Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

jak ustalić jaka to sprężyna


Recommended Posts

Mam co nieco springów i niestety bez oznaczeń co to. Mam chrono, ale rozbieranie/ składanie guna tylko po to by sprawdzić springa jest zbyt czasochłonne a i tak częste otwieranie nie służy GB. Macie jakiś pomysł jak (choćby w przybliżeniu) ustalić jaka jest dana sprężyna, lub choćby (mają np. 5-6 sprężyn) ułożyć je od najsłabszej do najmocniejszej? Tu od razu dodam, że metoda na czuje jest b. zawodna.

Link to post
Share on other sites

Załatwić gnata gdzie sprężyna jest szybko wymienna? Jakąś emkę ICS'a albo MINIMI innej firmy.

 

Rozwiązanie najszybsze ale w mojej dziurze ludzie nie posiadają takowych.Myślałem np, o wywieraniu takiego samego nacisku z 1 strony na springa a z 2 przyłożyć wagę kuchenną zwykłą. Teoretycznie ustaliłbym tą która ściśnięta wywiera największy nacisk. Problem tylko taki, że nie wszystkie springi mają jednakową długość więc pomiar może być mylący. No ale czegoś takiego właśnie szukam.

Link to post
Share on other sites

Pierwsza metoda odpada. Jeśli dasz nacisk x to nie ma znaczenia za pośrednictwem czego przekarzesz ja na wagę, pokaże ona wartość x.

 

Druga metoda predzej, ale raczej na sciskanie. I to tylko pod warunkiem że są jednakowej długości bo inaczej trzeba by brać jeszcze pod uwagę wstepne napięcie sprężyny... Najlepiej wyrysować wykres i policzyć ile energii gromadzisz w sprężynie przy ściśnięciu od długości x(dł sprężyny w stanie wstepnego napięcia) do długości y (dł sprężyny w momencie kiedy tłok jest zwalniany).

Link to post
Share on other sites

to nie ten tym springów. Rozciągając nic nie sprawdzisz. Tu masz schemat ideowy układu pomiarowego. Niezbyt dokładny ale myślę, że oddaje wystarczająco zamysł.

spryng.JPG

 

Twój patent był 1 o jakim pomyślałem ale wolałem się skonsultować. Teraz tylko 3ba zmajstrować jakąś prowadnicę w miarę długą :)

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...
  • 6 months later...

Witam.

 

Mam szybkie pytanie.

Znalazłem starą sprężynę i nie wiem jaka to jest.

Ma ona 28 zwojów i nieregularny skok i 16 cm długości.

Poza tym jaką najmocniejszą sprężynę wkładaliście do gb v2 cymy ?

Wiem że głupie pytanie, ale może jest jakiś znawca sprężyn :)

 

Pozdrawiam serdecznie.

Link to post
Share on other sites

Mam do porównania M140, M130 i M120.

Z nich najkrótsza była M140 - 15 cm, 27 zwojów plus połówki oszlifowane.

Później M120 16.5 cm, 27 zwojów jak wyżej.

Na końcu M130 - prawie 17,5 cm, 27 zwojów.

 

Jednak niektóre były używane dłużej inne krócej więc to niezbyt miarodajne wyniki. Idąc takim tokiem rozumowania można by przyjąć, że im dłuższa sprężyna tym jest słabsza chociaż z tego co wiem M130 są niewymiarowe i u nich moc jest osiągana bardziej przez długość właśnie niż przez grubość drutu jak u M120 i M140. Stąd wystąpić mógł taki skok w długości albo M140 była styrana już i się skurczyła znacznie, trudno mi powiedzieć. Oczywiście takie rozumowanie nie musi to być koniecznie poprawne ale z samego patrzenia na sprężyne i tak nie dojdziesz jaka to dokładnie wartość więc pozostają domysły. Jeśli sobie przypomnisz z jakiej to repliki to może się uda coś wykombinować i zawęzić wybór.

M130 dla większości GBv2 chińskich producentów to graniczna granica względnie bezpiecznej i względnie długiej eksploatacji. Prędzej czy później, zwłaszcza w zimowe dni może pęknąć np. pod wpływem za dużego rofu z Lipo 11V.

M120 u mnie działa na zwykłym szkielecie v2 od A&K od 3 lat i zaczyna 4 rok. Przebieg to gdzieś blisko 30.000 kulek, nigdy poniżej 10 stopni nie strzelałem i jakoś nadal trzyma się kupy.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za rzeczową odpowiedź.

Tą sprężynkę miałem w swd. Z tym że poprzedni właściciel wymieniał sprężynę na słabszą i nie mam pojęcia na jaką.

Mam do porównania kilka sprężyn. Wartości będę podawał w następujący sposób: oznaczenie sprężyny, grubość drutu, ilość zwojów, i długość sprężyny.

 

M120(shs) 0.9mm 25 14,7cm

m175(dżiefsi) 1,5mm 29(nieregularny skok szlifowana) 17,5cm

Mxxx 1,2mm 28 (nieregularny skok,szlifowana) 16cm długości

 

Myślę że poszukiwania sprężyny Mxxx można zawęzić do zakresu od m130 do m150.

Może ktoś jeszcze poda wymiary sprężyn to zrobię tabelkę wymiarów i mocy.

 

Pozdrawiam Wojtasasg

Edited by Wojtasasg
Link to post
Share on other sites

Stokowo w SWD sprężynowym siedziała M160 chyba tak? (może sie mylę, nie wiem)

Zapewne poprzedni właściciel chciał mieć ok 500 fpsów więc wymienił sprężynę na M150 bo w wielu środowiskach to górny limit.

Nie ma co robić tabel wymiarów i mocy bo gdzieś już coś takiego było, poza tym jak już mówiłem po samej długości nie ocenisz mocy jaką wygeneruje sprężyna. Producenci stosują różne metody, jedni stawiają na grubość drutu, inni odpowiednią prędkość wylotową osiągają poprzez ilość zwojów czy ogólną długość sprężyny tym samym używając cieńszego drutu. Więc nawet po porównaniu kilku sprężyn tego samego producenta o tych samych właściwościach może się okazać, że wymiary bedą mocno rozbieżne.

 

Pozostaje Ci jak sądzę ową niezidentyfikowaną sprężynę wsadzić do SWD i przestrzelać na chrono. Lepiej to zrobić tak niż by miał Ci paść szkielet w Cymie.

 

Pzdr.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...