Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Dowodzenie na MilSim'ach


Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Fakt C też mi poleciało, ale akurat cywile nie zawsze są w grze i nie raz pomijam/ograniczam to na zasadzie info - unikać jako wrogo nastawieni lub standardowe zasady w airsofcie.

 

Panowie to co napisałem to tak jak wspomniałem wcześniej. Stosowaliśmy/pisaliśmy to przed grą, bo w czasie zwykle nie starczało nam czasu/możliwości. Zwykle nie ma też okazji do działań na szczeblu wyższym niż drużyna :) Dowodzący taką grupą ludzi albo wprowadza swoich na grze jak wróci z odprawy lub odbierze rozkazy inną drogą np. radio (czyli ustnie ;) jak wspomniał Soman) albo działamy cały czas w terenie i każdy widzi co jest grane.

 

Chętnie poczytał bym gdzieś opisane jak to powinno w naszym wojsku wyglądać, nie tylko u USmanów. :)

 

 

Krecik - pogadamy, my nie mamy 500km do siebie.

Link to post
Share on other sites

Ciekawa dyskusja, włączę się na chwilę.

 

Powiem tak: to działa (papierologia) pod warunkiem, że strony pracują na tych samych normach i standardach.

 

HoHoL przytoczył już przypadek milsima Pościg 2, który organizowałem. Pierwszy raz współpracowałem z grupą Ranger Unit, której została powierzona misja typu CSAR. OPORD opracowany wg normy STANAG 2014 został zrozumiany i przyjęty przez bez zbędnych ceregili, bo grupa znała już wcześniej te formalizmy.

 

Dzięki temu milsim nabrał smaczków i sprawił satysfakcję każdej ze stron - udało się coś sprawnie przygotować i przeprowadzić.

 

Do czego zmierzam: nie ma co wyważać otwartch drzwi (są gotowe normy), ale nie ma co też komplikować i sztucznie utrudniać, wprowadzając tysiące nowych pojęć za jednym zamachem - ludzie muszą mieć czas na poznanie ich, zrozumienie, przećwiczenie.

A i też nie każdy musi je znać, jak również nie każdy będzie miał ochotę na ich poznanie.

 

K.I.S.S. :-)

Link to post
Share on other sites

Znam ten opis z wiki.

Miałem na myśli całe TLP, a nie sam rozkaz. :)

Słyszalem kilka wypowiedzi, że np. risk assesment u nas w ogóle nie istnieje. Jestem ciekaw jak daleko odbiega to od prawdy.

Zdaję sobie też sprawę, że np takie OCOKA i kilka innych jest i u nas, ale nie tak zapisane w instrukcje i procedury :)

 

Szpargał, ja tam się z Tobą zgadzam :D

Edited by lup
Link to post
Share on other sites

Słyszalem kilka wypowiedzi, że np. risk assesment u nas w ogóle nie istnieje.

 

Lup, zejdź na ziemię, zarządzanie ryzykiem gereralnie leży w "nowoczesnych" firmach, a co dopiero mówić o takich skostniałych strukturach jak armia. ;-)

Nie wydaje mi się, aby wojsko robiło to w jakiś zaawansowany sposób, chyba że jest tu jakiś praktyk wojskowy i nas oświeci.

 

Miałem na myśli całe TLP, a nie sam rozkaz. :)

 

Co to znaczy "całe TLP"?

Link to post
Share on other sites

Nasi politycy robią to co dzień w locie analizując z kim warto się np. dać sfotografować ;)

 

Nie mówię o zaawansowanych sposobach. Ja się zastanawiam czy w ogóle jest (i nie myślę tu o dokumentach typu scenariusze strategiczne pisane w ministerstwach, ale na poziomie np. batalionu). W końcu nie jesteśmy Chinami gdzie wg. powiedzenia mogą bez obaw atakować małymi oddziałami po 7-8 mln ludzi...

 

TLP? A np. tu masz opisane:

http://www.armystudyguide.com/content/army...cedures-3.shtml

Link to post
Share on other sites

Lup, ja zawsze przygotowuję się do "misji" wg zasad wymienionych w podanym linku. A czy to się nazywa TLP czy inaczej nie ma znaczenia - skupiam się na CELACH jakie chcę osiągnąć a nie metodach.

 

Myślę że większość milsimowych ekip tak robi, chyba mało kto przyjeżdża na imprezę bez przygotowania.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...