Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nazwy kalibrow a ich rzeczywiste wymiary


Recommended Posts

ostatnio, po sesji w neuroshime, nurtuje mnie jedno pytanie:

co sie stanie z bronią, którą załadujemy amunicją o takim samym kalibrze, ale "krótsza"?

Chodzi mi o to ze mielismy AK (7.62x39) i załadowalismy go pociskami od TTki (7.62x25). MG uznał ze jest okej i ze strzela, a jak byłoby naprawde? strzeliłby, zablokował, czy moze nic by sie nie stało? Ot takie głupie pytanie, dlatego w tym dziale, a nie w "Bron" :)

Link to post
Share on other sites

przede wszystkim oznaczenia kalibru w stylu 7,62x39 sa tylko nazwa a nie dokladnym odwzorowaniem wymiarow.

 

poza tym w takim przypadku jak Twoj znaczenie ma np srednica luski a tych wymiarow nie znam.

 

ale na 100% naboj by nie odpalil. iglica wystaje na 2-3 mm a nie 15 :) jesli nie byloby zadnego zaciecia, niepodania naboju itp to po prostu naboj telepalby sie w komorze i nic by sie nie stalo

Link to post
Share on other sites

Co by się stało? Nic, no może poza tym ze naboj od TT by sie wyturlał po wyjeciu magazynka albo sie przekrecil i zaciał całą zabawkę (swoja droga chcialbym zobaczyc jak umieszczacie go w komorze :wink: . Nie ta srednica i dlugosc luski, iglica nie ma szans na trafienie a co dopiero zbicie splonki. Zanim zadasz pytanie obejrzyj sobie na internecie oba rodzaje amunicji zrozumiesz kilka najbardziej oczywistych powodow.

 

Uprzedzam pytanie o 7,62x54R i 7,62x51 - również nie mozna, nie da sie zaryglowac zamka.

Link to post
Share on other sites

obejrzałem i rozumiałem, ale wolałem sie upewnić :)

btw - czy tak samo jest jak amunicja ma do siebie podobne oznaczenia? np 9x19 a 9x18? czy wtedy tez nie strzeli, czy moze broń jest tolerancyjna na wymiary amunicji?

P.S. tez bym chciał to zobaczyc, bo cała sytuacja była komiczna :lol:

Link to post
Share on other sites
btw - czy tak samo jest jak amunicja ma do siebie podobne oznaczenia? np 9x19 a 9x18? czy wtedy tez nie strzeli, czy moze broń jest tolerancyjna na wymiary amunicji?

to sa rozne naboje! pisalem juz ze te cyferki maja wymiar bardziej symboliczy niz rzeczywisty

popatrz chocby na srednice lusek, dlugosc pocisku itd

Link to post
Share on other sites

Słyszałem o pistolecie maszynowym, chyba rosyjskim, który może strzelać kilkoma typami amunicji (oczywiście nie chodzi mi o rodzaj amunicji w sensie JHP, itd. tylko długość całego naboju), naturalnie tego samego kalibru.

 

Czy któs mógłby mnie oświecić?

 

EDIT: Zmieniłem troche początek posta, bo wyedytowaniu przez moda było trochę "nie po polsku".

Link to post
Share on other sites

Przedwojenna, hiszpańska Astra 400 była "wszystkożerna", strzelała nabojami 9 mm Largo, Steyr, Parabellum i Browning Long - przy dobrym stanie komory nabjowej.

 

Acha, jak chodzi o pytanie "czy nabój X pasuje do komory na nabój Y", to Amerykanie przygotowując się do interwencji w ogarniętej wojną domową Rosji w 1918 roku dowiedzieli się, że Rosjanie używają amunicji kalibru 7,62 mm. "Świetnie, pomyśleli, odpada poważny kłopot, nie trzeba brać własnej amunicji do naszych 7,62 Springfieldów, skorzystamy miejscowych zapasów"... no i skorzystali, tylko że na gwałt musieli zdobyć napierw rosyjskie Mosiny, których naboje 7,62x54 R zupełnie nie pasowały do komór Springfieldów kal. 7,62x63...

Link to post
Share on other sites
a gdzie moge znalezc wymiary poszczególnych amunicji w necie? moze jakis link  :roll:  niestety nie mam dostepu do wszelkich typów amunicji do obmacania ;)

zajzyj tutaj

i o co zapytać? to nie takie proste...

ja ostatnio do tego doszedłem - oprócz podania linka na google nalezy podsunac jakies hasło/hasła... bo np. po wpisaniu "ammo size" nic nie znajduje i tylko sie zniechecam :P

Link to post
Share on other sites

7,62 x 25 Tokarev

średnica pocisku ~ 7,82mm

długość łuski ~ 25,09mm

średnica "podstawy" łuski ~ 11,30mm

 

7,62 x 39 M1943

średnica pocisku ~ 7,90mm

długość łuski ~ 38,71mm

średnica "podstawy" łuski ~ 14,40mm

 

- - - - - - - - - -

9 x 19 Parabellum

średnica pocisku ~ 9,04mm

długość łuski ~ 19,15mm

średnica "podstawy" łuski ~ 11,30mm

 

9 x 18 Makarov

średnica pocisku ~ 9,25mm

długość łuski ~ 18,01mm

średnica "podstawy" łuski ~ 9,90mm

 

- - - - - - - - - -

7,62 x 51 NATO

średnica pocisku ~ 7,82mm

długość łuski ~ 51,18mm

średnica "podstawy" łuski ~ 14,40mm

 

7,62 x 54R

średnica pocisku ~ 7,90mm

długość łuski ~ 53,49mm

średnica "podstawy" łuski ~ 12,01mm

 

gOOgle to potęga, trzeba tylko "umieć" szukać. :lol:

Link to post
Share on other sites
7,62 x 25 Tokarev

7,62 x 39 M1943

9 x 18 Makarov

Ekhm... zdaje się, że omawialiśmy już tutaj bezmyślne kopiowanie angielskojęzycznego zapisu rosyjskich nazw, odsyłam do wątku "SWD vs. SVD", pierwsza amunicja to 7,62 mm nabój Tokariewa (Tokariew), druga to 7,62 mm x 39 wz.43, trzecia 9 mm nabój Makarowa (Makarow).

 

A tak nawiasem mówiąc, to w podanych danych technicznych jest błąd, zarówno 7,62 mm wz.43 jak i 7,62 mm Tokariewa mają identyczną średnicę pocisku - 7,85 mm. Poza tym, zdarzyło mi się spotkać w życiu człowieka, który odpalał (podobno to jest znana sztuczka) 7,62 mm wz.43 w... FN FAL-u dostosowanym do 7,62 mm NATO. Oczywiście ładowanym do komory nabojowym pojedynczo, ale upierał się, że jest to możliwe.

Link to post
Share on other sites
bezmyślne kopiowanie angielskojęzycznego zapisu rosyjskich nazw, odsyłam do wątku "SWD vs. SVD"

8) Tja...chyba nawet występowałem w tym przedstawieniu.

 

A tak nawiasem mówiąc, to w podanych danych technicznych jest błąd

Może jest, może nie... znalazłem te dane w necie na stronie AmmoGuide.com

Link to post
Share on other sites
ignorancja, albo nieznajomość tematu, przykro mi, specem nie jestem  :?  nastepnym razem bierz poprawke na to ze na tym forum gadasz w duzej mierze z laikami, a nei takimi specami jak Ty  :wink:

nie chodzi mi o znanie na pamiec wymiarow a umiejetnosc obslugi google

Link to post
Share on other sites
obsługiwac google potrafie, pytanie tylko czy wiem jakie hasło wpisac. A skoro nie wiem to sie pytam, bo chyba od tego jest forum...

czyli wlasnie nie umiesz. umiejetnosc poslugiawania sie wyszukiwarkami polega na umiejetnosci budowania zapytan. Ucza tego m.in. na informatyce w szkolach srednich... dzieciaki sie smieja a pozniej nie potrafia sobie poradzic z najprostszymi rzeczami.

Link to post
Share on other sites

Ja nie miałem nigdy lekcji na ten temat, ani nie słyszałem o takim przypadku wśród znajomych. :wink:

Aczkolwiek, uważam iż powinno się poświęcić trochę czasu na zaznajomienie z "mechanizmem wyszukiwarek internetowych", choćby z takiego powodu iż mało znam osób które potrafią skutecznie i szybko wyszukać coś w sieci.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...