Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Czy baterie do AEG mozna trzymac nierozladowana?


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
Elektrykiem / fizykiem nie jestem, ale w Mlodym Techniku wyraznie jest napisane ze nieuzywana bateria nie traci swojej mocy (czyli po prostu napiecia). Jezeli jest wyjeta z odbiornika oczywiscie.

 

 

Cybul , jak jestes fizykiem/technikiem z wyksztalcenia , to ci zaufam , jesli nie , to poslucham tej gazetki :)

Link to post
Share on other sites

cybul, to jak miałem taką opcje ze przy baterii 8.4v 1800mAh odbyłem 2 strzelania(wywalone na obydwu po ok 400-600 kulek, w odstępie tygodniowym 7 dni = 7%), potem miałem miesiac przerwy(30 dni czyli 30% mniej) następnie strzelanie(ok 3ch hi capów czyli 600 kulek), tydzień przerwy(7% mniej baterii ;) )i na następnym strzelniu bateria padła dopiero po 2ch hi capach w nówce sztuce eMce od CA

 

kalkulując 44% baterii zeszło mi w międzyczasie a skoro na ciut ponad połowie bata(wg twojej teorii) wystrzeliłem tyle kulek to w ogóle mega uberpr0 :D

 

i trzymam baterie podpięta do guna ale fakt ze wcześniej zrobiłem około 5-6 cykli jednego strzelania i całkowitego rozładowania i od razu naładowania wolnym pradem czyli bateria na pewno dobrze zformatowana :

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Zaraz jak zacząłem się bawić w ASG, dość sporo czytałem na temat baterii, ładowarek ect. Nie chce mi się szukać na nowo tych materiałów, ale z tego co pamiętam:

- Baterie NiCd powinny być przechowywane w stanie naładowanym (Nimh - odwrotnie). Nie oznacza to że musza być w pełni naładowane, ale nie powinny być przechowywane w stanie rozładowania 0,9V/ogniwo.

- Nie trzeba ich wyjmować z guna, bo w tym czasie nie są obciążone i NIE MA TO ZNACZENIA.

- Jesli komuś bateria wystarcza na więcej niż jedno strzelanie (mi tak na 3 około :) , nie ma konieczności każdorazowego rozładowywania i ładowania. Rozładować należy jedynie PRZED ŁADOWANIEM i należy pamiętać, że 0.9V/ogniwo mierzymy POD OBCIĄŻENIEM.

 

Tak naprawdę, to całe to rozładowywanie ma znaczenie marginalne. Dlaczego? Bo w przypadku dobrych ogniw, ładowanych wolnoładowarka, efekt pamięci nie wpłynie na tyle znacząco na pakiet abysmy to specjalnie odczuli.

Mi zdarzyło się przegapić moment rozładowania i odłączyłem od żarówki przy 3 voltach. I co? Czy musiałem wyrzucić pakiet do śmieci jak sugerują mądrale? NIE! Wystarczy poczekać pare minut i napięcie powróci do ok 8,4V/pakiet. Wtedy podłączamy ładowarkę i bateryjka śmiga nawet przy -15 celsjuszach!!! :) ("...gdy zębatek w gearboxie, złowieszczy słyszysz chrzęst!") :twisted:

Ogniwo NiCd zuzywa się po ok 500 cyklach ładowania. Zakładając że strzelamy co tydzień (pobożne zyczenia..), wystarczy na jakieś 9,5 roku!!! W tym czasie wasz AEG będzie juz zabytkiem techniki!!! :D Ot na co mit efektu pamięci. Owszem, repliki, które uzywają 600mAh, lub/jednocześnie są mocno podkręcone, mogą odczuwać skutki niedbania o baterię ale bez histerii!

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Cytat:

Dobrze jest również, odpiąć bateryjke od guna, pozostawienie jej podpiętej również źle wpływa na bateryje.

Hmmm... A dlaczego tak uwazasz?

 

Zadnych skutkow ubocznych z tego powodu nie ma na 100%. Jezeli spust nie jest wcisniety nie plynie prad = bateria sie nie rozladowuje (nie liczac samorozladowania). Samorozladowanie pakietow Ni-Cd wynosi 1%/dzien, a pakietow Ni-Mh 1,5%/dzien. Gdy nie uzywamy repliki i stoi/lezy ona w domu to rozsadnie jest odlaczyc baterie ze wzgledow bezpieczenstwa zeby ktos niepowolany sie przez przypadek nie dorwal (roznie to bywa) do niej i sobie/komus nie strzelil w oko.

 

Potwierdzam ze przechowywanie czesciowo rozladowanej baterii nie wplywa na jej kondycje, nie bedzie z tego tytulu efektu pamieciowego pod warunkiem, ze przed ladowaniem rozladujemy odpowiednio pakiet jezeli wiemy lub przypuszczamy ze nie wystrzelimy potrzebnej ilosci kulek z tej czesciowo rozladowanej baterii.

 

Jezeli chodzi o mit efektu pamieciowego to rzeczywiscie nie nalezy wpadac w histerie ale profilaktycznie sie rozladowuje do napiecia 0,9-1V na ogniwo. Jak raz czy drugi po rozladowaniu karaninem nie rozladuje sie bateri dodatkowo rozladowywarka to tez wielkiej trzagedi nie ma.

Gorzej jest gdy mamy batke o malej pojemnosci i nie dbamy o nia wtedy spadek pojemnosci moze byc wyraznie widoczny.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Wiecie co? Ja używam jednej baterii do G36C. Broń leżała dobry rok bez używania. Bateria była naladowana tak w około 40%.Jedyne co musiałem zrobić, to naładować od nowa baterię i działa jak zawsze...

Po co wy się martwicie o baterie?

Martwcie się o wroga, ktory moze wam w kazdej chwili strzelic kulke w leb!

 

 

No a jesli na prawde siadzie bateria - kupujemy nowa. Czym jest kilkadziesiat zlotych do 10 lat uzywania?

Link to post
Share on other sites

Wszyscy tu gadają o bateriach, może porozmawiajmy o akumulatorach?

Na bateriach to pilot od telewizora chodzi.

Każde ogniwo NiCd ma ograniczoną ilość ładowań.

Każde ładowanie zużywa ogniwo. Ogniwa przechowuje się w stanie naładowanym (nie koniecznie pełnym). Można przechowywać ogniwa w gunie pod warunkiem że gun w stanie spoczynku nie pobiera energii (czyli nie jest mokry i nie ma przebić na izolacji).

Link to post
Share on other sites
Każde ogniwo NiCd ma ograniczoną ilość ładowań.

Każde ładowanie zużywa ogniwo.

 

Zaraz ktos jeszcze pomysli ze NiMh sa jakies lepsze :wink: jezeli chodzi o ilosc ladowan i trwalosc. Ilosc ladowan jest podobna w obu przypadkach, trwalosc tez, ale pod warunkiem prawidlowego eksploatowania.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

1.Czy jak ładuje baterie która nie jest jeszcze rozładowana do końca to robie źle?

2.Naładowałem baterię po raz drugi (1200) w nocy ze środy na czwartek a w sobote wystrzeliła tylko koło 10 razy i padła. Czemu? Bo wyczytałem różne opinie: że bateria traci 1%/dziennie, że traci ileś tam więcej %/dzień itd. Ale coś i tak do tego nie pasuje nic... ;/

Link to post
Share on other sites

Jeśli padła to raczej z przeładowania. Z tekstu wnioskuję że była ładowana całą nockę, a to długo jak na 1200mAh. Ja ładuje moją 1100 7 godzin, tak jak piszą Krakmani, i wszystko hula. Fakt że po x-tym ładowaniu szybciej się wyczerpuje, ale nie jest to aż tak duży spadek.

 

Jeśli to była nowa batka, trzeba ją 2-3 razy sformatować, czyli rozładować do końca i ładować pełnym cyklem (u mnie to było 9 godzin). Mogło jej zaszkodzić nierozładowanie, albo też miała wadę fabryczną...

Link to post
Share on other sites

Ja bym ją odpiął o ok. 2-3 w nocy,ale nie powinno się jej nic stać jak pobaluje z ładowarką do rana (6-7). Ważne jest czy przed ładowaniem była rozładowana. I sprawdź po naładowaniu jak trzyma napięcie. Parę serii -> ok. 50 kulek powinno to rozwiązać. Jeśli znowu padnie, to najwyraźniej któreś ogniwo jest uszkodzone. Nie wiem tylko jak z reklamacją w takim przypadku :?

 

[ Dodano: Nie Paź 29, 2006 12:25 am ]

PS. Nawiązując do głównego tematu, jak do tej pory używałem/wam Ni-Mh, już 3 różne: naładowałem i pozostawiłem po strzelance w gnacie. Od czasu do czasu przestrzelałem. Jak już nie ciągnęła sprężyny to do ładowania. I jak do tej pory żadnych problemów. Nie było też żadnych smutków, przy doładowaniu niepustej baterii, pełna moc. Nie wiem natomiast jak się to ma do Ni-Cd.

Link to post
Share on other sites
.Czy jak ładuje baterie która nie jest jeszcze rozładowana do końca to robie źle?

 

Bedzie to blad w przypadku Ni-Cd, ktorych nie doladowuje sie tylko laduje i rozladowuje pelnymi cyklami.

 

Bo wyczytałem różne opinie: że bateria traci 1%/dziennie, że traci ileś tam więcej %/dzień itd. Ale coś i tak do tego nie pasuje nic... ;/

 

z wiarygodnych zrodel wiadomo, ze ni-cd traca okolo 1% ladunku dziennie, a ni-mh 1,5%.

 

Z tekstu wnioskuję że była ładowana całą nockę, a to długo jak na 1200mAh.

 

Czas ladowania nie zalezy tylko od pojemnosci aku, ale tez od pradu jakim jest ladowany.

 

Ja ładuje moją 1100 7 godzin, tak jak piszą Krakmani, i wszystko hula. Fakt że po x-tym ładowaniu szybciej się wyczerpuje, ale nie jest to aż tak duży spadek.

 

szybciej sie wyczerpuje bo nie jest naladowana do konca. Krakmani podaja troche zanizone czasy ladowania wiec mozna przytrzymac aku w ladowarce 1h dluzej i zobaczyc jaki efekt bedzie. Jezeli aku nie zrobi sie cieply to mozna przytrzymac jeszcze dluzej o 0,5-1h caly czas kontrolujac czy nie wzrasta temperatura.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

"To powtórzę jeszcze raz" - ładowanie baterii NiCd nierozładowanej do końca powoduje efekt pamięciowy- tzn. bateria zmniejsza swą objętość, i kolejne ładowania nie dają już takiego naładowania = bateria szybciej się wyczerpuje =mniej kulek się na niej wystrzeli. Efekt jest częściowo odwracalny przez rozładowanie do końca i naładowanie jeszcze raz, ale coś zawsze zostaje.

 

Ja do tej pory używam tylko NiHM, z reguły rozładuje do zera, ładuje pełen cykl, czasem mi się zdarza doładować i nic się nie dzieje. Z NiCd tak dobrze nie jest.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...