Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jak wyskoczyć z okna / dachu. Taktyki / Techniki...


Recommended Posts

Temat na pierwszy rzut oka śmieszny i dziecinny ale jak czytam niektóre posty to boję się że sobie ktoś kark skręci i reszte życia spedzi zakuty do wózka mając żal do wszystkich że go nie powstrzymali. Tak samo zjazdy na linach, nie mając pojęcia lepiej zaliczyć jakiś klub gdzie jest ścianka wspinaczkowa i poćwiczyć podstawy pod okiem ludzi którzy siedzą w tym. To tyle z mojej strony.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ups. Pęd. Cóż. O tym się zapomniało. Jak zwykle...

Zwracam honor z nadwiązką.

jak czytam niektóre posty to boję się że sobie ktoś kark skręci

 

 

pół stopy na chodniku, drugie pół na trawniku.

Również takie przypadki miałem na myśli. Duży skrót myślowy z mojej strony.

W życiu uprawiałem sporo różnych sportów, i kontuzje też się zdarzyły. Ale niektórzy nie lubią się uczyć na cudzych błędach...

 

Zauważyłem jeszcze, że ryzyko złamań jest większe w przypadku krzywej nawierzchni.

Kwestia rozkładu sił - w skrócie ujmując.

Link to post
Share on other sites

Ciekawy sposób skoku oraz lądowania mają ludzie uprawiający la parkour. Otóż przy 'podejściu' do lądowania przybierają pozycje na żabę ( bez śprośnych skojarzeń proszę :-P ) wtedy ciało zachowuje się jak 'sprężyna', lecz trzeba uważać aby kolana nie byly za blisko twarzy gdyż może skutkować to efektownym lecz nie przyjemnym ' z kolanka' ;-) gdy lądują wykonują także przewrót do przodu jednakże nie wiem czy ma to coś wspólnego z bezpiecznym lądowaniem...Znane są oraz udokumentowane są skoki nawet z wysokości 20-30m...

 

A wiesz ze wysokośc 4 piętra to około 12-13 metrów?? :wink: pokaż mi kogoś kto skacze z 20-30 metrów na normalną glebę i żyje

thor_

 

P.S: Ich doświadczednie oraz umiejętności pozwalają im na bezpieczne lądowanie na betonie, trawie, śniegu, kupie gó*** oraz krzywych nawierzchniach...

Edited by thor_
Link to post
Share on other sites

Wahałem się czy otworzyć ten temat, ale pomyślałem, że jeszcze ktoś w to uwierzy i sobie krzywdę zrobi...

 

Znane są oraz udokumentowane są skoki nawet z wysokości 20-30m...
Pokaż gdzie, kto i kiedy. Skoro są udokumentowane nie powinieneś mieć z tym problemów.

 

http://pl.youtube.com/watch?v=QRLloJIeBOA tu masz ten skok - z mostka HMS Belfast na pokład poniżej... Słyszałem, że wspominałeś o skoku "z wieży USS Missouri". Jest to fragment dokumentu o parkourze - Jump London, skok faktycznie uznawany za "popisowy" i wychwalany w wielu miejscach.

Myślę, że to jakieś 7-9 m, nie chce mi się dokładnie analizować, ale nie jest pokazane na czym ląduje... takie ujecie, że spokojnie mogą być tam materace.

 

A tutaj linki do Rapidshare, do ściągnięcia całego tego dokumentu - Jump London.

http://www.exsite.pl/2008/01/21/jump_london__le_parkour.html

 

I tu jest kilka fajnych akcji:

http://pl.youtube.com/watch?v=WEeqHj3Nj2c

Najwyższy skok jest ok 1:10 i oceniam go na 7-8 m (przymierzając do kolesia w białej bluzie, który stoi obok budynku), ale skok na kupę piachu i nie utrzymał równowagi, tylko poleciał bez kontroli.

 

EDIT: pobawiłem się trochę programem graficznym... ten ostatni skok ma raczej 6-7 m.

Link to post
Share on other sites

Fizyki nie oszukasz. Człowiek bez dodatkowych wynalzaków ma szanse skoczyc na twarde i jednolite podłoże z wysokości max. odpoiwadającej wartości przyspieszenia ziemskiego czyli granice 10metrów. Kazdy metr wyżej zwiększa ryzyko urazów. wysokość 12-3 metrów to wysokość 4 piętra (parter + cztery) może niech ktoś z tych "magików" wpadnie do mnie i z mojego bloku skoczy na parking... oddam mu fure jak nic sobie nie połamie ;)

 

Jak ktos pisze o skokach z 20-30 metrów na TWARDE podłoże to chyba naprawdę ma problem z oceną odległości/wysokości a na pewno nie wiele wyniósł z lekcji fizyki na etapie szkoły podstawowej.

 

Są tacy którzy twierdzą że "fizyka to tylko nauka i nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości"... nawet nie chce mi się komentować takiego podejścia...

 

Tak więc czekam na mistrza świata w "skakaniu z i na" który skoczy z wysokości 12-13 metrów na beton wstanie i pobiegnie dalej ;)

 

Cezii nawet nie próbuj sięlicytować z Foką co do skakania w szpeju ;) no i tego co "potem" ;)

Link to post
Share on other sites
Foka, ten drugi skok(1.10 2 film) to było coś koło 9m
Tu masz moje oszacowanie - goły kadr i przełożenie długości.

image1ud1.th.jpg image2ap6.th.jpg

Zakładając, że koleś ma 1,80 m wzrostu, odcinek przypasowany do kolesia wychodzi poza nogi, żebu "nadrobić" ugięcie ciała. Przy wieży są przyłożone 3 długości ciała to daje 540 cm, dodać brakujący kawałek, ok. pół metra - wychodzi ok 6m.

Oczywiście należy wziąć poprawkę na szerokokątny obiektyw, ale nie będzie ona wynosiła 30%.

Nadal obstawiam oszacowanie 6-7m za właściwe, nawet bliżej 6.

 

to i tak(jak dla mnie) był DUŻY wyczyn
Nie przeczę, ale jak w świetle tego widzisz skok z 20-30m?

 

Cezii nawet nie próbuj sięlicytować z Foką co do skakania w szpeju
To było bez szpeju :P
Link to post
Share on other sites

[...]

http://pl.youtube.com/watch?v=QRLloJIeBOA tu masz ten skok - z mostka HMS Belfast na pokład poniżej... [...]

Myślę, że to jakieś 7-9 m, nie chce mi się dokładnie analizować, ale nie jest pokazane na czym ląduje... takie ujecie, że spokojnie mogą być tam materace.

[...]

 

 

Ja jestem nawet n iemal pewny, że facet ląduje n materacach - na pokładzie widać jakieś ciemne "zgrubienie" - które się lekko podnosi w trakcie lądowania kolesia. Mi to wygląda właśnie jak materac :)

Link to post
Share on other sites

Mam prośbę, nie porównujcie skakania z 5-6 metrów przez ludzi w adidasach i dresach którzy trenują takie skoki od lat ze skakaniem maniaka w buciorach, mundurze, całym szpeju i repliką.

znam ludzi którzy skaczą z 5 metrów na trawnik i biegną dalej, ale to jest poprzedzone latami treningu i wyćwiczeniem

co do nas to możemy sobie pooglądać jak komandosi skaczą ze śmigłowców z około 2-2.5 metra i pomyśleć że tez maja za soba odpowiedni trening

jeśli już mamy skakać to lepiej replikę wyrzucic pierwszą lub podać koledze na czas skoku i lądować na spidermana lub z przewrotem przez ramię, nigdy przez głowę

Link to post
Share on other sites

Ale po co skakać? Nie kumam skoro jakoś wlazłem do tego okna/ na ten dach to po co skakać zamiast spowrotem zejść po schodach/drabinie?? To tak jak pewien pułkownik wojsk powietrznodesnatowych kiedyś na jakimś szkoleniu powiedział: Nie rozumiem i nigdy nie zrozumiem co powoduje ludźmi żeby skakać ze sprawnego samolotu, który za kilkanaście/kilkadziesiąt minut normalnie zląduje, na kawałku szmaty i ryzykować że sie nie otworzy...

:D

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Zawsze można się nauczyć parę technik le parkour,ja tam kiedyś to ćwiczyłem ale wątpie żeby wyskakiwać z całym ekwipunkiem a przy lądowaniu zrobić jeszcze przewrót PK (roll-up),i czy wyszło by komuś to na zdrowie,ja myśle że przy tym przewrocie by mi wszystko z kamizelki powypadało na ziemie,mozna by było zdjąć kamizelke zrzucić jako pierwszą,potem replike(wszystko FAST) i potem samemu ,a na dole pozwijać rzeczy wbiegu :uśmiech: Ja kiedyś jak miałem jakieś 9 lat skoczyłem z jakiś 2m na beton w trampkach,jak teraz wspominam to nadal mnie nogi bolą :-P jak do terningu skoków polecam buty z armotyzatorami (takie sprężynki w podeszwie gumowe)ja je kupiłem jak byłem w stanach bodajże w sklepie Sears.Nie polecam skakać na beton w butach o cienkich podeszwach bo lądowanie przyjemne nie będzie :???:

 

[Popracuj nad interpunkcją. Więcej kropek, mniej przecinków.]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

Ktoś pytał o nogi i kolana - jak powinny być ułożone..:

 

Stopy i kolana zawsze razem - nigdy rozrzucone.

Nogi lekko ugięte w kolanach i lądujemy na całe stopy - nie na palce ani na pięty.

Zresztą tak właśnie robią ci młodzi ludzie na filmach - nie wiem jak to się nazywa, ta ich zabawa...

 

Przy większej wysokośći od ok. 3m wzwyż warto tak skoczyć by lecieć też do przodu - nie tylko w dół i przy lądowaniu wykonać przewrót - wtedy łatwiej wytracić energie. Chodzi o to, żeby całej energii nie pochłaniały stawy i kości. Przejmują tylko jej część a reszte wtracasz turlając się... ;-)

 

Gdy zaczynałem skakać ze spadochronem nie było jeszcze u nas ( w Polsce ) skrzydełek a zwykła czasa w porównaniu z nimi ma sporą prędkość opadania - tych zasad powyżej wtedy uczono.

 

Pozdrawiam,

Lambert

Edited by Lambert
Link to post
Share on other sites

lądujemy na całe stopy - nie na palce ani na pięty.

 

Tutaj się dość mocno nie zgodzę - lądujemy właśnie na palce i przednią część stopy.

Poza tym:

- Nie zginać kolan za mocno (zginanie przy obciążeniu poniżej 90* jest mocno szkodliwe dla stawów)

- Stopy w lekkim rozkroku (20-30 cm od siebie, generalnie tyle ile potrzeba aby zachować jako taką stabilność i nie wywalić się na bok)

- Przy lądowaniu można pomóc sobie robiąc przewrót. (Ale jeśli nie wiesz jak to lepiej nie próbuj...) Przewrót wykonujemy zawsze przez ramię (nie przez głowę). Kulamy się "ukośnie" od ramienia które idzie pierwsze do przeciwległego biodra. Łatwiej zrobić przewrót jeśli mamy niewielką prędkość względem ziemi. Z przełożeniem energii na obrót jest dokładnie tak jak Lambert mówi.

- Wybieramy jak najbardziej miękkie podłoże (wiem, wiem, truizm i powinno być intuicyjne)

- Ogólnie całe ciało powinno zachowywać się jak sprężyna, silne mięśnie nóg bardzo pomagają. Ważna jest synchronizacja ruchów przy amortyzacji ale tego idzie nauczyć się tylko przez praktykę

 

Tutaj widać dobrze lądowanie na palce:

 

Wiedza sprawdzona w praktyce, sporo skaczę, skok z 3m z repliką i przewrotem raczej nie nastręczają mi trudności... Największy problem jest w tym że zazwyczaj nie ma czasu obejrzeć miejsca lądowania a tam gdzie gramy nietrudno o walające się gwoździe i szkła... z tego właśnie względu radzę używać schodów :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...