Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Zatrzymanie akcji serca.


Recommended Posts

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jest tak, ale za udzielenie pomocy uważa się także wezwanie służb ratunkowych. Jeśli więc w ogóle nie masz pojęcia jak resuscytować (a to jest banalnie proste) lub nie chcesz tego zrobić (bo ofiara leży cała we krwi, a Ty nie masz maseczki) lub nie możesz pomóc w inny sposób (bo np. płonie budynek i nie możesz do niego wejść) to wezwanie zwalnia Cie z odpowiedzialności prawnej.

Link to post
Share on other sites

O ile sytuacja nie stanowi zagrożenia twojego życia czy zdrowia masz obowiązek udzielić pomocy. Pomoc ma być udzielona w zakresie umiejętności udzielającego i w ramach jego kwalifikacji. Natomiast z tym informowaniem jest jeden drobny myk. Samo informowanie nie jest udzieleniem pomocy. Poinformowanie i opuszczenie miejsca zdarzenia przed przyjazdem służb ratowniczych może podpaść pod ucieczkę i nieudzielenie pomocy.

 

 

Ps

Udzielanie w ramach kwalifikacji i umiejętności to też taki myk. Przykładowo polega to na tym że Jeżeli nie masz kwalifikacji do wkłucia wenflonu nikt ci nie powie jak wkłujesz wenflon poprawnie, jeżeli jednak wkłujesz się niepoprawnie to możesz zostać pozwanym o przekroczenie kompetencji. I jeżeli na skutek złego wkłucia zajdzie istotny uszczerbek na zdrowiu ( a to określa co ciekawe nie lekarz a prokurator na wniosek adwokata) może dojść do sprawy karnej a w innym przypadku do cywilnej.

Więc nie róbcie czegoś o czym nie macie pojęcia lub na filmie wydawało się łatwe. Stosujcie proste techniki a najlepiej ukończcie kurs PP lub KPP.

Edited by arend
Link to post
Share on other sites
( a to określa co ciekawe nie lekarz a prokurator na wniosek adwokata)

 

Co robi na podstawie opinii biegłego sądowego z zakresu medycyny... więc de facto określa prokurator, ale w oparciu o opinię biegłego-lekarza ;)

 

Skoro już troszkę zboczyliśmy na aspekty prawne. Arendt, jak to jest ze stazą? Można w cywilu czy nadal zabronione?

 

Nie wgłębiając się zbytnio w orzecznictwo widzę to tak:

 

zakładasz komuś stazę -> ratujesz mu życie, ale powodujesz trwały uszczerbek -> postępowanie karne w tym kierunku -> opinia biegłego -> prokurator oskarża (wtedy decyduje Sąd) / prokurator umarza (z powołaniem się na stan wyższej konieczności - art. 26 kk)

 

Link to post
Share on other sites

Dzięki. Mam nadzieje, że nie będę nigdy musiał, ale nawet jakby mnie mieli karać to bym założył - liczyłbym na uniewinnienie/umorzenie. Wolę jednak od razu być świadomy, że nic się w tej kwestii nie zmieniło i od razu być gotów na nerwy w kontakcie z prokuratorem.

Link to post
Share on other sites

A z tym umorzeniem bywa różnie, w zależności od ciągu na wyrwanie odszkodowania. Osobiście zostałem pozwany z powództwa cywilnego za błąd w sztuce za zawiezienie do szpitala gościa po ciągu alko. Wedle pozywającego powinienem dać kroplówki w domu i wystawić l4 ( gość wylądował z SORu na izbie wytrzeźwień a następnie w psychiatryku). Sprawa bez sensu ale bujałem się z tym prawie dwa lata.

Link to post
Share on other sites

Cóż... Abym dostał zawiasy to mam nadzieje, że w robocie się wybronię i mimo wyroku nie wywalą. A alkoholicy to powalone stworzenia. Sąsiad w ciągu ostatniego roku trzeźwiał po 2 razy dziennie i w końcu go padaczka alkoholowa dopadła. Był wściekły, że go na SOR zawieźli, bo przecież go tylko "trochę potelepało".

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Niestety, problem z polskim prawem dotyczy także kwestii takiej, że nie można skutecznie powołać się na precedens, bo nie ma w polskim systemie mocy obowiązującej. Każdy sędzia może wydać wyrok, nie sugerując się wyrokami innych. Pewnie dlatego właśnie w sprawach cywilnych przechodzą takie akcje, jaką miał Arend. Na szczęście, jest instytucja wyższej konieczności, którą można stosować we wszystkich przypadkach ratowania życia.

 

Co do kwestii ratownictwa, ja dowiedziałem się od ratownika medycznego że w przypadku stosowania RKO w przypadku dorosłych warto rozpocząć od masażu serca (30 uciśnięć), a w przypadku młodszych (dzieci) od 2 wdechów. Ma to ponoć oparcie w statystykach, że u dorosłych układ krążeniowo-oddechowy częściej zatrzymuje się ze względu na zaburzenie pracy krążenia (serce), a w przypadku dzieci częściej zatrzymuje się ze względu na zablokowanie dróg oddechowych (np. ciałem obcym itd.). Czy ktoś się z tym spotkał? Wydaje się mieć znaczenie, o ile to nie jest niekompetencją tego ratownika.

Edited by steinway91
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...