Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 years later...

Odgrzeję kotleta, ale nie będę zakładać nowego tematu na jedno pytanie.

 

Panowie, czy kable modelarskie o przekroju 0,78mm^2 (fi 1mm) wystarczą do repliki? W eMce siedzą: silnik stockowy, bateria Lipo 7,4V, 2000mAh, 15-25C, sprężyna M120.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Skoro temat został niedawno odgrzany, to jako ciekawostkę podsyłam dwa filmy, w których testowane są kable 16AWG (1,3mm^2) oraz 18AWG (0,8mm^2) pod obciążeniem znacznie większym niż nominalne (polecam obejrzeć całość, bo pojawia się tam sporo ciekawych kwestii).

 

Co najbardziej istotnego wynika z tych testów z punktu widzenia airsoftu? Otóż, aby w temperaturze pokojowej rozgrzać cienki przewód 18AWG do temperatury choćby 50 stopni Celsjusza, przepuszczając przez niego 27A, potrzeba ponad pół minuty. Nie wiem, czy ktoś wali takimi długimi seriami. W dodatku konfiguracja repliki, w której silnik pobiera średnio 27A podczas całego cyklu chyba nieczęsto się zdarza.

 

W przypadku przewodu 16AWG wszystkie czasy rozgrzewania są oczywiście znacząco dłuższe, a obciążenie w czasie testu dochodzi nawet do 30A.

 

Moim zdaniem przyczyną wielu pytań o kable do zastosowań airsoftowych, jest nieco niepełne prezentowanie ich danych technicznych w literaturze. Przykładowo przez taki AWG18 w temp. otoczenia równej 30 stopni C może przepływać prąd 14A i spowoduje to ostatecznie jego nagrzanie do 90 stopni C. Nikt jednak nigdzie nie podaje (a przynajmniej ja takiej informacji nie znalazłem) JAK DŁUGO trwać będzie to rozgrzewanie. Dla mnie jak dotąd najbardziej prawdopodobne było, że zajmie to nie więcej jak minutę. Biorąc jednak pod uwagę wspomniany test, samo podgrzanie takiego przewodu od 80 do 90 stopni trwa ok. 50 sekund w temp. pokojowej i to nie przy 14, a 27 amperach (!).

 

 

Poniżej tabelka z danymi dla przewodu 18AWG (opracowanymi na podstawie omawianego filmu i ang. Wikipedii):

tabelka.png

 

Wniosek końcowy jest taki, że w przypadku większości replik w zupełności wystarczą przewody o przekroju 0,8mm^2.

 

 

Linki do testów:

 

Część 1 - Przewód 18AWG

 

Część 2 - Przewód 16AWG

Edited by gromov
Link to post
Share on other sites

Fajnie, że ktoś zaczyna poruszać ten temat bardziej szczegółowo, wszystko jest naprawdę fajnie przedstawione, ale uzupełnie to jeszcze o prąd pobierany przez silnik, bo on również nie jest stały. Zauważ gromov, że zmienia się on w zależności od obrotów silnika.

Tz. jeżeli masz tema sam silnik, to im szybciej nim kręcisz tym mniej prądu przez niego przepływa, wynika to z indukcji, dlatego przy rozruchu, prądy płynące przez silnik potrafią przekroczyć 100A. Dlatego strzelając na semi, silniki mogą pobierać średnio dużo więcej prądu niż 27A, jednak w tym przypadku wciąż masz przerwę w dostawie prądu między każdym strzałem. Oczywiście nawet biorąc pod uwagę te prądy, to kabelki 0,8mm^2 wciąż spokojnie wystarczą do standardowej repliki.

Link to post
Share on other sites

Zapominacie panowie, że nie przepalenie się kabla podczas typowego użytkowania jeszcze nie oznacza, że jest sens stosować go w replice. No chyba, że naszym jedynym wymaganiem jest "żeby jakoś strzelało".

Nagrzewanie się powinno zostać zredukowane do absolutnego minimum, gdyż jest zjawiskiem niepożądanym, zupełnie niepotrzebnie pożerającym energię z batki.

Dlatego nie widzę sensu stosowania na siłę cieńszego okablowania.

Link to post
Share on other sites

wiciok,

jak najbardziej masz rację. Jeśli mamy dużo miejsca w replice, to szkoda marnować energii z baterii na ciepło wydzielane na przewodach. Natomiast przez wątek przewijały się obawy przed stopieniem izolacji. Dlatego chciałem podać przykład, że nagrzanie nawet cienkich kabli prądem znacznie przekraczającym wartości zalecane, trochę trwa. Co więcej warto było tą kwestię poruszyć również dlatego, że w niektórych replikach miejsca jest po prostu mało i nie każdy przewód da się tam upchnąć. Myślę, że nieco krótsza praca na baterii jest dla właścicieli takich replik często lepszą opcją, niż upychanie na siłę grubych przewodów, które upychają nie dlatego, że chcą oszczędzać baterię, ale ze strachu o zniszczenie repliki przez topiące się kable.

 

relativy,

Właśnie z racji na zmienny pobór prądu przez silnik napisałem o uśrednionej wartości podczas całego cyklu :)

 

Na AirsoftMechanics.com można znaleźć raport, który sporządził mosfetowy guru - Terry Fritz, na replice JG, generującej 350 fps.

 

Dla trybu ognia pojedynczego:

Podczas rozruchu silnik pobrał 47,5A. jednakże już po 40ms osiągnął maksymalną prędkość obrotową i pobór prądu spadł wówczas do 24A. W ciągu tych 40ms pobór prądu spadał oczywiście liniowo. Można zatem przyjąć, że średni prąd potrzebny na rozpędzenie silnika to 35,75A. Cykl trwał jeszcze ok 50ms i w tym czasie silnik nadal pobierał 24A. Mamy zatem pełen cykl trwający ok jednej sekundy (90ms). W tym czasie przybliżony średni prąd jaki przepłynął przez kable, wyniósł ok 29A.

 

Dla trybu ognia ciągłego:

Podczas rozruchu silnik pobrał 47,8A. Od tego momentu natężenie zaczęło spadać i po 2,5 sekundy wyniosło 13,61A, na którym to poziomie się ustabilizowało.

 

Gdyby te wyniki przełożyć na przewód 18AWG i jego testy, które zapodałem wcześniej, to w standardowej konfiguracji 350 fps mamy co najmniej kilkadziesiąt sekund na nieprzerwane korzystanie z singla, zanim kabel porządnie się rozgrzeje. W przypadku trybu auto można by z kolei trzymać naciśnięty spust dowolnie długo bez obawy, że temperaura przewodu przekroczy 90 stopni. A przecież to drucik o przekroju ledwo 0,8mm^2

 

Oczywiście w przypadku replik tuningowanych do znacznie wyższych wartości FPS, prądy będą odpowiednio wyższe (zwłaszcza bez zębatek TU) i może się okazać, że te 100A na rozruch, o których wspomniałeś to wcale nie jest rzadkość. Wówczas warto zaopatrzyć się w grubsze przewody, nawet jeśli oznaczałoby to konieczność niewielkiego rozwiercenia miejsc na kable.

Link to post
Share on other sites

Właśnie zajrzałem do tego co sam koło południa napisałem i czytając zdałem sobie sprawę, że pomyliłem przelicznik milisekund na sekundy o jeden rząd wielkości (cóż to byłaby za dziwna replika, która do naciągnięcia sprężyny potrzebowałaby całej sekundy :icon_smile: )

Niestety nie mogę już edytować posta, więc prośba do admina o poprawę tego w moim imieniu. Poniżej prawidłowa wersja. Przepraszam za roztargnienie.

 

...Mamy zatem pełen cykl trwający ok. 0,1 sekundy (90ms). W tym czasie przybliżony średni prąd jaki przepłynął przez kable, wyniósł ok 29A.

 

...Od tego momentu natężenie zaczęło spadać i po 0,25 sekundy (250ms) wyniosło 13,61A, na którym to poziomie się ustabilizowało.

Edited by gromov
Link to post
Share on other sites

Fajnie, to rozmawiać z kimś, kto ma pojęcie. Oczywiście masz rację i po twoim uzupełnieniu, nie ma zupełnie czego się przyczepiać.

Chciałem tylko zwrócić uwagę innych użytkowników, że prąd nie jest stały. Co do konkretnych pobieranych wartości, to będzie ich tyle ile jest konfiguracji replik.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...