Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wiatraczek do gogli (gdzie kupić?)


Recommended Posts

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

NVG z wiatraczkiem z boku. Z drugie strony też jest wycięty otwór. Powietrze jest wdmuchiwane do gogli.

 

Nie masz problemów z suchością oka? Ja bym zrobił inaczej, tak jak to się robi w PC - jeden wiatraczek wtłacza powietrze a drugi wyciąga zapewniając stały przepływ.

Link to post
Share on other sites

Przez krótki czas po włączeniu czuje się nawiew na oko, ja szybko się przyzwyczajam i nie mam z tym problemu. Próbowałem już różnych konfiguracji, łącznie z dwoma wiatraczkami na obu stronach. Próbowałem z wyciąganiem i nadmuchem powietrza. Najbardziej odpowiada mi wersja z jednym nawiewającym wiatraczkiem.

Link to post
Share on other sites

Fakt, jest najbardziej odczuwalna, ale niekoniecznie najbardziej skuteczna.

Wiele osób szuka wiatraczków do gogli, głównie dlatego że są skazania na gogle+korekcyjne, chociażby na problemy z suchym okiem/ problemy z soczewkami.

Więc nie dla każdego się nadaje.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Cóż, zrobiłem własny systemik, ino z jednym wentylatorkiem na środku gogli NVG. Ten pojemniczek, trzymam go z tyłu gogli, między paskami (pomachałem i pobiegałem chwilę w domu, i trzyma się dobrze, zobaczymy jak będzie w polu). Wiatraczek 5V, jutro kupuję drugi, lub wezmę 12V (zapewnię mu tylko połowę napięcia, może to trochę ograniczy furkotanie). Być może głupio zrobiłem ustawiając nawiew na szybkę, ale mając soczewki taki wicherek trochę by mi przeszkadzał.

 

Mam nowe szybki, jeszcze jest na nich antifog, poza tym używam tej szmatki (działa całkiem nieźle). "Klimatyzacji" mam zamiar używać w ostateczności.

Link to post
Share on other sites

Co do malych silniczków to ciekaw jestem czy ktoś kombinował z silniczkami ze starych telefonów komórkowych które odpowiadały za ich wibrowanie. Wystarczy z brlaszki dogiąć śmigiełko i z czterema takimi punktami może można by coś osiągnąć w miniaturowej wielkości. Tak samo zastanawiałem się o wykorzystaniu silniczków z najtańszych zdalnie sterowanych helikopterków.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Równierz zdecydowałem się na zakup wiatraczków do gogli i mam pare pytań.

Kupiłem 2 wiatraczki 12V 25x25mm i chciałbym je zasilać z batki 8,4V. Miernik pokazuje na niej trochę ponad 9V i 15A, wiatrak kręci się prawidłowo ale czy taka batka nie uszkodzi wentylatorków?

Planowałem połączyć wentylatorki równolegle i zaraz przy batce dać jakiś potencjometr i wyłącznik. Sprawdzi sie takie rozwiązanie czy lepiej zrobić to inaczej?

Jeśli batka okaże się za mocna to kupię na allegro pojemnik na 10 paluszków i problem z głowy.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
Link to post
Share on other sites

Niestety nie wejdą wszędzie. W przypadku nisko profilowych małych gogli przystosowanych do używania z lunetą, 20x20 byłyby znaczną przesadą nie tylko pod względem estetycznym ale i pod względem użytkowym.

 

Naprawdę uważasz, że potrzeba więcej niż 6,5L powietrza na godzinę aby odparować gogle, gdzie nawet lekka bryza powietrza wpadająca przez 6 dziurek o średnicy 3mm powoduje znaczną poprawę?

 

Bo z moich obliczeń wynika, że 6,5litra powietrza wystarczy na 65cio krotną wymianę powietrza w goglach (mówimy tutaj o uvex carbonvision, zależnie od rozmiarów gogli wartości te oczywiście ulegną zmianie) w ciągu godziny. A w przypadku wydajnego 20x20 daje nam to 88,3 wymiany powietrza w goglach w ciągu MINUTY. W zestawie do takich huraganowych gogli sugeruję się zaopatrzyć w zestaw hydracyjny gałek ocznych bo skutki takiego "wietrzenia" mogą być bardzo przykre (od zakłócania transportu rogówkowego do infekcji)

 

Nim odpowiesz. Tak, wiem, że w przypadku 20x20 czy 25x25 włącza się je tylko aby odparować szybki a następnie wyłącza przez co powyższe obliczenia tracą już na swojej dramatyczności. Nie zmienia to jednak faktu, że wartość przepływu wentylatorków 10x10x5 którą tak bezlitośnie wykpiłeś jest (przynajmniej w teorii) wystarczająca ;)

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Zależy też kto jak się poci. Ja w swoich essach od razu miałem parę na szybce a po chwili robiła się mokra smuga a z czasem po prostu kropelki spływały, w moim przypadku tak małe wiatraczki raczej by nie wystarczyły a przy użytkowaniu dwóch 25x25 nie mam wrażenia wysuszenia oczu a oba chodzą bez przerw.

Link to post
Share on other sites

Zakładanie opcji idealnej nigdy się nie sprawdza.

W tej chwili mam 2x 25x25mm zasilane 12V, a i tak w wilgotne dni całej wilgoci nie usuną, mimo iż razem mają w teorii ponad 10m3/h.

Problemów z suchymi oczami nie mam. Co do kwestii gogli niskoprofilowych - wiatraczki nie muszą być tylko na górze (mimo że tam mają największą wydajność).

Link to post
Share on other sites

Największą wydajność wiatraczki mają na dole (+wywietrzniki u góry) zapewniając najlepszą cyrkulację (uwzględniając zmiany ciężaru powietrza zależnie od jego temperatury).

 

Montuje się je u góry bo tak jest z reguły łatwiej, ramki są większe u góry przez co montaż jest prostszy. W dodatku nie trzeba się aż tak martwić o wkręcającą się w łopatki roślinność ;D

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...
  • 3 months later...

Hej, mam pytanie. Planuje zakupić jakieś gogle i do nich wiatraczek gdyż mam ciągły problem z parowaniem (nawet z okularami, np ess ice nie daje rady, chwile pobiegam, pogimnastykuje się i już chmura a potem strumienie wody na szybce a daleko od głowy się boje ich nosić szczególnie w cqb). Jakie gogle i jaki wiatraczek w jakiej konfiguracji byście polecili (gogle pewnie ess nvg) ? Noszę soczewki kontaktowe i sie zastanawiam jak ustawić wiatrak... wiatraczki bo nie jestem pewny czy jeden kupić czy dwa i gdzie, jak je zamontować i czy żeby wdmuchiwały czy odsysały powietrze z gogli?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...