Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

2 kanały w PMR


Recommended Posts

Czy jest takie radio, żeby można było słuchać i rozmawiać na jednym kanale ale jednocześnie nasłuchiwać na drugim?

 

Skąd pytanie. Chcemy w naszym 4 osobowym "składzie" kupić radia i używać ich pod czas walki za pomocą zestawów słuchawkowych. Ale przydało by się jednocześnie słuchać czy nie ma rozkazów z dowództwa "strategicznego" na innym kanale. I lepiej by były to różne kanały. Bo czemu cały kanał do komunikacji całej strony konfliktu ma być pełny naszego "dawaj z lewej, jest za tamtym drzewem".

Link to post
Share on other sites

Taka funkcja nazywa się dual watch i jest możliwa, tj. nadawanie na jednym i nasłuch na dwóch kanałach. Problem jest jedynie w tym, że przy odsłuchu z drugiego kanału, na którym nie nadajemy PMR'ka przechodzi na ten kanał na czas odsłuchu, ewentualne nadawanie w tym czasie będzie działać na niepożądanym kanale.

 

Co do kanałów, to nie polecam używać podkanałów (które mają tą samą częstotliwość co kanał podstawowy).

 

Funkcja dual watch jest oczywiście dostępna w wielu prostych PMR'kach.

Edited by Szreder
Link to post
Share on other sites

W kwestii wyjaśnienia - żadne radio nie oferuje jednoczesnego odsłuchu i nadawania.

Można albo odsłuchiwać - a i to ustawione jest tak, że radio "skacze" pomiędzy dwiema zaprogramowanymi częstotliwościami, albo nadawać.

 

I jeszce raz powtarzam - radia PMR nie posiadają podkanałów!

To są kody CTCSS!

Link to post
Share on other sites

sa tzw dualbandery, cos takiego jak to: http://allegro.pl/item1171378969_wouxun_kg_uvd1p.html

 

 

Głupoty kolaga gada. Duobander (dualbander) jest to radio pracujące na dwóćh pasmach . Naprzykład rzeczony wouxun z akucji może pracować w paśme 70cm (czyli

częstotliwości 400-470MHz w którym przedziale mieści się pasmo PMR) jak i 2m (136-174MHz czyli częstotliwości amatorskie iczęść pasma służb państwowych)

 

 

Aurendil w porządnych radiach takich jak Navcomm i część motorolek jest możliwość ustawienia tak zwanego kanału priorytetowego. polega to na tym że radio pracuje w nadawaniu i odbiorze na jednym kanale ,a jednocześnie prowadzi nasłuch na ustawionym kanale specjalnym (radio przełancza nasłuch na ten kanał w momencie jeżeli złapie na nim jakąś transmisję)

Edited by arend
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...