Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam.

 

panowie robiłem dzisiaj wyniki porównawcze dla mojego chrono Virtec 3 i mój nie pokój wzbudza pewna rzecz.

Używając kalkulatora :

 

http://www.kpasg.net/showthread.php?p=219944

 

nie zgadzają mi się prędkości.

 

Wyniki :

 

0,2g - 510,512fps

0,23g - 482, 480fps

0,25g - 498, 490fps

0,3g - 482, 480fps

0,36g - 436, 434fps

0,43g - 439, 439fps

 

Jeśli użyjemy kalkulatora to ta replika po przeliczniku z kulek 0,43g powinna mieć 650fps a nie 510 tak jak podaje chrono na 0,2g.

 

replika przestrzeliwana w domu w temp. 23stopnie, hopek idealnie na zero.

Coś jest nie tak z chrono czy z tym kalkulatorem ?

 

Za odpowiedzi z góry dziękuję.

 

Pozdrawiam

NeO

Link to post
Share on other sites
  • Replies 224
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W przypadku replik +/- 1J. Im silniejsza, tym większe różnice. Był gdzieś temat (mity airsoftu? fizyka w airsofcie? coś takiego), gdzie tego typu zjawiska uzasadniali ;)

Tak, sam w czymś podobnym pisałem.

I nie prawda że im silniejsza tym większa różnica. Różnica jest na tyle mała że jest pomijana, w granicach błędu pomiarowego.

Po prostu więcej powietrza cylinder nie spręży. I w przypadku Aegów i sprężyn traci się jeszcze na za długiej lufie.

W przypadku gaziaków sprawa ma się zupełnie inaczej, gaz rozpręża się w lufie i im dłuższa lufa tym więcej energi kulka nabierze, tak samo z cięższą kulką.

BTW, to co piszę nie jest wyssane z palca, wszystko jest poparte praktyką, mam dwa chrono, w każdej chwili można to ponownie sprawdzić.

Link to post
Share on other sites

To pardon, czytałem dawno i musiałem pomylić. Chyba pomieszałem z wpływem ustawień hop-upa na prędkość wylotową - jak pamiętam, od którejś wartości dociśnięty hop nie zmniejszał, a zwiększał liczbę fps ("przytrzymywał" kulkę tym samym zwiększając ciśnienie powietrza za nią).

Link to post
Share on other sites

 

I nie prawda że im silniejsza tym większa różnica. Różnica jest na tyle mała że jest pomijana, w granicach błędu pomiarowego.

Po prostu więcej powietrza cylinder nie spręży. I w przypadku Aegów i sprężyn traci się jeszcze na za długiej lufie.

 

 

 

Im cięższa kulka tym będzie większa energia wylotowa. Przeliczanie po energii nie ma zatem sensu.

Czemu energia będzie większa skoro sprężyna i cylinder i wszystko inne to samo? Bo działająca na kulkę siła F nie jest stała. Nie działa na kulkę F sprężyny tylko sprężonego powietrza. Cięższa kulka ma sporo większą bezwładność i zanim "wystartuje", zdąży się za nią nadbudować sporo większe ciśnienie. Siła F będzie zatem sporo większa. Ergo kulka otrzyma więcej energii od powietrza.

Edited by poldeck
Link to post
Share on other sites

Im cięższa kulka tym będzie większa energia wylotowa.

Będzie czy jest ?

Sprawdzałeś w praktyce, masz jakieś przykłady.

Weźmy dowolną sprężynę, aega czy nawet wiatrówkę sprężynową z dużo większa energią od naszych zabawek i różnica dalej będzie minimalna. Jak pisałem w granicach błędu pomiarowego.

Jeśli twierdzisz inaczej, to zapraszam, zmierzymy we dwóch. Żeby nie było że zakłamane wyniki.

Link to post
Share on other sites

Skonfrontowałem moje chrono z Xcortechem 3200 i wyniki są bardzo podobne - błąd pomiarowy wynikający z różnicy w kulkach i ich wymiarach(to co się dzieje w paczce tych samych kulek bywa przerażające, nawet 0,1mm różnicy).

 

Więc wynikałoby, że to co Poldeck mówi ma rację bytu i potwierdzenie w praktyce.

 

Cięższa kulka spręża za sobą więcej powietrza ( jej dokładność oraz precka też ma znaczenie) co za tym idzie jest "skuteczniej" wypychana z lufy więc i jej energia początkowa większa.

 

Wynika z tego, że te kalkulatory, to można sobie o kant zada rozwalić.

 

Ponieważ od kilku dni walczę z tymi pomiarami powiem wam tylko, nie sadziłem, że wymiar kulki może mieć aż taki wpływ na fps.

 

W jednej paczce kulek ( bez nazwy i reklamy) są kulki których wymiary mieszczę się w przedziale 5.83 - 5.95.

 

Podzieliłem sobie te kulki na lepsze i gorsze i tak :

 

Na kulkach 5.83-5.85mm > 497-511 fps

Na kulkach 5.92-5.95mm > 528-550 fps

 

Nie biorę pod uwagę dokładności wagi kulki bo nie mam tak dokładnej wagi.

Testy robione na dwóch chrono w celu porównania wyników.

Kulki mierzone suwmiarką elektorniczną.

Replika MB01 ze sprężyną M160, lufą Prometheus 650mm oraz komorą PDI.

 

Nie mam krótszej lufy, żeby sprawdzić ile ta 650mm zabiera w stosunku do 590mm.

 

Opisywane kulki to średnia półka ogólnie dostępna na rynku.

 

Pozdrawiam

NeO

Link to post
Share on other sites

Skonfrontowałem moje chrono z Xcortechem 3200 i wyniki są bardzo podobne - błąd pomiarowy wynikający z różnicy w kulkach i ich wymiarach(to co się dzieje w paczce tych samych kulek bywa przerażające, nawet 0,1mm różnicy).

 

Więc wynikałoby, że to co Poldeck mówi ma rację bytu i potwierdzenie w praktyce.

 

Cięższa kulka spręża za sobą więcej powietrza ( jej dokładność oraz precka też ma znaczenie) co za tym idzie jest "skuteczniej" wypychana z lufy więc i jej energia początkowa większa.

 

Wynika z tego, że te kalkulatory, to można sobie o kant zada rozwalić.

 

Ponieważ od kilku dni walczę z tymi pomiarami powiem wam tylko, nie sadziłem, że wymiar kulki może mieć aż taki wpływ na fps.

 

W jednej paczce kulek ( bez nazwy i reklamy) są kulki których wymiary mieszczę się w przedziale 5.83 - 5.95.

 

Podzieliłem sobie te kulki na lepsze i gorsze i tak :

 

Na kulkach 5.83-5.85mm > 497-511 fps

Na kulkach 5.92-5.95mm > 528-550 fps

 

Nie biorę pod uwagę dokładności wagi kulki bo nie mam tak dokładnej wagi.

Testy robione na dwóch chrono w celu porównania wyników.

Kulki mierzone suwmiarką elektorniczną.

Replika MB01 ze sprężyną M160, lufą Prometheus 650mm oraz komorą PDI.

 

Nie mam krótszej lufy, żeby sprawdzić ile ta 650mm zabiera w stosunku do 590mm.

 

Opisywane kulki to średnia półka ogólnie dostępna na rynku.

 

Pozdrawiam

NeO

 

Co do wagi i średnicy kulek i przełożenia tego na prędkość wylotową, zasięg i celność przygotowuję właśnie projekt na ten temat, jak go ukończę na pewno umieszczę tu wyniki.

 

Wymiar kulki ma sporą wagę jeśli chodzi o fps, im kulka ma większą średnicę tym mniejsza strata powietrza, przez co wrastają FPSy.

Link to post
Share on other sites

Skonfrontowałem moje chrono z Xcortechem 3200 i wyniki są bardzo podobne - błąd pomiarowy wynikający z różnicy w kulkach i ich wymiarach(to co się dzieje w paczce tych samych kulek bywa przerażające, nawet 0,1mm różnicy).

 

Więc wynikałoby, że to co Poldeck mówi ma rację bytu i potwierdzenie w praktyce.

 

Cięższa kulka spręża za sobą więcej powietrza ( jej dokładność oraz precka też ma znaczenie) co za tym idzie jest "skuteczniej" wypychana z lufy więc i jej energia początkowa większa.

 

Wynika z tego, że te kalkulatory, to można sobie o kant zada rozwalić.

 

Ponieważ od kilku dni walczę z tymi pomiarami powiem wam tylko, nie sadziłem, że wymiar kulki może mieć aż taki wpływ na fps.

Co to za kulki masz, ze skrzydełkami :icon_biggrin:

Im mniejsza dziura między kulką a lufą, tym lepsze wykorzystanie powietrza które pcha kulkę. Widać to na przykładzie broni czarnoprochowej, gdzie pod kalibrowy pocisk uzyskuje mniejszą energię niż wpasowany w kaliber. Tylko przy tych energiach widać różnicę.

Nieprawdą jest natomiast że kulka spręży za sobą więcej powietrza, nie ma go więcej niż spręży tłok. Większe może być ciśnienie pod jakim powietrze się spręży.

Podsumowując, jest masa czynników wpływających na energię z jaką kulka opuści lufę.

Ale przy naszych energiach, większość, jak zwiększone ciśnienie dzięki cięższej czy bardziej dopasowanej kulce, możemy pominąć, bo trzeba by bardzo dobre chrono, aby wyłapać te różnice.

Przy okazji, jak można zwiększyć ciśnienie oddziałujące na kulkę, wystarczy podkręcić hop-up. Dlatego przy dobrze uszczelnionym systemie, przy podkręcaniu hop-upa zyskuje się fpsy. Ale to też zależy, od lufy, jak wspomniałem szczelności całego układu.

 

A teraz mały test, repliki: Glock 18C AEP - 200fps, Sprężynowa strzelba - 320fps, M16 - 430fps i M14 - 520fps, do tego wiatrówka sprężynowa - Diana 54 (wyniki uśrednione, ale bez specjalnego przesadyzmu, mającego cokolwiek ukryć)

Glock 18C: 0,2 - 200fps, 0,28 - 168fps i 0,4 - 139fps. Tu taj jest spadek Ek przy cięższej kulce, ale lufa jest krótka a co do szczelności układu, to to nie jest ideał.

Sprężynowa strzelba: 0,2 - 420fps, 0,28 - 348-352fps i 0,4 - 291-294fps. Przy cięższych kulkach widać wahania fps. I spadek energii w porównaniu do 0,2. Ale replika jest full chiński stock a lufa nie należy do najwęższych.

M16: 0,2 - 430fps, 0,28 - 365fps i 0,4 - 303fps. Widać niewielki wzrost przy kulkach 0,28, ale przy 0,4 już spadek. Ale replika ma długą lufę, być może za długą jak na objętość cylindra.

M14: 0,2 - 520fps, 0,28 - 441fps i 0,4 - 369fps. Wzrost na cięższych kulkach jest na tyle minimalny że trudno tu mówić o poparciu teorii i zwiększaniu energii wraz z masą kulki. Układ w replice jest dość szczelny a lufa, wg. mojej subiektywnej opinii idealnie dobrana długością.

Diana 54: 0,54gr śrut - 840fps i 0,48gr - 870fps. Tutaj jest wprost idealna energia w obu przypadkach. Ale to wiatrówka i nie ma żadnej straty powietrza, śrut wypełnia całą lufę i całe powietrze na niego oddziałuje.

 

Tyle z krótkiego testu, kiedyś udowadniałem to samo. Wnioski wyciągnijcie sami, ale proszę, bez zbędnego teoretyzowania, suche fakty.

Jeśli ktoś ma inne wyniki, to niech się podzieli, ale są dwa ale: więcej niż jedna replika, dobre chrono i dobre kulki.

Link to post
Share on other sites

co masz na myśli dobre kulki ?

 

podaj nazwy może mam, przemierzę i napiszę ich rozmiary.

Potem testy na chrono zrobię :

 

Mam Virteca 3 i Xcortech3200.

 

Repliki :

 

- G36C

- SR25

- MB04

- MB01

- SIG 556

- M4A1

 

Kulek mnóstwo.

 

Kulki na których testowalem nie maja skrzydełek i są nawet polecane na tym forum.

 

Dziaiaj i w poniedziałek dostane jeszcze troszkę rodzajów kulek na testy i będę walczył dalej.

Edited by NeOcRoN
Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...
  • 4 weeks later...

Witam, w imieniu grupy zwracam się z prośba o polecenie nam dobrego chronometru,

który miałby służyć na strzelankach, w celu wyeliminowania zbyt silnych replik przed rozpoczęciem,

jak i na serwisie u znajomego.

Na ten cel mamy ok. 500zł, co warto kupić?

Pozdrawiamy.

 

Zapomniałem dodać, że miło by było, gdyby można chronować nim gazówki.

Edited by VinniePaz
Link to post
Share on other sites

Ja mam xcortecha i sprawuje się naprawdę świetnie. Baterie trzymają naprawdę długo, gaziaki mierzy z przyłożenia, 0 problemów.

 

Edit, nie chcę nabijać następnego posta. Wszystkie podstawowe funkcje posiada, mierzy szybkostrzelność repliki i oczywiście fpsy a także energię, bardzo prosto i intuicyjnie się go obsługuje, na dole ma gwint do nakręcenia go na statyw od chociażby aparatu.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...