Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Imax B6 jak naładować Lipo i Nimh ?


Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kiekos te typy tak mają. Można trochę poprawić to ale nie zawsze działa że jak rozładowujesz pakiet to poprzez balancer i jak już napięcie spada blisko 3V na cele powiedzmy 3.2V zmniejszasz prąd rozładowania na 0,2A lub 0.1A. Jest to prąd którym ta ładowarka balansuje ogniwa.Tak sam powinno być przy ładowaniu jeżeli ładowarka sama nie zmniejszy prądu kiedy napięcie na cele podchodzi do 4,2V.

 

Do Siego Roku.

Link to post
Share on other sites

Nawet jak ustawiam 1.0A, to zwykle rozładowuje 0.6A-0.7A :)

 

Co do ładowania, to nie wiem, nie patrzyłem, bo zwykle odbywa się to zdecydowanie szybciej niż rozładowanie i nie zdążę po prostu. To tak jak mówisz, dzisiaj spróbuję rozładować jeszcze raz, ale dam 0.5A, bo nie chce czekać 5 godzin na rozładowanie. Niestety, ale bardzo długo to trwa. Dużo dłużej niż ładowanie.

 

A pytanie do Ni-MHów. Czemu nie ma tam wyboru ilości ogniw? Jest wybór prądu i napięcia jakie chcemy, ale nie ma ilości ogniw? Ładowarka sama to wykryje?

 

A gdy używam programu DSCHRG-CHRG, wybieram 3x i tylko to mogę wybrać. Nie ma ani natężenia, ani ilości cel do wyboru. Muszę ufać ładowarce?

Link to post
Share on other sites

Jakieś krzywe to rozładowywanie w IMAX B6. Nie będę już z tego korzystać, bo boje się o pakiet.

 

Ustawiłem natężenie na 0.5A, szło ładnie przez pół godzinki i potem ejdna cela zatrzymała się na 3.6V i szła w dół o jedną setną co parę minut, a druga zaczęła popierdzielać w dół i różnica w napięciu wyniosła 1V. Pod koniec rozładowywania pokazało się, że jedna cela ma 3.59V, a druga 2.5V i spanikowałem. Zaczęło pikać o niskim napięciu na jednej celi i skończyło. Po podłączeniu ładowania zaczęło ładować tą drugą celę od 2.8V, więc coś tam wcześniej się za bardzo rozpędziło. Na szczęście teraz cała bateryjka ma 7.53V, jedna cela ma 3.75V, a druga 3.74V. Spokojnie wraca do siebie, jednak ja już nie używam rozładowywania :icon_eek2:

 

EDIT: Powiedźcie mi, czemu przy funkcji Li-Po STORAGE (napięcie Cut-Off 7.6V), ładowarka nie kończy ładowania mimo, że obie cele mają po 3.79V, a cały pakiet 7.6V? Jedynie prąd spadł z 0.5A, do 0.3A, jednak czas leci dalej i mAh także są pakowane dalej... W poprzednim IMAXie też tak miałem. O co kaman? :icon_confused:

Edited by Kiekos
Link to post
Share on other sites

"A pytanie do Ni-MHów. Czemu nie ma tam wyboru ilości ogniw? Jest wybór prądu i napięcia jakie chcemy, ale nie ma ilości ogniw? Ładowarka sama to wykryje?"

 

Przy rozładowywaniu ustawiasz sobie końcowe napięcie. Jeśli masz baterie np. z 8 ogniw to (powiedzmy napięcie na ogniwo 0,9v) napięcie całego pakietu wychodzi 7,2v. Proponuje ustawić napięcie na tryb automatyczny, wtedy ładowarka sama rozpozna pakiet i go rozładuje.

 

 

 

"A gdy używam programu DSCHRG-CHRG, wybieram 3x i tylko to mogę wybrać. Nie ma ani natężenia, ani ilości cel do wyboru. Muszę ufać ładowarce?"

 

Natężenie możesz sobie wybrać, w osobnej funkcji ładowania oraz rozładowania. Musisz także zaufać ładowarce :)

Link to post
Share on other sites

Okej. Pytanko, gdzie ustawić to "automatyczne wykrywanie pakietu"? O Ni-MH chodzi. Z Li-Po nie ma problemu, bo ustawiamy przed procesem :)

 

Druga sprawa, to ta funkcja Li-Po STORAGE. Wczoraj zauważyłem, że mimo iż już dawno aku osiągnął napięcie Cut-Off (7.6V) i obie cele miały po 3.79V, to aku było ładowane dalej. Po kilku kolejnych minutach natężenie spadło do 0.2A, a cele osiągnęły po 3.81V. Niestety musiałem wychodzić, więc nie czekałem dalej. Jednak czy dobrze rozumuję, że w końcu spadło by do zera i proces by się zakończył? W instrukcji jest napisane, że optymalna wartość napięcia na celę do przechowywania to 3.85V. Może ładowarka chciała to osiągnąć?

 

Kolejna rzecz. Jaki jest dopuszczalny margines różnicy napięcia na celach. Wiem, że są to wartości w setnych, ale ile?

 

PS AdameKOSW, powiedz mi jeszcze, czy u Cb też występuje takie zjawisko jak opisałem w poprzednim poście? Znaczy napisałeś już wcześniej, że występuje, ale czy to normalne, żeby różnica wyniosła aż tyle?! Potem przy ładowaniu wszystko wraca do normy :icon_eek2:

 

Pozdro,

Kiekos

Link to post
Share on other sites

Jak Ni-Mh lub Ni-Cd rozładowujesz to ustaw napięcie na AUTO(Czyli na 0v).

 

Różnica między poszczególnymi ogniwami może wynosić 0,10 - 0,20v.

 

Jak rozładowywałem swoją baterię to właśnie też miałem bardzo dużą rozbieżność między ogniwami. Dwa miały 3,6v a jedno poniżej 3v. Zatrzymałem proces rozładowania i zacząłem ładować baterie. Ładowarka pokazała równą wartość na 3 ogniwach, sprawdziłem miernikiem, to samo.

Link to post
Share on other sites

"A pytanie do Ni-MHów. Czemu nie ma tam wyboru ilości ogniw? Jest wybór prądu i napięcia jakie chcemy, ale nie ma ilości ogniw? Ładowarka sama to wykryje?"

 

A czy czasem nie ustawia się manualnie tego w głównym menu odnośnie delta-peak. Z tego co kojarzę to coś tam takiego było.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Witam

Mam pytanie. Posiadam bowiem podobną ładowarkę Accucell 6 i zamierzam naładować prawidłowo lipola.

Więc powinienem: 1rozładować 2 naładować 3zbalansować ?

Zastanawiam się właśnie nad zbalansowaniem, bo ładowarka ma osobną opcje balansuj.

Czy jak wtyczka balansera będzie podłączona podczas ładowania to będzie automatycznie już zbalansowane?

Link to post
Share on other sites

A czy czasem nie ustawia się manualnie tego w głównym menu odnośnie delta-peak. Z tego co kojarzę to coś tam takiego było.

ilość ogniw wykrywa automatycznie poprzez to, że widzi jakie napięcie ma pakiet. Delta-peak to spadem napięcia pod koniec procesu ładowania w ni-xx i jak u mnie w instrukcji pisze (mam accucela6, ale to prawie to samo) dla nimh'ów to 7mV a ni-cd 12mV.

 

ps. ktoś up pisał, ale mi się nie chce cytować, że przy rozładowywaniu natężenie się trzymało na poziomie 0,5-07A. to jest normalne, bo nasze ładowarki mają tylko 5W mocy rozładowywania. Jeśli wyliczycie waty (przemnożycie napięcia pakietu przez prąd rozładowywania) to wam wyjdzie wartośc około 5W

Edited by zaki123
Link to post
Share on other sites

Jak wziąłem tryb balance. To pokazywało mi tylko napięcie na poszczególnych ogniwach, nie nie wskazywało na ładowanie.

Obecnie rozładowuje lipola prądem 0,2A i przez 170min napięcie spadło tylko o 0,35V trochę mnie to niepokoi.

Mam jeszcze jedno pytanie:

Czy coś się stanie jak rozładowuję batkę 1700mAh, a "Capacity Cut-off" ustawione jest na 2000mAh?

Link to post
Share on other sites

This function is for balancing the voltage of Lithium-polymer battery cells while charging. In the balance mode, the battery needs to have a balance lead to connect to the individual port at the right side of the charger. And you need connect the battery's output plug to the output of charger .

 

Charging in this mode is different from the normal modes, because the built-in processor monitors voltage of individual cell and control input current fed into each cell to normalize the voltage.Charging lithium battery in the balance mode

 

pogrubiony tekst wskazuje na to iż cecha opisana w dalszej części jest specyficzna właśnie dla trybu ballance ergo nie występuje w trybie charge.

 

Obecnie rozładowuje lipola prądem 0,2A i przez 170min napięcie spadło tylko o 0,35V trochę mnie to niepokoi.

krzywa rozładowania akumulatorków litowo polimerowych jest relatywnie płaska co skutkuje tym iż napięcie na pakiecie nie jest wprost proporcjonalne do stanu jego naładowania

Edited by xel20
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

siema kilka dni temu kupiłem ładowarkę imax b6 mógł by mi ktoś doradzic jak ją najlepiej ustawic mam 3 rodzaje baterii

1- 8 ogniw 2000 1.2v nimh

2- 7 ogniw 1400 1.2v nimh

3- 2 ogniwa 1600 11.1v 12C lipo pomógł by mi ktoś ustawic tak ładowarke do każdej odpowiedni program ?

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Witam,

 

Z góry uprzedzam jestem jeszcze zielony w te wszystki klocki związane z ładowaniem i modelarstwiem, no ale gdzieś muszę zaczerpnąć językwa więc proszę o pomoc tutaj.

 

Zakupiłem niedawno ładowarkę IMAX B6 i chce nią naładować pakiet Power cell NiMH 8,4V 3000mAh (pakiety standardowe dodawane z E-revo). UStawiłem następujące parametry:

 

prąd łądowania - 3.0A

cut off - 3050mAh

 

Ładowarka laduje jakie5 minut i potem pika że pakiet jest Full.

 

Co robie zle? prosze o pomoca co mam zmienić w ustawieniach i ile czasu powinien się taki pakiet ładować, od czego powinienm zacząć?

 

Dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Kolego jesteś kolejnym co nie czyta forum. Delta peak -chyba ta to szło ustaw na 6 mimo ze masz 7 ogniw. Ładujesz pakiet prądem 1C a dla NIxx wskazany jest prąd 0,5 C czyli ładuj max 1,5A a najlepiej to tak do 1A.

W ładowarce wyłącz jeszcze opcje czasu ładowania. Ustaw jeśli ma opcje max napięcie naładowania dla tego pakietu 10.5V.

Pamiętaj że jedno ogniwo ładuje się do napięcia 1,5V więc jak masz pakiet 8,4V który składa sie z 7 ogniw wiec (7x1,5V=10,5V)

 

Czy mniejszy prąd ładowania tym więcej mAh powinno wbić się w pakiet NIxx .Jeżeli masz sprawny pakiet to powinieneś to te 3Ah powinno wbić.

 

Chyba prościej tego nie da się wytłumaczyć.

Pzdr.

Edited by Snipernr1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...