Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • 4 years later...
  • 1 month later...
  • 2 years later...

Mam pytanie kupuję replikę karabinu snajperskiego cm 702a (M24) i nie wiem jaką lufą precyzyjną do niej kupić.

Lufa wbudowana fabrycznie ma 490mm a ja takiej precyzyjnej nie widziałem wiec się pytam czy 500mm czyli o 1 cm dłuższa będzie jakąś różnicę robić, chodzi mi o wygląd.

 

PS:Proszę o szybkie odpowiedzi z góry dziękuję

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Mam pytanie jak wygląda temat kurczliwości materiału z którego są wykonane lufy PDI?? Mam iść na imprezę w dniu jutrzejszym a pizga złem tak bardzo że mi termometr puka w okno żebym go wpuścił. Posiadam lufę PDI 6,01 595 i już w tej chwili w warunkach domowych muszę przesiewać kulasy żeby nie zatkać lufy. Czy przy ujemnych temperaturach (od -5 do -15) lufy ulegają kurczliwości czy to dopiero przy temperaturach np poniżej -20??

Link to post
Share on other sites

Lufy PDI są wykonane ze stali AISI 304, a stale nierdzewne charakteryzują się niskim współczynnikiem rozszerzalności termicznej. Przykładowo przy różnicy temperatury rzędu 40 st. C (od -20 do +20 st. C) średnica lufy ulegnie zmianie o ~0,00167 mm, a jej długość o ~0,393 mm. Czyli średnica zmieni się o ~0,00279%, a długość o ~0,066% (w przypadku Twojej lufy).

 

Lufy PDI są wykonane z dokładnością do 0,002 mm, a airsoftowe kulki z dokładnością do 0,01 mm.

 

Czyli teoretycznie średnica wew. lufy może nam się zmniejszyć do ~6,006 mm, a średnica niepuchnącej kulki może mieć ~5,960 mm, więc i tak w normie.

 

Jak do lufy dostanie nam się ziarenko piasku, to ma ono średnicę od 0,0625 do 2 mm, a to już nam daje ryzyko zacinki i/lub uszkodzenia lufy.

 

Wniosek: Rozszerzalność termiczna lufy w airsofcie jest pomijalna. Należy za to dbać o czystość lufy i nie używać puchnących kulek. Tak wiem, odkryłem Amerykę. :icon_wink: Swoją drogą to materiały się wydłużają i zwiększają swoją objętość wraz ze wzrostem temperatury, więc bardziej należałoby obawiać się 30-stopniowych upałów niż mrozów podczas zimy.

 

A PDI i tak prawdopodobnie podaje średnicę wew. 6,01 mm w temperaturze pokojowej (20-25 st. C), więc te ~6,006 mm i tak pewnie można uzyskać dopiero w +60 st. C. A to i tak przy założeniu, że cała lufa rozszerza się tylko do środka, a nie na zewnątrz, więc w sumie te liczby można spokojnie podzielić na pół. Jednym słowem nie ma co sobie zaplątać głowy tym tematem.

Edited by B-E-D-A
Link to post
Share on other sites

Wczoraj po 10h leżakowania w bagażniku, przy temp od -17 do -11C, zarówno L96 na SDiK MC z lufką promyk 6,03x430 jak i SWD na SDiK MC z lufką pdi 6,01x595 bez problemu strzelało na kulkach 0,43g rockets professional (lekko napuchniętych), oraz na Valkenach 0,4g. Konwersja dawała rade na co2 z butli ( na kapsule 12g było max 20 strzałów, ale też śmigało ), tylko ciśnienie trzeba było zwiększyć z 10,5 do 14bar by utrzymać te ~600fps/0,2g.

 

Czyli tak jak B-E-D-A pisze - nie ma się co bać, tylko lufę trzeba czyścić każdorazowo przed lub po użytkowaniu repliki.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...