Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

pranie munduru helikona


Recommended Posts

Co od "płukania i wirowania" - prałem ręcznie szarym mydłem / płatkami mydlanymi, ostatnio w pralce z mydłem w płynie w roli detergentu: jest na rynku "mydło naturalne" w płynie pod nazwą "Biały Jeleń". Oczywiście pralka ustawiona na "delikatnie" i "kolory nietrwałe" w niewysokiej temperaturze.

 

Wyprało się ładnie, nie zauważyłem osłabienia materiału ani utraty intensywności barw - ale po jednym praniu nie weim, czy było by widać.

Link to post
Share on other sites

1. Nie lubię materiałów z zawartością bawełny bliską 100%. Za szybko się takie mundury niszczą i trzeba je prać w ręku. NYCO pralka nie szkodzi, nawet pranie wielokrotne. Sprawdzone na Helikonie i kontraktowych M65.

2. Piorąc w pralce na delikatnym i z płynem do prania uszkodziłem (wytarcie na plecach) mundur od Miwo (96% bawełna + 4% siateczka RS), pierwsze pranie. Bluza tylko kilka razy na grzbiecie.

3. Płatki mydlane są upierdliwe, po dwóch płukaniach nie zeszły (było rozpuścić we wrzątku i przecedzić przez sito). Przerzucam się więc na mydło w płynie - Biały Jeleń.

Link to post
Share on other sites

A czy wszelkie płyny "chroniące kolory" dostępne na rynku, dodane do mydła pogorszą czy polepszą efekt zachowania kolorów?

Wiem tylko tyle, że w przypadku prania w pralce z proszkiem, dodatek takich płynów pomaga - mundur nie traci tak kolorów, a przede wszystkim nie staje się jaśniejszy. Ale czy będzie to lepsze od samego mydła?

Link to post
Share on other sites

Hmmmm ... jeżeli już jestem zmuszony bo mundur śmierdzi niemiłosiernie a błoto odmawia odczepiania się...

Miednica, letnia woda ew. odrobinę ciepła woda, 1/4 garści proszku do kolorowych ubrań, z 1/3 nakrętki zmiękczacza do tkanin i ... pierzemy w łapkach. Nie za długo, tak akurat by wypłukać pot, kurz i błoto. A potem na balkon i ustawić tak żeby nie schło na słońcu.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...