Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Woodland czy Wz.93


Recommended Posts

Witam

Takiego tematu jeszcze chyba nie było więc piszę. Jak przystało na początkującego posiadam mundur flecktarn który troszkę odstrasza mnie swym widokiem.

 

Chciałem zapytać użytkowników mundurów woodland i wz.93(Najlepiej tych którzy mają ten i ten) jak się mają te mundury według tych punktów(chodzi mi o kontrakty tylko i wyłącznie):

 

1. Kamuflowanie w polskim lesie

2. Materiał (mocny, gruby, cienki, słaby)

3. Reakcja na pranie ;)

4. Przydatność i dobre ułożenie kieszeni, krój

 

I co tam jeszcze można o nich napisać, jesli ktoś ma oba to najlepiej jak by napisał o nich w PLUSACH i MINUSACH.

 

Jeśli był taki temat, to prosił bym o link, ale przeszukałem forum jak i zapytałem wujka google i nic nie znalazłem.

 

Z góry dzieki!

Link to post
Share on other sites
  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Mati13k

Było miliard razy. Na takie pytania nie można odpowiedzieć. Mam/ miałem to i to, no i Pantera w końcu "trochę" czerpie z WD jak i z BDU. Właściwości kamuflażowych nie da się opisać, choć Panterka IMO jest za ciemna, o wiele za ciemna. Jednakże wszystko zależy od terenu, oświetlenia, odległości, jak chcesz się dobrze kamuflować to kup ghillie. BDU ma cieńszy materiał, a który jest lepszy - trudno rzec. Oba to Rip Stop, aktualnie mam do sprzedania wz.93 w stanie bdb, zdjęcia też mogę zrobić ( w razie czego PW ).

Link to post
Share on other sites

Wg. mnie na i otwartych przestrzeniach i w rzadkim liściastym lesie podczas lata sprawdzi się woodland. Natomiast z mojego doświadczenia wz.93 spisuje się naprawdę fajnie gdy jest gęste górne poszycie lasu i jest "ciemniej".

Edited by mg34
Link to post
Share on other sites

Mieszkam właśnie w terenach gdzie jest ciemniej ;)

 

Ale druga sprawa przy wz.93 to Polskie prawo, gdyby nie to, to bym się wogóle nie zastanawiał. Na przykład w panterce nie wsiądę do pociągu i pojade na strzelanke tylko musiał bym nosić wszystko w torbie/plecaku. Przy woodland'zie nie ma takiego problemu.

Chyba, że macie jakieś pomysły na legalny wz.93? Słyszałem o tym, żeby "ściągnąć" flagi, tyle, że właśnie na nich mi najbardziej zalezy.

 

*Literówka

Edited by Kazik_Nysa
Link to post
Share on other sites

Czepić to się prawnie można tylko jak masz obszytą tą wz-tkę, ogólnie nie może być 'regulaminowa'. W praktyce oznacza to, że kupujesz wz-tkę, idziesz do krawcowej, przeszywasz którąś kieszeń/odpruwasz pagony i nikt się Ciebie nie czepi (a jak czepi to nie ma racji).

Link to post
Share on other sites

Tak, nie ma racji...

W Polsce to wszyscy inni mają racje tylko nie my.

Ale, że lubie udowadniać rację innym ;) To wystarczy, że przeszyje np. kieszeń z lewego rękawa o 1cm niżej/wyżej i już nie mogą się mnie czepić?

 

Co do sposobu z samą bluzą schowaną to bym na to nie wpadł, rzeczywiście za same spodnie chyba nic nie zrobią. Z drugiej zaś strony, to chyba każdy lubi się przejść przez miasto w mundurze? :teeth:

 

 

Edycja:

 

Tak wogóle to normalna policja ma coś do tego czy ide w mundurze czy nie? Z tego co wiem to chyba jest sprawa ŻW, a u mnie w mieście nie ma jednostki wojskowej.

Edited by Kazik_Nysa
Link to post
Share on other sites

Tak, nie ma racji...

W Polsce to wszyscy inni mają racje tylko nie my.

Ale, że lubie udowadniać rację innym ;) To wystarczy, że przeszyje np. kieszeń z lewego rękawa o 1cm niżej/wyżej i już nie mogą się mnie czepić?

 

Co do sposobu z samą bluzą schowaną to bym na to nie wpadł, rzeczywiście za same spodnie chyba nic nie zrobią. Z drugiej zaś strony, to chyba każdy lubi się przejść przez miasto w mundurze? :teeth:

 

 

Edycja:

 

Tak wogóle to normalna policja ma coś do tego czy ide w mundurze czy nie? Z tego co wiem to chyba jest sprawa ŻW, a u mnie w mieście nie ma jednostki wojskowej.

 

Nie raz widziałem chłopaków w Nysie co pomykali w mundurach WP,policja się ich nie czepiała ani mnie.

Co do tego przykładu z pociągiem to nie ma się co bać.

Policja raczej się nie przyczepi,konduktor tym bardziej. Na wszelki wypadek jeśli nie chcesz ryzykować to odszyj flagi na ramionach i odpruj jedną kieszeń (o ile dobrze pamiętam to na lewym przedramieniu jest taka mała kieszeń,której strata nie powinna Ci utrudnić życia).

Link to post
Share on other sites

Nie tak do końca jest z tym przeszyciem kieszeni o 1 cm - jest to może i podstawowa rada jak przerobić mundur, aby nie był kontraktowy, ale zostają jeszcze metki ze wzorem munduru itd.'

Flagi to również podstawa. Możesz zawsze rzepy przyszyć.

 

Policja jako tako może Cię tylko wylegitymować i nic więcej.

Żandarmeria swego czasu mogła zarekwirować mundur. Do tego jest zapis, że nie możesz nosić insygni, oznaczeń itd. do których nie masz uprawnień.

Nawet nosząc mundur z gołym pagonem obecnie nie będąc rezerwistom na ćwiczeniach czy też w związku byłych żołnierzy itd. to również złamiesz prawo.

Zupełnie inną sprawą jest właśnie interpretacja przepisów oraz to, że są one głównie martwymi przepisami.

 

Co do kamuflowania się wz. 93 czy woodlandu to ciężko stwierdzić - na dany teren będzie lepszy jeden, a na inny drugi wzór kamuflażu.

Nie ma kamuflażu idealnego.

I tutaj teraz kieruj się tym co Ci się podoba.

 

W mundurze we wz. 93 porażką są kieszenie jeżeli chodzi o bawełniaka całorocznego - niepotrzebne zaszewki, które pełnią rolę ozdobną w przeciwieństwie do tych w BDU.

Już trochę lepiej, ale nie wiele lepiej jest w mundurze letnim we wz. 93, ale rzepy w kieszeniach to tak też średnie rozwiązanie.

Niestety BDU ma pojemniejsze kieszenie, które są lepiej przemyślane i rozwiązane.

Link to post
Share on other sites

Ok, dzięki za rady. Raczej wybiorę wz bo jakoś tak bardziej do mnie przemawia :)

 

Chyba po prostu sobie go kupie, a wtedy zacznę się zastanawiać co i jak.

Zobacze z bliska jak wygląda, co można przerobić, odpruć i może sobie z tym poradze.

Najwyżej pomyślę o strzelcach, chociaż nie wiem czy niepełnoletni mogą się zapisać. Muszę o tym poczytać.

 

Dzieki za wszystkie odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

Używałem zarówno wz93, jak i aktualnie używam woodland. Moje osobiste wrażenia są takie, że woodland lepiej rozbija ludzką sylwetkę. Myślę, że jest to spowodowane większym kontrastem kolorów i nieco innym, bardziej pociągłym kształtem plam.

O samych wzorach mundurów się nie wypowiadam, bo tego powstało x rodzajów od różnych firm.

Link to post
Share on other sites

Ja powiem tyle. Używam panterki i jestem zadowolony jak przyczaiłem się w krzakach to nawet kumpel mnie nie zauważył a kucnąłem. Mi się wydaje że kamuflowanie nie ma żadnego znaczenia jak dobrze się schowasz i nie będziesz za bardzo się ruszał to i w tym i w tym się zakamuflujesz więc to tylko kwestia gustu.

Problemów prawnych jeszcze nie miałem bo jakby nie patrzeć ja nie noszę oznaczeń wojskowych (stopni wojskowych na pagonach) więc nie mogą się czepiać no chyba że straż graniczna ale w to wątpię. Z tego co czytałem prawo zabrania noszenia na polskim mundurze (jeżeli nie jesteś wojskowym) stopni wojskowych na pagonach i niby flag ale to głupota że ja jako polak nie mogę nosić flagi polskiej ogólnie to olewam jestem polakiem i mam prawo nosić flagę polską.

 

Skoro twierdzisz, że jesteś Polakiem to przynajmniej naucz się PISAĆ POPRAWNIE!

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

Ograniczone rozumowanie. Skoro jesteś taki patriotyczny i tęskno ci do flagi, to może przestrzegaj prawa? No i chyba ktoś pomylił ŻW z SG.

 

 

Co do zakonników Zakonu Przenajświętszej Pantery - niestety, mundur mierny, kopia BDU Woodland, w dodatku średnio udana i przedpotopowa. Jak ktoś koniecznie chce to lepsze to niż bawełna, ale gdybym miał wybierać to wolałbym już szarą szmatę. :)

Link to post
Share on other sites
Co do zakonników Zakonu Przenajświętszej Pantery - niestety, mundur mierny, kopia BDU Woodland, w dodatku średnio udana i przedpotopowa. Jak ktoś koniecznie chce to lepsze to niż bawełna, ale gdybym miał wybierać to wolałbym już szarą szmatę. :)

 

Zanim coś napiszesz... błagam pomyśl ;)

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

Yyy, przepraszam? Obraziłem zakonnika, czy może napisałem niejasno. Więc jeszcze raz, "łopatologicznie" UCP>Pantera RS> Pantera "całoroczna", czyt. bawełniak. UCP jako przykład podałem z kosmosu, po prostu z daleka podczas wielu testów okazał się lepszy niż podobno leśna Pantera, niestety, ale czarna plama robi swoje.

Link to post
Share on other sites
po prostu z daleka podczas wielu testów okazał się lepszy niż podobno leśna Pantera, niestety, ale czarna plama robi swoje

 

Uuuu... jakich to "podobno" testów specjalisto?

 

Chcesz mi porównywać 2 kamuflaże o zgoła innych przeznaczeniach?

 

Brawo przynajmniej za pomysłowość, bania z logiki.

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

O innych przeznaczeniach? UCP to kamuflaż uniwersalny, a sam będąc zwolennikiem teorii, że jak "coś jest do wszystkiego to jest do niczego" z ironicznym uśmieszkiem stwierdzam, że maskuje lepiej niż Pantera, która nie jest do wszystkiego. 'Miszczu' rozumowania. :wink:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...