Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pasoszelki - rodzaje / porady / dyskusje - temat zbiorczy


Recommended Posts

  • Replies 335
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

dzieki rozważę to , jestem jednak zafiksowany na pozbycie się pasa.

kupno plecaka wyjdzie mi porównywalne kosztowo do kupna tego typu kamizelki i nie pozbędę się pasa.

dodam ze z powodu braku miejsca radio + pouch poszedł na plecy ( a radio chce mieć wyżej bo zasięg wg testów bardzo słabnie) i rozwaliłem headset.

 

to kolejny argument za normalnym vestem, raczej decyzji nie zmienię. pytam jedynie o doświadczenie z tego typu uprzężą lub sugestie gunnerów.

Edited by axelrybaczewski
Link to post
Share on other sites

Moim skromnym zdaniem skreślając pasoszelki / beltkit robisz sobie krzywdę. Zwłaszcza, jeśli skreślasz pasoszelki, bo nosisz sam pas bez szelek...

 

Tym bardziej, że to, o czym pisali Catch22 i Królik wcale nie straciło na aktualności. Pasoszelek używają prawdziwi strzelcy RKM, którzy noszą więcej kilogramów, niż Ty czy ja uważalibyśmy za rozsądne :wink: Taak, fucha strzelca karabinu maszynowego to ciężki kawałek chleba. Z naciskiem na ciężki...

 

Ale skoro się upierasz - wiedz, że brytyjscy strzelcy RKM (fakt, że korzystający z L86 LSW) z upodobaniem ponoć uzupełniali przydziałowe pasoszelki PLCE chestrigiem od tego samego systemu - bo dawało się w toto władować dodatkowe 9 magazynków.

 

Co do Twojego wyposażenia - rozbij je na to, które musisz mieć na sobie, i to, które możesz mieć w plecaku. Np. wątpię żeby zapasowa bateria niezbędna Ci była na oporządzeniu, może spokojnie mieszkać w plecaku chyba? Większość prowiantu tak samo, poza tym, co chcesz mieć dostępne do zjedzenia w marszu.

 

I jeszcze słowo o kamizelkach - w moim odczuciu typowa kamizelka oporządzeniowa pokryta PALSami w każdym możliwym miejscu ma sens, jeśli potrzebujesz upchnąć na sobie dużo małych, płaskich przedmiotów. Jeśli masz graty duże i ciężkie - powinny wylądować na pasie.

Link to post
Share on other sites

narazie taki jest plan właśnie, posiadanie typowo rozgrywkowych rzeczy w ładownicach, i mniej potrzebnych na plecach.

znalazłem dość ciekawe rozwiązanie blackhawka, z tym ze tu ładownice są przyszyte na stałe.

 

http://www.toughweld.com/products/4794-lrak-m240-saw-kit

 

To że gunner to ciężki kawałek chleba wiem juz od jakiegoś czasu, dlatego poszukuje nowej platformy na ładownice.Najprawdopodobniej zdecyduje sie na tą kamizelke, poszukanie w googlach rozwiązań dla gunnerów daje dużą ilość rozwiązań podobnych do tej kamizelki.

 

dzieki za informacje

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

axelrybaczewski to co pokazałeś to po prostu 1195 czyli ten Pantac. Naszyte czy molle różnica w wadze tylko, na korzyść naszyte. Wiedz, że im wyżej środek ciężkości tym bardziej kląć będziesz. Pas, zdecydowanie pas. Jeśli dobrze przemyślisz ładownice to zmieścisz tam wszystko co potrzebujesz. Wykorzystaj ścianki boczne opalsowanych ładownic i cargo, do tego zgrabny buttpack i oporządzisz się tak, że żadna kamizelka nie da ci tego komfortu a przez to efektywności.

Link to post
Share on other sites

A czy ktokolwiek z wypowiadających się faktycznie nosił 1195 i pochodne? Wątpię. Sam osobiście noszę Eaglowskiego H-Harnessa MLCS/SFLCS (są identyczne, z tą różnicą że pierwszy droższy i ma inne klamry :P). Właśnie pod set gunnera. Co więcej noszę na nim bez problemu 4 dwustunabojowe skrzynki od minimi, apteczkę i radio. Dodatkowo z tyłu opcjonalne cargo i na to jeszcze Motherlode. Powiem całkiem szczerze - do zielonej nie używałem nigdy niczego wygodniejszego, a już naprawdę wiele modeli przetestowałem, nie tylko tych renomowanych firm, ale także składane z bazowych elementów różnych systemów (ALICE+Customy, różne opcje mollowskie, pełne customy różnych wykonawców, samodzielne twory). Do noszenia jako gunner to jest chyba najlepszy zestaw. To, że leży wyżej niż większość beltów w tej roli ma też ogromne znaczenie - skrzynki do minimi są spore, przez co przy normalnym pasie mogłem ich przenosić max 2 żeby dało się w miarę chodzić, plus ew. dwie ładownice na małe 100-nabojowe. Ale w realu traci się na tym 200 naboi, a to sporo. Noszenie chesta jako gunner jest idiotycznym wyjściem dla mnie - radziłbym się wygodnie położyć w tym czymś, mając jeszcze dodatkowo beltkit na sobie. Może i się da położyć, ale wstać już nie koniecznie. Sam wiem, że w pełni obciążony amunicją gunner jest naprawdę mało mobilny. Ale jeżeli chodzi o wszelkie dostępne elementy tego typu, to akurat ten zestaw jest zdecydowanie najlepszy.

 

PS. nie stosujcie go jednak w mout - na ostatnich manewrach ST3 nie dało darę w tym i z plecakiem zmieścić się przez niektóre drzwi (fakt, że były to jakieś drzwi od kibli i temu podobnych pomieszczeń, ale było to ciekawe doświadczenie kiedy ktoś chce się wbić do pomieszczenia i zatrzymuje się nagle na framudze).

Edited by kthulhu
Link to post
Share on other sites

dzięki kthulhu za info , opinia osoby która to miała na sobie pod konkretną konfigurację, bedzie miała duży wpływ na moją decyzję. odnosnie moutu - wbieganie z sawem długolufowym na pasie 2 punktowym do pomieszczenia już samo w sobie jest karkołomne , preferuje siedzenie na zewnątrz lub dosc powolne wchodzenie przez drzwi

 

wracam do polowania na ebayach :)

Link to post
Share on other sites

Stary i poczciwy? Owszem. Ale czy dobry? Tak. Ale jeśli masz na nim ze 4 ładownice na magazynki, ew. coś na batona, kulki (typu medical/ SAW 200 Pouch). Jeśli kolega chce załadować go w dodatkowe magazynki, niech kupi to co poleca np. Kthulhu.

FLC "na ciężko" ma dosyć poważną wadę. Niemiłosiernie ciąży na ramiona, a to dlatego, że nie ma żadnego innego punktu podparcia oprócz ramion. Nawet jeśli pas ściśniemy na nasz obwód dużo to nie da, bo i tak ładownice, te z przodu, będą na części która się trzyma na ramionach, a nie na pasie. Biegałem w FLC przez dobre pół roku, nie jest złe, ale nie na set gunnera.

Chyba, ze bardzo chcesz, to zawsze można z tego zrobić pasoszelki,jeśli FLC jako tako Ci nie będzie pasowało, dokupując szelki z comfortpad'ami. W tej kamizelce masz pas wyjmowany.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za linki, sprawdzę to co mi zalecacie, ale już kupiłem dość pokaźny pakiet h-harness i ładownice do m249. W ciągu 2-3 dni postaram się przetestować na ile to możliwe , ale pogrzebałem trochę więcej po necie i znajduję tylko pozytywne opinie.

Mam nadzieję że to był dobry zakup.

Link to post
Share on other sites

Ja może ciut odświeżę temat. Zaczynam przygodę z ASG od początku 2012, tj zamierzam. Aktualnie szukam właśnie czegoś, co pomoże mi nieść magazynki i inne pierdoły. Z tego co przeczytałem na tym forum, kamizelki raczej są słabą opcją. A co do beltkitów, rozumiem, że łącząc http://www.miwo-military.com/-produkty/pid,494/Pas-taktyczny-PT-3 i np. http://miwo-military.com/-produkty/pid,618/Szelki-taktyczne-ST-2 otrzymam taki beltkit? I dodteko później mocuje się różne keiszenie, np. http://www.miwo-military.net/-produkty/pid,540/Kiesze-uniwersalna ? Przepraszam, że się tak o to pytam, ale w temacie jestem zielony, a nie ma takiego ogólnego na forum, wytłumaczającego co i jak. BTW czy kewstia PT - 3 czy 4 ma duże znaczenie?

Link to post
Share on other sites

Generalnie tak - jeśli zachowasz system taśm przeplatanych (MOLLE 25 mm, tzw. 'polski' 20 mm) pasów i ładownic, to jesteś w stanie łączyć je ze sobą. Co prawda w przypadku produktów MIWO taśmy są na tyle miękkie, że nie ma większych problemów miksować systemy, o tyle trzeba pamiętać, że inni producenci już jednak trochę bardziej zwracają na to uwagę. Z doświadczenia i uniwersalności polecam system MOLLE.

 

Co do pasa: z serii PT masz do wyboru trzy: PT-2, PT-3 i PT-4. Im wyższa cyfra, tym jest szerszy, a więc ma więcej poziomych linii do przypięcia szpeju. Polecam Ci jednak - co może wydać się paradoksalne - PT-2 - jest najwęższy i najmniej wadzi na biodrach. Sam korzystam z PT-3 i czasem narzekam, wolałbym jednak zmienić na dwójkę. Z PT-4 nie miałem doświadczenia, ale słyszałem raczej niepochlepne opinii z racji braku kompaktowości. Za to wręcz rewelacyjnych opinii zasłyszałem o lubliniecki PT "Górski".

Link to post
Share on other sites

Szerokość pasa powinna być w/g mnie zależna od magazynków jakie będzie przenosił. Przykładowo magi do emek są dużo mniejsze niż "banany" do AK

 

Trudno nie przyznać Ci racji, ale ładownice do AK można równie łatwo i solidnie przytwierdzić do węższego pasa. Co prawda ładownice mogą się wtedy minimalnie bardziej chybotać, ale za to nie mamy wrażenia noszenia pasa dla ciężarowców. :)

Link to post
Share on other sites

Ja akurat mam pt3 i pas obleczony ładownicami. Jak są rygiel wyżej niby jest ok, ale mają skłonność do odchylania się do przodu a ja do robienia sobie z nich półki na ręce. Jak są niżej mogą przeszkadzać przy kucaniu. Dobrą opcją jest wtedy nosić magi po bokach, najlepiej 3 w 1. Tyle doświadczeń empirycznych;p

Link to post
Share on other sites

A polecacie z lubieńca czy z praszki kupować? Czym się w ogóle te sklepy różnią?

A i z tego co widzę http://www.miwo-military.pl/?p=8.628.PT-'GORSKI'.F-12.MIWO-MILITARY ma 4 podpięcia, a ponoć 2 najlepiej, to jak jest :P?

 

W zasadzie na tym polu to niczym. Kiedyś to była jedna firma, później się rozdzieliła. Lubliniec często produkuje dla wojska, Praszka ciut bardziej skupia się na asgejach i malarzach.

Jeśli chodzi o szerokość pasa - poczytaj sobie mój wpis nieco wyżej. Górski ma inną konstrukcję - nie jest równie szeroki na całej długości, ale przede wszystkim w części "plecowej". Dlatego też nie koliduje z ruchami na bok i do przodu.

 

A co do liczby podpięć do szelek - prawdę powiedziawszy 4 wystarczą. Raczej nei będziesz nosił tego aż tak obładowanego, żeby dopinać te trzy dodatkowe. A poza tym nie ma co kupować na zapas, po podpięcia potem nieco dzwonią.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...