Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Łopatka piechoty (saperka)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Co do modeli będących w użyciu WP to są dwa:

- łopatka piechoty składan na 3 części - wykonana cała z metalu, na wyposażeniu jest nawet doczepiany kilof, ale z nim się osobiście nie spotkałem (instrukcja "łopatka składana - opis i użytkowanie" Szefostwo wojsk inżynieryjnych, Warszawa 1971 r., sygn. 280/70),

- łopatka saperska (tutaj mogę pomylić nazwę, ale na 99% jestem pewien) - ta właśnie werjsa posiada drewniany trzonek i jest składana tylko w jednym punkcie lub STAŁA.

 

Obie różnią się jeszcze tym, że pierwsza jest ścięta z dwóch stron na czubku, a druga (ta z drewnianym trzonkiem) jest prosta w części roboczej (ma kształt lekko "wyoblonego" kwadratu/prostokąta.

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

trochę odgrzeje ten temat,ze swej strony moge polecić saperkę armii wschodnioniemieckiej NVA/NRD, na allegro w granicach 30 zł,a solidne,składana na raz z drewnianym trzonkiem,są 2 wersje z piłą i bez.używam od kilku lat,zarówno w terenie jak i zimą w aucie,a wagowo w granicah przyzwoitości,lżejsza od obu wersji polskich i BW starego modelu.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...