Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kolba do SWD - zrób to sam


Recommended Posts

Witam.

 

Temat ten kierowany jest głównie do posiadaczy SWD z plastikowymi okładzinami, którzy chcieli by odpicować sobie replikę ;) Jeżeli są takie osoby, to chętnie powiem im dokładnie co i jak zrobić, żeby wszystko wyszło jak należy.

 

 

Od samego początku gdy nabyłem SWD Atoz'a denerwowało mnie to, że jego kolba jest plastikowa i czarna, na dodatek w rzeczywistości kolba taka wg nie istnieję. Po sprawdzeniu cen na zagranicznych serwisach doszedłem do wniosku, że taniej będzie zrobić ją samemu, warunkiem jest posiadanie kolby z naszej repliki (na wzór).

 

Zacząłem od sklejenia 3 sklejek i wycięcia wyrzynarką:

20090314347.th.jpg

 

Następnie szlifowanie:

20090315348.th.jpg

 

Po dłuuugim okresie szlifowania:

20090419406.th.jpg 20090419407.th.jpg

 

Należy również pamiętać o tym, by idealnie wyciąć miejsca w których kolbę przykręca się do repliki:

20090419408.th.jpg

 

Następnie malujemy kilka razy bejcą (odcień wg uznania, ja wybrałem taki jak na fotkach).

img0358e.th.jpg img0359t.th.jpg

 

Fotka przed i po - robota i była warta ;)

 

Przed:

img0294m.th.jpg

 

Po:

swdzkolb.th.jpg

 

W przyszłości zamierzam również zrobić przednie chwyty, zobaczymy co z tego wyjdzie. Zdaję sobie sprawę, że ten temat na pewno nie jest "instrukcją" jak zrobić kolbę, ale na pewno w tym trochę pomoże. Zachęcam do własnych "projektów", ponieważ wszystko jest możliwe jeżeli tylko chcemy.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Podaje wymiary.

 

Jak widać, kolba zwiększa się (rozszerza się poziomo i pionowo) patrząc OD strony lufy (mam nadzieje, że rozumiecie o co chodzi). Jedynych wymiarów których nie podałem, to wymiary elementu kolby, który przykręcamy do repliki, bo do tego, naprawdę trzeba mieć "przed sobą" pierwotną kolbę.

 

Możliwe, że uciekło (nie z wymiarowałem) mi kilka wymiarów. Jeżeli coś nie pasuję, bądź jest za mało wymiarów to pytajcie.

 

20090604522.th.jpg 20090604523.th.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Natchnąłeś mnie Kalach tym swoim wyrobem

W mojej opinii ładniej wyszło niż G&H

Nigdy nic nie robiłem w drewnie, ale cos czuje ze spróbuje (najwyżej nie wyjdzie)

Jakie narzędzia byś polecał? Jestem kompletnie zielony w tym temacie, wiec każda uwaga się przyda. Jaki blok drewna załatwić (rodzaj, grubość) jakiej bejcy użyłeś (która według ciebie najlepsza) Jak front zrobiłeś? może masz wymiary? itp. każde info jest na wage złota

Dzieki wielkie

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Ja zacząłem robic kolbę. Z pełnego bukowego drewna. Wyciąłem wyrzynarką, i gdy zacząłem ja obrabiac i piłowac żeby nadac kształty, to odpuściłem. Drewno bukowe jest piekielnie twarde. Nie mam warunków warsztatowych, stołu, imadła, pomieszczenia gdzie mogę kurzyc i piłowac dechę. Piłując kolbę na taborecie przykręconą sciskiem stolarskim, chyba by mnie Wielkanoc zastała z tą robotą, a żona by mnie zagryzła :)

Myslałem żeby to zrobic maszynowo, szlifierką i wiertarką z tarczami ściernymi, ale jak policzyłem ile bym musiał wydac na ściernice, pilniki, lakier, bejcę, i ile się narobic żeby zrobic kolbę i chwyt przedni, to... Zamówiłem komplet z airsoftpanda.

I za pare dni będę miał.

Link to post
Share on other sites

Super ze ktoś odpowiedział na mój poprzedni post i pomógł... :ok:

Wiec sam zacząłem kombinowac i już mam prawie gotowa kolbe!

Korba daruj sobie drewno bukowe. Ja w castoramie kupiłem sklejke, wyciekłem wyrzynarka z niej prostokąt o wymiarach trochę większych jak kolba. Skleiłem kilka warstw sklejki obrobiłem wyrzynarka, tarnikiem, piłka, pilnikiem i papierem ściernym. Jestem zaskoczony efektem! Myślałem ze wyjdzie mi jakiś dramat, bo nigdy nic nie robiłem w drewnie a tu nagle zaczęły się pojawiać piękne słoje, obłe kształty itp. :mrgreen:

Jak skończę porobie zdjęcia

Link to post
Share on other sites

Super ze ktoś odpowiedział na mój poprzedni post i pomógł... :ok:

Wiec sam zacząłem kombinowac i już mam prawie gotowa kolbe!

Korba daruj sobie drewno bukowe. Ja w castoramie kupiłem sklejke, wyciekłem wyrzynarka z niej prostokąt o wymiarach trochę większych jak kolba. Skleiłem kilka warstw sklejki obrobiłem wyrzynarka, tarnikiem, piłka, pilnikiem i papierem ściernym. Jestem zaskoczony efektem! Myślałem ze wyjdzie mi jakiś dramat, bo nigdy nic nie robiłem w drewnie a tu nagle zaczęły się pojawiać piękne słoje, obłe kształty itp. :mrgreen:

Jak skończę porobie zdjęcia

 

Ja robiłem na sklejce bukowej, jak w oryginale.

Link to post
Share on other sites

Wyrzynałeś te ''wolne'' miejsca na każdej sklejce osobno czy najpierw je zlepiłeś a potem wyciąłeś co trzeba ?

 

Zacząłem od sklejenia 3 sklejek i wycięcia wyrzynarką:

 

Czytanie ze zrozumieniem... Pała z minusem :!:

Rozumiem... to było pytanie retoryczne albo tak podchwytliwe, że nawet ja nie zrozumiałem!

 

A tak na logikę łatwiej jest ciąć trzy razy z taką precyzją aby się nie narobić podczas obróbki, czy może lepiej najpierw skleić a potem ciąć tylko RAZ :!: :wink:

 

Jedyna opcja jaka mi do głowy przychodzi to taka iż nie zrozumiałeś jak powstała ta taka jakby "półka" w poprzek kolby to odpowiem: najpierw 3 warstwy sklejki potem cięcie i doklejenie warstwy tak aby powstała owa półka! Moim zdaniem tak by było najprościej ;-)

Link to post
Share on other sites

Jak se pojedziesz do Castoram czy innego w tym stylu, to od ilości bejc dostaniesz mętliku we łbie. Nawet masz wzory jak wygląda na gotowo na drewnie. Czerwonawy odcień daje kolor ''orzech'' między innymi. A właśnie co poniektóre drewna w SWD (w bogatszych czasach Sowieckiego Sojuza) były robione z orzecha kaukaskiego.

 

A ja nie odpuściłem robienia drewien z braku samozaparcia czy umiejętności, a z braku narzędzi do obróbki drewna i braku miejsca, gdzie mógłbym porządnie umocować obrabiany element i śmiecić, kurzyć i piłować do woli.

Ciężkie jest życie blokersa...

Żona jest wyrozumiała, ale warsztatu stolarskiego na kuchennym stole chyba by ''nie zniesła'' :)

Za parę dni przyjdą do mnie drewienka z airsoftpanda. Zobaczymy co są warte.

Link to post
Share on other sites

Jak przyjdą, to oczywiście nie omieszkam sie pochwalic i obfocic ich. Jak na razie czekam juz tydzień niecierpliwie.

A mi krakmani brakującą wajchę blokady chwytu przedniego przysłali w 2 dni. Oczywiście nie za darmo, choc replika nowa od nich przyszła bez tej wajchy.

No cóż...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...