Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Ładowarki


Recommended Posts

Proponuje założyć wątek dotyczący ładowarek do naszych bateryjek. Temat ten co jakiś czas się powtarza, więc dobrze by było, gdyby wiadomości były zebrane w jednej "kupie".

 

================================================

 

 

Model: ACS 410 I

Ładowanie pakietów w zakresie: 4,8 - 12 V

Prąd ładowania: 700mA

Funkcja rozładowywania: tak (automatyczne ładowanie po rozładowaniu)

Dostępna na: machinegun.pl ( Link )

Moja ocena: 5,5/6

 

Po naładowaniu przechodzi w tryb ładowania podtrzymującego (ładuje prądem o niskim natężeniu).

 

Wg mnie dobra ładowarka dla ludzi mających pakiety 10,8 - 12 V a nie mających kasy na kupienie ładowarki za 400-600zł.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Model: Konig 38020000

napięcie wyjściowe: 12v (ładuje nią pakiet 9,6v)

prąd łądowania: regulowany (25-240 mA)

rozładowywanie: nie

inne: zamiast wtyczki, krokodylki, które pasują zarówno do małych i jak i dużych wtyków.

 

Dobra do łądowania pakietów o praktycznie dowolnej pojemności, wolnoładowarka, nie przeładowuje baterii.

 

Kupiłem na Camo za 69 zł.

26.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Moja ładowarka:

Cyber Gun

Napięcie 2.8v 5.6v 7.0v 8.4v 9.8v 11.2v 14v

Prąd ładowania 500-1000mAh

Funkcje rozładowania TAK

Dostepna na Military

Cena 129zł.

No i kilka dodatkowych wtyczek , aaa i najlepsze to ze można podłączyć pod zapalniczke w samochodzie, co jest czasami bardzo przydatne np. baterie 8.4v 600mAh ładuje w 10 minut.

pozdro:)

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Jeżeli ładujecie jedną ładowarką kilka różnych akumulatorków o różnej pojemności to nie jest za dobrze, bo różne akumulatory maja różną pojemność a co za tym idzie różny prąd i napięcie ładowania. Ja bym proponował odżałować kilka groszy i zrobić sobie ładowarkę uniwersalną. Jest to bardzo proste dla każdego praktycznie i nie potrzeba do tego żadnej wiedzy elektronicznej.

Będziemy potrzebować:

1.transformatora około 20 V 1.5 A

2.układu prostowniczego

3.układu regulacji

Proponuje wybrać się do byle, jakiego sklepu elektronicznego gdzie kupimy wszystko zamiast punktu 2 i 3 można nabyć gotowy zestaw do samodzielnego złożenia, który załatwi nam wszystko aha jeszcze by się przydał jakiś miernik uniwersalny.

A co do kosztów:

1. Transformator około 20 do 40 zł

2. układ do złożenia około 60 zł

3. miernik uniwersalny około 25 zł

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Również jestem posiadaczem ładowarki CG z military (A2 pro model 7104) i mam kilka pytań:

- na military.pl pisze, że to pokrętło z opcjami 500mA i 1000mA to pokrętło do ustalania pojemności ładowanej baterii, lecz mi się wydaje, że chodzi tu o prąd ładowania, kto ma rację?

- jeśli to faktycznie służy do ustalania pojemności to jak mam ładować moją baterię 1400 mAh?

- a jeśli to służy do regulacji prądu ładowania (tak sądzę) to jaka jest różnica, czy wybiorę 500 mA czy 1000 mA?

- moja bateria to 8.4V, ma 7 ogniw, jednak ta ładowarka przy wybraniu 7 ogniw ma napięcie 9.8 V, czy to będzie dobre dla mojej baterii?

Link to post
Share on other sites
- na military.pl pisze, że to pokrętło z opcjami 500mA i 1000mA to pokrętło do ustalania pojemności ładowanej baterii, lecz mi się wydaje, że chodzi tu o prąd ładowania, kto ma rację?

i Ty i sklep. Pokrętło zmienia prąd ładowania, a ten jest zależny od pojemności baterii :)

 

- jeśli to faktycznie służy do ustalania pojemności to jak mam ładować moją baterię 1400 mAh?

- a jeśli to służy do regulacji prądu ładowania (tak sądzę) to jaka jest różnica, czy wybiorę 500 mA czy 1000 mA?

Jeśli maksymalne ustawienie to 1A to tak ustaw. Po prostu dłużej CI się będzie ładowała.

 

- moja bateria to 8.4V, ma 7 ogniw, jednak ta ładowarka przy wybraniu 7 ogniw ma napięcie 9.8 V, czy to będzie dobre dla mojej baterii?

Mierzone pod obciążeniem czy bez? Pewnie bez, a poprawnie napięcie się mierzy pod obciążeniem odbiornika.

Link to post
Share on other sites

Nie mierzyłem napięcia, takie jest podane na tabliczce znamionowej, że pozwolę sobie zacytować: "7 cells: 9.8V". Przed chwilą zmierzyłem napięcie na mojej baterii, która była kupowana jako 8.4V i wynosi ono około 9.6V.

poprawnie napięcie się mierzy pod obciążeniem odbiornika

Pod obciążeniem to napięcie pewnie spadnie do 8.4V

Więc będę nastawiał ładowarkę na 7 ogniw.

Link to post
Share on other sites

uzywam ładowarki pulsar

 

- kazdy akupak bedzie po naladowaniu mial od 1,4v na cele do (nawet) 1,6v na cele, stąd te roznice pomiedzy stanem naladowania a znamionowym napieciem akupaku, nie nalezy sie tym wogole przejmowac i ustawiac powinno sie ladowarke pod napiecie znamionowe

 

- naladowana bateria, nawet po "ostygnieciu" mimo znajdowania sie pod obciążeniem bedzie miała nadal wiecej V niz znamionowe napiecie (róznica moze sie wachać 0,1v do 0,3v na cele-zależy od modelu i klasy ogniw dotyczy to wszystkich rodzajow ogniw (nie jestem pewien "ołowiwek"))

Link to post
Share on other sites

i Ty i sklep. Pokrętło zmienia prąd ładowania, a ten jest zależny od pojemności baterii :)

 

Jeśli maksymalne ustawienie to 1A to tak ustaw. Po prostu dłużej CI się będzie ładowała.

 

Ale mogę mieć pewność, że bateria 1400 mAh będzie naładowana do pełnej pojemności, tak? (sorry za takie uciążliwe pytania, ale po prostu nie chcę zniszczyć baterii, tj. wywołać efektu pamięciowego)

 

Chyba ładowarka mikroprocesorowa sama potrafi rozpoznać, kiedy bateria jest pełna, i przerwać ładowanie, a nie po prostu wyznaczać czas ładowania tylko na podstawie ustawionego napięcia i prądu, i się tego sztywno trzymać. W końcu są różne rodzaje ogniw i każde będą wymagały innego czasu ładowania nawet przy ich takim samym napięciu i pojemności. Ładowarka mikroprocesorowa powinna się do tego sama dostosować, przynajmniej ja tego od niej oczekuję, w końcu za coś płacę.

 

EDIT:

 

Znalazłem taką samą ładowarkę na machinegun.pl, jest tam jej troche bardziej fachowy opis, niż na military.pl

 

http://www.machinegun.pl/sklep/product_inf...roducts_id=1036

 

Tylko, że na MG nigdzie nie jest napisane, że producentem jest Cyber Gun, a z samej ładowarki została usunięta nazwa modelu. Poza tym wygląda identycznie, pozwolę przytoczyć sobie kilka cytatów z MG:

 

sterowana mikroprocesorowo ładowarka pozwala na ładowanie baterii NiCd i NiMH o napięciach 8.4/9.6/10.8 i 12V i każdej pojemności.

 

Ładowarka ma dwa zakresy prądu ładowania: 500mA i 1000mA. Urządzenie samo dobiera maksymalny optymalny prąd ładowania dla wybranego zakresu w zależności od parametrów ogniw.

 

# mikroprocesorowa kontrola stanu naładowania w trakcie całego cyklu

# automatyczne przerywanie ładowania w oparciu o kontrolę delta U

 

Jeśli przerywa ładowanie w oparciu o zmianę napięcia, to przypuszczam, na podstawie tego, co przeczytałem na forum, że robi to, gdy napięcie podczas ładowania osiągnie górną granicę i zaczyna spadać, co jest oznaką, że ogniwa są pełne. Jeśli tak jest, to mogę być spokojny o ładowanie do pełnych 1400mAh, ale równie dobrze mogę się mylić.

Link to post
Share on other sites

ANSMANN AC 48T

 

Ładowanie pakietów(4-8 ogniw)NiCd/NiMh w zakresie: 4,8V(350mA)-9,6V(150mA)

Czas ładowania dla 100mAh: 30-120 min. (w zależności od ilości ogniw)

Brak funkcji samorozładowywania i zatrzymania procesu ładowania(trzeba ładować z zegarkiem w ręku :? )

Końcówka Small

 

Ogólnie trzeba się pomęczyć trochę z tabelką(prosta matematyka :wink: ) aby zacząć proces ładowania. Dobra dla małych pakietów o małej i średniej pojemności.

 

Ocena 5+/6 "plus" za cenę 39PLN

Dostępna na machinegun.pl

Link to post
Share on other sites

Mam tę ładowarkę z cyber gun; kupioną w military i dostępną na machinegun; to ta sama. Na zakresie 1000 ładuje większe pojemności tak samo jak mniejsze; tyle że dłużej; a baterie powinno się ładować zgodnie z ilością ogniw. Będzie ok. Tyle że tak szybkie naładowanie 600, jak podają, to można między bajki włożyć...a i nie polecam stosowania krokodylków; głównie dlatego że łatwo się uszkadza wtyczkę, no ale to już każdego własne ryzyko.Pozdro.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Witam.

 

Mam pytanie związane z ładowarką-rozładowywarką mikroprocesorową 8.4 do 12V MG208A dostępną na MG i Military (Cyber Gun).Podobno te ładowarki są identyczne ale na MG piszą, że można ładować 10,8v a na military nie ma tej informacji. Ja kupiłem tą ładowarkę na military i rzeczywiście nie ma nastawu na 9 ogniw. Moje pytanie brzmi: w jaki sposób można naładować/rozładować barerię 10,8v ? MG na moje zapytanie odpowiedział : "witamy, można, jest to opisane w instrukcji obsługi. pozdro" :evil: , więc proszę kogoś kto kupił tą ładowarkę w MG i posiada owa instrukcję o odpowiedź na moje pytanie.

Jakby ktoś nie wiedział o czym mowa:

http://military.pl/s/m/CG603351.html

http://www.machinegun.pl/sklep/product_inf...666306e7c1614b7

 

Pozdrawiam Waco

Link to post
Share on other sites

Te ładowarki chyba nie są do końca identyczne. Ta z Military ma trzeci kabel z typową wtyczką do gniazda zapalniczki w samochodzie. Ta z Machinguna ma tylko dwa: sieciowy i do baterii (a przynajmniej tak wygląda to na zdjęciach). Na Machingunie brak jakiejkolwiek wzmianki, że jest to ładowarka firmy Cyber Gun. Prawdopodobnie są one tylko z zewnątrz identyczne. Oznaczenie MG208A używane jest tylko na Machingunie, na Military się go nie doszukałem. Litery MG zdają sie sugerować, że jest to ładowarka powered by Machinegun. Mogę się mylić, ale wiele rzeczy na to wskazuje.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

A czy ktoś próbował już ładować baterie 9,6 V przy podłączeniu zasilania z gniazda samochodowego 12V?

Na obudownie ładowarki (cybergun) jest napisane: do 6 elementów jeśli zasilanie z gniazda 12V.

Ciekawi mnie czy to może rzeczywiscie zaszkodzić bateri (ładowarce) czy jest to poprostu zwiększony margines bezpieczeństwa.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Model: ACS 410 I

Prąd ładowania: 700mA

 

Czy ładowanie tą ładowarką baterii NiCD Sanyo 2400mAh lub NiMH KAN 3300mAh (obie 9,6V), jest dla nich dobre (nie doprowadzi do szybszego zużycia ogniw), bo prąd ładowani jest prawie dwukrotnie większy od zalecanego jako wolne ładowanie.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Ladowanie w takim przypadku bedzie przebiegac poprawnie, ale trzeba potrzymac baterie w ladowarce najlepiej jeszcze okolo godzine dluzej. Generalnie ladowanie pradem ponizej 1/10 pojemnosci nie ma sensu bo niepotrzebnie wydluza sie czas ladowania.

 

Ladowanie pradem nawet 2/10 pojemnosci nie powoduje negatywnych skutkow( bateria nie nagrzewa sie) pod warunkiem przestrzegania czasu ladowania. Akumulator NiCd lub NiMh ladujemy pradem o wartosci 2/10 przez okolo 7 h i najlepiej nie wiecej jak 8h. Przy ladowaniu akumulatorow nalezy nie dopuszczac do nagrzania ich do temperatrury przekraczajacej 45*C. Przegrzewaie skraca ich zywotnosc. Im wiekszym pradem ladujemy akumulator tym dokladniejsza musi byc kontrola ladowania (czas, temperatura, -DV)

 

Jezeli mamy ladowarke mikroprocesorowa to nie musimy sie zbytnio wysilac (dobre rozwiazanie dla wygodnych albo nie kumajacych procesow ladowania i rozladowywania), a jezeli nie to musimy kumac co i jak zeby za szybko nie zarznac baterii.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
A czy ktoś próbował już ładować baterie 9,6 V przy podłączeniu zasilania z gniazda samochodowego 12V?

Zgadza się, Voltarz ten sam, a jak pomyślisz chwilke to dojdziesz do tego że natężenie akumulatora jest ciut inne a niezeli w ładowarkach np. asmann. Po podłączeniu aku. naładuje ci sie dosłownie w parę minut tak samo szybko jak szybko ją wywalisz na śmieci.

A dobrą ładowarkę poznasz po tym że przy naładowaniu jest dalej w temp. otoczenia. Już gdzieś na forum pisałem takową informacje.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
A dobrą ładowarkę poznasz po tym że przy naładowaniu jest dalej w temp. otoczenia.

 

Wedlug mnie dobra ladowarka to taka' date=' ktora bezpiecznie naladuje mi aku i to nie koniecznie malym pradem, ale i duzym. Dobra ladowarke, ktora laduje duzym pradem mozna poznac po tym, ze posiada miedzy innymi czujnik temperatury, ktory zabezpieczy aku przed przegrzaniem sczegolnie przy ladowaniu pradem np. 15-sto minutowym.

 

Wedlug mnie dobra ladowarka powinna umozliwiac ladowanie pradami od minimum 0,1C (wtedy aku po ladowaniu bedzie mial temp otoczenia) do 4C (wtedy po okolo 15 minutach powinien zadzialac czujnik temperatury gdyz temperatura aku osiagnie dopuszczalne maximum czyli okolo 45*C). Jak mam czas to bawie sie w wolne ladowanie pradem 0,1C przez 14-16h (przedluza zywotnosc aku), a jak sie spiesze to laduje aku pradem 4C w 15min. Oczywiscie dobre uniwersalne ladowarki maja jeszcze kilka innych mechanizmow/zabezpieczen przed przeladowaniem.

Mile widziana funkcja w dobrej ladowarce to rowniez wskazywanie (na wyswietlaczyku) ilosci ladunku dostarczonego do aku (w mAh). Funkcja rozladowania i formatowania tez jest bardzo przydatna.

 

 

a jak pomyślisz chwilke to dojdziesz do tego że natężenie akumulatora jest ciut inne a niezeli w ładowarkach np. asmann.

 

A wiesz Marcinek co to jest rezystor ograniczajacy prad ladowania :?: W twojej najulubienszej i najlepszej ladowarce Ansmann tez taki jest. Akumulator samochodowy ma bardzo duza wydajnosc pradowa, ale prad ladowania wyznacza wartosc rezystora przez, ktory jest ladowany aku. Mniejsza rezystancja= wiekszy prad ladowania, wieksza rezystancja=mniejszy prad ladowania. W kazdej ladowarce sieciowej/samochodowej taki rezystor musi byc.

Link to post
Share on other sites

no super, ok ale nie w tym rzecz zawarta jest, jest tabela która "niej więcej" mówi jak długo ładujemy aku. jeżeli nie wiesz na ile jest wydajny akumulator samochodowy to skąd wiesz ile czasu będzie ładować się aku.?

Częśc swoich wypowiedzi oprałem o forum www.elektroda.pl akurat gdzie niegdzie przytoczyłem słowo w słowo.

WIesz, ja nie chce aby mój aku. nagrzał się choćby o 5 stopni, i tak jest w wolnoładowarce asman.

 

 

formatowania

Formowanie

Link to post
Share on other sites
jest tabela która "niej więcej" mówi jak długo ładujemy aku.

 

taka tabelke ktos kiedys sporzadzil na podstawie pomiarow i obliczen. Majac miernnik uniwersalny i odpowiedni wzorek samemu mozna sobie taka tabelke stworzyc.

 

jeżeli nie wiesz na ile jest wydajny akumulator samochodowy to skąd wiesz ile czasu będzie ładować się aku.?

 

Ile czasu? Mierze prad jaki pobiera moj pakiet z akumulatora i oczywiscie w obwod szeregowo jest wlaczony rezystor ograniczajacy prad ladowania. Zmierzona wartosc pradu w popczatkowej fazie ladowania podstawiam do dobrze znanego wzoru, ktory byl na forum walkowany 100 tys. razy. Maxymalna wydajnosc akumulatora nie jest istotna w tym momencie bo wiadomo, ze jest wystarczajaca. Prad ladowania bedzie zalezal od napiecia akumulatora samochodowego, z ktorego bedziemy ladowac i od wartosci rezystora ,przez ktory plynie prad ladowania. To czy akumulator bedzie mial 20Ah czy 50Ah nie gra roli w tym przypadku. Jeden i drugi bedzie mial napiecie 14,4Vw stanie pelnego naladowania.

Link to post
Share on other sites
est wlaczony rezystor ograniczajacy prad ladowania

Jeżeli tak to jak najbardziej układ będzie działał poprawnie.

 

EDIT:

Co do wolnego ładowania, tak jak najbardziej! Aku. będzie miał dłuższą żywotność. Teraz policz ile razy go ładujesz w ciągu roku. Jeżeli strzelasz co niedziele a załóżmy że w cięgu misiąca 4 razy to 4x12=48.

Czyli, ładujesz szybkoładowarka i rozładowywujesz 48razy na rok swojego aku. Ogniwo można ładować około 500-1000 razy, a to też zalezy od producenta.

Sumując - Po kiego marnowac obie zycię na wspaniałe ładowanie żeby aku. mógł wytrzymac 10 minut dłuzej strzelania kupujac drogie ładowarki? W ciągu 3 lat i tak zmienicie aku.

Na ten przykład: Nie miałem ładowarko/rozładowywarki mikroproc. i rozładowywałem aku. wiatraczkiem. ogniwa "conrad" RC dały radę pomomo ciagłego przeładowywania i rozładowywania do zera. AKu. ciagnie M130 ja ta lala. W dalszym ciągu uważam że ów akumulaory COnrada sa lepsze od KAN i Intellect!! Nikt mi nie powie że nie bo sam sprawdzałem.

AUSTIN POWIEDZIAŁ

Wiesz dlaczego aku. do AEG'a jest taki drogi? BO jest do AEG'a

Polecam www.conrad.pl

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...