Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Bore-Up CA, Guarder, Systema


Recommended Posts

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ja mam 430 fpsów i dwie kolejne osoby z którymi się strzelam mają po 540 i 500 fpsów a kulka dolatuje na tą samą odległośc.

Więc proszę wytłumacz mi po co ludzie pachają grubą kasę w tuning replik, bo z tego co mówisz wychodzi, że osiągi się nie zmieniają a zużycie części przecież jest większe. ;-)
Link to post
Share on other sites

To że dolatuje na podobną odległość, nie znaczy jeszcze że repliki mają taki sam zasięg...

W gruncie rzeczy wszystko sprowadza się do tego, po przebyciu jakiego dystansu kulka zmniejszy swoją prędkość do takiego stopnia, iż zacznie opadać.

 

Fakt faktem, że różnica fps jaką daje BU jest na tyle niewielka, iż różnica zasięgu może być słabo dostrzegalna. Pytanie wtedy, czy jest sens wywalać ~200 zł na te 25 fps, które średnio otrzymamy. Co innego, jeżeli i tak jesteśmy przy wymianie zespołu cylindra, wtedy chyba warto dołożyć, bo zestaw o standardowej szerokości nie jest wcale dużo tańszy.

Link to post
Share on other sites

Hmm... Czyli ogólnie podsumowując: najlepiej miec springa stockowego...

 

Jest wiele kalkulatorów na różnych stronkach, które obliczają fps, joule, zasięg. Po wpisaniu większej ilości fps wzrasta też zasięg, chyba że w praktyce wygląda to inaczej...

Link to post
Share on other sites

Nie qmam o co caman...Przecież już w podstawówce był "rzut poziomy" (co jest dokładnie odpowiednikiem strzału z repliki) i jak byk wychodzi, że przy tej samej masie qlki odległość lotu się zwiększy. Nie wiem skąd te wyniki na PTW się wzięły, ale ktoś tu coś pomieszał :)

Link to post
Share on other sites

Yhy... Po co by się montowało M160 jak na M100 jest podobno taki sam zasięg? Może szybciej doleci do celu, ale lepiej żeby kulka wolniej leciała i żadziej się wymieniało części z gb... Odwołuję się do teori tego kogoś (już nie pamiętam kto to mówił :-F ) kto mówił o takim samym zasięgu przy różnych ilościach fps...

Link to post
Share on other sites

Może to wynikać z oporów powietrza. Tym niemniej nie uwierzę, że takie coś ma miejsce w normalnej replice.

 

Stary, no pomyśl logicznie. Rzuć kamień lekko, rzuć kamień mocno. No i co się stanie?

 

A już żebym nie był gołosłowny:

 

Z= Vo * sqrt (2Ho/g)

 

gdzie:

 

Z - odległość (zasięg)

Vo- prędkość początkowa

sqrt- pierwiastek

Ho - wysokość z jakieś się rzuca ciało (strzela)

g - przyspieszenie ziemskie

 

fizyki się nie oszuka.

 

Dla humanistów: ZASIĘG STRZAŁU ZALEŻY WPROST PROPORCJONALNIE OD PRĘDKOŚCI POCZATKOWEJ, KROPKA.

Edited by Demo666
Link to post
Share on other sites

Demo, nie można pomijać oporów powietrza. Było już wałkowane na forum, że repliki nawet przy nie wiadomo jakiej ilości fpsów nie są w stanie osiągnąć jakiś ogromnych zasięgów właśnie ze względu na opór powietrza.

Weź pod uwagę to, że różnica w masie kamienia i kulki jest znaczna.

Link to post
Share on other sites

Demo, nie można pomijać oporów powietrza. Było już wałkowane na forum, że repliki nawet przy nie wiadomo jakiej ilości fpsów nie są w stanie osiągnąć jakiś ogromnych zasięgów właśnie ze względu na opór powietrza.

Weź pod uwagę to, że różnica w masie kamienia i kulki jest znaczna.

 

Oczywiście, niemniej jednak wzór jest prawdziwy. Wzór uwzględniający opory powietrza będzie bardziej dokładny, i da inny wynik niż uproszczony, ale wciąż:

 

WIĘKSZA PRĘDKOŚĆ WYLOTOWA DA DALSZY ZASIĘG.

Link to post
Share on other sites

Demo, nie można pomijać oporów powietrza.

 

No to masz: Wzór na rzut z uwzględnieniem oporu powietrza.

 

xo, yo - współrzędne początkowe

e - liczba Eulera = 2,7182818284...

g = 9.81

t - czas

k - współczynnik oporu

vox - prędkość początkowa x

voy - prędkość początkowa y

 

x(t) = xo + Vox/k * (1 - e-kt)

y(t) = yo + Voy/k + g/k2 - gt/k - ((k * Voy + g)/k2)*e-kt

 

 

Nas interesuje to:

 

x(t) = xo + Vox/k * (1 - e-kt)

 

Zmniejsz sobie Vo i nie ma siurka we wsi. Panowie, wzór uproszczony który podałem wyżej jest uproszczony, ale prawdziwy.

 

ZAWSZE I WSZĘDZIE: WIĘKSZA PRĘDKOŚĆ POCZĄTKOWA = DALSZY ZASIĘG.

 

Mocniejszy naciąg w łuku/ kuszy = większy zasięg

Większe ciśnienie w butli markera w paintballu = większy zasięg

 

No fizyka po prostu, no fizyka.

Link to post
Share on other sites

Mnie to przekonuje, choć przyznam że trochę się pogubiłem we wzorze...

 

Pytanie tylko: jaki jest stosunek wzrostu prędkości początkowej do wzrostu zasięgu - bo chyba o to rozbija się cała sprawa?

Spotkałem się z poglądami że w niektórych przedziałach "wzrostu" fps zasięg rośnie bardziej w innych mniej. No i czy jest sens zakładania samego BU? Spory koszt, 20 fps więcej no i co to daje?

Link to post
Share on other sites

Pytanie tylko: jaki jest stosunek wzrostu prędkości początkowej do wzrostu zasięgu - bo chyba o to rozbija się cała sprawa?

 

Oczywiście, że przy tej masie ciała rzucanego w pewnym momencie przyrost zasięgu do wymaganej mocy będzie bardzo mały. Tak na oko to IMHO do 450 fps jeszcze jest sens myśleć.

 

Jak komuś się chce, niech sobie stuknie programik np w MATLABIE, podstawi do wzoru dla różnych prędkosci wylotowych (np. od 300 do 600 fps ze skokiem 1 fps) i zobrazuje wszystko wykresem. Będzie wtedy ładnie widać kiedy krzywa ryje ostro do góry i mamy mały przyrost.

 

To oczywiście będzie jednak bardzo dużym uproszczeniem, bo wraz ze wzrostem mocy wrzucamy cięższe kulki.

 

A czy opłaca się ładować w BU? Wydałem ponad 1500 pln na M15 A4 z lvl1 i jakies 250 pln na AK74 Cymy o tych samych osiągach...Po prostu no comment :(

Link to post
Share on other sites

A czy opłaca się ładować w BU? Wydałem ponad 1500 pln na M15 A4 z lvl1 i jakies 250 pln na AK74 Cymy o tych samych osiągach...Po prostu no comment :(

 

Ała...

 

A co do tych oporów powietrza, to może będziemy się strzelac w próżni? ...

Link to post
Share on other sites

Ała...

 

A co do tych oporów powietrza, to może będziemy się strzelac w próżni? ...

 

Byłaby bajka :) A nie wiem czy zauważyliście. Postrzelajcie się w mroźną zimę i gorące na maxa lato. Zauważycie z pewnością, że w lato qlkeny latają znacznie lepiej. A dlaczego? A bo jest gorąco, powietrze robi się rzadkie, a co za tym idzie stawia mniejszy opór :)

Link to post
Share on other sites

Taka mała dygresja. Należy pamiętać jeszcze o jednym aspekcie. Ktoś kiedyś na tym Forum napisał: "Liniowy wzrost siły sprężyn nie wpływa proporcjonalnie na zasięg i celność. Do tego dochodzi jeszcze aerodynamika kulki". Kształt pocisku w tym wypadku kula powoduje, że następuje bardzo szybka utrata prędkości pocisku.(porównać to mozna do kul ołowianych wystrzeliwanych z np: muszkietów do pocisków ostrołukowych. Kula ołowiana traci około 2,5m/sek. na każdy metr swego lotu - pocisk ostrołukowy to 0,7- 1 m/sek. Po 100m kula ma już tylko połowe swojej energii, pocisk ostrołukowy na tym samym dystansie rtaci tylko ok. 11-16%).Wydaje mi sie, że może to być niezła analogia. Na zasięg replik nie tylo ma wpływ prędkośc początkowa, ale i kształt pocisku.Wniosek? Żeby zwiększyc zasięg trzeba by tez zmienić kształt pocisku. Bo może się okazać, że zwiększając fps-y zasięg przy tym typie amunicji wzrośnie nam symbolicznie.

Link to post
Share on other sites

Oli_32 nie zapominaj że jeszcze wpływ na zasięg ma gramatura kulki - napisałeś ołowiana - taka kulka dalej przeleci niż kompozytowa ale z drugiej strony trudniej takową rozpędzić do określonej prędkości - stąd niższe prędkości wylotowe na cięższych kulkach w stosunku do lżejszych.

Sugerujesz że snajperzy mają używać kulek ostrzonych? ała...

Edited by kermit
Link to post
Share on other sites

EEE nic takiego nie sugeruje. To co napisałem to tylko analogia. Chodzi mi o sam kształt pocisku. O to, że pocisk kulisty będzie zawsze szybciej wytracał predkość, a co za tym idzie i energie. To w konsekwencji wpłynie na zasięg replik. Wydaje mi sie że nie przeskoczy sie pewnego poziomu zasiegu. Chodzby nie wiem co.

Link to post
Share on other sites

Powiem wam że też tego nie kumam. Ja mam CA-430 G&P-540 i składak z gearboxem systemy 500fpsów. Może to jest tak że gdyby wszyscy używali kulek 0,20 to zasięg by był większy przy większej ilości fpsów a gdy ludzie mają po 500fpsów i używają np 0.30 to zasięg jest ten sam tylko kulka jest mniej podatna na wiatr.

Link to post
Share on other sites

Wróćmy może do tematu: celem zakładania zestawu poszerzonego cylindra jest zwiększenie prędkości wylotowej repliki. Jeżeli ten wzrost wynosi li tylko 20 fps to trzeba się zapytać, czy faktycznie warto wydać te 200 zł na BU (bo jak kupujemy, to dobry ;)) skoro przyrost mocy będzie praktycznie nieodczuwalny dla nas?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...