Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Mierzenie fps bez chronometru? Da się?


Recommended Posts

Da się :D.

 

Musisz mieć kamerę do wykonywania zwolnionych ujęć :D.

 

Musisz mieć do tego skalę. Klatka po klatce, przy znanej częstotliwości klatek porównasz dystans, jaki pokonuje kulka. Wyliczając wszystko spokojnie dojdziesz do szybkości kulki.

 

To rozwiązanie zapewne jest tak proste i tanie, że spokojnie będziesz mógł za tę kasę pojechać po chrono na Tajwan i z nim wrócić :D.

Link to post
Share on other sites

Słyszałem o pewnym sposobie z wykorzystaniem mikrofonu komputerowego.

Na dystansie X metrów po środku ustawia się mikrofon. Na jednym końcu lufa a na drugim cel (ważne, żeby było wyraźnie słychać trafienie).

Rejestrator dźwięku rejestruje wystrzał i odbicie się kulki. Dzięki temu można na wykresie wyliczyć (podobnie można sobie sprawdzić rof) czas jaki kulka potrzebuje do przebycia danego dystansu. A wzór na prędkość jest prosty.

Tyle, że:

- pomiar nie odbędzie się bezpośrednio przy końcu lufy tak jak w chrono tylko na dużym dystansie a wtedy kulka mocno zwolni

- dystans musi być na tyle duży by nagrywarka dźwięku nie zarejestrowała strzału i trafienia jak jednego dźwięku

- wynikiem będzie średnia prędkość z jaką kulka przebyła Xm a nie „klasyczne” fpsy czy m/s-y.

- pewnie wynik będzie na tyle niedokładny, że nie ma sensu tego robić.

 

Ale da się. Mniej-więcej.

Edited by jos
Link to post
Share on other sites

Nie mając chrono tylko aparat cyfrowy, w którym mogę ustawić samemu czas (tryb S) zrobiłbym tak:

-ustawiłbym czarne, ewentualnie ciemne, tło pod ścianą i zrobił skalę np kratka 5x5 cm

-następnie na możliwie dużej ogniskowej by zminimalizować zniekształcenia obrazu ustawiłbym aparat tak, by obejmował te tło

-zadbałbym o dobre oświetlenie

-poprosiłbym kolegę by naparzał na auto :P równolegle do płaszczyzny tła i możliwie jak najbliżej jej

-sam pstryknąłbym parę fot, najlepiej w trybie seryjnym

-i tak metodą prób i błędów, po wystrzeleniu pewnie niemałej ilości kulek doszedłbym do tego jakie ustawienia czasu są najlepsze, a na następnie na kompie badając długość smugi na zdjęciu wyliczyłbym przybliżoną wartość prędkości kulki

 

ale, jak to napisał AnR

A idź z tym pomiarem.
;)

Więc lepiej udać się do kogoś, kto ma i za przysłowiowe piwo zmierzy Ci te fpsy. Albo do sklepu, tam mierzą odpłatnie.

Link to post
Share on other sites

ja wrócę do tego, co jos napisał, bo gdzieś, kiedyś o tym czytałem.

1. nie X metrów tylko 1m

2. mokrofon ustawiasz w odległości 0,5m (czyli na połowie dystansu)

owijasz replike jakimiś poduszkami, żeby nie było słychać silnika i zębatek (ważne, bo przez to powstaje za dużo pików na wykresie

3. najpierw przeprowadzasz z 10 wystrzałów i analizujesz który pik jest od czego (jako szum powinno zarejestrować prace gb, jaki 1 wyraźny pik- udeżenie tłoka o dno cylindra, 2 pik to opuszczenie lufy przez kulke, 3 to uderzenie oto, co ustawołeś metr od lufy. taka jest teoria, więc będziesz musiał sam to dokładnie rozszyfrować)

4. do obliczania najlepiej jest użyć jakiegoś programu do obróbki dźwięku. Ważne, żeby można było policzyc ile milisekund mineło od opuszczenia lufy do udeżenia o cel.

5. ja użyłbym jakiejś blachy, żeby było słuchać

 

co do wypowiedzi Pika. A masz taką kamerę? metoda przyjemna, tylko sprzęt w cenie z 4-5 chrono

Edited by zaki123
Link to post
Share on other sites

Nie mając chrono tylko aparat cyfrowy, w którym mogę ustawić samemu czas (tryb S) zrobiłbym tak:-ustawiłbym czarne, ewentualnie ciemne, tło pod ścianą i zrobił skalę np kratka 5x5 cm-następnie na możliwie dużej ogniskowej by zminimalizować zniekształcenia obrazu ustawiłbym aparat tak, by obejmował te tło-zadbałbym o dobre oświetlenie-poprosiłbym kolegę by naparzał na auto :P równolegle do płaszczyzny tła i możliwie jak najbliżej jej-sam pstryknąłbym parę fot, najlepiej w trybie seryjnym-i tak metodą prób i błędów, po wystrzeleniu pewnie niemałej ilości kulek doszedłbym do tego jakie ustawienia czasu są najlepsze, a na następnie na kompie badając długość smugi na zdjęciu wyliczyłbym przybliżoną wartość prędkości kulkiale, jak to napisał AnR ;)Więc lepiej udać się do kogoś, kto ma i za przysłowiowe piwo zmierzy Ci te fpsy. Albo do sklepu, tam mierzą odpłatnie.

 

A to nie lepiej za pomocą dobrej kamery nagrać film? Masz tam conajmniej 24 klatki/sekunde, zdjęć aparatem w trybie sekwenci masz mniej.

Link to post
Share on other sites

A nie powiem Ci bo nie obcowałem z taką kamerą. Być może stopklatka wystarczy by to policzyć. Czym by się nie robiło liczy się idea ;)

 

---EDIT---

 

Tu jeszcze jest kwestia czy cały ten czas (1/24 s) został wykorzystany na zapis obrazu. Jako, że z kamerami do czynienia nie miałem opieram się tylko na doświadczeniach z lustrzanek. Przy dobrym oświetleniu może być to krótszy zapis niż 1/24 s aż dojdziemy do efektu z filmu Szeregowiec Ryan :P Nie wiem, czy można zobaczyć to w EXIFie, czy nie.

Edited by Marcin_eM
Link to post
Share on other sites

Da sie zmierzyc na 3 sposoby, ktore sa znacznie tansze i znacznie prostrze:

 

- test puszki, o ktorym wiekszosc tutaj zapomniala: koszt puszki coca cola - 1zl :rolleyes: ( tylko nie bierz puszki od red bull'a bo kulka wyleci ci w kosmos :teeth: )

 

1 scianka…………….290+FPS

2 scianki…………..340+FPS

spod srodek………385+FPS*

spod krawedz………...450+FPS

gorny srodek…………..470+FPS

gorna krawedz……………500+FPS

 

- znajac czas oraz odleglosc, jestes w stanie obliczyc predkosc kulki ;) predkosc = droga : czas :cool:

- znajac sile sprezyny >>> KLIK <<<

 

Pomiary nie sa idealnie dokladne,ale daja mozliwosc poznania orientacyjnej predkosci wylotowej.

Edited by johny13
Link to post
Share on other sites

Dobra, właśnie mierzyłem fpsy za pomocą puszki. Kulka przebiła 2 ścianki a jak strzelałem w denko to jest dziura ale kulka nie wpadła du puszki tylko się odbiła, nie wiele brakowało a by się udało. To ile mam fpsów? :P

Mam springa M100 więc wynik wydaje się być dobry chociaż robiąc próbę papierka, papierowe kółko wzbijało się w powietrze na wysokość mniej więcej połowy wsadzonego maga :P

Link to post
Share on other sites

kamera 24 k/s :hahaha:

dajmy przykład 100m/s, przy 24fps (frames per second/klatek na sekunde, bo tak mi łatwiej :blush: ) kulka przebędzie (nie wliczając oporu powietrza i tego że to niemożliwe przy takiej mocy) 100m, czyli w 1/24 czyli 1 klatka nagrania 4,17m. jakim cudem ustawisz kamerę tak, jak masz badzo dobrej jakości kamere wkęcącą w full HD to może zdołasz coś z tym zrobić.

aparaty cyfrowe, przynajmniej niektóre (np mój Canon PowerShot a570) mogą kręcić film "szybciej", bo akurat mój nawet do 60fps, czyli kulka w czasie nagrania 1 klatki pokona 1,67m, tyle że przy rozdzielczości bodajże 640x400 ja kulki bym tam pewnie nawet nie dostrzegł na tyle, aby obliczyć z jaka prędkością się porusza. Do "bawienia się" w takie rzeczy potrzeba kamery do zdjęć poklatkowych i przynajmniej z 400fps. Z aparatem i robieniem zdjęć może się udać, ale potrzebna jest wiedza wejściowa czyli ile mniej-więcej mamy fpsów lub m/s w karabinku.

 

PS. nie chcę się czepiać, ale metoda z puszką to mierzenie energii kinetycznej a nie fpsów. Oczywiście wiem, że Ek, jeśli znamy mase kulek, przekłada się na fpsy.

 

PS2. przy próbach z aparatem trzeba policzyć jaki czas ekspozycji ("mrugnięcia przysłony") trzeba ustawić dany aparat, doroviś skale tak jak przy kamerach (np do 5cm biała kreska na czarnym tle) i mieć szczęście, że zarejestruje się całą smugę pozostawiona przez kulkę, bo jednak tu farta trzeba mieć :blush:

Edited by zaki123
Link to post
Share on other sites

Ja mam pomysł!

Do skrzynki po warzywach wkładasz pionowo kwadratowe płaty kartonu, tak żeby sztywno siedziały. Tworzysz w ten sposób serię barier. Kartony się nie stykają ze sobą.

Wywalasz przednią i tylną ściankę skrzynki.

Bierzesz repliki kontrolne (np. 300, 350, 450 fps) i walisz żeby porównać ile kartonów przebije kulka. A potem tylko wymieniasz wkłady.

 

:cool:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...