Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Propan, Green Gas, CO2


Recommended Posts

Jestem nowy na forum i od niedawna zainteresowałem się tematem ASG. Natomiast od dawna interesuję się wiatrówkami, w których występują trochę większe ciśnienia niż w ASG i trochę większe energie, co oczywiście nie dyskredytuje ASG jako doskonałego sportu i rozrywki. ASG ma swój klimat i pod wieloma względami wiatrówki nie dają tyle frajdy co ASG. Oczekując na pierwsze ASG w mojej kolekcji (COLT M1911 A1 z KSC - full metal), trochę zgłębiłem temat jeśli chodzi o greengas i jego odmiany oraz propan. Z CO2 oraz sprężonym powietrzem mam już od dawna do czynienia, więc tylko uzupełniłem więdzę z dziedziny najbliższej maniakom ASG. Ale nie o tym chciałem napisać. Czytając kilka tematów na tym forum o możliwościach zastąpienia GG tańszym propanem, czy CO2 czasem rzuciło mi się w oczy to, że niektórzy z Was mylą nieco pojęcia przez co Wasze starania mogą stać się NIEBEZPIECZNE, a temat zamiast zostać wyjaśniony jest usuwany lub zamykany. Chciałbym w tym temacie nieco wyjaśnić pewne rzeczy, o których wiedzą z pewnością wyjadacze ASG, a mogą nie wiedzieć nowi i młodzi koledzy i koleżanki.

 

GreenGas i jego odmiany to prawdopodobnie propan z niewielką domieszką olejku silikonowego. Czytałem też, że stosuje się też jakieś rodzaje freonów. Nie wykluczam i tego, ponieważ jak widziałem są różne rodzaje GG nadające się do zabawy w różnych warunkach i na różnym gatunkowo sprzęcie. Faktem jest jednak to, że gaz MUSI być wprowadzony do magazynka w formie ciekłej (I tutaj czy to jest GG, propan czy CO2 odstępstw nie ma). Inaczej będziemy mieli z magazynka tylko kilka strzałów, a próby nabicia magazynka na GG do wyższego ciśnienia np. ciśnienia CO2 (które wynosi od 50 do 80 atmosfer) mogą skończyć się co najwyżej rozerwaniem magazynka, zniszczeniem repliki oraz kalectwem. GG ma ciśnienie od około 6 do 12 atmosfer w zależności od temperatury. Oczywiście może mieć niższe lub wyższe, ponieważ ciśnienie w magazynku jest funkcją temperatury!!!

 

Techniczny Propan 2.5 o czystości 99.5% zawiera 0.5% zanieczyszczeń czyli substancji innych niż propan i w temp. 20st.C ma ciśnienie około 8.5 atmosfery czyli tyle co GG (pewnie GG typu HFC (czy jakoś tak - nie pamiętam dokładnego oznaczenia) do japońskich replik mają mniej). W każdym razie nie widzę przeciwwskazań do stosowania propanu w replikach o dobrej metalowej konstrukcji, które nie mają problemu ze zwykłym GG lub Redgasem.

 

Następną kwestią jest to, że niektórzy pisali, ze w zbiorniku z GG jest ciśnienie 2x mniejsze niż ciśnienie propanu, ponieważ ta sama objętość GG waży 2x mniej niż propan :uśmiech: ... i jest to CZĘŚCIOWO prawdą ponieważ przecież możemy ciekły GG lub propan zalać tylko częściowo (to tak jakbyś kupił 0.5L koli w 1L opakowaniu). Nieprawdą jest, ze GG ma ciśnienie np. 10 atmosfer, a propan 20 atm!!!.

 

Po prostu nad gazami ciekłymi tworzy się poduszka z gazu i ustala się równowaga gdzie ciśnienie jest STAŁE w DANEJ TEMPERATURZE, czyli np. dla propanu będzie to 8 atm dla 20st.C

 

Dlatego przelewamy GG do magazynka trzymając pojemnik z GG zaworem w dół!!!

Inaczej zebralibyśmy tylko pary GG lub propanu mając 1,2 może 3 strzały. GG w magazynku cały czas jest w równowadze ciecz-gas. Tylko gwałtowne rozprężanie podczas szybkiego strzelania ochładza układ, zmniejszając ciśnienie nad cieczą i prowadząc do utraty mocy na GG. To samo dzieje się w wiatrówkach na CO2 podczas szybkiego strzelania w chłodne i nawet ciepłe dni. To samo mamy w paintballu.

 

Strzelając z CO2 w zabawkach ASG musimy pamiętać, ze zjawisko zacięć na CO2 pewnie nie występuje lub występuje sporadycznie z racji tego, ze potrzebujemy stosunkowo mało ciśnienia (gazu), aby wypchnąć lekką kulkę 6mm BB

 

CO2 w butli czy małym zbiorniku CO2 też jest cieczą nad którą mamy pary gazu CO2 pod ciśnieniem UWAGA!!! od 50 atm do 80 atm !!!! Pod żadnym pozorem nie napełniajmy więc magazynków na GG CO2!!!, ponieważ mogą mieć zbyt słabe ścianki aby wytrzymać ciśnienie kilkukrotnie wyższe niż ciśnienie GG!!

 

Nie wolno też pod żadnym pozorem pompować magazynków powietrzem z butli HP - ciśnienia tam dochodzą do 300 atm!!!!!!!!

 

Nie chciałem wyjść w tym poście na bufona, który wszystko wie, bo tak nie jest. Chciałem tylko zwrócić uwagę, a szczególnie na próby stosowania CO2 i systemów HP w ASG.

 

PS. Zapach propanu to domieszki wprowadzane abyśmy czuli niebezpieczne wycieki. Propan normalnie to gaz bezwonny.

Edited by marcinj333
Link to post
Share on other sites
  • Replies 217
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dlatego aby strzelać przy CO2 na ciśnieniu odpowiadającym GG musimy mieć zasilanie zewnętrzne z reduktorami ciśnienia aby mieć w zbiorniku cały czas ciekłe CO2 aby ciśnienie nam nie spadło po 2 strzałach. Większość butli HP (paintball) ma chyba presety na 800psi czyli na ciśnienie CO2 jeżeli się nie mylę.

Link to post
Share on other sites

Trochę tak, trochę nie. Na pewno aby używać HP musimy mieć reduktor, który zredukuje nam 300atm. do np kilkuset psi - przynajmniej do ciśnienia par CO2, które używa się przecież w paintballu, wiatrówkach i ASG bez reduktorów.

 

Nie znam się na budowie gaziaków ASG na tyle aby dać konkretną odpowiedź, ale na pewno możemy stosować "pełnowartościowe" CO2 (tzn o ciśnieniu kilkudziesięciu atmosfer) w ASG. Do magazynka ASG dostosowanego do ASG przecież używamy pojemników 12g CO2, który ma ciśnienie takie samo jak CO2 w gaśnicach czy butlach do migomatów i tak samo jest w fazie ciekłej, a nad nim w równowadze z cieczą jego pary pod ciśnieniem zależnym od temperatury (zwykle od 50 do 80 atm.). Myślę, że sam magazynek ma w sobie układ redukujący lub po prostu zawór ma mniejsze przepustowości tzn otworki. Po drugie każdy zawór powinien w pewnym zakresie ciśnień mieć właściwości samoregulujące i po prostu przy większych ciśnieniach otwiera się na krótszy okres czasu. W każdym razie przypuszczam, że cały "dinks" kryje się w magazynkach i ich zaworach ponieważ są wersje pistoli gdzie można dokupić magi na GG i CO2, więc oprócz sprężyny kurka, zbijaka czy jakkolwiek to zwał nie można zbyt wiele zmienić.

Link to post
Share on other sites

Ale chodzi o zasilanie zwykłych gaziaków przystosowanych do GG za pomocą CO2. Sprężyna przy zbijaku pistoletu czy snajperki na GG nie będzie w stanie zbić 60bar. Za repliki które strzelają z kapsułek 12g bo są do tego wewnętrznie przystosowane.

Link to post
Share on other sites

Ograniczenie co2 w replikach asg jest na zaworze ma zmniejszona przepustowość pisałem już o tym na forum, pisałem też o nabiciu maga powietrzem do 20 bar i nie wystrzelił. Ścianki magazynka na gg mają około 3mm grubości przynajmniej w mojej replice,można to sprawdzić zdejmując stopkę magazynka.

Link to post
Share on other sites

Ograniczenie co2 w replikach asg jest na zaworze ma zmniejszona przepustowość pisałem już o tym na forum, pisałem też o nabiciu maga powietrzem do 20 bar i nie wystrzelił. Ścianki magazynka na gg mają około 3mm grubości przynajmniej w mojej replice,można to sprawdzić zdejmując stopkę magazynka.

 

Butle na Propan techniczny też mają ciśnienie próbne 30 atmosfer. Myślę, że magi na GG też muszą spełniać podobne kryteria wytzrymałościowe

Link to post
Share on other sites

Wczoraj dostałem paczkę, w której miałem między innymi gaz Ultraair. Na pojemniku jak byk widnieje napis C3H8, C4H10 czyli innymi słowy jakby nie patrzeć - propan-butan. Jak skończy mi się Ultraair to może spróbuję na próbę przelać propan-butan do pustego pojemnika po Ultraair i porównam osiągi ;-)

Link to post
Share on other sites

Ja właśnie zamówiłem butle z czystym propanem i będę przelewał w pojemniki po green gazie

 

Ciekawe czy naładują mi propan do zwykłej turystycznej butli 5kg?? W sumie ciśnienie na pewno taka butla wytrzyma, ponieważ nie różni się aż tak drastycznie od ciśnienia mieszanki propan-butan.

Pomysł z wykorzystaniem butli po GG jest o tyle dobry iż eliminuje kombinacje z posiadaniem zbiornika przenośnego. Jakoś by mi się nie chciało targać min. 5kg butli ze sobą :wink:

 

Co do ciekłego CO2: CO2 w pojemnikach ciśnieniowych tzn. gaśnicach, butlach migomatowych, nabojach syfonowych, czy 12g nabojach do wiatrówek i niektórych ASG jest w postaci ciekłej.

Edited by marcinj333
Link to post
Share on other sites

Są różne z filtrem,bez filtra i wielkości też są różne, poszukaj w castoramie albo sklepach z takimi rzeczami npTAKI

 

 

Nie jestem pewny ale chyba lepszym pomysłem byłoby zastosowanie reduktorów z paintballa. Pasowały by też do standardów paintballowych tzn gwinty itp. Są mniejsze i bardziej poręczne Zresztą chyba same paintballowe Butle HP mają już jakiś reduktor.

Link to post
Share on other sites

Podłączyłem dziś moją emkę pod kompresor, dający 120psi.

Działa wyśmienicie, równiejszej i dłuższej serii na niczym innym niż HP nie będzie.

 

W butlach na HP od paintballa widziałem, że ciśnienie wyjściowe ma ponad 300psi, mają jakiś reduktor zamontowany w sobie.

 

To już będzie za dużo o 100psi. Może mozna regulować to cisnienie wyjściowe w tych butlach?

Link to post
Share on other sites

Podłączyłem dziś moją emkę pod kompresor, dający 120psi.

Działa wyśmienicie, równiejszej i dłuższej serii na niczym innym niż HP nie będzie.

 

W butlach na HP od paintballa widziałem, że ciśnienie wyjściowe ma ponad 300psi, mają jakiś reduktor zamontowany w sobie.

 

To już będzie za dużo o 100psi. Może mozna regulować to cisnienie wyjściowe w tych butlach?

 

Są butle z regulatorami ciśnienia butle hp mają 3000psi -4500psi czyli ponad 200bar, a 300psi to jest 20,6 bar

Butla hp

Ja dzisiaj strzelałem z sig sauera swojego z butli malutkiej bo 0,3 litra nabitej do 16 bar to jest tak 232 psi. Z butli o takiej pojemności wystrzeliłem stabilnymi mocnymi strzałami cały magazynek, potem już ciśnienie zaczęło spadać.

Edited by pawulonken
Link to post
Share on other sites

Ciekawy jestem na ile strzałów wystarczyłoby napelnienie magazynka powietrzem do 10 atmosfer? Jeśli na około 10 strzałów to gra warta by byłą zachodu. Po prostu pompka samochodowa i jazda :twisted: Obawiam się jednak, że po 5 strzałach skończy się dzień dziecka :-P

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...