Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Brytole w oporządzeniu alice(zdjęcia)


Recommended Posts

Witam.

Pytasz o KOMPLETNE oporządzenie ALICE czy tez jego elementy?

 

 

Wypada to uściślić, ponieważ na długo przed Zatoką brytole nagminnie wymieniali niektóre elementy swojego Pattern58 na ALICE.

Najczęściej były to pokrowce na manierki oraz (przede wszystkim po wprowadzeniu na stan SA80) ładownice na magazynki.

 

Pozdrawiam.

Duncan McLain

Link to post
Share on other sites
  • 7 years later...

Ok, zapewne dostanę nagrodę złotego kilofa ale co tam:)

Macie może więcej informacji na temat oporządzenia ALICE używanego przez SAS?

Konkretnie co i w jakich kombinacjach.

Czy pełne z szelkami i pasem też czy tylko jako podmianka elemetów.

No i co równie ciekawe to w jakich okresach.

Trochę zainteresowało mnie reko SAS w latach '80-'90 i okolic a to jest ciekawe info.

Nie ukrywam że osobiście system ALICE uwielbiam i fajnie byłoby móc połączyć to z rekonstrukcją brytoli:)

Link to post
Share on other sites

Ok, zapewne dostanę nagrodę złotego kilofa ale co tam:)

Macie może więcej informacji na temat oporządzenia ALICE używanego przez SAS?

Konkretnie co i w jakich kombinacjach.

Czy pełne z szelkami i pasem też czy tylko jako podmianka elemetów.

No i co równie ciekawe to w jakich okresach.

Trochę zainteresowało mnie reko SAS w latach '80-'90 i okolic a to jest ciekawe info.

Nie ukrywam że osobiście system ALICE uwielbiam i fajnie byłoby móc połączyć to z rekonstrukcją brytoli:)

Ni cholery Pełnego ALICE nie nosili. Wtedy Do SAS trafiły szelki PLCE (kolorze OD nie w DPM) które są znacznie wygodniejsze od Alicji. Wszelkiej maści elementy pojedyncze jak pokrowce na manierki czy dodatkowa ładownica były noszone.

Link to post
Share on other sites

PLCE były już też w DPMie. :) Aczkolwiek najbardziej koszerne byłyby Pattern One, o ile nie taki biały kruk jak prototyp, w oliwce.

Łączyć, łączyli, jest to pewne. Najczęściej, jak już Jacek powiedział, pokrowce na manierki (razem z manierkami), ładownice na taśmy, plecaki Alice Large. W spodniach noszono LC1, które były ponoć znacznie wygodniejsze od 58 Webbing Beltów. Spotkałem się też ze zdjęciami Assault Vestów, z których odpruto Ammo Pouches, a wszyto te od Alicji. Całkiem ciekawa kombinacja.

Ogółem mówiąc, można mieszać je jak się tylko chce, byle trzymały się wspólnej daty i lokalizacji - IGW.

Nie było zbyt wielu konfliktów na większą skalę w przytoczonych latach 80-90, ale warto powiedzieć też kilka słów o Irlandii i zabawach w kotka i myszkę z IRA. O ile mnie pamięć nie myli, najpopularniejsze były kieszenie kurtek i jeansów, ale jeśli musieli już mieć szpej ze sobą, to noszono oliwkowe kamizelki CBA (nie ECBA!) z P58 oraz SAS Vesty, bez ALICE - przynajmniej na początku lat 80tych.

Link to post
Share on other sites

ALICE uwielbiasz, a PLCE miałeś kiedyś? Bo szelki od PLCE to jest niebo a ziemia porównując z szelkami M56 a co dopiero ALICE...

Jeśli interesują cię lata 80te to najlepiej mieć beltkit P58, z tym że standardowy P58 nie nadaje się do SAS (customowy pas, inne pouche, itp)... Ewentualnie combat lighweight pack znany pod nazwą '72 pattern vest lub sas vest.

Najlepiej przejrzyj galerię u supera:

http://supertac.pl/30-sta-rocznica-wojny-o-falklandy-oporzadzenie-sas-i-sbs/

Jeśli chcesz pogadać o SAS/SBS '70-'90 to zapraszam na PW :)

Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za informacje.

Mocno rozjaśniliście mi temat:)

Wiedziałem że Brytole są mocno kreatywni:)

PLCE przyznam że na garba nie wrzucałem ale sprawdzę bo znajomi posiadają takowy wynalazek;)

Po zdjęciach szelki wydają się zrobione dużo sensowniej ale pas mnie mało przekonuje:/

Ale spróbuję to będę wiedział bo po zdjęciach to sobie można;)

Moris, przy głębszym zagłębieniu się w temat niewątpliwie się odezwę :icon_smile:

Edited by OrionM4
Link to post
Share on other sites

A nie wie ktoś czy ładownice/szelki od P58 będą pasować do pasa alice LC2 ?

P58 ma jakiś dziwny patent mocowania na metalowe haczyki i zastanawiam się czy będą pasować do pasa alice, czy będą odpadać i będzie trza użyć trytytek.

 

Próbował ktoś ?

 

 

Przepraszam, że w złym temacie ale jak już się przewineło P58 i alice to cóż... :icon_wink:

Edited by Vender
Link to post
Share on other sites

Webbing P58 to następca webbingu P37 i P44. Metalowe wąsy służą do stabilnego zamocowania elementów ekwipunku na pasie, tak by się nie przesuwały. Szelki przekłada się przez metalowe sprzączki na ładownicach umieszczonych na pasie. Jeden element wiąże się z drugim. Nie sądzę, że będzie to działać na Alicji.

Edited by Domin007
Link to post
Share on other sites

Webbing P58 to następca webbingu P37 i P44. Metalowe wąsy służą do stabilnego zamocowania elementów ekwipunku na pasie, tak by się nie przesuwały. Szelki przekłada się przez metalowe sprzączki na ładownicach umieszczonych na pasie. Jeden element wiąże się z drugim. Nie sądzę, że będzie to działać na Alicji.

 

No to kicha.

 

A jak z ładownicami ? Czy te metalowe wąsy wejdą na pas alice czy jest on dla nich za gróby/szeroki ?

Edited by Vender
Link to post
Share on other sites

Właśnie sprawdziłem i ciężko. Może jakbyś się trochę pomocował i powyginał pas LC to by weszły ale zdjąć byłoby ciężko. Na pas PLCE P58 wchodzą elegancko. Pytanie tylko - po co wsadzać ładownice P58 na pas alice? Jeśli to ma być jakaś stylówka SAS to i tak ładownice powinny mieć doszyte specjalne pętle.

Btw, trytki i tak nic nie pomogą, nie ma przez co przewlec.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...