Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

opatrunki wojskowe po terminie (?)


Recommended Posts

mam pytanie co do popularnych opatrunków

 

250_17823563414411fdfe3ed55.jpg

 

Czy mają one jakiś termin "przydatności"?

I czym ew. szkodzi użycie ich po takim terminie, mówię oczywiście o opatrywaniu ran itd.

 

oczywiście sprawdzałem nadruki na swoim opatrunku, ale pech chciał że się one zamazały i są nieczytelne.

Edited by minus25
Link to post
Share on other sites

A czego się spodziewasz - że po przekroczeniu terminu ważności wyskoczy z opakowania i Cię zje? :icon_lol:

 

Z tego, co mi znajome medykusy wyjaśniały - teoretycznie, mógłby się tam rozwinąć jakiś grzyb (niekoniecznie widoczny gołym okiem - tym bardziej, że jak już rwiesz opatrunek, to raczej nie przyglądasz mu się centymetr po centymetrze, tylko zawijasz na delikwencie), co dla zdrowia opatrywanego nie było by obojętne. Z drugiej strony - zaprzyjaźniony strażak (z uprawnieniami KPP) wyłożył mi to prosto: "masz zatamować krwawienie, to opatruj - choćby ścierką do podłogi. Zakażeniem będą się martwić lekarze, jak już delikwent dotrze żywy do szpitala".

 

Ze swojej strony sugeruję kupić świeże opatrunki (w aptece dostaniesz za parę złotych - być może trzeba będzie ściągnąć na zamówienie, ale to nie problem. A zawsze bezpieczniej) - i nosić ze sobą, a te przeterminowane zużyć do opatrywania symulowanych "ran" na scenariuszu.

 

Bo "szmatą do podłogi" posługiwał się będę dopiero, jak opatrunki "W" z aktualną datą ważności mi się wyczerpią - a mam przy sobie, w terenie, trzy.

Link to post
Share on other sites

tym bardziej, że nówki kosztują około 4,50. Stare, jak powiedział Foka z lat 60-80 widziałem na jarmarku za 1-1,50zł. Jak chcesz koniecznie typ W, to bierz z apteki internetowej bądź innego sklepu i masz czyste sumienie.

 

edit: Wszystko w sumie powiedział Errhile - poranne zamotanie, wybaczcie.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

To naprawdę nie musi być internetowa apteka (koszt przesyłki przy niedużym zamówieniu przedraża sprawę zupełnie niepotrzebnie).

 

Zajrzyj do jakiejś sensownej apteki u siebie i zapytaj, po ile mają (albo mogą mieć - jeśli trzeba będzie ściągnąć z hurtowni, tak jak było u mnie) opatrunki wodoszczelne typu "W". Dla ułatwienia możesz pokazać taki przeterminowany.

Parę złotych taniej powinny być dostępne opatrunki pyłoszczelne typu "A", ale są zapakowane w papier, więc moje po pewnym czasie noszenia w apteczce zmięły się i rozszczelniły. Zdjąłem je ze stanu (dostał je w prezencie kolega, który planował szkolenie z pierwszej pomocy dla swojej ekipy - do ćwiczenia nadawały się perfekcyjnie) i zastąpiłem opatrunkami "W".

 

Gdyby się ktoś dziwił - kompletujesz "harcerską" apteczkę pod namiot. Harcerze w tym kraju zawsze kojarzyli się dobrze, a mieli społeczne przyzwolenie na różne dziwactwa na świeżym powietrzu

Link to post
Share on other sites

o o o, Dzięki Errhile za te info o nazwie, i za tą poradę z harcerzami.

Dzięki wszystkim za info, myślę że temat warto zostawić, bo te opatrunki są powszechne w Airsofcie, i można się tutaj (w tym temacie) sporo o nich dowiedzieć.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...