Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Sprężynowe repliki...


Recommended Posts

Przeglądanie przyklejonych wątków w tym temacie sprowokowało mnie do napisania krótkiego poradnika dotyczącego replik sprężynowych, zwłaszcza tych tańszych. Dlaczego? Przyklejone wątki, mające stanowić swego rodzaju streszczenie tego działu się... troszkę... zestarzały. Duża część informacji zawartych w postach sprzed grubo ponad 5 lat, zwłaszcza tych dotyczących wyboru repliki - no sami wiecie. Nie zmienia to faktu, że z pewną łezką w oku czyta się posty w stylu "ta replika ma znakomity zasięg, kulki dolatują na odległość ponad 20 metrów!" ;).

 

No dobra, od czego by tu zacząć. Może pokrótce omówię swoje stanowisko wobec sprężynowych replik, jako że sam należę do grupy osób, które swoją przygodę z Airsoftem od sprężynowych replik i dresów zaczynały.

 

Czy osoba grająca sprężynową repliką ma szanse konkurować z posiadaczami elektryków/gaziaków?

Jak najbardziej. Nie mówię tutaj wcale o replikach snajperskich, kosztujących grubo ponad półtora koła, dysponujących przewagą zasięgu i celności nad większością szturmówek na strzelance. Mówię tutaj o standardowych, tanich replikach sprężynowych, kosztujących do około 200 złotych. Nie dajcie się jednak zwieść - nie są to zbyt duże szanse, zwłaszcza w obliczu dzisiejszych, +400FPS, stockowych replik elektrycznych.

Używanie sprężyniaka uczy nas wielu rzeczy - szacunek do każdej wystrzelonej kulki; podejmowanie decyzji czy warto strzelić już teraz, czy poczekać; w jaki sposób dostać się w rejon naszego zasięgu skutecznego do przeciwnika, którędy i w jaki sposób iść; zapamiętywanie terenu i jego ukształtowania, korzystanie z tego; szybsze i cichsze przemieszczanie się (ze względu na lepszą mobilność); czy w końcu - w jaki sposób wyeliminować grupę przeciwnika, lub kilka osób z tej grupy.

 

Co się stało?! Gdzie flaga?!; Daj spokój.. Wbiegł tu jakiś koleś z pompką, załatwił trzech naszych, zabrał flagę i uciekł"

 

Tak, to jest jak najbardziej realny scenariusz. Osoby biegające ze sprężynową repliką mają kilka przewag nad pozostałymi. Najważniejsza z nich, którą używa się najczęściej, i która daje najwięcej frajdy - przeciwnik nigdy Cię nie doceni, jeśli sam nie miał kontaktu ze sprężynową repliką. To daje duże pole manewru - przeciwnicy przykładają do Ciebie mniej uwagi niż do Twoich kolegów z elektrykami. Jeśli będą mieli do wyboru - bronić się przed Tobą, a elektrykom pozwolić podejść bliżej, lub bronić się przed elektrykami, a Tobie pozwoli podejść bliżej - wybiorą tą drugą opcję, wykorzystaj to.

 

Widzieliście go gdzieś? Kręcił się tutaj. Halo, gdzie jesteście? Czemu macie czerwone szmaty na głowach?

 

Kilka miesięcy uczęszczania na strzelanki ze sprężyniakiem uczy większości błędów, które popełniają przeciwnicy. Po takim czasie doskonale zdajesz sobie sprawę, że Twoja cicha replika jest niesłyszalna z jakiejś odległości, że przy walce CQB i umiejętnym posługiwaniu się repliką to Ty masz przewagę ze względu na natychmiastową reakcję repliki na naciśnięcie spustu. Orientujesz się, że zasada trzech strzałów (pierwszy - przeciwnicy orientują się o Twojej obecności; drugi - przeciwnicy ustalają kierunek, z którego strzelasz; trzeci - przeciwnicy ustalają Twoją pozycję) ma w sobie więcej prawdy, niż mogłoby się wydawać; że partyzanckie taktyki strzel-cofnij się są skuteczne; że niewiedza przeciwnika na temat osiągów Twojej repliki (czy to dobrych czy słabych) bywa bardziej pożyteczna niż posiadanie świetnej repliki; a także, że koniec kulek w magazynku wcale nie oznacza Twojego końca. W końcu ćwiczysz takie rzeczy jak kamuflaż, maskowanie, poruszanie się korzystając z dźwięków i wyglądu otoczenia. Poznajesz i ćwiczysz (niekoniecznie samemu o tym wiedząc) wiele elementów skutecznej taktyki.

 

 

Za czasów, kiedy ja biegałem z pompką wśród osób uzbrojonych w elektryki - starałem się unikać działania w grupie, najchętniej chodząc z tylko jedną inną osobą, lub samemu. Dlaczego? Gdy do stada 5 graczy uzbrojonych w elektryczne repliki dorzucimy szóstą ze sprężyniakiem - nic to najprawdopodobniej nie da, ponieważ sposób działania takiej ekipy będzie w dalszym ciągu bazował na posiadaniu dobrych, elektrycznych replik i sprężyniak będzie jak piąte koło u wozu, a zadania, które dostawała będzie osoba ze sprężyniakiem mogą okazać się trudne, jeśli nie nierealne. Za to jeśli puścimy taką grupę 5 osób z elektrykami, a szósta osoba z pompką będzie flankowała/kombinowała - mamy znacznie większe szanse na powodzenie operacji.

 

I teraz najlepsze w tym wszystkim - wyobraźcie sobie, że po pół roku aktywnego używania pompki - jej właściciel kupuje elektryka o lepszym zasięgu i celności oraz z trybem półautomatycznym i automatycznym. Skuteczność takiego gracza będzie zwykle znacznie większa, niż gracza, który strzelał się nawet 2 razy dłużej, ale od razu zaczynał od takiego elektryka.

 

Po pewnym czasie wykształcone nawyki zaczynają jednak być tłumione przez fakt posiadania elektryka, tak więc dla zdrowia - raz na czas warto potem wyjąć z szafy sprężyniaka i odświeżyć sobie pamięć. Gwarantuję, że z chwilą wzięcia go do ręki cała filozofia naszego działania na strzelankach przybiera zupełnie inny kierunek ;).

 

No to sobie pofantazjowałem, a nie o tym miał być ten temat. Skupię się teraz może na czymś bardziej na miejscu, czyli jakiejś krótkiej charakterystyce sprężynowych replik.

 

Jakaś krótka charakterystyka sprężynowych replik.

 

Wyróżnić możemy kilka rodzajów:

- Pistolety

- Pistolety maszynowe/karabiny szturmowe

- Strzelby (shotguny)

- Karabiny snajperskie

 

1. Pistolety

Produkowane są przez wiele firm. Na chwilę obecną, do czołówki należą między innymi:

KWC, HFC, TM, UHC, STTI (SRC), a w dalszej kolejności Cyma i DE

 

W dzisiejszych czasach - sprężynowe repliki pistoletów na strzelankach to przeżytek. Słaba sprężyna główna, krótka lufa - przekłada się to na nie najlepszy zasięg i celność, dochodzący w tych najlepszych modelach w okolice 30 metrów, jednak głównie mieszczący się w przedziale 15-20 metrów. Zastosowanie na strzelankach jest więc nikłe. Jako broń boczna - raczej się nie sprawdzają, ponieważ zdarza się, że repliki bocznej musimy użyć jedną ręką, a sprężynową replikę co strzał trzeba przeładować. W dodatku, za cenę najlepszych sprężynówek można już dostać bez problemu gazowo zasilanego boczniaka z większym zasięgiem i co najważniejsze - półautomatycznym trybem ognia. Najlepsze zastosowanie dla takich replik - wypychanie kabury, replika typu back-up, spotkania typu Spring Party.

 

2. Pistolety maszynowe/karabiny szturmowe

Do wiodących producentów zaliczyć można TM, jednak obecnie bardzo trudno je dostać. Najbardziej znanymi dzisiaj są repliki Cymy, DE, CG i Wella.

 

Repliki te również nie znajdują już zastosowania na dzisiejszym polu airsoftowej walki. Przeważnie dysponują nieco lepszym zasięgiem niż pistolety sprężynowe, ale znacznie gorszym niż repliki strzelb. W dodatku - konstrukcja wersji ostrej zakładała strzelanie bez przeładowania. Z tego powodu sprężynowe repliki tych broni mają niezbyt wygodne dźwignie przeładowania, znajdujące się w miejscu wydłużającym czas ładowania repliki. Nie licząc springów TM, to jeśli ktoś upiera się na replikę tego typu - zainteresować powinien się wyłącznie Famasem od CG. Nie zmienia to faktu, że ten Famas ma gorszą celność, szybkostrzelność i krótszy zasięg od sprężynowych shotgunów.

 

3. Strzelby (shotguny)

Obecnie najbardziej znane są tanie, chińskie strzelby będące kopiami markowych produktów. Ich wykonaniem trudnią się takie firmy, jak DE, AGM, GA, JT-USA, Bison, A&K, Cyma, HFC.

 

Sprężynowe repliki shotgunów są zdecydowanie najlepszym wyborem dla początkującego gracza niedysponującego środkami na zakup elektrycznej repliki z metalowym gearboxem. Ze względu na swoją konstrukcję, mają w nich zastosowanie mocne sprężyny. System hop-up w wielu z tych replik działa świetnie, a przeładowanie repliki odbywa się w sposób intuicyjny (tak jak w wersji ostrej), co zezwala na szybsze strzelanie bez przerywania celowania. Najlepiej pod tym kątem wypadają shotguny Mossberg (MP003) firmy AGM. Zasięg całkowity około 45-50 metrów, połączony ze skutecznym w okolicach 40 metrów - bez problemu pozwala na konkurowanie z innymi replikami. Lepiej od tej repliki wypadają shotguny A&K, jednak ich cena jest 3-4 krotnie wyższa, a wtedy warto już zastanowić się nad dozbieraniem do elektryka. Natomiast shotgunów firmy Cyma (w przeciwieństwie do elektryków tej firmy o oznaczeniu >027) nie powinno się nawet z daleka kijem dotykać. Zaraz po firmie AGM plasuje się DE, które ostatnio trudniej dostać. Ze stosunkowo młodych firm dobre opinie zbierają shotguny firm GA oraz Bison.

 

4. Karabiny snajperskie

Na wstępie zaznaczyć należy, że repliki te jedynie mają wygląd snajperski. Ich osiągi nieznacznie, lub w ogóle nie odbiegają od sprężynowych shotgunów lepszych firm (AGM/A&K/DE). Produkowane są przez wiele firm, z których jednymi z najważniejszych są WELL oraz A&K. W dalszej kolejności JG, AGM, GA, DE, Kart, BE, HFC.

 

Repliki snajperskich karabinów to jeden z najczęściej poruszanych tematów na forum. Nowe osoby często popełniają błąd kupując taką replikę (ze względu na jej wygląd) by później rozczarować się przeciętnymi osiągami. Zwłaszcza, że w cenie taniej sprężynowej "snajperki" mogli mieć elektryczną replikę o niemal identycznym zasięgu i celności, a w dodatku strzelającą w pełni automatycznie. Wówczas zrozpaczone osoby przychodzą na forum pytając w jaki sposób ulepszyć taką replikę, by w 80% przypadków dowiedzieć się, że nie jest to możliwe. W pozostałych 20% przypadków - tuning jest możliwy, ale żeby zaczęła się pojawiać przewaga zasięgu i celności nad innymi replikami na strzelance - trzeba wydać przynajmniej 1500, a najlepiej 2000 złotych na tuning. Wszystko poniżej tej ceny, to będzie zwykła sprężynowa replika, mająca jedynie wygląd snajperskiej. Bardzo zwięzłe kompendium wiedzy o replikach tego typu, opracowane przez maniaka o ksywie Wiciok, znaleźć można tutaj:

http://forum.wmasg.pl/index.php?/topic/55683-zanim-napiszesz-przeczytaj/page__view__findpost__p__1501671

 

 

Ostatnią sprawą, którą chciałbym poruszyć jest wybór kulek do replik sprężynowych. Balansując wagą kulek - balansujemy pomiędzy celnością (ciężkie kulki), a zasięgiem repliki (lekkie kulki). Optymalnie wybrana waga to klucz do skutecznego strzelania. Oczywiście - do każdej repliki należy podchodzić indywidualnie, jednak utarły się pewne schematy dotyczące najlepszych kulek dla danej grupy replik. Z tego powodu:

 

Pistolety:

0,12g - minimalna i zarazem optymalna waga dla większości modeli

0,2g - maksymalna waga dla większości modeli

 

Pistolety maszynowe/karabiny szturmowe:

0,12g - minimalna waga dla większości modeli

0,2 - maksymalna i zarazem optymalna waga dla większości modeli

 

Strzelby (shotguny):

0,2g - minimalna waga dla większości modeli

0,23 pośrednia waga dla większości modeli, jednak wcale nie najbardziej optymalna

0,25g - maksymalna i zarazem najbardziej optymalna waga dla większości modeli

 

Karabiny snajperskie:

0,25g - minimalna waga dla większości modeli

0,28g - pośrednia, optymalna waga dla większości modeli

0,3g - maksymalna waga dla większości modeli

 

 

No i to jest wszystko co chciałem napisać. Droższe, markowe modele wszelkich replik sprężynowych pominąłem z dwóch powodów - po pierwsze, tekst ten adresowany jest do wszystkich nowych osób, chcących jako tako obeznać się z tematem kupna taniej repliki (markowymi replikami sprężynowymi interesują się bowiem głównie gracze z dłuższym stażem; nowi mając powyżej 300 złotych powinni zdecydowanie skłaniać się w kierunku elektryka), a po drugie - mam bardzo nikły kontakt z drogimi sprężynówkami i nie czuję się w tym temacie mocny.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Ostatnie pytanie: Powiedzmy że wybiorę model z kolbą, czy jest możliwość w tej replice wymiana np. lufy wewnętrznej, czy innych komponentów, czy jest możliwość zamontowania dodatków takich jak latarka, kolimator czy inne przyrządy celownicze tudzież innych dodatków?

Pozdrawiam.

Edited by Griffin89LBN
Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...
  • 1 year later...

Witajcie,

 

A co powiecie na te repliki:

 

http://gunfire.pl/product-pol-1152191678-Replika-strzelby-M56A.html

 

http://gunfire.pl/product-pol-1152191679-Replika-strzelby-M56AL-.html

 

http://gunfire.pl/product-pol-1152194982-Replika-strzelby-M56C.html

 

Wiem LogaN, że pisałeś że są zaraz po MP003, ale pisałeś także o ich kiepskiej obecności w sklepach, więc może są to nowe, poprawione repliki DE. Chodzi mi o to, czy warto płacić dodatkowe 100 pln i więcej, nie uzyskując w zamian specjalnej różnicy w jakości.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...

Witam,

jestem posiadaczem M56C, ale jakoś jednak wolałbym coś większego gabarytowo, dlatego chciałbym się przerzucić na to:

http://zbrojownia.linuxpl.com/product_info.php?cPath=76&%20products_id=927

lub na to:

http://zbrojownia.linuxpl.com/product_info.php?cPath=76&%20products_id=1483

 

Prosiłbym o podanie opinii na temat tych dwóch replik. Różnią się czymś innym niż tylko tym, że od firmy ASG dostajemy 3 shellsy więcej i ładownicę na shellsy?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

Przez chwilę naprawde zacząłem się zastanawiać nad profesjonalizmem piszącego, ale zobaczyłem końcowy akapit. Rozumiem, że ,,droższe, markowe" oznacza powyżej 100-200 zł w przypadku snajperskich? Bo na SWD od GFC (lub A&K) za 350-400 zł po włożeniu m190 za 4 dychy mam zasięg skuteczny 70-80 metrów, 8/10. Maksymalny około 120 max i po paraboli. A po jakiejkolwiek precce skoczy pewnie jeszcze bardziej. Takie małe co nieco dla kompletnie zielonych, żeby nie myśleli, że absolutnie wszystkie snajperskie springi to syf XD Choć to co tu piszesz w niektórych miejscach przypomina propagandę troche, to cakiem fajne toto.

Link to post
Share on other sites
Kurde. .. mam już mocnego, ładnego elektryka i wciskamw niego każde pieniądze ale cały czas coś mnie nakłania do kupienia tej 003 :icon_biggrin:

Paroma replikami w swoim życiu się już bawiłem - jeśli miałbym uszeregować te repliki w kolejności od tej, która sprawia mi najwięcej frajdy, to nie wiem czy przypadkiem MP003 nie znalazłoby się w pierwszej trójce :icon_wink:.

 

Rozumiem, że ,,droższe, markowe" oznacza powyżej 100-200 zł w przypadku snajperskich?

Dodaj jedno zero do tej kwoty i pułap cenowy powoli zacznie się zgadzać z moimi przekonaniami (choć w dalszym ciągu będzie daleki od przekonań innych). Reszty Twojego posta nie będę prostował - zamiast mnie zrobi to życie. Tylko proszę, nie wspominaj więcej o tych 120 metrach, bo jeszcze ktoś przypadkiem Ci w to uwierzy.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
Paroma replikami w swoim życiu się już bawiłem - jeśli miałbym uszeregować te repliki w kolejności od tej, która sprawia mi najwięcej frajdy, to nie wiem czy przypadkiem MP003 nie znalazłoby się w pierwszej trójce :icon_wink:.(...)

Stawiałbym go nawet na pierwszej pozycji. Mam w użyciu trzy AEG-i, ale w sytuacjach ekstremalnych AGM jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Jeśli nie mi, to komuś innemu ratował "d**ę" przed koniecznością wycofania się z imprezy z powodu awarii repliki.

Zdecydowanie najlepiej sprawuje się na kulkach G&G 0,25.

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Ja dodam coś od siebie według mnie mp003 ma daleki zasięg porównywalny do cm.028 ale jego awaryjność jest bardzo wysoka w listopadzie kupiłem tego springa jako 1 broń po 2 tygodniach zaczep od tłoka się urwał<nie da się tego naprawić>. Potem kupiłem cm.028 po jakimś czasie sprzedałem cyme ,nie miałem broni na strzelanke więc zamówiłem jeszcze raz tego agm.Miałem pomysł by dorobić szynę ris na górę i zamatować kolimator z taiwangun taki za 100zł.Przykręciłem szynę ris do tej do okładziny co jest na body tego agm bo miałem ją z tego starego co padł. Gdy wyszedłem z domu przeładowałem shotguna <prawie nówkę miała max 100kulek strzelone> i co to samo miałem cichą nadzieje że może kulka zablokowała,ale nie jednak znowu zaczep tłoka się urwał.Sam nw czy polecić tą broń,może trafiłem na felerne egzemplarze. Ja jednak uważam że może na zewnątrz dużo metalu ale w środku plastik słabej jakości,Ja nie polecam tej broni dla początkujących z racji na awaryjność a nie na osiągi bo są dobre.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

ja miałem shotguna 003 5 lat!!! i jakiś miesiąc temu padł mi i mojemy bratu- zaczep tłoka się połamał- a dlaczego, bo nie dociągnałem czasami do końca pompki, shotgun mi sie zacinał i występowało coś co sie nazywa "zmęczenie materiału" tzn pod wpływem naporu jaki dawała sprężyna plastikowy tłok wyginał się w miejscu zaczepu z metalowym dynksem w bok za każdym razem (wada fabryczna) i połamał się po był już słaby

ps. nie wiesz co to jest "zmęczenie materiału", weź metalowy drut i wyginaj go cały cas w jednym miejscu. co sie dzieje? drut pęka w miejscu wyginania, teraz już wiesz co to jest

Link to post
Share on other sites

Kurde. .. mam już mocnego, ładnego elektryka i wciskamw niego każde pieniądze ale cały czas coś mnie nakłania do kupienia tej 003 :icon_biggrin:

Ja go sobie sprawiłem jako prezent z uwagi na stosunek cena/jakość i dlatego że to pompka. Sama frajda. Normalnie żałuję, że nie było takiego 10 lat temu, kiedy tylko sprężyniaki były w zasięgu portfela :P

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...

Idąc za radą LogaNa i pozostałych, nabyłem AGM 003L. Nie mam odniesienia, ale tak właśnie wyobrażałem sobie początek zabawy w ASG. Poprzeczka przez tą strzelbę zawieszona wysoko, Prędko czegoś następnego nie kupię, coś tak czuję :icon_smile: Trochę rozkręcania było na początku i hop-up jest dla mnie zagadką, ale to już inna bajka, na inny temat. LogaN - dzięki za wyczerpujące informacje o tym cacku.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

wrażenie "gumowatych"...

Nie podoba mi się kolba, budzi we mnie pewne zastrzeżenia, choćby wrażenie nietrwałej. Z metalu są te same części co w AGM (tylko zamiast lufy metalowa jest jej osłona). Waży tyle, co AGM 003 Long. Wybrałbym AGM, ponieważ tyle gadżetów w jednej pompce, ty chyba za dużo, być może dlatego tyle kosztuje.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...