Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pistolety Wojska Polskiego


Recommended Posts

Chciałbym stworzyć pełną listę pistoletów używanych ( po II Wojnie Światowej ) w Wojsku Polskim. Wbrew pozorom google nie daje za dużo informacji.

Na pewno:

 

1). Wist p-94 ( Wojska Lądowe )

2). P-83 ( ŻW )

3). Vis ( Nie wiem czy ciągle są gdzieś używane ? )

4). Walther P99 ( Policja, GROM )

5). Glock 17 ( GROM, OSŻW, ŻW )

 

Wydaje mi się że również Sig Sauer p266 ale pewności nie mam. Proszę o pomoc w uzupełnieniu listy.

Link to post
Share on other sites

Nie jest, ale jest tam używany. BARDZO PROSZĘ ABY OSOBY KTÓRE NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA NIE ZAŚMIECAŁY TEMATU - jest on konkretny - cel sprecyzowany. Naprawdę komentarze tego typu potrzebne nie są.

Edited by Królik
Link to post
Share on other sites

Arafat dobrze zwrócił uwagę. WP to WP, a Policja czy Straż graniczna to co innego.

 

WP, ŻW podlegają pod MON, a Policja, SG pod MSWiA- a to jest ogromna różnica :)

 

Podstawowym pistoletem w MONie na razie jest wz.94 Wist, do tego dochodzą P-64, P-83 i inne.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

I całe zamieszanie tylko dlatego że w nawiasie napisałem policja? Panowie, to nie jest celem dyskusji - wiem że policja nie po MON ale nie ma to żadnego znaczenia - dla kolejnej osoby która chciałaby mi napisać że policja to nie jest wojsko - WYOBRAŹCIE SOBIE ŻE W TYM NAWIASIE NIE MA SŁOWA POLICJA... dziekuję.

Akurat jeśli chodzi o przynależność i podległość służb mundurowych mam jakie takie pojęcie jako żołnierz zawodowy...

Link to post
Share on other sites

Odwrotnie: podstawowym pistoletem jest P-83, gdzieniegdzie są jeszcze P-64, ale to już relikt. Co do WIST 94 to jest ich tyle co kot napłakał i bardzo dobrze.

W JW2305 były/są SIG SAUER'y P226, USP, chyba Glock'i. W OSŻW mieli Glocki z tego co pamiętam.

Przed wojną był VIS wz. 35, po wojnie były TT.

 

Ogólnie to wiele tego nie ma.

 

Inną sprawą jest patrzenie na siły specjalne, które mają na wyposażeniu inne rodzaje uzbrojenia, których nie znajdziesz w pozostałych jednostkach Sił Zbrojnych RP ponieważ są to wyjątki.

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

Popatrz kolego jak nazwałeś temat, a później zrozumiesz czemu się czepiają. Na tym forum raczej temat nazywa się adekwatnie do treści postów tam zawartych, a nie "kamasutra - jak rozłożyć M14".

 

W DWS jest kupę pistoletów, ale każda jednostka ma model podstawowy, reszta to zapewne zapoznawcze lub wycofane leżące w magazynach. W 1.PSK są to HK USP SD i Glocki (które zastąpiły Wisty), w Formozie Sigi P226, w GROMie zwykłe USP, chyba też 9x19. Modeli zapoznawczych można wymienić tonę, na equipped.pl było nawet widać FN5-7.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • 3 months later...

Temat stary ale mimo to dorzuce . Ojciec mi mówił że w latach 1964-68 używali jeszcze pistoletów Makarowa ale nie pamięta czy to była produkcja NRD czy ZSSR: http://repliki-gh.com/_var/gfx/643e56b5cd77af226d93170b0adfaada.jpg /ciekawostka-szlifowali końcówke bezpiecznika i mogli tym strzelać krótkimi seriami lub wypruwać cały magazynek/ oraz pistolety maszynowe wz 61 Skorpion na naboje makarowa, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/Submachine_gun_vz61.jpg - a była to jakaś jednostka zwiadowcza Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Poza tym jeszcze w '93 miałem TT, a do 2010 były jeszcze pistolety maszynowe wz. 1963 "Rak" zastepowane teraz przez pistolet maszynowy wz. 1984 "Glauberyt", Dla maniaków super techniki z ameryki dodam że P-83 jest celniejszy od gloków a TT-tka skuteczniejsza. pozdrowienia dla maniaków.

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

P83 celniejszy, TT-ka skuteczniejsza. A gdzie wyższość Beryla nad M4? Zapominacie o podstawach.

 

 

Królik - wszystko co niepolskie, ew. nieradzieckie jest "z Ameryki".

Edited by Mati13k
Link to post
Share on other sites

Podstawowym pistoletem i najczęściej używanym jest w dalszym ciągu leciwa juz konstrukcja P 83. Wisty spotkac można min w 17bz i 25bkpow. Konstrukcja nieudana i ciesząca się bardzo złą sławą i po przygodzie na misjach brakiem zaufania do niej. Waltery i glocki również można spotkac w wojsku polskim. Pamiętajmy o żw z mińska, formozie i innych tego typu tworach. Jesli chodzi o karabiny to. Kbs wszelkiej maści, beryle ,kiedyś tam tantale. Raki i ich rozwiniecia, km pk, dragónow, sako ,alex, tor.

Link to post
Share on other sites

Podstawowym pistoletem i najczęściej używanym jest w dalszym ciągu leciwa juz konstrukcja P 83.

 

Co do końca nie sprawia, że P83 jest tragiczne... Mojej skromnej osobie lepiej strzela się z P83, niż np. z wspomnianego Glocka. Aczkolwiek jest to tylko moje zdanie, wyrobione na strzelnicy. ;)

Link to post
Share on other sites

Co do końca nie sprawia, że P83 jest tragiczne... Mojej skromnej osobie lepiej strzela się z P83, niż np. z wspomnianego Glocka. Aczkolwiek jest to tylko moje zdanie, wyrobione na strzelnicy. ;)

Ja wolę glocka. Ale to zwalam na karby mojego sposobu celowani/oddawania strzału. P83 ma dla mnie za krótką linie celowania i za ,,twardy,, spust. Przez to mam dużą tendencje do zrywania strzałów. Ale prawdą jest,że broń powinna być dobierana indywidualnie dla każdego strzelca uwzględniając jego predyspozycji. Jesli chodzi o beryla to i owszem jest celny ale wersja długa jak i krótka to nadaja sie do warunków spotykanych na strzelnicy lub na poligonie. Na misjach w wyniku faktycznego użytkowania topia i rozpadaja sie i chwyt przedni i nakładka termiczna rury gazowej. Nie jest to konstrukcja ani udana ani tym bardziej rozwojowa. Ot znów typowo polskie rozwiązanie na tródne czasy

Link to post
Share on other sites

Waltery i glocki również można spotkac w wojsku polskim.

WaltHery? A kto ich w WP używa?

Pamiętajmy o żw z mińska, formozie i innych tego typu tworach.

Ta, pamiętajmy. I dodajmy do tego Sig-Sauera, H&K, Berettę, FiveSeven i pewnie jeszcze parę modeli.

Na tej samej zasadzie, to można powiedzieć, że WP używa FN2000.

Jesli chodzi o karabiny to. Kbs wszelkiej maści, beryle ,kiedyś tam tantale.

Łał, powalająca wiedza. Gratuluję.

Raki i ich rozwiniecia, km pk, dragónow, sako ,alex, tor.

Pomijając fakt, że Alex w WP nie występuje, to bardzo jestem ciekaw, co to takiego dragónow oraz jak wyglądają "rozwinięcia PM-63 Rak"?

Nie wspominając nawet o tym, że ten wątek dotyczy PISTOLETÓW. Więc może zastosuj się do zasady "wiem, co mówię, a nie mówię, co wiem".

Ja wolę glocka. Ale to zwalam na karby mojego sposobu celowani/oddawania strzału.

Możesz wyjaśnić jakie są różnice w "sposobie celowania" z P-83 i Glocka?

P83 ma dla mnie za krótką linie celowania i za ,,twardy,, spust.

Taaaaa, Glock ma za to miękki.

Przez to mam dużą tendencje do zrywania strzałów.

To znaczy, że nie umiesz strzelać. przykro mi.

Ale prawdą jest,że broń powinna być dobierana indywidualnie dla każdego strzelca uwzględniając jego predyspozycji.

A to ciekawe. Szkoda, że nawet US Army na to nie wpadła i wydaje żołnierzom M9, a nie to, co by woleli.

Jesli chodzi o beryla to i owszem jest celny ale wersja długa jak i krótka to nadaja sie do warunków spotykanych na strzelnicy lub na poligonie. Na misjach w wyniku faktycznego użytkowania topia i rozpadaja sie i chwyt przedni i nakładka termiczna rury gazowej.

Poproszę o źródło tych informacji.

Od razu zaznaczam, że stwierdzenie "kolegi teścia szwagra brata kumpel tak mówi" mnie nie interesuje.

Nie jest to konstrukcja ani udana ani tym bardziej rozwojowa. Ot znów typowo polskie rozwiązanie na tródne czasy

Najlepszym rozwiązaniem na trudne czasy dla Ciebie będzie słownik ortograficzny.

Link to post
Share on other sites

Alex jest używany w jednostkach liniowych. Od 17 BZ,przez 12BZ do jeszcze kilku jednostek w tym kraju.Internet nie mówi wszystkiego jak widzę! Linia celowania jest zasadniczym wpływem na jakość oddanego strzału.Czym krótsza linia celowania tym trudniej oddać CELNY strzał. To są podstawy celowania. Niestety nie w ASG! Beryle się rozpadają i wiem to z doświadczenia. Niestety własnego.Szczególnie wrażliwe są okładziny zewnętrzne i ich zatrzask.Pomijając ten fakt broń jak najbardziej celna. Dragónow to nic innego jak SWD. Glock i owszem ma miekki spust. Z bronią mam do czynienia od 9lat. Nie ma karabinu,pistoletu w tej armii z jakiego bym nie strzelał. Nie musisz od razu na mnie naskakiwać. Wyraziłem tylko swoja opinie z użytkowania obu modeli. Zasady tez nie złamałem. Wiem o czym piszę. A rozwinięciem raka jest nic innego jak glauberyt. Wspaniały pistolet. Nie musisz mi jechać bezpodstawnie na forum. Szanuję Twoje zainteresowania ,ale artykuły które pewnie przeczytałeś, wizyta na strzelnicy miejskiej to trochę za mało ...

Ale fakt faktem z karabinami się rozpędziłem za co forowiczów serdecznie przepraszam.

Link to post
Share on other sites

Alex jest używany w jednostkach liniowych. Od 17 BZ,przez 12BZ do jeszcze kilku jednostek w tym kraju.Internet nie mówi wszystkiego jak widzę!

Nie, Alex nie jest używany w Wojsku Polskim.

SZ RP używają karabinów Bor - Alex to nazwa handlowa producenta.

Linia celowania jest zasadniczym wpływem na jakość oddanego strzału.Czym krótsza linia celowania tym trudniej oddać CELNY strzał. To są podstawy celowania.

Nie pytam o to, jak się celuje, ale o to jakie są różnice w sposobie celowania z P-83 i Glocka, bo o tym coś pisałeś.

Więc daruj sobie teorię z Wikipedii, tylko po prostu odpowiedz na pytanie.

Poza tym, to myślałem, że zasadniczy wpływ na skuteczność strzelania ma wyszkolenie strzelca. ale się pewnie nie znam...

Niestety nie w ASG!

A ktoś tutaj mówi o ASG poza Tobą?

Beryle się rozpadają i wiem to z doświadczenia. Niestety własnego.Szczególnie wrażliwe są okładziny zewnętrzne i ich zatrzask.

Tja, i z doświadczenia wiesz, że "Na misjach w wyniku faktycznego użytkowania topia i rozpadaja sie i chwyt przedni i nakładka termiczna rury gazowej.".

Nawet nie będę pytał, ile tych misji zaliczyłeś.

Pomijając ten fakt broń jak najbardziej celna.

Łał, ależ stwierdzenie. Godne fachowca.

Dragónow to nic innego jak SWD.

Serio? A ja myślałem, że konstruktor nazywał się DragUnow. Ale może czegoś po prostu nie wiem.

Glock i owszem ma miekki spust.

No, bardzo miękki. Zwłaszcza w porównaniu do spustu P-83 przy strzelaniu z napiętego kurka.

Ty chyba nie widziałeś pistoletu z miękkim spustem.

Z bronią mam do czynienia od 9lat.

Szacun. Ja mam dopiero 13 lat, a broni nie mogę brać do ręki, bo jestem świadkiem Jehowy.

Nie ma karabinu,pistoletu w tej armii z jakiego bym nie strzelał.

Doprawdy?

No to powinszować sukcesów. Zazdroszczę Ci, bo ja - jak pisałem powyżej - strzelać nie mogę. Chociaż bardzo chcę. Ale jestem za młody i religia mi zabrania.

Nie musisz od razu na mnie naskakiwać. Wyraziłem tylko swoja opinie z użytkowania obu modeli.

Ja też wyraziłem, i co?

Zasady tez nie złamałem.

Jakiej zasady?

Wiem o czym piszę.

Nie wiesz, przykro mi, a świadczy o tym to, co napisałeś poniżej:

A rozwinięciem raka jest nic innego jak glauberyt. Wspaniały pistolet.

Ta, świetny. Poza tym, że Rak strzelał z zamka otwartego, miał stałą iglicę i bezwładnościowy opóźniacz, nie miał selektora rodzaju ognia (zewnętrznego) i był wykonywany obróbką skrawaniem, to Glauberyt, strzelający z zamka zamkniętego, z kurkowym mechanizmem uderzeniowym, zewnętrznym selektorem rodzaju ognia/bezpiecznikiem oraz wykonywaniem z blach tłoczonych jest faktycznie rozwinięciem konstrukcji Pm-63. Mniej więcej tak samo, jak AK jest rozwinięciem konstrukcji StG-44.

Gratuluję wiedzy.

Nie musisz mi jechać bezpodstawnie na forum.

Ależ ja "Ci jadę" zupełnie "podstawnie". Co widać powyżej.

Szanuję Twoje zainteresowania ,ale artykuły które pewnie przeczytałeś, wizyta na strzelnicy miejskiej to trochę za mało ...

No wiesz, młody jestem, w końcu 13 lat mam - jeszcze kawał życia przede mną. Ale jak będę duży, to też chciałbym zostać żołnierzem, jak Ty, mieć taką wiedzę i obycie z bronią. Tylko, cholera, religia mi zabrania, więc pewnie będę musiał zmienić wyznanie.

Kurde, chciałbym kiedyś mieć własną broń i być np. emerytowanym oficerem starszym Wojska Polskiego. To musi być fajne - ile człowiek ma wtedy doświadczenia...

A może zostałbym dziennikarzem prasy branżowej? Tacy goście z Raportu, Strzału, Broni i Amunicji czy Nowej Techniki Wojskowej to się dopiero naoglądają zabawek i nastrzelają. I jeszcze im za to płacą...

Ale fakt faktem z karabinami się rozpędziłem za co forowiczów serdecznie przepraszam.

Rozpędziłeś się z wieloma innymi rzeczami, ale co tam 13-latek może wiedzieć, nie?

 

 

PS. No i nadal nie wiem, kto w WP używa pistoletów Walther...

Link to post
Share on other sites

Królik, masz 13 lat i o swoim wyznaniu z błędem piszesz. Świadek Jehowy a nie "Jechowy" :wink: Nie martw się, najnowsze części gier z serii Battlefield czy Call of Duty są dobrym źródłem wiedzy dla takiego szkraba jak Ty :teeth: .

 

 

Edit: Literówki.

Edited by HellMaker666
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...