Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jaka to broń? - identyfikacja


Recommended Posts

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"Wielki śmietnikowy zbiór wszelkich informacji" (czyt. Internet) twierdzi, że nie protoplasta, ale konkurent M203 :) z czasow wojny w Wietnamie.

Przegrany z racji rozwiązań konstrukcyjnych umożliwiających przypadkowe odpalenie o byle większą gałęź.

 

Na tej fotce co podałem link wyżej, sam magazynek tej M16 też nie jest taki typowy jak na tamte czasy...

Link to post
Share on other sites
Internet (...) twierdzi, że nie protoplasta, ale konkurent M203 :) z czasow wojny w Wietnamie. Przegrany z racji rozwiązań konstrukcyjnych umożliwiających przypadkowe odpalenie o byle większą gałęź.
Ech, znawcy przedmiotu się odezwali, jeden z drugim, z zasłyszanymi gdzieś bredniami, z których część sobie sami wymyślili, bo nikt normalny czegoś takiego nigdzie w Sieci nie umieścił.

 

Ale po kolei, pomysł z przyczepieniem do M16 granatnika, pochodzącego z programu SPIW lub opracowanego od nowa, narodził się w 1963. Jeszcze w tym samym roku powstał pierwszy model, stworzony przez Roberta Roya z Colta - zaproponował on bardzo prostą jednostrzałową broń, ładowaną przez boczne okno w lufie, odsłaniane przy przesunięciu w przód jej osłony.

 

W rok później Roy i dwaj inni konstruktorzy Colta, K. Lewis i R. Earle, opracowali ulepszony granatnik CGL-4, mocowany do osłony lufy M16. Była to jednostrzałowa broń, ładowana przez przesunięcie lufy do przodu. W próbach porównawczych z konstrukcjami Springfield Armory i Ford Motor Company, granatnik Colta okazał się najlepszy i armia zdecydowała się zamówić większą partię do prób polowych na dużą skalę. Broń otrzymała oznaczenie XM148.

 

W czasie wojny w Wietnamie XM148 stosowany był dosyć szeroko (łącznie dostarczono ich ponad 27 000, pierwsza partia licząca 6 tysięcy granatników trafiła już w 1967), nie tylko przez Amerykanów, ale również Australijczyków, którzy mocowali go pod ich 7,62-mm karabinem samopowtarzalnym L1A1.

 

Nie zyskał sobie dobrej opinii, ze względu na skomplikowany mechanizm, podatność na zabrudzenie i zapylenie w warunkach polowych oraz dużą siłę niezbędną do napięcia mechanizmu uderzeniowego (140 N, i jak sobie uroiłes odpalenie o byle gałąź tego nie wiem). Niemniej użytkownicy wysoko ocenili samą koncepcję połączenia karabinu i granatnika, więc w 1967 rozpisany został nowy konkurs na ulepszony granatnik. I dopiero w tym drugim, w programie GLAD wystartował granatnik AAI XM203. Innymi słowy, XM148 był protoplastą - o ile takiego słowa można tutaj użyć - M203. Nieudanym, ale nie dlatego, że można było przypadkowo wcisnąć spust, a wręcz przeciwnie, ten był niesamowicie twardy.

Link to post
Share on other sites

...taaa za mało uśmiechów i przymrużonych oczek dodałem w wypowiedzi?

Sformułowanie na Internet zostało podane jako informacja, ze źródło, które cytuję może się mylić. Nie mam zamiaru dyskutować ilu normalnych zamieszcza cokolwiek w sieci! :D

Jednak, uwaga, moje urojenia i wymysły biorą się np. z angielskojęzycznej Wikipedii:

 

The launcher's barrel could slide forward to accept a single 40 mm round into the breech. It came with a primitive version of the quadrant sight later used with the M203. It differed from the later model by featuring an external cocking handle and an extended trigger that allowed the weapon to be fired without removing the hand from the rifle's pistol grip. This same extended trigger was also one source of the weapon's problems as it allowed accidental discharges of a loaded weapon if caught by tree branches, gear, or anything else capable of overcoming the 6 to 11 pound trigger pull.

 

Na innej stronie, do której obecnie linku nie potrafię odnaleźć wyczytałem, że był okres kiedy oba, i XM148, i M203 były używane. Jednak z powodów j/w ten pierwszy został wyparty przy dalszych zamówieniach przez ten drugi. Czy był protoplastą czy konkurentem było już czysto moją interpretacją.

 

A za znawcę się ni jak nie mam i nigdzie tego nie napisałem. :)

Link to post
Share on other sites

Jednak, uwaga, moje urojenia i wymysły biorą się np. z angielskojęzycznej Wikipedii

Stąd też należy podchodzić do wikipedii z pewnym dystansem.
Na innej stronie, do której obecnie linku nie potrafię odnaleźć wyczytałem, że był okres kiedy oba, i XM148, i M203 były używane.
A co w tym dziwnego? To jest akurat prawdą, tylko co z tego dla Ciebie wynika?
Link to post
Share on other sites

a co dziwnego w tych magach ? 2 magi 20 nb sklejone taśmą klejąca ,a na drugi zaloŻona jakaś nakładka gumowa..możliwe że kondom znając zastosowanie tego "urządzenie " , ale moge się mylić...zwykłe magi w tamtym okresie...

 

[stosuj wielkie litery i poprawną interpunkcję.]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Witam. Jeszcze tu nie byłem. Dopiero odkrywam asg.

G&P produkuje repliki pod nazwami SR 16 URX i RAS II (Long). Czy mają one swoje odpowiedniki wśród broni ostrej? Czy stanowią wyposażenie regularnych oddziałów?

 

Przy opisie sklepów praktycznie nic nie ma. W googlach tylko repliki.

Jeżeli ten temat nie jest na właściwym podforum, to przepraszam i proszę o wyrozumiałość.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

W zasadzie jest to temat we właściwym dziale...

 

Repliki karabinków których nazwa zaczyna się od SR szukaj w ofercie firmy KAC (Knight's Armament Company)

 

Co do RAS II Long to replika normalnego Colt M4A1 + kolba firmy LMT, z założonymi dziwnymi szynami montażowymi na frontgripie które zapewne są kopią jakiejś amerykańskiej firmy (może i KAC). W każdym razie standardowo w zestawie SOPMOD szyny montażowe do karabinka M4A1 wyglądają tak:

 

 

m4-sopmod-poster.jpg

 

 

Colt M4A1 jest w użyciu przez wiele armii, chyba nie muszę wymieniać.

 

 

Czekam aż ktoś spyta czy używa się "Zombie Killer" -.-'

Edited by madjong
Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...
Guest Mati13k

Jak na nasze miejscami przestarzałe wojsko, ten Bor ładnie i dosyć futurystycznie ( zapewne przez układ bezkolbowy ) wygląda. :mrgreen:

Edited by Mati13k
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...