Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kommando Spezialkräfte


Recommended Posts

Witam:)

 

od dwóch lat Ja i ludzie z mojego oddziału staramy się robić na komandosów KSK. Wciąż jesteśmy bardzo głodni wiedzy a na tym forum na pewno dowiemy się czegoś ciekawego. Pierwsze pytanie: Czytałem że komandosi z KSK brali udział w 2 większych operacjach: Afganistan (min walka o Tora Bora) oraz Działania w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie (polowanie na zbrodniarzy wojennych) - zna ktoś jakieś inne ciekawe fakty?

Edited by Gizmoo
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

A to ciekawe :D pierwsze słyszę : na większości zdjęć Chłopaki z Kommandokompanie malują swoje giety na kolor Coyote (czasem dokładają do tego czarne plamki bądź zielonkawe maźnięcia) Komandosi z fehrnspatierkompanie albo nie malują ich wcale albo na jakiś mutancki wzór który na pierwszy rzut oka przypomina... korę brzozy!. Myślicie że coyote (opcjonalnie wurnstertarn) sprawdzi się jako kamuflaż w lesie podczas rozgrywek ASG?

Link to post
Share on other sites

Witam :) odgrzewam temat: jaki rodzaj farb i jakie kolory będą potrzebne do pomalowania karabinu zgodnie z prawdziwym wzorem malowania :)?

Nie istnieje coś takiego jak prawdziwy wzór malowania. Jeśli już dana jednostka dostanie zgodę na malowanie broni, to czyni to wg własnego uznania i pod konkretne zadanie lub teren. Używane są to tego ogólnodostępne na rynku farby do broni.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Witam.

 

Mam parę pytań i prośbę :)

 

Czy kamizelki i chest riggi używane w KSK są przypisywane tylko do poszczególnych kompani? chodzi mi o to czy np. żołnierze z jednostek dalekiego zwiadu mogą użyć kamizelek typu CIRAS bądź MARCIRAS. Z moich obserwacji na podstawie zdjęć wnioskuję, że np chest riggi firmy lidendorf - taktik są używane zarówno przez kompanię zwiadu jak i kommandokompanie. Jestem ciekaw czy tyczy się to wszystkich kamizelek. Mi osobiście wydaje się, że używanie kamizelek typu CIRAS (z wbudowanym miejscem na wkłady balistyczne) jest nieco niewygodne w połączeniu z "uzbrojoną" kurtką sił specjalnych. ale być może się mylę :)

 

tu ma miejsce moja prośba: mógłby ktoś z was przedstawić prawidłowy (bądź ten najczęściej spotykany) zestaw ładownic, cargo i innych stosowanych przez niemieckich komandosów na kamizelkach CIRAS i MARCIRAS, oraz w jakich miejscach owe komponenty są przyczepiane.

 

Kolejną moją wątpliwością są pewne naszywki które zauważyłem na ramionach komandosów z Kommandokompanie. Otóż na obydwu rękawach noszą oni czarne naszywki z białymi numerami np: "D 11" albo "C 05" - o co w tym chodzi? czy jest to jakiś system kodowego nazewnictwa komandosa (który wymieniany jest w raportach jako indywidualna jednostka kodowa)? i najważniejsze - czy podobne naszywki noszą również panowie z Fernspahekompanie ??

 

kolejne pytanie dotyczy zestawów słuchawkowych i radia - czy KSK używa tych samych modeli co reszta armii?. Kiedyś na jednym ze zdjęć wydawało mi się, ze widziałem zestaw "bowman" na uszach jednego z operatorów. czy jest to możliwe? czy KSK korzysta z modeli innych państw NATO? jeżeli tak to jakich. i gdzie można znaleźć owe? :P

 

Na koniec ostatnie (przysięgam :P) pytanie: Czy operatorzy służący w Afganistanie używali "tubylczych wynalazków" ? - do zadania pytania zainspirowało mnie zdjęcie czeskiej jednostki rekonstruującej KSK, którą kiedyś gdzieś na forum przedstawiał nam kolega Ronin.

na zdjęciu widać było dwóch panów w mundurach z tzw. "Pakulami" na głowach.

 

 

 

a już tak zupełnie na koniec :P

Czy gdzieś na forum jest dokładny opis "pakowania gratów" do kurtki sił specjalnych? (zarówno sposobów opisanych z EP-ach, jak i tych "sprawdzonych" - tu ukłon w stronę Panów z AWR ;))

 

 

Pozdrawiam.

Randall.

Edited by Gizmoo
Link to post
Share on other sites
Czy kamizelki i chest riggi używane w KSK są przypisywane tylko do poszczególnych kompani? chodzi mi o to czy np. żołnierze z jednostek dalekiego zwiadu mogą użyć kamizelek typu CIRAS bądź MARCIRAS
Wyposażenie Fernspaherów i komandosów KSK zajmujących się dalekim zwiadem według mnie się specjalnie różnic nie będzie o ile w ogóle... Nie wiem skąd ten pomysł z cirasami w BW a tym bardziej zeby miał latać w tym biegać soldat z dalekiego zwiadu. Był chyba filmik na YT i może jakies fotki żeby komandos KSK miał na sobie cirasa ale to chyba bardziej przypadek i jak już do CQB a nie do latania w tym po lesie. Co do przypisywania kamizelek do poszczególnych kompani to tak samo dziwne bo widuje się zdjęcia gdzie prawie każdy ma na sobie coś innego. Wracając jeszcze do cirasa na smocku nie wyobrażam sobie tego, na taki wypchany worek typu smock włożyć cirasa czy jakąś inną zabudowaną kamizelkę i w niej biegać... Powinno się mieć częściowy dostęp do kieszeni, mi w kamizelce KSK było czasami trudno sie do którejś kieszeni dostać.

 

 

Czy gdzieś na forum jest dokładny opis "pakowania gratów" do kurtki sił specjalnych? (zarówno sposobów opisanych z EP-ach, jak i tych "sprawdzonych" - tu ukłon w stronę Panów z AWR ;))
No ja z AWR nie jestem...:P ale pozwolę sobie odpowiedzieć ze jest to napisane jak te graty ładować na ich stronie, bodajże pod koniec każdego opisu poszczególnej lini...;)

 

Pozdrawiam.

Tuptek. :))

Edited by CptInzMathias
Link to post
Share on other sites

Swoje dywagacje nt. Cirasa opieram tym zdjęciem ;)

 

4655b0104c13a24bm.jpg

 

chodzi mi o pierwszego pana który stoi na zdjęciu ;)

 

Wydaje mi się, że widziałem w którymś z dokumentów operatorów (była to chyba dwójka snajperska ale głowy nie dam) i któryś z nich miał na sobie kurtkę sił specjalnych i wą kamizelkę.

Edited by Gizmoo
Link to post
Share on other sites

NO to pewnie macie rację ;)

 

Ale czy pozostanę "koszerny" gdy będę stosował takie rozwiązanie skoro jest mi wygodne? ;)

 

... zaraz zaraz... bluza jednostek specjalnych? Można o niej coś więcej ? materiał, krój, różnice od zwykłej bluzy? ;)

Edited by Gizmoo
Link to post
Share on other sites

Według mnie to w ogóle ciras jest naciągany w BW, a jeśli chcesz wzorować się na komandosach KSK zajmujących się dalekim zwiadem to ciras odpada na 99%... Jednostki tego typu widuje się przeważnie w kamizelkach KSK bądź jakiś chest rigach, bądź kamizelkach typu TT ammunition vest. Kamizelki te musze być odpowiednie do założenie na plecy plecaka jakim jest berghaus atlas, w cirasie nie było by to za wygodne.

 

Co do bluzy to jest chyba ta http://www.bestprotection.de/shop/Einsatzbekleidung/Hosen-und-Feldblusen/Einsatzfeldbluse.html jak widac posiada więcej kieszeń i ma większą cenę. ;))

Link to post
Share on other sites

No to po kolei:

 

1. W KSK przez pewien czas w użyciu były Maricirasy od Eagla w beżu. Były wówczas testowane. Operatorzy zrezygnowali z nich na rzecz plate-ów od LT. Było to w okolicy roku 2008. Fotek jest trochę ale praktycznie z jednego, dwóch szkoleń dlatego Maricirasów nie można traktować jako standardu.

 

2. Maricirasy od Eagla (beż i ranger green) są nadal w użyciu u Kampfschwimmerów, którzy takiego sprzętu potrzebowali.

 

3. Tego typu kamizelki nie nadają się do dalekiego rozpoznania i nikt ich w ten sposób nie nosi. Wykorzystywane są wyłącznie do MOUT, CQB, ew. patroli samochodowych.

 

4. Ładownice nosi się zgodnie z indywidualnymi preferencjami - nie ma określonego "zestawu" czy regulaminowego rozmieszczenia. Układ będzie zależny od takich rzeczy jak lateralizacja operatora, to jaką bronią się posługuje, jakie zadanie wykonuje, jaką rolę w drużynie pełni... Zmiennych jest dużo i żeby ogarnąć temat trzeba rozumieć co do czego służy i gdzie oraz jak sprawdza się najlepiej.

 

5. Bowmany nie są używane przez BW. W użyciu są headsety TASC - (podobne ale wystarczy porównać i widać, że róznica jest spora).

 

6. Pakole (nie "pakule") są i były noszone w A-stanie. Kilka fotek widziałem ale nie ma ich za wiele.

 

7. Bluza na fotce to nie ta dostępna na bestprotection - wystarczy porównać kieszenie (na fotce są zapinane na guziki i skośne, w bluzie na bestprotection są pionowe i zapinane na rzep). Bluza na fotce to kontrakt - bardzo trudno dostępny, ceny na aukcjach kończą się w okolicach 200,00 EUR. Pisałem o niej jakiś czas temu na tym forum ;).

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Wczoraj rozpisałem się na tą odpowiedź, ale komputer mi się zwiesił i nie chciało mi się pisać jeszcze raz ;)

Dodał bym tylko, że często można zaobserwować, że żołnierze sami przyszywają sobie dodatkowe kieszenie do zwykłych bluz ;)

Jeśli chodzi zaś o komunikację to używają SEMów i Motoroli XTS3000.

 

Odnośnie umiejscowienia sprzętu w oporządzeniu to układa je się według własnych preferencji pamiętając tylko aby odpowiednie elementy umieścić w odpowiedniej linii wyposażenia i nie nosić np. broni bocznej albo puszki survivalowej w plecaku(3 linii) ;)

Edited by TUZIOL
Link to post
Share on other sites

Zanotowane i przyjęte do wiadomości :) a co do bluzy sił specjalnych : biorę się za przeszywanie mojej bluzy:P

krój w zasadzie jest ten sam. trzeba się pozbyć paru elementów

 

Musze tylko dorwać dobre zdjęcie, by dokładnie co do milimetra wymierzyć długości. Myślicie że t tutaj to kontrakt?

http://www.sierra-313.de/shop/product_info.php/info/p349_Einsatzfeldbluse--5-Farben-Tarndruck-BW.html/XTCsid/7c66366795e53bd0cfb81731f92669db

 

tu z kolei piszą o niejakiej bluzie firmy Köhler:

http://www.fespaehkdokp.net/archiv/koehlerefb/koehlerefb.htm

 

 

a tak BTW. gratuluję świetnego artykułu o maskowaniu snajperów na stronie AWR ;) po jego przeczytaniu nasz snajper zamknął się z workami jutowymi, igłą i nicią na cały dzień w osobnym pomieszczeniu :P

Edited by Gizmoo
Link to post
Share on other sites

Jest to bluza kontraktowego producenta. Wg moich informacji i rozmów z przedstawicielami tej firmy, ten model jest już używany w niektórych jednostkach a tak jak już pisałem w innym temacie, niedługo pojawią się jeszcze inne modele. Wszystko zależy od woli szefa danej kompanii lub jednostki i tego co uzna za dobre dla swoich podwładnych. Osobiście jej jednak nie polecam, bo zapinana jest tylko na 3 rzepy, co jest niepraktyczne. Zołnierze często wzorując się na starym modelu, wszywają sobie suwak.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...