Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

PiotrKa

Użytkownik
  • Content Count

    29
  • Joined

  • Last visited

Posts posted by PiotrKa

  1. Koncesjonowane podmioty w PL mają możliwośc sprzedaży osobom fizycznym noktowizji Generacji 2/2+ (są np. u nas dostępne monokulary Dedal czy Dipole w tej generacji, są produkty ATN-a. Od blisko roku są też białoruskie Yukony Gen2+ - póki co w wersjach z powiększeniem bodajże 5x). ATN jest produkcji amerykańskiej a jest na rynku (w Gen2/2+ oczywiście). Jasna sprawa że póki co obrót Gen3 dla osób fizycznych będzie niemożliwy...

  2. Póki co tylko na zachodnich rynkach pojawiły się nowe wcielenia noktowizora Yukon NVMT1 (najpopoularniejszego noltowizora na polskiej scenie ASG/Outdoor/Survival). Jak wynika ze zdjęć dotychczasową obudowę wykonano w czarnej tonacji, Soczewka wejściowa układu optycznego ma podobnie jak w MVMT-1 średnicę 24 mm - natomiast rewolucyjną nowością jest fakt zastosowania w dwu wersjach odpowiednio przetworników generacji 2+ oraz 3 ! Ceny na poziomie 1000 USD za Gen2+ i ok. 2600 USD za Gen3. Niezwykle konkurencyjna cena sprawia że produkty te mogą zdrowo namieszać na naszym rynku optyki paramilitarnej - dosłownie NVG może "zejść pod strzechy".

    Obecnie nowy monokular gen2/2+ na polskim rynku ma ponad dwukrotnie wyższą cenę, Gen3 nie jest wogóle oferowana osobom fizycznym na rynku pierwotnym a ceny w obiegu niekoncesjonowanym przekraczają kilkanaście tysięcy za egzemplarze używane i pozbawione gwarancji.

    http://www.vdoelectronics.com/products/B000YQ87WS/Yukon_Centurion_Systems_Multitask_Monocular.html

    http://www.opticsplanet.net/yukon-1-5x24-mm-cs-4057-multitask-gen-3-night-vision-monocular-44057.html

    Ciekawe tylko kiedy ktoś w Polsce zacznie to sprzedawać? Proponuję akcję mailingową w kierunku sklepów Teleskopy.pl i DeltaOptical - jeśli dystrybutorzy zauważą jakie jest zapotrzebowanie na rynku - mogą dostrzec szansę zrobienia interesu...Podajcie dalej!

  3. Witam! Czy ktoś z Kolegów ma jakieś doświadczenie z używaniem noktowizorów prod. DIPOL (zwłaszcza monokular D125 i gogle D2S). Proszę o info jak wygląda realna praca w trybie pasywnym i aktywnym (np w porównaniu do wszechobecnych Yukonów NVMT1), jak nokto sprawuje się w przeciętnych warunkach leśnych? Czy część bliskiej podczerwieni z emitera w trybie aktywnym jest widoczna gołym okiem? Oraz czy to prawda że D125 pasuje do J-Arma i montażu Rhino mount (jak twierdzą niektórzy dystrybutorzy). Dziękuję z góry za wszelkie informacje!

  4. W ostatnim numerze czasopisma "Broń i Amunicja" jest artykuł który w bardzo konkretny i merytoryczny sposób obisuje nowe elementy znowelizowanej ustawy o broni i amunicji. Autor rozwiewa w nim nadzieje które mieli strzelcy i ukazuje intencje twórców nowej ustawy, polecam lekturę!

  5. "kropla drąży skałę" - Nowelizacja idzie z postępem - po pobieżnej lekturze widzę że największymi beneficjentami "nowego" są rekonstruktorzy. Jeśli dobrze rozumiem literę prawa - to posiadacze broni kolekcjonerskiej będą mogli nabywać do niej amunicję oraz normalnie eksploatować ją na licencjonowanych strzelnicach? To też przełom. Czas pokaże jak komendanci powiatowi policji będą rozpatrywali wnioski na pozwolenia wszystkich typów...

    - Mam pytanie do kolegów: czy ROMB spełnia kryteria organizacji strzeleckiej - w której to członkostwo jest jednym z koniecznych elementów ubiegania się o pozwolenie na b.p. ?

  6. ...Nie wydaje mi się - nic takiego nie twierdzę - wręcz przeciwnie piszę w swoim poście że PTW jest poza konkurencją (bo tak jest w istocie). Po prostu jestem ciekaw co im z tego wyjdzie...

     

    - Jakość chińskich produktów jest powszechnie znana - mimo potężnego skoku jaki w ciągu ostatnich 3-4 lat dokonali - przy tych kosztach i kulturze technicznej wciąż wiele im brakuje do "pierwszej ligi". Najdobitniej widziałem to właśnie w gazówkach (miałem jednocześnie M4 Western Armsa oraz M4 i SCAR WE - dla porównania nabyłem kopię WA produkcji AGMa - technicznie była to całkowita porażka - mimo pozornie skopiowania całego systemu WA)

  7. Ciekawi mnie mocno kiedy Systema produkcji A&K pojawi się na rynku. Krakman ma z nimi chyba najlepsze kontakty - zatem obstawiam że tam się to może pojawić w sprzedaży. Co do ceny to stawiam na mniej więcej dwukrotność ceny M4 fullmetal prod. A&K/P&J - zatem minimum ok. 1500 - 1700 PLN - co do dostępności: zakładam że byłoby to przed końcem roku - na tradycyjny boom zakupowy.

    To oczywiście tylko moje dywagacje a czas pokaże co z tego będzie. Inna sprawa to wykonanie - A&K jest jedną z lepszych jakościowo chińskich firm i dobrze że to oni wzięli systemę na warsztat - a nie np AGM...

    Jeśli A&K spisze się technicznie to może to zagrozić nie tyle Systemie (bo ta nie ma konkurencji głównie w samym prestiżu marki) ile CTW - które też jest kopią (wysokiej jakości ale jednak...).

    Mam nadzieję że nie będzie to porażka jaką były chińskie gazówki będące kopią systemu WA - a które bez tuningu przekraczającego kilkukrotnie wartośc samej repliki - nadawały się tylko do celów demonstracyjnych.

  8. Mam pytanie do użytkowników korpusów metalowych M4 produkcji King Arms i G&P: jak "pracują" w nich magazynki real-cap i low-cap następujących firm:

     

    - STAR (plastiki 30 k)

    - P&J (plastiki 35 i 25 k)

    - P&J / Boyi (metalowe 68 k)

    - SRC (metalowe 70 k)

    - Classic Army (metalowe 30 i 68 k)

     

    Chodzi mi zarówno o to jak podają oraz jak wchodzą w gniazdo magazynka - pomimo że to teoretycznie jeden standard słyszałem że są czasem problemy ze zbyt dużym (lub za małym) luzem

     

    Z góry dziekuję za informacje!

  9. - Napisałem "...na broń pneumatyczną +17J..." mając na myśli broń pneumatyczną w myśl ustawy (bo pneumatyki o mniejszej energii są tzw "urządzeniami pneumatycznymi" i jest oczywistością że nikt nie oczekuje jakichkolwiek badań od ich posiadaczy). Mam na myśli broń pneumatyczną wymagąjącą w myśl ustawy o broni i amunicji - rejestracji na policji (przynajmniej w woj. Małopolskim i Śląskim procedura polega na złożeniu przez posiadacza broni pneumatycznej (więc o mocy powyżej limitu) - badań lekarskich, przeprowadzonych u wskazanego lekarza - ich częścią jest badanie wzroku a zgodnie z instrukcjami dla lekarzy uprawnionych do wystawiania powyższych zaświadczeń - wady wzroku (bez sprecyzowania) są podstawą do wystawienia negatywnej opinni lekarskiej - co dyskwalfikuje potencjalnego posiadacza broni już na starcie procedury. Podobie jest podczas badan lekarskich będących wstępem do złożenia dokumentów na Patent Strzelecki - negatywna opinia okulisty czy neurologa dyskwalfikuje ubiegającego się o patent już przed dopuszczeniem do egzaminu. Proszę o dokładne czytanie postu - informacje jakie podaję (dot. uwarunkowan prawnych) znam bądz z autopsji - bądz od wiarygodnych osób - w przeciwnym razie po prostu nie pisałbym ich... Pozdrawiam!

  10. Kolejny kraj który pragnę krótko opisać w tej materii to odwiedzana prze ze mnie często Austria. Każdego kto choć raz odwiedził ten kraj uderza porządek,spokój i panujące tam bezpieczeństwo-zarówno w dużych miastach (Wiedeń, Gratz) czy na prowincji (skądinąd pięknej).Warto także wiedzieć że wg. Danych Bundeskriminalamt Wiedeń jest najbezpieczniejszą stolicą Europy i świata...Natomiast liberalizm prawny Austriaków budzi w nas, Polakach - co najmniej zdziwienie. A zatem:

    - broń pneumatyczna (luftschusswaffen) - od zabawek po wyczynowe - bez limitu mocy, dostępna dla pełnoletnich, bez rejestracji.

    - broń gazowa - bez żadnych ograniczeń dla osób pełnoletnich.

    - Strzelby gładkolufowe (z wyłączeniem automatycznie przeładowywujących się - tzw Jaegerautomaten oraz z wyłączeniem pompek o poj. magazynka +5 naboi) - sprzedawane niekaranym i pełnoletnim obywatelom bez pozwoleń - jedynie na ogólną i formalną rejestrację (wymagany stały adres zameldowania). Podobnie amunicja do nich.Uwaga-ich przeznaczeniem jest obrona domu - do polowania jest wymagane oddzielne pozwolenie i członkostwo w odpowiedniku polskiego koła łowieckiego...

    - broń na amunicję sportową kal 5,56 mm - pistolety i karabinki (z wyłączeniem tych strzelających serią) - dla osób pełnoletnich i nie karanych, będących członkami klubów i sekcji strzeleckich - sprzedaż tylko z rejestracją.

    - Broń myśliwska - dla osób zrzeszonych w kołach i klubach łowieckich - po spełnieniu wymogów (staż, stałe zameldowanie,niekaralność - są niskie wymagania zdrowotne - poluje wielu ludzi w mocnych okularach... w Polsce wymagana jest dla KAŻDEGO pozwolenia na broń - także gazową, pneumatyczną + 17J, sportową, myśliwską i bojową - pełna ostrość wzroku!)

    - Broń palna bojowa - na podstawie zezwoleń - dla wszystkich spełniających kryteria (podobne do wymogów na b.myśliwską).

    Austriacy są jednym z najsilniej uzbrojonych narodów europy - i prawdziwym społeczeństwem obywatelskim - pokazuje to że ścieżka prawna którą podąża Nasza Ojczyzna - jest biegunowo odległa od realiów naszych bliskich i dalszych sąsiadów w Europie.

  11. Rosja w powszechnej opinii uchodzi za kraj bardzo restrykcyjny w tym temacie - w rzeczywistości przepisy są tam liberalniejsze niż w Polsce. W odróżnieniu od naszych realiów - w Rosji jest znacznie szersza grupa osób posiadających broń palną z racji obowiązków zawodowych - oprócz armii, policji i innych resortów siłowych - broń służbową posiadają również pracownicy sądów (od danych funkcji w zwyż) oraz niektórzy pracownicy opieki społecznej. Broń w formie prezentu pożegnalnego otrzymuje rok rocznie tysiące emerytów z resortów siłowych. Łowiectwo ma zdecydowanie mniej elitarny charakter niż u nas - a liczba broni myśliwskiej w rękach obywateli jest wielokrotnie wyższ niż w Polsce. Co do osób cywilnych mogą one:

    - posiadać broń pneumatyczną o energii do 7,5 J, którą można użytkować tylko na wyznaczonych obiektach sportowych.

    - posiadać broń palną gazową lub niskiej energii do samoobrony - są to wersje pistoletów np. TT, PSM, rewolweru Nagan czy też odrębne konstrukcje przypominające pistolety sygnałowe - strzelające amunicją gumową o energii do ok. 150 J. Użycie w nich ciężkiej amunicji powoduje destrukcję takiej broni. Pozwolenia są przyznawane na okres 5 lat dla wszystkich nie karanych, posiadających stałe zameldowanie i źródło utrzymania i zdrowych psychicznie obywateli.

    - Broń palna - bojowa - pozwolenia są przyznawane na zasadach nieco podobnych do polskich, także na zasadzie koncesji dla np. pracowników ochrony.

    - broń myśliwska - dla osób zarejestrowanych w związku rybołówstwa i myślistwa - po zapłaceniu stosownych opłat - uzyskanie pozwolenia jest znacznie prostsze niż w polskich realiach.

    Przepisy te umożliwiają posiadanie niskoenergetycznej broni obronnej szerokiej grupie społeczeństwa w ramach oczywiście rejestracji i pozwoleń - ale na czytelnych zasadach. Niestety pokazuje to że nasze przepisy są w tyle nie tylko na tle krajów Unii Europejskiej... tu linki dla zainteresowanych głębiej tym tematem:

    http://www.gunlab.com.ru/excerpts.html

    http://www.gunlab.com.ru/summary.html

  12. Nawiązując do jednego z moich postów (oraz do toczącej się u nas debaty na temat dostępności broni) - kilka słów na temat dostępności broni u naszych węgierskich "Bratanków":

    - Wartością graniczną dla broni pneumatycznej i wszelkiej innej dostępnej dla pełnoletnich bez zezwolenia i rejestracji jest limit 7,5 J (zatem są bardziej restrykcyjni niż my...)

    -Na podstawie rejestracji podczas zakupu dla osób pełnoletnich, nie karanych są dostępne pistolety/rewolwery na amunicję gazową o kalibrach od 6 mm do 11,43 mm. Oraz nie spotykane u nas pistolety/rewolwery oraz krótkie strzelby na amunicję gumową o niskiej energii (do ok. 100J) - przepisy dopuszczają używanie i przechowywanie takich"broni" tylko w domu/na swojej posesji - w celach samoobrony, nie można jej ze sobą ukrycie przenosić w stanie załadowanym. Broń ta nie jest dostosowana do amunicji bojowej (jej użycie powoduje destrukcję takiej broni).

    - Broń zabytkową oraz czarnoprochową oraz repliki dostosowane do rekonstrukcji (blank guns) są dostępne dla pełnoletnich bez ograniczeń. Strzelanie z broni zabytkowej i jej replik tylko na strzelnicach.

    - Broń palna bojowa i sportowa oraz wszystkie urządzenia strzelajace o energii + 7,5J są dostępne na podstawie licencji odnawialnej co rok (wymogi są ogólnie podobne do naszych: niekaralność,warunki ekonomiczne i zdrowotne posiadacza). W praktyce pozwolenia na bojową broń krótką są wydawane bardzo żadko (część obywateli zaspokaja swoje potrzeby samoobrony bronia gazową i dostosowaną do amunicji gumowej)

    - Broń myśliwska na podstawie odrębnych przepisów w ramach egzaminów w kołach łowieckich

    - Broń sportowa na podstawie odrębnych przepisów w ramach egzaminów przy sekcjach strzeleckich.

    - Paralizatory elektryczne i miotacze gazu - dostępne bez ograniczeń dla osób pełnoletnich

    - przepisy zakazują przenoszenia przy sobie noży o ostrzy dłuższym od 80 mm, oraz noży automatycznych (tj. takich które można otwożyć przy użyciu jednej ręki)

  13. Jakoś trudno mi zrozumieć tezę że ASG jest trzykrotnie mniej efektywne od ostrej broni i że trzykrotnie większa ilość amunicji od wielkości prawdziwej czyni sytuację bardziej realistyczną. Dlaczego ASG nie jest cztero- lub pięciokrotnie mniej efektywne? Np. w sytuacji - czysty strzał na dystans powiedzmy 30 m z repliki o Vo-450 fps? Nikt się przed kulką nie uchyli bo dolot na taki dystans trwa jakąś część sekundy zatem twierdzę że realizm byłby tu 1-1. Natomiast na dystansach granicznej celności (w zależności od mocy repliki, przeciętnie +50m) z uwagi na nikłą energię i prędkość kul rzeczywiście trzeba wystrzelić kilka kul bo pewność trafienia spada - co wg. mnie nie usprawiedliwia stosowania powiększonej pojemności magazynka. Gdybyśmy przyjęli za kryterium energię kulek to efektywnośc ASG byłaby dla repliki karabinka automatycznego ok. 2000 razy mniejsza od ostrego odpowiednika... Główne ograniczenie realizmu w ASG tkwi w niskiej energii - i np nikłe krzaki, szyba okienna czy ścianka działowa stanowią już osłonę. Mimo wszystko dla mnie stosowanie realistycznych magów ma sens - i jest to odrębna dyscyplina w naszym "sporcie". Gra reali przeciw Hi-capom czy nawet Mid-capom to pewne pomieszanie stylów. To trochę tak jak gdyby w piłce nożnej jedna z drużyn mogła używać dodatkowo rąk do gry - byłby to po prostu idiotyzm. Realne ASG (RASG) ma sens tylko wtedy gdy całe walczące teamy używają realcapów. Jest to niewątpliwie najwyższa jakość gry dedykowana dla ortodoksyjnych graczy. W ASG jest miejsce na różne pojmowanie stylu gry - nie chcę tu wartościować - ale nie ma nic gorszego od mieszania stylów. Jak zwykle pozdrawiam "realistów"!

  14. W ubiegłorocznym czasopismie Arsenał były publikowane w odcinkach artykuły o różnego typu postrzałach -ukazały się w osobnej książce: A.Obara, M.Dziekiewicz - "Leczenie obrażen bojowych od broni palnej - zarys historii". To chyba jedyna taka książka dostępna w sprzedaży (tj. poza podręcznikami dla lekarzy wojskowych i sądowych). Polecam - ale po tej lekturze strzelanie do drugiego człowieka (nawet kulką ASG) przestanie być dla ciebie zabawne...

  15. Dokładnie tak to funkcjonuje... 99,9% przestepstw z użyciem broni palnej jest dokonywane z broni posiadanej nielegalnie, nigdzie niezarejestrowanej, pochodzącej z kradzieży bądz zakupów w nielegalnym obiegu, bądz zdobytej na drodze przestępstw. Dlatego wpływ restrykcji na przyznawanie pozwoleń na broń jest żaden. Jako przykład podam że w ostatnich latach w UK zaostrzono przepisy do posiadania broni palnej, krótkiej na amunicję centralnego zapłonu (w praktyce w zasadzie uniemozliwiono obywatelom jej posiadanie...) - i decyzja ta została oprotestowana przez Scotland Yard - którego przedstawiciel stwierdził że nie będzie to miało wpływu na wzrost bezpieczeństwa a spowoduje wzrost cen broni na czarnym rynku i głębszą konspirację handlarzy bronią (...niestety nie mogę już służyć linkiem do źródła tej informacji, bo czytałem o tym dość dawno...)

  16. Kilka informacji pomocniczych - założony przeze mnie wątek jest mało czytelny jeśli nie zna się polskiej praktyki przyznawania pozwoleń na broń - a jego szczególną cechą jest uznaniowość (która jak pisałem w Czechach czy Niemczech nie występuje). Tzn. W RP typowa jest sytuacja gdy obywatele A i B składają wniosek o wydanie pozwolenia na p. broń sportową na am.bocznego zapłonu. Obydwaj są nie karani, mają podobny staż w klubie, podobne osiągnięcia,przeszli wymagane badania lekarskie,maja stabilną sytuację materialną i stałe miejsce zameldowania - i jeden z nich dostaje pozwolenie a drugi nie... w dodatku wydający pozwolenia (KW Policji) nie ma obowiązku motywować swojej odmowy...w kraju o normalnej sytuacji prawnej nie jest to możliwe.

    Druga sprawa - nie jst prawdą że pozwolenie na broń mysliwską w RP jest przyznawane łatwo. Zazwyczaj od wstąpienia do koła łowieckiego do otrzymania pozwolenia upływa ok. 2 lat (sam staż w kole trwa minimum rok).Elitarnosc kół łowieckich to inna sprawa...W Polsce poluje ok. 100 000 osób. Posiadają ponad 250 000 szt broni (zazwyczaj dwie szt. broń kulową i śrutową).Wypadków podczas polowań jest kilkadziesiąt rocznie - raz na kilka lat śmiertelny. Przeciętnie co 1,5 roku dochodzi do aktu przestępczego z użyciem legalnie posiadanej broni myśliwskiej (w tym do zabójstw) - czy to duże liczby?

    Liberalizacja dostępu do broni czarnoprochowej doprowadziła do kilkudziesięciu przestępstw (w tym kilku zabójstw - wg. danych KG Policji i prasowych) - jakoś nie widać na ulicach masowych mordów przy pomocy np. rewolwerów CP?

    Kolejny temat: projekt Obywatelskiej karty broni oraz zmian w ust. o broni itd. nigdy nie zakładał wolnego dostępu do broni! Niczym nie ograniczonego dostępu do broni nie ma w zadnym kraju świata (no może poza obszarami ogarniętymi wojną i chaosem).Każde użycie legalnie posiadanej broni pozostawia ślady łatwe do zidentyfikowania i dla ewentualnego sprawcy jest to po prostu podpis z miejsca zdarzenia (w Polsce każda szt. broni jest przystrzeliwywana - a efekty tego trafiają do Centralnego rejestru łusek i pocisków - na skład wieczysty). Z informacji medialnych pochodzących od oficerów wydz. kryminalnego policji (żródła dokładnie nie pamiętam...) wynika że przestępca - recydywista z dużego i średniego miasta na zdobycie broni palnej potrzebuje mniej niż 24h. To ta broń stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Nie sądzę że jesteśmy narodem znacznie głupszym i prymitywniejszym od Czechów czy Niemców - pytanie czy potrafilibyśmy bezpiecznie korzystać z przywileju posiadania broni? Myślę że tak (przykłady łowiectwa i CP to potwierdzają)

  17. Każdy użytkownik Hicapa znajdzie zawsze coś na usprawiedliwienie...a to że za drogo (przy cenie za plastikowe low -y PJ od 25 PLN bez komentarza...), a to że z "ostrej" to by na pewno trafił przez te krzaki a tu trzeba trochę cierpliwości i zaangażowania by wypracować "czysty strzał" - a komu się chce czekać. Spotykałem też często sytuację że proponowano nam grę z kolegami mającymi Hi-capy - z warunkiem że będą oni strzelać tylko w trybie "single fire". To krok w dobrą stronę ale i tak nie daje to "realowcą" równych szans. Po prostu granie z ograniczoną ilością amunicji jest w ramach ASG innym sportem (czy podsportem). Ci którzy wolą siać plastikiem nie wejdą w to, ci którym zależy na dreszczu emocji związanym z odliczaniem amunicji, zmianą maga pod ogniem, przenoszeniem wielu magazynków zamiast jednego + worka kulek - mają takie akcje w nagrodę. Jest to dla mnie jasne - to inne ASG. Nie wiem czy lepsze, czy gorsze ale na pewno inne...

  18. To dobry temat, relatywnie mało postów świadczy tylko o tym że większośc "graczy" stosuje Hi capy - bądz nie oczekuje po grze tego typu realizmu. Potwierdzają to obserwacje z większych imprez i strzelanek-spędów. Jestem wielkim fanem Realcapów. Dla mnie podział w podejściu do ASG nie przebiega granicą ceny replik czy wyposażenia ale właśnie typem stosowanych magazynków...oczywiście realizm taki ma swoje słabe strony - np. tam gdzie 1 pocisk załatwiłby sprawę - nawet duża ilośc kulek się nie przedrze - ale to tylko skłania do ruchu i zajęcia pozycji z czystym strzałem. Dla mnie gra nawet ze stosunkowo słabą repliką ale na realnej ilości kul ma większą wartość niż na prawdę mocny sprzęt z "górnej półki" i rozgrywka na High-capach (które skłaniają bardziej do siania kulami zamiast większego zaangażowania się w akcję). Pominę milczeniem "realistyczne pojedynki na granicy dolotu kul - gdy goście zasypują się lobującymi kulkami - może dla nich jest to emocjonujące - cóz każdemu takie ASG jak je sobie wyobraża - gorzej jest w tedy gdy jes się skazany na grę z High-capowcami jest to frustrujące jak wyjście z magazynkiem na Km zasilany z taśmy (choć oczywiście można wygrać taki pojedynek strzelecki). Do AEG M4 stosuję 10 reali. Od czasu gdy zakupiłem M4WE GBB - z działającym bolt catchem - realizm nabrał zupełnie innego kolorytu, mam do niego na razie 4 magi - i na quick fighty wystarcza. 6-8 szt rozwiązuje wg. mnie problem-choć to oczywiście zależy od specyfiki rozgrywki i jej czsu trwania, wielkości terenu, ilości gracz itp. Teraz planuję przesiadkę z klasycznego AEga na TM SOPMOD - wg. zasady: gazówka na lato, elektryk na zimę...to oczywiście moje zdanie. Jak zwykle pozdrawiam Real-capowców!

  19. Z tego co wiem - dozwolone jest posiadanie broni lub jej replik - strzelających amunicją akustyczną,która to (broń) jest technicznie pozbawiona możliwości miotania pocisków bądz stosowania amunicji ostrej. Jeśli jest to broń historyczna (a taką jest bez wątpienia Thompson) - to zapewne musi być odpowiednio zdekowany i fakt ten musi byc potwierdzony (bodajże przez Kriminalni Uhrad - nazwy nie jestem pewien). Może to być również replika wyprodukowana współczesnie - jako pistolet maszynowy - na amunicję akustyczną lub gazową, strzelajaca ogniem ciągłym. Widziałem w Republice Czeskiej takie "bronie" przypominające Micro Uzi (made in Turkey) oraz Beretty i Glocki (które były w rozumieniu polskich przepisów - pistoletami gazowymi) - a strzelające serią. W pierwszym przypadku byłoby to pozwolenie/rejestracja kolekcjonerska - więc przyznana "z automatu" osobie pełnoletniej, nie karanej i ubiegającej się o nie. W drugim - wolna sprzedaż dla pełnoletnich (bez rejestracji)

  20. Odpowiedzi na podst. opowieści człowieka który miał "na stanie" SWD jeszcze w czasach PRL:

    ad1/ - ok.185 cm

    ad2/ - myślę że ok.80 % (nawet dalmiez laserowy nie daje 100%)

    ad3/ - PSO-1 jest jak każda optyka regulowany w pionie/poziomie więc można "przystrzelać się" na oczekiwany dystans. Z uwagi na balistykę amunicji pośredniej kal. 7,62/5,45 mm (także 5,56mm) - jest to zapewne nie więcej niż 200-250 m do sylwetki "popiersie", no może +300 dla wprawnego strzelca. Np. Dla broni myśliwskich polskie przepisy nakładają obowiązek ustawowy corocznego przystrzelania optyki - na określony prawem łowieckim dystans 100m (przy dopuszczalnym prawnie zasięgu strzału do zwierzyny 200m). A i tak większość strzelców ma problem ze strzałem "z ręki" na + 150 m - mimo amunicji mocniejszej niż nabój pośredni. Więc skuteczność zależy bardziej od doświadczenia i warunków niż od samej optyki. Myśle że PSO-1 na karabinku automatycznym jest skuteczne do max 300m ale to tylko moja spekujacja...

    ad.4 Tak - krzywe balistyczne dla tej samej amunicji różnią się od siebie wraz ze zmianą długości lufy (z uwagi na różnice ciśnienia w jednostce czasu podczas ruchu pocisku w lufie podczas strzału - prościej - im krótsza lufa tym mniejsze efektywnie wykorzystane ciśnienie gazów prochowych, mniejsza prędkość początkowa pocisku i w efekcie mniejsza jego energia i zasięg)

  21. Rozpoznawałem ten temat z czystej ciekawości - rozmawiając ze znajomymi (w tym z jednym prawnikiem). Sam mieszkałem krótko w Republice Czeskiej i w Niemczech i tamte kraje są mi nieco znane w materii prawnej. Jestem zdania że Polska (oraz bodajże Irlandia) ma najbardziej restrykcyjne ustawodastwo dot. szeroko pojętej broni.

    Po krótce opisuję jak to wyglada u naszych południowych sąsiadów;

     

    - Broń gazową (także nowoczesne modele np. WaltherP99 w wersji gazowej) jest dostępna bez ograniczeń prawnych (bez żadnej rejestracji) dla osób pow. 18lat. W sklepach są także nie występujące u nas pistolety maszynowe (tak, strzelajace serią!) - na amunicje gazową.Podobnie amunicja gazowa różnych typów (tj. akustyczna,sygnalizacyjna oraz z różnymi typami gazów) jest dostępna bez ograniczeń dla osób pełnoletnich.

     

    - Broń palna na amunicję sportową niskiej mocy (tzw.Flobert lub z niemiecka Zimmerammunition). Oferoane są 2 typy głównie rewolwerów: kal 4 mm i 6 mm - są w wolnej sprzedaży dla osób pełnoletnich,podobnie amunicja do nich.

     

    - Broń pneumatyczna (wiatrówki) - także o dużej mocy są w wolnej sprzedaży dla pełnoletnich. Nie pamiętam progu mocy w J ale najmocniejsze modele sa rejestrowane podczas zakupu.

     

    - Broń neurobalistyczna - np nowoczesne kusze (zabawki ale także nowoczesne z zaawansowaną optyką) - są w wolnym obrocie dla pełnoletnich.

     

    - Broń historyczna (tj. znane i u nas czarnoprochowce oraz broń i repliki póżniejsze np. strzelające scaloną amunicją wczesnych typów - tj. systemy Lefaucheux i Dreyse są dostępne dla osób pełnoletnich, nie karanych na podstawie pozwolenia wydawanego automatycznie po złożeniu stosownych dokumentów. Na tej podstawie zakup prochu i amunicji/strzelanie wyłącznie na strzelnicach.

     

    - Broń palna - sportowa na amunicję bocznego zapłonu - pozwolenia są przyznawane automatycznie dla członków klubów strzeleckich (tzn. nie potrzeba wykazać się szczególnymi osiągnięciami na zawodach - wystarczy przynależność do klubu). Pozwolenie sportowe wyklucza przenoszenie załadowanej broni przy sobie w celach samoobrony.

     

    - Broń palna, krótka-dostosowana wyłacznie do amunicji z gumowymi pociskami a przeznaczona do samoobrony - dla osób pełnoletnich, nie karanych, po badaniach lekarskich - pozwolenia są przyznawane automatycznie.

     

    - Broń palna na ostra amunicję - tryb pozwoleń nieco podobny jak w Polsce, występuja pozwolenia wyłanczające np. na broń do użytku wyłącznie w miejscu pracy czy też w związku z wykonywanymi obowiązkami.

     

    - Broń myśliwska - pozwolenia wydawane w podobnym trybie co w Polsce, jednak łowiectwo jest tam mniej elitarne niż u nas a członkostwo w kole łowieckim jest bardziej zbliżone do naszego koła wędkarskiego (dla obywateli nie karanych jest to tak na prawdę formalność...)

     

    - bez ograniczeń jest dostępna bron palna pozbawiona cech uzytkowych (także nowoczesne modele np.Skorpion czy CZ75). Takze jako tzw. "przekroje" - tj broń pozbawiona cech bojowych w wycięciami pokazującymi ich wewnętrzną konstrukcję.

     

    Liberalizm prawny naszych południowych sąsiadów może nas zadziwiać - zwłaszcza że mimo tego jest tam znacznie bezpieczniej i spokojniej niż w RP. Strzelectwo jest popularniejsze niż u nas - choc w Polsce Czesi mają opinie pacyfistów to nasycenie bronią na liczbę mieszkańca jest tam jedno z najwyższych w Europie.... Dużo sprzętu strzeleckiego dostarczają rodzimi producenci (nazwy CZ czy Slavia mówia coś każdemu zainteresowanemu strzelectwem). W nastepnym poście napiszę coś o sytuacji prawnej strzelectwa w Niemczech.

×
×
  • Create New...