Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jaka to broń? - identyfikacja


Recommended Posts

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

HK416 z lufą 16" u operatora z lewej .
To by było kuriozum, bo tak się dziwnie składa, że producent nie ma i nigdy nie miał w ofercie karabinka HK416D z lufą długości 406 mm (ja tam jestem mieszkańcem państwa, w którym obowiązuje system metryczny SI, w Polsce nie miar nie podaje się w calach, to robią jedynie mieszkańcy Birmy, Liberii i Stanów Zjednoczonych). Gdybyś sprawdzał poziom swojej wiedzy i zadał sobie trudu sprawdzenia na stronie producenta podstawowych danych, być może nie wprowadziłbyś rozmówcy w błąd, który pewnie będzie teraz po Tobie powtarzał. I tak rozprzestrzenia się fałszywa informacja.

 

Tak naprawdę występują cztery odmiany HK416D: HK416D10RS z lufą długości 264 mm (10.39"), HK416D145RS z lufą 368 mm (14.49"), HK416D165RS z lufą długości 419 mm (16.5") i HK416D20RS z lufą długości 505 mm (19.88"). Specjalnie dla Ciebie dane w nie tylko w systemie metrycznym (za oficjalną stroną producenta) i calowe (za stroną amerykańskiego dystrybutora), nie chcąc urazić Liberyjczyka czy mieszkańca Birmy, który zaglądnął na to forum.

 

Na zdjęciu widać żołnierzy z lublinieckiej JW Komandosów z karabinkami HK416D165RS z 419-mm lufami (długość luf H&K podaje bez długości urządzenia wylotowego), choć ciekawostką jest "coś" na lufie broni żołnierza z lewej. Na zdjęciu tej jakości trudno to zidentyfikować, wygląda nieco jak zaczep do bagnetu z odmiany HK416D20RS.

Z prawej nie jestem pewien czy to HK416 z 14,5" czy 16" lufą
Jak już udowodniłem wyżej, nie istnieje odmiana HK416D z lufą długości 406 mm. Natomiast w przypadku lufy karabinka HK416D145RS, to każdy, kto ma choć blade pojęcie o broni wie, że jest ona pod względem profilu skopiowana z M4/M4A1. A to czyni ją wyjątkowo charakterystyczną i niemal od razu rozpoznawalną, ze względu na przetoczenia do mocowania granatnika M203. Trudno jej nie rozróżnić od innych modeli. Wygląda tak, jak na zdjęciu poniżej.

 

HK416_14_5_rechts.jpg

Reszta operatorów zapewne także ma 416'tki
Na zdjęciu nie widać również żadnego "operatora", tak samo, jak nie ma tam koparki czy podobnego sprzętu, którym "operator" tradycyjnie operuje. Ja tam widzę żołnierzy lub komandosów, ale skoro dostrzegasz karabinki z nieistniejącymi lufami, to może również i "operatorów".

 

Wyjaśniając. To określenie jest z żargonu nowomowy końca PRL-u. Tak "dumnie" nazywali się funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, służący w specjalnych pododdziałach, aby odróżnić się od reszty. Przy formowaniu GROM-u w strukturach MSW dużo z ex-milicjantów nich tworzyło "twardy rdzeń" jednostki i przenieśli do niej to swoje "dumne" miano, aby pokazać, że nie są ani tacy, ani wojskowi, ale właśnie jeszcze specjalniejsi. Niemniej od 1999 GROM jest jednostką wojskową (przeniesioną z MSW do MON), funkcjonariuszy zastąpili żołnierze, a "operatorów" komandosi. Przyznaję, że w niektórych mediach to określenie jest stosowane, ale warto pamiętać jego pochodzenie. Nie jest wcale nowoczesne, a wręcz przeciwnie ;)

Link to post
Share on other sites

A to jest dział poświęcony butom? Czy dałbyś radę przeczytać tematykę ze zrozumieniem, czy wymagam od Ciebie za dużo? Jeżeli poradzisz sobie z tym niezwykle trudnym zagadnieniem, to przenieś zdjęcie do odpowiedniego tematu w odpowiednim wątku i tam zadaj pytanie.

Link to post
Share on other sites

Ok masz rację nie ten dział ale na usprawiedliwienie : w ten wątek kliknąłem na głównej stronie forum "Ostatnio na forum" i nie patrzyłem co to za dział. A czytając Twoje posty na różnych forach polecam Ci relanium albo inne cuda na uspokojenie, za dużo się ciskasz. Ludzie są różni, leniwi, dopiero się uczą posługiwanie internetem lub forum. "Daj se na luz ziom" nie mam zamiaru cię obrażać żeby było jasne.

Link to post
Share on other sites

Ale mnie w cale nie obrażasz. Doskonale zdaje sobie sprawę z poziomu analfabetyzmu funkcjonalnego w Polsce, obecnej jakości systemu edukacyjnego, jak również olewania wszystkiego i wszystkich przez moich rodaków. Pozwolisz jednak, że będę kontynuował moją walkę z bylejakością i głupotą, choćby na tym forum i, wbrew Twoim zachętom, nie wrzucę sobie na luz? Będę trzymał wysokie standardy, mimo, że są Ci tak bardzo wstrętne ;)

Link to post
Share on other sites
Ale mnie w cale nie obrażasz.

W cale to nie, bo przecież używamy systemu metrycznego :)

 

Pozwolisz jednak, że będę kontynuował moją walkę z bylejakością i głupotą,

Jak walczysz, to zacznij od siebie :) W ramach walki z bylejakością polecam zatrudnienie w redakcji BiA gościa od korekty :)

 

Będę trzymał wysokie standardy, mimo, że są Ci tak bardzo wstrętne ;)

Wysokie standardy wymagają od prawdziwego gentlemana cierpliwości, kultury i poszanowania współrozmówcy, choćby nieważne jaką głupotę popełnił. Do tego dochodzi jeszcze słuchanie (w naszym wypadku czytanie) współrozmówcy i próba zrozumienia jego postawy. Osoba starająca się trzymać wysokie standardy za każdym razem zobowiązana jest do traktowania współrozmówcy jak równego sobie (jak cham chciał się pojedynkować z panem, to pan na czas pojedynku miał traktować go jak szlachcica, albo odmówić pojedynku. Batożenie nie było mile widziane w kręgu ludzi trzymających wysokie standardy).

 

PS. też wiem że spam i też wiem że nic nie wnoszę do wątku :)

Link to post
Share on other sites
W ramach walki z bylejakością polecam zatrudnienie w redakcji BiA gościa od korekty
Nie mając niczego sensownego do napisania, jak widzę czepiasz się literówek, jak również miejsca pracy osoby publicznej (bo akurat moje dane są znane, a Ty jesteś jedynie anonimowym, a przez to jak Ci się wydaje "bezpiecznym" użytkownikiem tego forum), choć piszemy o czymś zupełnie innym i to robię to prywatnie? No tak, faktycznie wystawia to świadectwo Twojej niezwykle wysokiej kulturze, jak i próbom pouczania kogokolwiek. Resztę bełkotu nie na temat litościwie wytnę, pozwolisz? Jeszcze ktoś? A może jakiś klakier, jak ten chłopczyk powyżej, co przyszedł błysnął, a teraz może się miziać z kolegą?

 

A wątek owszem, można zamknąć, bo podałem poprawną odpowiedź na pytanie, poprawiając błędy innych.

Edited by REMOV
Link to post
Share on other sites
Mimo wszystko serdecznie Ci dziękuję REMOV, wyjaśniłeś mi wszystko o co pytałem.
Proszę bardzo. Cieszę się, że mogłem pomóc, mimo zalewu nastoletnich trolli znaczących zwyczajowym bełkotem swoją obecność w tym wątku. Szkoda, że nie masz zdjęcia w wyższej rozdzielczości, bo wówczas łatwiej byłoby rozstrzygnąć, co jest na lufie tego HK416D.
Link to post
Share on other sites
Nie mając niczego sensownego do napisania, jak widzę czepiasz się literówek

Nie literówek, tylko źle podpisanych zdjęć. I nie, że mam uczulenie na źle podpisane zdjęcia, ale jakbym teraz zaczął utrzymywać, że jest magazynek do AR15 stunabojowy, który wygląda jak zwykły trzydziestonabojowy, to byś mnie zjechał z błotem, nie? A jakbym się na obronę mojej tezy podparł Twoim artykułem, z którego taka rewelacja wynika, to byś mi zarzucił nieuctwo ;)

Link to post
Share on other sites

Remov kolego, określenie żołnierza jednostki specjalnej, jako OPERATORA nie pochodzi z PRL-u.

Powstało w latach 70 podczas powstawaniu jednostki DELTA

Dlaczego OPERATOR?

To już musisz sobie sam poczytać.

Następnym razem trzymaj poziom i nie pisz o rzeczach o których masz mgliste pojęcie.

Link to post
Share on other sites
Remov kolego, określenie żołnierza jednostki specjalnej, jako OPERATORA nie pochodzi z PRL-u.
W Polsce? Owszem, pochodzi.
Powstało w latach 70 podczas powstawaniu jednostki DELTA. Dlaczego OPERATOR? To już musisz sobie sam poczytać. Następnym razem trzymaj poziom i nie pisz o rzeczach o których masz mgliste pojęcie.
Ktoś Ci jakichś bredni naopowiadał i po nim to powtarzasz (podejrzewam, że wnioski zostały wyciągnięte z lektury w obcym języku jakieś książeczki, którą w pijanym widzie uznałeś za Najważniejszą na Świecie Dostarczającą Jedynie Rzetelnych Informacji, a obecnie świecisz blaskiem odbitym, bo rzekomo czegoś się z niej dowiedziałeś). Zresztą widać to po nieumiejętności uzasadnienia swoich tez, czyli braku argumentacji powyżej. Następnym razem siedź cicho i nie wychylaj się, gdy nie masz o sprawie bladego pojęcia. I bazuj na różnych źródłach, drogie dziecko.

 

Skądinąd, już tak zupełnie z innej beczki. Jestem ciekawe, jak przeprowadzisz logiczny wywód myślowy od Delty (różnic definicyjnych między "operative" a "operator" i tak dalej) do dzisiejszego JW Komandosów, aby uzasadnić kuriozalną nazwę. W dodatku w danym kontekście wypowiedzi, czyli polskiej jednostki specjalnej (a ten fakt Ci chyba w fascynacji amerykańską jednostką umknął, albo po prostu nie umiałeś przeczytać prostego tekstu ze zrozumieniem). Musiałbyś stanąć na głowie i zacząć klaskać uszami, aby udało Ci się coś takiego udowodnić, niemniej życzę powodzenia. Jak każdemu, kto chce udowodnić, że Ziemia jest płaska ;)

 

Moje pytanie odnośnie modelu broni - czyli jak rozpętałem III Wojnę Światową
Nie Ty, nie osoba, która udzieliła błędnej odpowiedzi, nawet nie gość, który wyskoczył od czapy z tekstem o butach, ale banda matołków piszących od rzeczy i zaśmiecających to forum.

 

Zastanawiałeś się może czasami, dlaczego żaden z nich nie potrafił wykrztusić z siebie niczego merytorycznego na temat, zamiast popiskiwać w stylu tego gówniarza powyżej? Naprawdę ustawianie ich do pionu jest sporą rozrywką. Cóż, lubię dawać po uszach napompowanym dzieciom Neostrady i robię to z prawdziwą przyjemnością ;)

Edited by REMOV
Link to post
Share on other sites

Remov przeczytałem całą twoją pyszałkowatą wypowiedź, pełną jadu i epitetów. Powiem ci (tak, tak to z braku szacunku) polemika z tobą nie ma większego sensu, ponieważ jesteś małym, zakompleksionym i agresywnym człowieczkiem. Nieśmiało pragnę zauważyć, że naruszyłeś regulamin forum. Obraziłeś tu kilku kolegów.

Odejdź od komputera, znajdź sobie dziewczynę i zacznij życie w realu.

Panowie moderatorzy może by ktoś przyjrzał koledze.

Link to post
Share on other sites
Remov przeczytałem całą twoją pyszałkowatą wypowiedź, pełną jadu i epitetów.
..i nie potrafiłeś odpowiedzieć z sensem i na temat. I to dobrze widać. W zamian za to poszukujesz ucieczki od tematu, którego nie zrozumiałeś, napisałeś coś bez ładu i składu, a teraz w dodatku - ośmieszony przeze mnie - pyskujesz.

 

Czy Tobie się dziecko wydaje, że jesteś jedyny na tej planecie, który przeczytał daną książkę? Czy Tobie się wydaje, że jesteś jedyny, który z danej pozycji czegoś się dowiedział? Czy Ty naprawdę sądzisz, że Twój brak przeczytania ze zrozumieniem o co chodzi w mojej wypowiedzi jest niezauważalny? Nie wiem, jakie trzeba mieć IQ, aby z dyskusji o nazewnictwie komandosów z lat 1990. w Polsce przeskoczyć do genezy słowa "an operator" w zupełnie innym państwie, z zupełnie innych powodów, w bardzo specyficznej formacji? Forresta Gumpa? Jeszcze mniejszą?

 

I te Twoje błyśnięcie ile to Ty rzekomo wiesz i skąd to wiesz (już nawet nie chciałem tego ośmieszać bardziej, podając stronę i ISBN Twojej wiedzy, bo ile można kopać leżącego). Dla mnie, dziecko, jest to szczególnie zabawne, bo bazujesz tylko na jednym źródle, bez znajomości innych i chcesz pozować na znawcę przy niewielkim poziomie wiedzy i jeszcze mniejszej umiejętności czytania ze zrozumieniem.

 

No, a teraz pokrzycz i potup sobie jeszcze, pobełkocz sobie urażony do żywego na mój temat i tak dalej. Bo - jak doskonale wiesz - niczego sensownego w tym wątku, niczego na temat, nie potrafisz napisać. I to doskonale widać. A teraz spadaj, nie zawracaj głowy i udawaj najmądrzejszego na świecie w innym wątku, gdzie może ktoś da się na to nabrać ;)

 

PS. Uwielbiam przebijać baloniki nadętego ego niektórych. Tak cudownie się złoszczą ;)

Link to post
Share on other sites

Wysokie standardy...

 

Ty na prawdę uważasz że w ten sposób pomagasz? Nikt nie odpowiada merytorycznie bo i po co? Każdego po kolei obrażasz? Naucz też się pisać z szacunkiem odpowiadając na pytania (czy nawet wytykając błędy).

 

A 3 wojnę rozpętujesz Ty, zaczyna się od 9postu. Przez Ciebie ludzie zaśmiecają ten wątek (tak jak ja teraz). Swoje uwagi mogłeś posłać koledze Monakowi na PW. Uwierz, wtedy nie było by zbędnego zamieszania.

Edited by Zambezi
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...