Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Latarki czołówki


Recommended Posts

Wiem, że jest już inny wątek poświęcony latarkom, ale z treści wynika, że tym nie-czołówkom. ;-)

 

Jaką polecacie czołówkę?

Czy są czołówki z czerwonym filtrem?

 

Bardzo będę wdzięczny za konkretne linki, ponieważ latarka jest mi potrzebna na najbliższy weekend.

 

Z góry dzięki za pomoc

Link to post
Share on other sites
  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Są też z czerwonym filtrem - mają przedrostek "tac". Np. TACtikka, TACtikka Plus, TACtikka XP. No i XP polecam :) Sam mam tactikkę plus od kilku lat, i to cholerstwo niestety wciąż działa i ma się świetnie. Niestety - bo gdyby padła to mógłbym ze spokojem ducha kupić XP :-F

Link to post
Share on other sites

No niby tak, ale to dla podkreślenia faktu że te baterie 'same z siebie' się nie rozładują, i że ma słabą moc. Czyli wymarzone właściwości :)

 

IMHO E+Lite ma same zalety.

1) Jest leciutka, więc nawet biegając z nią na głowie człowiek błyskawicznie o niej zapomina. Nic nie uwiera, nic nie telepie. Również podczas przenoszenia w kieszeni jest praktycznie zerowa waga zupełnie niknie

 

2) Jest malutka. Na tyle mała że spokojnie można ją wsadzić nawet pod hełm czy kapelusz. Leżąc w kieszeni nie uwiera w nic, nie zajmuje wiele miejsca, można ją wszędzie wcisnąć

 

3) Może od razu świecić bardzo słabym czerwonym światłem. Dla porównania- w XP zawsze włączysz najpierw najmocniejszy tryb światła, dopiero potem będziesz mógł go stopniowo osłabiać (high->medium->low). Tutaj masz następujące tryby

 

Off <-> silne białe <-> słabe białe <-> migające białe <-> migające czerwone <-> czerwone <-> Off. Włącznik jest okrągły, więc można zaczynać z dowolnej strony.

 

4) Moc- czerwona diodka jest bardzo słaba, akurat aby znaleźć coś w plecaku, odczytać pozycję na mapie czy niepodświetlonym gps'ie, nie robiąc przy tym dyskoteki na pół lasu.

 

5) Baterie- te zagarkowe bateryjki praktycznie nigdy się same z siebie nie rozładują, a ich wielkość powoduje że można spokojnie nosić zapasowy komplet. Który zajmuje zauważalnie mniej miejsca niż 3*AAA.

 

Idealna latarka na skryte działania.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Również polecę Tikka XP. Używałem takowej przy zwiedzaniu MRU, sprawdziła się wyśmienicie przez cały dzień. Na maksymalnym poziomie oświetlenia i "turbo" dało się oświetlić duże części podziemnych pomieszczeń, a filtr biały rozpraszający światło świetnie nadawał sie w przypadku postojów :). W tym roku znajdę taką pod choinką i napewno będzie to wersja TACTikka, właśnie z powodu czerwonego filtra który może się przydać przy nocnych manewrach.

Przeglądając allegro nie znalazłem nic ciekawszego co spełniało by moje wymagania. Twoje podane, chyba spełni (czerwony filtr).

Edited by Superrzuf
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Ostatnimi czasy stałem się szczęśliwym posiadaczem TacTIKKI XP.

 

Krótki opis:

 

 

 

PETZL : TacTIKKA XP

 

ce14ae318a6c8e4cm.jpg

 

W ostatnim czasie zauważyłem jak bardzo potrzebna jest mi latarka. Mój wybór na początku skierowany był przede wszystkim na zwykła latarkę która nosił bym w ręku. Lecz po przeczytaniu wielu for i artykułów na ten temat postanowiłem że jednak będzie to czołówka. No OK ale którą wybrać ? Chciałem aby latarka była sprawdzona i nie zawiodła mnie w boju dlatego szukałem tylko markowych latarek z głównym naciskiem na firmę PETZL. Przeglądając sklepy, allegro itp. w oko mi wpadła latarka TacTIKKA XP. Czemu akurat ta ? Ponieważ jest to latarka ,,jako tako'' militarna. Posiada 4 filtry - co może się przydać. Maskujące barwy oraz jest funkcjonalna i poręczna. Mimo że nie planowałem wydać tyle pieniędzy na zakup to ją kupiłem i 150zł poszło... 8-)

 

Ogólnie o latarce:

Latarka posiada tylko jedną diodę (Luxeon LED, 1 wat) co bardzo mnie zdziwiło. Jedna dioda i to ma dobrze świecić ? Lecz gdy paczka doszła do mnie i pierwszy raz zobaczyłem te światło dotarło do mnie że nie ilość a jakość w tej latarce jest najważniejsza.

Latarka posiada 3 tryby oświetlenia

- maksymalny (czas pracy na tym trybie wynosi 60h)

- optymalny (czas pracy na tym trybie wynosi 80h)

- ekonomiczny (czas pracy na tym trybie wynosi 120h)

Dodatkowo latarka posiada funkcję ,,migania’’ oraz funkcję BOOST – przy tej funkcji musimy trzymać przycisk a gdy puścimy przestaje świecić jest to tryb przy którym latarka świeci na dobre 50m.

Przycisk po lewej służy do włączania trybu BOOST

f7a55d495166bf28m.jpg62b4a646832b845dm.jpg

 

Kolejną ważna funkcją w latarce jest stopień zużycia baterii. Jak on wygląda ? Z boku latarki mamy pulsująca diodę która miga w 3 kolorach. Zielonym – jeśli bateria jest pełna, żółtym jeśli bateria jest zużyta w 70% i czerwonym jeśli jest zużyta w 90%. Funkcja bardzo pomocna w użytkowaniu.

703049fda0743d59m.jpg

 

Wygląd:

Latarka my wygląd typowo militarny. Mój model jest akurat w camo (khaki w barwy maskujace). Ogólnie prezentuję się dobrze.

Wymiary i waga:

Latarka jest trochę większa od pudełka od zapałek. Spokojnie zmieści się w każdą kieszeń.

Waga: 59g+36g (3baterie AAA)= 95 g

Zasilanie:

Latarka zasilana jest przez 3 baterie AAA (minipaluszki) które są dołączone do kompletu.

 

W zestawie:

4filtry:

-niebieski

-zielony

-biały

-czerwony

 

6c606332767c3e3fm.jpg

tactikkaxp1.JPG

 

Jeśli macie jakieś pytania co do tej latarki to piszcie z checią odpowiem.

 

Pozdrawiam Pitersgs

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

W niedziele latarka po raz kolejny udowodniła swoją niezawodność. 6h na mrozie -13,-15 + tarzanie w śniegu zniosła bez najmniejszej rysy.

Dodatkowo w każdej latarce której używałęm zawsze przy mrozie baterie padały w 10min. Tu było inaczej nie wiem czyja to zasługa.

Link to post
Share on other sites

Od dwóch lat jestem użytkownikiem Petzla E+lite, teraz dołączyła do niej Tikka XP - polecam z całego serca, tak jak wszyscy pozostali te dwie latarki.

 

Jedynym minusem Tikki XP jest brak czerwonego filtru, ale moze uda mi się go gdzieś dokupić osobno

Link to post
Share on other sites

To nie wiem gdzie kupowałeś, ja dostałem w komplecie 4 filtry - czerwony, niebieski, zielony i biały rozpraszający.

 

 

Filtry są chyba tylko w TacTikka XP

 

BTW: Swoja tactikke już posiadam i sprawuje się wyśmienicie. Ma w zestawie wszystkie wymienione przez Fokę filtry. Na pasku mamy również miejsce na zapasowy filtr.

Edited by Superrzuf
Link to post
Share on other sites

Również używam tikki xp, od dobrych kilku lat. Względnie intensywnie, bo lubię łazić po górach nocą. "Taktycznie" używam siłą rzeczy mniej, wiadomo. Mój model ma chyba nawet starszą diodę niż te sprzedawane obecne. Zdecydowanie WARTO wydać ponad 100 zł na dobrą czołówkę.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...
Mam pytanie o czerwoną diodę w e+Lite. Czy w trybie ciągłym da się odczytać np. mapę, godzinę na zegarku itp?
Spokojnie.

 

I także, czy według Was migająca wystarczy na oznaczenie trupa na nocnej strzelance ( w sensie czy jest wystarczjąco widoczna)?
Trudno powiedzieć. Jest dość mocna, ale nie wiem na ile jest widoczna z kilkunastu/kilkudziesięciu metrów.
Link to post
Share on other sites

Dzięki, Foka.

Teraz dotarłem do instrukcji w pdfie na oficjalnej stronie i rzekomo czerwona jest widoczna z 1000 m (oczywiście w otwartym terenie), ale sądzę, że w takim razie do AS będzie wystarczjąca.

P.S. Na stronie jest nowa wersja, gdzie ściągacz jest jednocześnie gwizdkiem ratunkowym:

http://www.petzl.com/en/pro/headlamps/emer...-lighting/elite - fajny bajer, ale w Polsce chyba nie można tej wersji dostać.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...