Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Recommended Posts

Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy /Zbigniew Herbert "Wilki"/

 

3 lutego 2011 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uchwała ta została przyjęta z inicjatywy Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i fundacji "Polska się upomni". Dzięki niej upamiętniamy dziś żołnierzy antykomunistycznego podziemia którzy nigdy nie złożyli broni w walce z okupantem zarówno niemieckim w latach 1939-44 jak i sowieckim w latach 1944-63. Data jest symboliczna: 1 marca 1951 r. w warszawskim więzieniu mokotowskim po sfingowanym procesie politycznym rozstrzelano siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, podziemnej organizacji niepodległościowej powstałej w 1945 r. Nikt już nie przemilczy historii wiernych ideałom patriotycznym, wolności i demokracji ostatnich żołnierzy przedwojennej Polski z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Wolności i Niezawisłości oraz innych organizacji polskiego podziemia. Oddajmy cześć żołnierzom „Łupaszki”, „Zapory”, „Młota”, ,,Żelaznego” i z wielu innych leśnych oddziałów wolnej Polski. Ostatni "żołnierz wyklęty"– Józef Franczak ps. "Lalek" z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka"– zginął w obławie pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie - 21 października 1963 r.

 

Cześć ich pamięci.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Od wiosny poprzedniego roku między innymi na naszej Kurpiowskiej ziemi kręcono film "Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać", wspólnie z chłopakami z grupy graliśmy w nim rolę statystów. Głównym bohaterem owej "epickiej opowieści" jest Mieczysław Dziemieszkiewicz pseudonim "Rój". http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczys%C5%82aw_Dziemieszkiewicz Niestety, jak w większości "super produkcji" zrobiono z tego człowieka kowboja który pogina po lasach strzela nie kończącym się magazynkiem do oddziałów AL, UB etcetera, organizuje orgie we wszystkich okolicznych wsiach aż go nieboraka zastrzelono! Rozmawiałem z przedstawicielami IPN-u którzy promowali cykl książek "Mazowsze i Podlasie w ogniu" opowiadających o pierwszej dekadzie komunizmu czyli przede wszystkim o walkach zbrojnych oddziałów UB AL NKWD z oddziałami AK NSZ-NZW, którzy oglądali przedpremierową odsłonę filmu i jednogłośnie stwierdzili że w żaden sposób nie pokrywa się to co widać na ekranie z prawdziwą historią, mało tego, użycie prawdziwych nazwisk uwłacza dobremu imieniu uczestnikom ówczesnych wydarzeń oraz cofnęli sponsoring i swój patronat nad tym "historycznym obrazem polskiej powojennej rzeczywistości". Jeżeli nadal historii uczyć będą byli ubecy i im podobni bardzo się boję o dobre imię Żołnierzy Wyklętych.

Edited by _DjZordon_
Link to post
Share on other sites

Ja chciałbym zaznaczyć, że głównym celem Narodowych Sił Zbrojnych była ochrona ludności cywilnej. Dlatego tak niewiele stosunkowo wiadomo o ich działalności bojowej. Dla przykładu - podczas ataku na konwój niemiecki/radziecki przy okazji "przypadkiem" zostawiali czapeczkę z sierpem i młotem czy tryzubem UPA i tak cała odpowiedzialność spadała nie na Polaków przez co nie było represji. Ochrona ludności cywilnej tłumaczy osławioną "kolaborację" z u-kraińcami. Otóż NSZ chciało zawieszenia broni z UPA ponieważ mieli za cel zatrzymanie dalszego ludobójstwa ludności polskiej, żydowskiej we Wschodniej Małopolsce i Wołyniu (notabene dziś przypada rocznica apogeum ukraińskiego ludobójstwa). Chciałby także wspomnieć tutaj o nowatorskim jak na tamte czasy podręczniku walki w mieście opracowanym przez NSZ właśnie.

 

Prawda jest taka, że najwierniejsi synowie II Rzeczypospolitej zginęli broniąc naszego kraju przed nazistowskimi Niemcami i sowiecką Rosją w 1939, ginąc bohatersko na froncie wschodnim i zachodnim, także w wyniku celowo prowadzonej eksterminacji w Auschwitz, Majdanku, zamordowani strzałami w tył głowy w Katyniu, Kijowie, Charkowie, żony i dzieci naszych bohaterów zostały zarżnięte przez ukraińskich faszystów, a dzieła dokonali UB-eccy oprawcy w swoich katowniach. Dlatego II Rzeczpospolita nie odrodziła się nigdy...

Link to post
Share on other sites

Tak na marginesie: Mój nieżyjący już sąsiad wcielony siłą i szantażem do AL wałczył z "bandami" UPA, ich ulubioną egzekucją było odcinanie członków piłą do drewna i czekanie aż się skazany wykrwawi ewentualnie umrze z bólu. Każdy żołnierz AL który był szkolony do walki z UPA, miał rozkaz ostatni nabój zachować dla siebie. Niestety, UPA walczyła najbardziej o swoje prywatne interesy dlatego też wymordowała między innymi według IPN 384 ukrainców za pomoc udzieloną Polakom, o brutalnych morderstwach wykonanych na Polskich mężczyznach w wieku od16 do 60lat tylko wspomnę.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Wspaniała Piosenka

 

Lata temu

Nim narodzili się nasi ojcowie

Starły się potęgi

W płonącym gniewie milionów

Między tymi ludźmi

Byli żołnierze wyjęci spod prawa

Imiona zapomniane w czasie

Przepadli na zawsze

 

Wojownicy stali

Przewyższeni liczebnie przez setki

„Czas do ataku!

Przełamać linie ognia

Nie ma powrotu

Poddanie się znaczy śmierć!”

Edited by sek501
Link to post
Share on other sites

A mówicie że Firma to tylko Je&^%$ Policji...

http://www.youtube.com/watch?v=tz_7-BMu7tc

 

http://www.youtube.com/watch?v=iHil7koBSII

 

,,Gdy miejsca katyńskich grobów porosły już trawą,

Wy nie bojąc się niczego nie daliście za wygraną

Dla Was niepodległa Polska była najważniejszą sprawą

Niech kajdany kłamstwa pękną, Polacy na nogi wstaną."

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Od wiosny poprzedniego roku między innymi na naszej Kurpiowskiej ziemi kręcono film "Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać", wspólnie z chłopakami z grupy graliśmy w nim rolę statystów. Głównym bohaterem owej "epickiej opowieści" jest Mieczysław Dziemieszkiewicz pseudonim "Rój". ..., jak w większości "super produkcji" zrobiono z tego człowieka kowboja który pogina po lasach strzela nie kończącym się magazynkiem do oddziałów AL, UB etcetera, organizuje orgie we wszystkich okolicznych wsiach aż go nieboraka zastrzelono! Rozmawiałem z przedstawicielami IPN-u którzy promowali cykl książek "Mazowsze i Podlasie w ogniu" opowiadających o pierwszej dekadzie komunizmu czyli przede wszystkim o walkach zbrojnych oddziałów UB AL NKWD z oddziałami AK NSZ-NZW, którzy oglądali przedpremierową odsłonę filmu i jednogłośnie stwierdzili że w żaden sposób nie pokrywa się to co widać na ekranie z prawdziwą historią, mało tego, użycie prawdziwych nazwisk uwłacza dobremu imieniu uczestnikom ówczesnych wydarzeń oraz cofnęli sponsoring i swój patronat nad tym "historycznym obrazem polskiej powojennej rzeczywistości". Jeżeli nadal historii uczyć będą byli ubecy i im podobni bardzo się boję o dobre imię Żołnierzy Wyklętych.

 

Filmu nie widziałem niestety, pokazy były kiedy mnie nie było... więc trudno mi polemizować z treścią filmu ale z końca tej wypowiedzi może wynikać jakoby reżyser, p. Zalewski był ubekiem. Jaka była przeszłość tego Pana w PRLu, nie wiem ale wiem, że nakręcił między innymi Obywatela Poetę, w którym to Zbigniew Herbert nazywa Michnika oszustem politycznym i potworem bodajże. Pamiętam emisję tego filmu a potem dyskusję w studio - p. Zalewski na ubeka mi nie wyglądał raczej na zaszczutego żołnierza wyklętego. Ale to tylko moja opinia.

 

Natomiast ciekawostka, moim nauczycielem historii w technikum był właśnie ubek, który w "wolnej Polsce" awansował na dyrektora a potem w gazecie lokalnej opisywał jakim on to nie był opozycjonistą. Chociaż całe miasto wiedziało doskonale, że był etatowym ubekiem w szkole drogi awansu mu to nie zamknęło.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...