Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wyposażenie sog z Wietnamu


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Książka John'a L. Plaster'a "SOG. Tajne wojny amerykańskich sił specjalnego przeznaczenia w Wietnamie" została wydana w Polsce przez kooperację wydawnictw Rytm i Bellona w ramach serii Jednostki elitarne świata w 1998 roku.

Na allegro wisi http://allegro.pl/sog-a-photo-history-of-the-secret-wars-i1216226420.html

 

Co do Tiger Stripe to oczywiście używano tak samo jak ERDL czy Duck Huntera. Np. Seals działający w ramach MACV SOG. Poza tym nie można zapomnieć o Yardach i Nungach, wśród nich TS był bardzo popularny.

Link to post
Share on other sites

Kolego Wukasz

Przecież tu padło pytanie o umundurowanie SOG a nie inne formacje. I Speedor już napisał jakie nosili. Wystarczy kupić 2 książki z obrazkami i już będzie wiadomo jakich używali. Albo wpisać w Google choćby MACV-SOG.

Można się pokusić o stwierdzenie że chłopaki z SOG nosili TCU tylko w wszelaki sposób poprzerabiane ale to też już pisał Speedor.

 

SeanMalto333

A co Cie konkretnie interesuje? Tu niemożna podać gotowej recepty czego używali bo to temat bez skończoności. Chłopki z SOG to jednostki indywidualne i każdy z nich miał prawo coś nosić a inni z teamu nie. Każdy oddział wyglądał też inaczej wiec ciężko jest napisać gotowy scenariusz postaci. Dużo zależało od ich pomysłowości ale też od rangi i pozycji w oddziale.

Polecam przeczytać książkę o której wspomina Wukasz. Dowiesz się tam historii podstawowych zasad działania,taktyki i zwyczajów SOG. Książka wywołuje gęsią skórkę i nie zaśniesz do puki jej nie przeczytasz od deski do deski :wink: :wink: :wink:

Link to post
Share on other sites

Dobrze poczytam sobie troszkę więcej jak sugerujesz. Natomiast tobie proponuje poczytać ten watek ze zrozumieniem a nie pisać tylko byle zabłysnąć.

Widzę że masz sprzęt SOG i masz wiedzę na ten temat to może się wykażesz i dasz mały wykład na temat mundurów i sprzętu używanego przez SOG( nie SEALS). Chętnie dowiem się czegoś nowego a przy okazji pomożesz kolegą na forum a nie ograniczasz tylko do wklejenia 2 zdjęć.

SOG to nie SEALS ale widocznie nie doczytałem jeszcze. To że nosili TIGER STRIPE ERDLa czy inne sety to wiadome ale z reguły kierujemy się większością. Według twojej polityki to jak ja mam zdjęcie gościa z SF jadącego na słoniu w sztach Montagnard z kuszą to teraz będziemy się tym sugerować że większość tak wyglądała i na nich jeździła??

Tak na marginesie to sprzęt SOGu to bardzo ciekawy temat ale zaraz się o tym od kolegi Wukasz dowiemy...

Link to post
Share on other sites

Zatem doczytaj. Cześć żołnierzy SOG (choć tu przyznaję, dokonuję o ile pamiętam uprawnionego uproszczenia) to jednak żołnierze z Navy SEAL. Zatem przykro mi ale jesteś w błędzie i , czego się obawiam, nie czytasz ze zrozumieniem.

Co do mundurów odniosłem się tylko do kategorycznego sformułowania speedora. Nigdzie nie sugerowałem, że była to praktyka powszechna przez całą wojnę. Nie negowałem również dominacji TCU.

Miłego poszukiwania informacji życzę :)

Edited by Wukasz
Link to post
Share on other sites

Zależy co rozumiesz przez "używali". Jeśli mówimy o OP-35, czyli tak zwane Ground Studies Group, a proścej wymieniane przez Ciebie parę postów wyżej "patrole" (sic), czyli Recon/Spike Teams, to mundurem używanym "over the fence", czyli w misjach poza terytorium Wietnamu Południowego był właśnie TCU, odpowiednio przygotoway (pozbawiony wszelkich metek etc). Na przełomie 71 i 72 roku widać członków zespołów zwiadowczych w ERDLach. Istnieje kilka zdjęć z mało udokumentowanego, wczesnego okresu działalności, na których rzeczywiście pojawiają się tigery, ale jak ktoś dorwie airsoftowego Swedish K to pogadamy ;)

 

Oczywiście w bazach noszono co się komu żywnie podobało, więc stwierdzenie, że nosili wszystkie wyżej wymieniane jest oczywiście poprawne.

 

Co do SEALs, to w Recon Teamach służyło OŚMIU operatorów w ciągu całej historii SOG. Oczywiście w OP-31, czyli Maritime Division służło ich znacznie więcej, ale nie są to zbyt dobrze udokumentowane zdjęciami działania.

Edited by speedor
Link to post
Share on other sites

tylko ze szukalem tej książki Plastera i nigdzie jej nie ma a i sory ale nie wydam 270 zł aby pooglądać obrazki

jak ktos wie gdzie jest książka po polsku to proszę o linki

:wink:

 

Kolego Wukasz

Przecież tu padło pytanie o umundurowanie SOG a nie inne formacje. I Speedor już napisał jakie nosili. Wystarczy kupić 2 książki z obrazkami i już będzie wiadomo jakich używali. Albo wpisać w Google choćby MACV-SOG.

Można się pokusić o stwierdzenie że chłopaki z SOG nosili TCU tylko w wszelaki sposób poprzerabiane ale to też już pisał Speedor.

 

SeanMalto333

A co Cie konkretnie interesuje? Tu niemożna podać gotowej recepty czego używali bo to temat bez skończoności. Chłopki z SOG to jednostki indywidualne i każdy z nich miał prawo coś nosić a inni z teamu nie. Każdy oddział wyglądał też inaczej wiec ciężko jest napisać gotowy scenariusz postaci. Dużo zależało od ich pomysłowości ale też od rangi i pozycji w oddziale.

Polecam przeczytać książkę o której wspomina Wukasz. Dowiesz się tam historii podstawowych zasad działania,taktyki i zwyczajów SOG. Książka wywołuje gęsią skórkę i nie zaśniesz do puki jej nie przeczytasz od deski do deski :wink: :wink: :wink:

co mnei interesuje ? chce skOMpletowac cały sprzęt SOG dla siebie

buty

kamizelka/szelki ? co nosili

mundur

jako replika http://www.airsoftgi.com/product_info.php?cPath=139_24_91&products_id=5816 bo chyba leprze to od m15a1 m16 prawda ? i to chyba tyle

Link to post
Share on other sites

Jeszcze jeden tak napisane post i lecisz z tego forum.

 

Wszyscy Ci odpowiedzieli, gdzie i czego szukać. Nie dostaniesz niczego podanego na tacy - albo nauczysz się samodzielnie myśleć albo już więcej na tym forum nic nie napiszesz. Książki i wiedza kosztuje, licz się z tym. Chcesz się bawić w rekonstrukcje to zacznij czytać źródła i licz się z tym, że reko to zawsze wydatki. I ucz się ortografii.

 

To jest pierwsze i ostatnie ostrzeżenie.

Link to post
Share on other sites

Kolego Wukasz a pokaż mi gdzie ja napisałem że SEALs nie brali czynnego udziału? Napisałem tylko że SOG to nie SEALs. Zasady taktyka inna choć są wspólne mianowniki. Temat tego postu nie porusza problemu uczestnictwa chłopaków z SEALs w SOG tylko przypomnę Ci jakiego używali sprzętu. A jakoś w tym temacie to nie dominujesz i nie tryskasz wiedzą jak widać. A szkoda...

Link to post
Share on other sites

SAT CONG pozwolę sobie nie kontynuować z Tobą tej dyskusji, ze względu na żenujący poziom intelektualny jednego z rozmówców.

 

speedor w pełni się z twoją analizą zgadzam. Jednak przyznaj, że kategoryczne stwierdzenie było uproszczeniem.

Nie wiem, dlaczego nie odpowiada ci tłumaczenie, które moim zdaniem dobrze oddaje charakter działań RT/ST. Ale nie o tym dyskusja.

Użycie tigera zamiast TCU nie wywołałoby żadnych problemów formalnych. Dobrze wiemy, że całe odpruwanie metek i preparowanie sprzętu związane było z mediami i Kongresem USA, bo biały trup w Kambodży czy Laosie i tak wywołałby wystarczające kontrowersje. Natomiast tiger nigdy nie był mundurem przyjętym na stan jakiejkolwiek jednostki amerykańskiej i co ważniejsze produkowany był tylko w Azji. Formalnie nie miałoby to znaczenia.

Druga sprawa to działania w ramach Bright Light, gdzie sporo operacji miało miejsce w Wietnamie Południowym i umundurowanie nie miało znaczenia.

Gdybym nie widział wiarygodnych zdjęć to bym się nie odzywał.

 

EDIT

No i jeszcze jeden szybki argument. Hatchet Force.

Edited by Wukasz
Link to post
Share on other sites

Kategoryczne stwierdzenie było uproszczeniem na cele ASG ;)

 

Co do tłumaczenia użyłbym bardziej określenia drużyna zwiadu lub coś pokrewnego, ale to już detale i zboczenie zawodowe. Moim zdaniem lepiej zostać przy nazwie oryginalnej.

 

Co do użycia innych mundurów to oczywiście, że nic by to nie zmieniło. NVA też tam oficjalnie nie było, więc jedni nie mogli na drugich donosić, ergo żadnych reperkusji politycznych nigdy nie było. Amerykanie po prostu mają na tym punkcie klasycznego pierdolca. Pierwsze zespoły dostawały nawet fałszowane mapy z granicą przesuniętą o kilka kilometrów wgłąb Kambodży żeby tłumaczyć się w wypadku pojmania, że się pomylili (!). Oczywiście Wietnamczycy stosowali taktykę "shoot first, ask questions never".

Jednak faktem jest, że RT/ST używali w polu praktycznie wyłącznie TCU. Hatchet Force to już zupełnie inna sprawa. Istnieją ciekawe zdjęcia z operacji Tailwind, gdzie na początku większośc żołnierzy jest w tigerach, ale pod koniec wszyscy latają już TCU. Kwestia wytrzymałości. Każdy, kto miał w ręku oryginalnego tigera wie, że w większości wypadków nie jest to szczyt mistrzostwa krawieckiego ;)

 

Na służbę Bright Light Recon Teams brały tylko trochę inny sprzęt, mundury były te same. Polecam "Running Recon" Franka Greco i publikacje Jasona Hardy'ego i Michaela Tuckera.

Link to post
Share on other sites

Wukasz

O żenującym poziomie intelektualnym świadczy raczej Twoja wypowiedz. Nie chciał bym się do niej zniżyć. Prosił bym Cię o pohamowanie swojej lirycznej agresji bo te przepychanki na riposty nie są tematem dyskusji.

 

speedor

Spotkałeś się kiedyś czarnym sterylnym CISO TCU? Znalazłem kiedyś taka informacje ale nigdy nie widziałem takiego WARIATA na oczy. Choć jestem przekonany po tym co już widziałem ze sprzetu na tej wojnie że takowe istniało.

Edited by SAT CONG
Link to post
Share on other sites

Czarne TCU CISO? Ciężko mi w to trochę uwierzyć. Farbowane TCU nie były jakoś szczególnie popularne. A jeśli byłyby produkowane przez CISO, widać byłoby ich znacznie więcej. Te, które widziałem były mamasan made. Zresztą, nawet w kolekcjach jest ich bardzo niewiele. Piżamy, kopie mundurów NVA, ładownice CISO - tak. Ale TCU - raczej nie. Oczywiście wykluczyć się niczego nie da, ale nie chce mi się w to wierzyć.

Link to post
Share on other sites

Ja też tego nie wykluczam bo skoro szyto mundury NVA(taj jak piszesz),buty czy hełmy NVA to dlaczego nie sterylne TCU.

Raz na jakiś czas trafiają się jednak fanty tzw STERYLNE (mam parę takich)bez żadnych oznaczeń co jest raczej dziwne dla amerykanów którzy to maja uwielbienie do pieczątek metek itp. Dlatego nie zdziwił bym się gdyby sterylne TCU istniało. Szukam na to dowodu w innych kolekcjach ale na razie bez echa.

Kolejną ciekawa rzeczą są kamizelki używane prze SOG. Mam na myśli od AIR FORCE do tych typowych dla 1-0. Choć te ostanie z moich obserwacji wcale nie były tylko zarezerwowane dla 1-0. Jak jeszcze można znaleźć opisy co noszono w tych lotniczych to w tych dla 1-0 nic do tej pory nie udało mi się znaleźć a wiadomo że drobiazgi noszone w nich miały z góry ustalone położenie i nic nie było przypadkowe.

Link to post
Share on other sites

Kamizelki 1-0 to śmieszna sprawa. Technicznie rzecz biorąc to to są kopie kamizelek wędkarskich dostępnych wtedy w Azji. Lynn Black (St/RT Idaho, CCN) przyznaje się, że swoją przywiózł z R&R w Hong Kongu razem z wędką, którą później sprzedał. Jego kolegom spodobał się jej krój, więc zamówili w Saigonie kopie tejże zrobione z plandek ciężarówek. Później były również rozdawane w 1-0 School i stąd wzięła się pewnie ich nazwa. Nosił je w sumie każdy, kto chciał i miał do nich dostęp. Generalnie miała służyć jako dodatkowy zestaw kieszeni na sprzęt survivalowy. Nie były w sumie zbyt popularne, ale wyobraź sobie latanie w grubej, brezentowej kamizelce po dżungli.

Co do kamizelki pilotów SRU-21/P, to póki co znaleziono jedno zdjęcie, na którym się pojawia. Macałem też zestaw farbowanych na czarno skosów z przyszytą do bluzy drugowojenną kamizelką pilotów.

 

A co do farbowanych TCU, to według mnie jednym z argumentów, który przemawia przeciw ich CISOwej proweniencji to fakt, że póki co wszelkie istniejące przefarbowane egzemplarze są prokurowane indywidualnie. A gdyby istniało źródło tych mundurów w Japonii, nie byłoby to potrzebne.

Link to post
Share on other sites

Na pewno nie było miłe bieganie po dżungli w kamizelce uszytej z plandeki od REO ale tez nie było jakimś hardcorem. Przesrane to mieli chłopaki z USMC w swoich kamizelkach M55, które to są zrobione w połowie z płytek doronu. Kamizela jest sztywna niewygodna i nie przepuszcza powietrza i była częsta przyczyną przegrzania się organizmu a zdjąć jej bez przyczyny albo rozkazu niemożna było ot tak. Użytkowałem kamizele M55 w gorące letnie dni i powiem szczerze nie jest to nic miłego nosić na sobie prawie 5 kilogramową kamizelkę a jeszcze jak dojdzie M1 i reszta gratów to słabo się robi człowiekowi. Oczywiście porównanie to tyczy się tylko kamizelek-nie całej masy sprzętu które to chłopaki z SOG zabierali na patrole.

 

Co ciekawe z plandek szyto też pady do szelek STABO dla lepszej wygody użytkowania. Zauważyć je można także na zdjęciach przy pleckach lokalnych. Można śmiało powiedzieć że w SOG pomysłowość nie miała granic :wink: :wink: :wink:

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Witam ! ciekawi mnie wyposażenie jednostek us z wietnamu ale nie piechoty a komandosów "SOG" a wiem tylko że nosili mundury TIGERSTRIPE i używali np. car 15

 

<!--coloro:#FF0000--><span style="color:#FF0000"><!--/coloro--><b>Sugeruję zapoznanie się ze słownikiem języka polskiego i zwrócenie uwagi na interpunkcję oraz ortografię...</b><!--colorc--></span><!--/colorc-->

wiem ze nosili chyba chest riggy

a da mi ktos link innych normalniejszych kamizelek ? :wink:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...