bo tak robilem xD to co mowi thor ze zeby dojsc do miejsca upatrzonego przez siebie ( snajper ) trzeba poczekac te 5-6 godzin a zeby ktos wszedll na celownik potrzeba 1 doby tez jest racja i dlatego ja wole strzelac sie w mniejszch miejscach takich jak budynki sprzed I wojny czy cos takiego jak u nas z 6 wielkimi oknami i rozwalonym to fundamentow domu w ktorym jest duzo miejsca do przemieszczania sie , do ktorego dojde po max 1 h

Mnie najbardziej kreci dluga i zacieta walka w ktorej na 1 rude ustrzele 0 - 2 maximum ziomkow ... to tyle od siebie ... pamietajcie ze moge nie miec racji bo strzelam sie rok w tym 5 miesiecy jestem teamowym sniperem :killer:

 

no i zapomnialem dodac ze nie ma sensu sie strzelac jako snajper w miejscu np zabudowanym do ktorego jest jedno wejscie <zal> dlatego z kumplami zrobilismy na miejscowce drobne zmiany takie jak ... odrabalismy mur ktory zagradzal wejscie na poligon A , dorobilismy kilka scian itp ... no i teraz napastnicy ktorzy atakuja stary budynek maja do wyboru 3 warianty < jak w cs tylko ze tam sa a i b > a u nas A B i C i tyle ;-)

 

[Pisz poprawnie, stosuj interpunkcję i wielkie litery.]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...