Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Termowizor/noktowizor w asg


Recommended Posts

noktowizory (poza gen I) wymienione są w WYKAZIE WYROBÓW I TECHNOLOGII O PRZEZNACZENIU WOJSKOWYM LUB POLICYJNYM, to pozwala przypuszczać, że posiadanie tego sprzętu przez zwykłego Kowalskiego może jednak nie być do końca legalne.
Na jakiej podstawie? Gdzieś jest przepis mówiący, że takie wyroby są niedozwolone w posiadaniu osób cywilnych? Pałka policyjna również jest zakazana? Pas wojskowy czy buty też? Jak działały by firmy badające stopień izolacji/przepuszczalności ciepła w budynkach za pomocą kamer termo?

 

Wątpię też w posiadanie kogoś w PL gen IV
To zależy czy mówisz o cywilach ;)
Link to post
Share on other sites
  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Na jakiej podstawie? Gdzieś jest przepis mówiący, że takie wyroby są niedozwolone w posiadaniu osób cywilnych? Pałka policyjna również jest zakazana? Pas wojskowy czy buty też? Jak działały by firmy badające stopień izolacji/przepuszczalności ciepła w budynkach za pomocą kamer termo?

 

Echhh, przecież napisałem wyraźnie - pozwala przypuszczać. Według mnie, zapis w ustawie, ze coś jest przeznaczone dla wojska i policji, i w dodatku produkcja i obrót takimi rzeczami jest obwarowane specjalnymi ograniczeniami jest jakąś przesłanką aby przypuszczać, ze na posiadanie też może być wymagany jakiś papierek. Po prostu - wielu osobom obiło się o uszy, że nie można mieć nokto nowszych generacji, ale nie spotkałem jeszcze nikogo, kto miałby jakąś podstawę do takich przypuszczeń. Jak z Yeti - każdy słyszał nikt nie widział :) Po dłuższych poszukiwaniach znalazłem wyżej wymienione rozporządzenie w którym w końcu pojawia się temat noktowizorów, więc będę szukał dalej bo coś, powtarzam, może być na rzeczy. A że firmy budowlane potrzebują sprzętu termowizyjnego, to inna sprawa - mają realną potrzebę, więc dostaja "papier" (oczywiście przy założeniu że takowy jest jednak potrzebny). Państwo lubi ograniczać obywateli w różny sposób, więc argument "chce mieć nokto III gen. bo chcę", albo "potrzebuję do ASG" może być niewystarczający, żeby dać obywatelowi takie narzędzie.

 

I ponownie - na razie to są tylko moje dywagacje na podstawie rozporządzenia, które nie dotyczy mnie ale innych podmiotów. Ale daje jakiś punkt wyjścia do poszukiwania właściwego przepisu, o ile takowy istnieje.

 

 

nokto gen IV i wyżej.

To zależy czy mówisz o cywilach ;)

 

 

No, napisałem dość wyraźnie, że chodzi mi o gen IV w rękach cywili. A szkoda, bo chętnie bym pomacał i zerknął w okular(y) :)

Edited by javelin
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Mam pytanko :)

 

W jaki sposób zlikwidować czerwoną poświatę z iluminatora?

 

Trochę denerwujący jest fakt że jak korzystam z iluminatora to ktoś gołym okiem z daleka widzi czerwony punkcik.

 

Czytałem trochę na ten temat "na elektrodzie" i z tego co udało mi się wyczytać może pomóc filtr 950nm, ale nie mogę takiego znaleźć :)

 

czy ktoś korzystał z czegoś takiego?

link

Edited by liu-kas
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 3 years later...
  • 3 months later...

Jak ktoś już odkopał to skorzystam na tym.

 

Przeczytałem kilka wątków i mniej więcej wiem jakie Panowie macie zdanie o gen 1, jednak zakładam, że do ASG na te kilkadziesiąt metrów te tanie nokto powinny wystarczyć, a przynajmniej dać przewagę nad tymi, którzy ich nie mają.

 

1. cudo nr 1 http://allegro.pl/c6...4202687741.html

2. cudo nr 2 http://allegro.pl/no...4203560839.html

 

Ktoś coś może słyszał, coś wie? O ile nr 2 jest dość popularnym tanim nokto o tyle cudo nr 1 wydaje się mieć tę przewagę, że nie trzeba przykładać dokładnie do twarzy...

 

Będę wdzięczny za info :icon_smile:

 

Pozdrawiam!

Edited by Wargator
Link to post
Share on other sites

Te "50 metrów" najprawdopodobniej musisz podzielić przez 2. Do tego jeszcze przybliżenie. Ja bym się w to nie pakował.

 

Noktowizor 1 generacji nie zawsze będzie źródłem przewagi. Te urządzenia przydają się niemal wyłącznie do obserwacji otwartego terenu. Las jest dla nich zbyt ciemny. Na jednym mil-simie miałem okazję używać celownika NSP-3 i koledzy z zespołu mieli przewagę nade mną - zanim udało mi się przyzwyczaić wzrok z powrotem do ciemności, mijały cenne sekundy. Każde źródło światła (nawet łuna nad miastem) powodowało prześwietlenia. No i trzeba było liczyć się z tym, że każde bezpośrednie oświetlenie noktowizora równa się jego zniszczeniu.

 

Oczywiście istnieją pewne sytuacje, w których taki noktowizor może być przydatny, ale odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś gotowy wydać te 300-400 PLN na coś, co sprawdzi się bardzo rzadko i przez większość czasu będzie po prostu bezużytecznym gadżetem. Ja bym odpuścił. Niestety noktowizja to działka, w której można albo tanio, albo dobrze.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...