Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Woodland czy Wz.93


Recommended Posts

UCP maskuje w lesie zapewne lepiej niż różowy...pozostanę "Zakonnikiem" jednak i będę używał do lasu wz.93 i Woodlanda .

A na serio , UCP maskuje nieźle w terenie miejskim , industrialnym i w skałach. Mówię to na podstawie własnych doświadczeń a nie żadnych testów.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Żeby nie było w ostatnim okresie częściej biegałem nawet w ACU niż w polskim umundurowaniu...

 

Samo UCP nie jest złe ale tak jak napisał kolega wyżej- a nie do lasu.

 

Mam też BDU (czyt. WD) ale jakoś specjalnie wielkiej różnicy między WZtą w maskowaniu nie widzę bo niewidzialnym się nagle nie staję więc w sumie co komu lepiej leży (bo wiadomo, że do tego szpej jeszcze trzeba dobrać).

 

Z tego co pamiętam chłopcy z NATu latali w WD- a to ich tereny może z nimi porozmawiaj.

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

Mam do Ciebie przyjechać i udowodnić, czy co? Jeśli jednak tak naprawdę Cię to boli, to daj mi parę tygodni. Z kumpli nikt nie używa UCP oprócz jednego, który studiuje w Wawie, jak wróci to pójdziemy porobić zdjęcia. Ew. wyciągnę od niego stare zdjęcia z poligonu, będziesz miał piękne porównanie jak wygląda Pantera, a jak UCP na 50 metrach. W terenie leśnym jak i na łące. Czarne plamki vs mało widoczna szara plamka.

Link to post
Share on other sites

Czyli właśnie się sam przyznałeś, że Twoja wypowiedź była wyssana z palca...

 

Tyle gwoli Twojej wiarygodności... "kończ waść wstydu oszczędź"

 

edit:

 

Kończę w sumie sam tą polemikę uznając, że dalsza dyskusja mogłaby utwierdzić Ciebie w przekonaniu żeś odpowiedni partner do rozmowy.

Edited by Yuber
Link to post
Share on other sites

Wszystko ładnie pięknie tylko zdjęcie to było by jakimś tam dowodem kiedy wz.93 byłby na równi z UCP.

Drugą sprawą jest to, że jak ktoś będzie chciał robić zdjęcia to tak dobierze tło, teren itd. gdzie dany kamuflaż będzie się spisywał lepiej. Pytanie kto jest zwolennikiem jakiego kamuflażu i który z nich robi zdjęcia.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Ostatnie spotkanie: dwóch kolegów poszło na przeciwny brzeg wąwozu (odległość ok 35-40 m las mieszany dużo opadłych liści) jeden w UCP drugi w Panterze i co? Pantera była niewidzialna ( można było zobaczyć tylko twarz kolegi, mundur po prostu znikł! ) a UCP świeciło tak, że ze 100 m byłoby widoczne.

Link to post
Share on other sites

UCP ma to do siebie chłopaczki, że zmienia odcień w zależności od naświetlenia. Chyba mieliście UCP z helikona albo milteca. :bialaflaga:

 

WZ jest fajna do ciemnego lasu, typowo iglastego, wtedy fakt, działa. Ale w słoneczny dzień na polance to wygląda jak biegająca kupa udająca kamuflaż.

 

Żeby nie było miałem WDL,MC,WZ,UCP i 3C.

 

Są hejtersi na wdl i na wz. Jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki. Darujmy sobie to, bo jest ZAKON Pantery czy jak to tam sobie wymyślicie oraz Zakon X (wstawcie nie wiem, kolor różowy). I do usranej śmierci będziecie sie kłócić.

 

 

Na dniach zrobię testy porównawcze UCP, WDL i WZ :) z 10,25,40 m :)

Edited by ajgor_aa
Link to post
Share on other sites

W nr 4/2011 NTW zamieszczono relację z testu skuteczności wz.93 (także przy obserwacji ze sprzętem optoelektroniczym, w tym NVG). Wynik test jest co najmniej dobry. Mankamentem jest mały "raport wzoru kamuflującego", który jest na szczęście widoczny tylko jeśli nie nosimy oporządzenia.

Link to post
Share on other sites
UCP ma to do siebie chłopaczki, że zmienia odcień w zależności od naświetlenia. Chyba mieliście UCP z helikona albo milteca.

 

Co post, to jakiś cwaniacki wtręt. Masz jakieś kompleksy?

 

Co do skuteczności UCP: (za Army Times)

 

The “Photosimulation Camouflage Detection Test,” conducted by U.S. Army Natick Soldier Research, Development between March 2007 and March 2009, identifies four camouflage patterns that outperform the Army Combat Uniform’s UCP.

 

The Marine Corps desert digital, MultiCam, Desert Brush and a Syrian military pattern all “improved the soldier’s visual detectability by decreasing the detection distance by a minimum of 16% in the desert and woodland environments as compared to the target wearing UCP,” the report shows.

 

All four patterns performed 16 to 36 percent better than the UCP across the woodland, desert and urban settings of the test, the report shows.

 

The Natick test follows another study involving UCP that Natick released in 2006. The “Computerized Visual Camouflage Evaluation,” conducted between November 2005 and July 2006, found that “MultiCam performed significantly better than the UCP in most conditions.”

 

The most recent Natick report raises questions as to why the Army’s Program Executive Soldier rejected the Marine desert digital, MultiCam and Desert Brush patterns in 2004 and chose the UCP for its Army Combat Uniform, a decision that resulted in $5 billion in uniform and equipment costs.

Link to post
Share on other sites

Panowie, numer NTW jest jeszcze dostępny w kioskach a u wydawcy w wersji elektronicznej, dla tych którzy nie mają możliwości zakupu egzemplarza papierowego. Umieszczenie tutaj skanu będzie łamaniem praw autorskich i czystym aktem piractwa. Nie można odżałować tych kilku złotych?

 

A wnioski płynące z artykułu są powszechnie znane: mały raport, kiepski kontrast między barwami.

Link to post
Share on other sites

Osobiście nie doczytałem się nic o kiepskim kontraście... ale ja zawsze byłem słaby z czytania ze zrozumieniem.

 

Innym ogólnym wnioskiem jest uwidocznienie jak druzgocący efekt dają kolorowo jednolite dodatki do oporządzenia. Krótko mówiąc noszenie kamizelek w "kojocie" jest idiotyczne. :hahaha:

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

Owszem, człowiek wystrojony w MARPAT od stóp do głów będzie lepiej maskował się w lesie niż ten z oporządzeniem w CB (choć to też zależy od sytuacji), ale CB z pewnością NIE demaskuje. Nazywanie tego idiotyzmem jest.... idiotyzmem.

Link to post
Share on other sites
Owszem, człowiek wystrojony w MARPAT od stóp do głów będzie lepiej maskował się w lesie niż ten z oporządzeniem w CB (choć to też zależy od sytuacji), ale CB z pewnością NIE demaskuje. Nazywanie tego idiotyzmem jest.... idiotyzmem.

 

Tutaj chodzi o połączenie kamizelki CB z mundurem wz.93

Edited by OFF
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...