Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

PJ M249 PARA....


Recommended Posts

Siema tu Remo:)Kupiłem ostatnio na Taiwangunie PARA i mam problem..... Podpiąłem

baterie dałem do magazynka kulki i dwa paluszki..... zapinam maga pod replike i ani jedna kulka nie wylatuje.....magazynek dałem na auto....kreci ale co chwile tak jak by spręzyna przeskakuje.... Co zrobic????Poradzicie cos?????

 

 

 

Ostrzeżenie za niechlujstwo. Następne tak napisane posty będę kasował

Arend

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Czy sprawdzałeś sam magazynek, przed wsadzeniem go pod komorę? Czy podkręca kulki do samej góry? Możesz spróbować potrząsnąć magiem. Kulki mogą blokować się w tej sprężynie, którą podawane są kulki (możliwe że jest za bardzo skrecona). Rozciągnij ją delikatnie i obserwuj jak zachowują się podawany kompozyt.

Link to post
Share on other sites

Niepodawanie kulek to "klasyczna przypadłość" M249.

Powodem jest budowa donośnika (ta ZnAL - owa część wewnątrz body) którego zadaniem jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy komorą HU, a czołem podajnika magazynka oraz pozycjonowanie komory HU i oczywiście sama komora HU. Dokładniej rzecz ujmując współpraca tych elementów - komora + donośnik kulek + GB wraz z dyszą.

Możesz mieć też "klasyczną" zacinkę wynikającą ze żle założonej gumki lub zbyt długiego dystansera.

Na forum znajdziesz temat opisujący dokładnie zarówno budowę SAW-a jak i różnice pomiędzy podstawowymi wersjami.

 

Co do twojego problemu:

 

Problem niepodawania kulek wynika z tego że kulki z magazynka poprzez donośnik wprowadzane są w otwór komory HU. Wystarczy mała nieosiowość tych dwóch elementów (kanalika na kulki w donośniku i otworu w komorze) i kulki zapierają się o komorę. Proponuję zrób to co ja robię z SAW-mi które mam lub które do mnie trafiają do przeglądów.

 

1. Sprawdź dokładnie Komorę HU:

a) czy gumka jest prawidłowa założona na lufę

b) czy zespół gumka-lufa jest prawidłowo włożony do komory

c) czy kołnierz gumki dochodzi do końca miejsca przewidzianego na niego w komorze

d) czy lufa wewnętrzna nie ma luzów pozwalających jej obracać się swobodnie wewnątrz komory

e) czy wypustki zatrzasku lufy (2 większe blokujące lufę w prostopadłych do jej osi podłużnej nacięciach - odpowiadające za blokowanie ruchu obrotowego oraz 1 mniejszy odpowiadając ja jej właściwe ułożenie w osi komory) dokładnie wskoczyły w odpowiadające im nacięcia na lufie.

 

2. Sprawdź zamontowanie GB w body repliki

- otwory na śruby z boku body mają większą średnice i przy niedokładnym montażu zdarza się że GB jest przekoszony w górę lub w dól w stosunku do osi lufy

- czasami podczas wkładania GB kable zasilające dostaną się pod GB (zamiast pozostać w wyfrezowanym kanale, gdzie jest ich miejsce)

- śruba mocująca przedni uchwyt mechanizmu spustowego (wkręcana od wewnątrz body) ma zbyt wysoki łeb lub jest niedokręcona - powoduje to również uniesienie przodu GB do góry, co w efekcie skutkuje nieosiowością układu GB - komora HU

 

3. Wkładanie lufy wewnętrznej i zakładanie lufy zewnętrznej

 

a) sprawdź czy zespół lufa wewnętrzna + komora HU włożone na swoje miejsce w donośniku nie ma możliwości obrotu wokół osi - szyna na dole komory powinna wejść w kanałek donośnika.

Nieosiowo ustawiony GB unosić może komorę do góry! W takim przypadku komora moze się obracać (ten występ na dole to jedyny element który ją pozycjonuje w body) i kulka do niej nie wpadnie.

Lekko uniesiona nie obraca się, ale kulki nie mieszczą się w pozostawionym świetle otworu - wysokość tego występu to około 2 milimetrów, więc uniesienie nawet o kilka dziesiątych milimetra może spowodować że kulka już się nie zmieści i zostanie przed komorą.

b) sprawdź po założeniu lufy zewnętrznej czy sprężyna dociskowa (ta na lufie wewnętrznej) cofnęła komorę do samego czoła GB.

Jeśli sprężyna jest zbyt słaba komora może wykonywać ruchy w osi podłużnej repliki - efekt - światło kanalika i wlotu komory nie pokrywa się dokładnie ze sobą - kulki zostają przed komorą.

c) mechanizm zatrzasku lufy zewnętrznej

Lufa zewnętrzna po zatrzaśnięciu i zablokowaniu się łożyska oporowego w kanale wytoczonym na jego obwodzie powinna "siedzieć na sztywno". Jeżeli występuje jakiś minimalny zakres ruchu tego mechanizmu (rzędu nie więcej niż 0,5~1mm) to nie jest to problemem dopóki ten zakres jest mniejszy niż zdolność niwelowania go przez sprężynę dociskową.

 

Dobrze ustawiony zespół komora+donośnik+GB powinien podawać kulki nie tylko z box-a ale również ze wszelkiego rodzaju magazynków STANAG (od replik z rodziny M16, M4)

 

Proponuję wykonaj sobie mały przyrząd pozwalający na prawidłowe i bezbolesne składanie repliki w tym newralgicznym miejscu. "Przyrząd" to 10 cm odcinek pręta z tworzywa o średnicy 6 mm, który wkładasz przez kanalik donośnika do komory HU (możesz na jego końcu zamontować jakąś rączkę żeby wyglądał bardziej profesjonalnie :) ). Podczas składania repliki kontrolujesz tym przyrządem czy kanalik i otwór komory są ustawione osiowo. Możesz go również używać podczas zakładania lufy zewnętrznej. Masz wtedy pewność, że nie założysz komory HU pod złym kontem (zamiast w kanalik donośnika występ komory trafia obok donośnika i blokuje się o jego krawędź, ale wtedy ponad połowa otworu komory HU jest zasłonięta).

 

Grzechotanie i dziwne odgłosy dochodzące z magazynka w trybie pracy ciągłej

Mechanizm podajnika kulek wewnątrz magazynka to koło mechaniczny Hi-cap. czyli nie palec tylko silnik napędza zespół kół zębatych który obraca koło "czerpakowe" z zębami zabierającymi kulki z kanału dolotowego i wypychającego je do sprężyny i samego elementu podającego. Te dziwne trzaski i skrzypienia które słyszysz to sprzęgło odłączające napęd od koła czerpakowego, a raczej jego sprężynka dociskowa. Jeśli będziesz nieostrożny przy użytkowaniu magazynka to pierwsza usterką jak może wystąpić będzie właśnie połamanie sprzęgła lub odkształcenie tej sprężynki. Sprzęgło przestanie działać, a następnie polecą zęby koła czerpakowego.

 

Uwaga!

Trzaski te mogą sugerować jeszcze jedną przyczynę niepodawania kulek - zacięcie się mechanizmu donośnika w samym magazynku - jeżeli cokolwiek - połówka kulki, śmieć, styropian z pudełka itp wraz z kulkami dostał się do magazynka, trafił do koła czerpakowego i zablokował je. Sprzęgło będzie odłączało, sprężynka trzaskała, a kulki nie będą szły do przodu.

 

Sprawdź więc czy kulki swobodnie przechodzą przez magazynek - zwolnij blokadę kulek w podajniku i włącz napęd - jeśli kulki wypadają równo jedna, za drugą - magazynek jest sprawny.

 

Jeżeli nie masz doświadczenia z SAW-ami, nie rozkładałeś i składałeś samodzielnie replik lepiej udaj się jakiegoś sprawdzonego Serwisanta (celowo z dużej litery - "dłubkowie" lokalni mogą pomóc lub pogorszyć sprawę a potem powiedzieć sorry - zj.....ło się na amen) lub odeślij replikę do sprzedawcy w celu usunięcia usterki.

 

EDIT:

 

Czaku - ubiegłeś mnie z najprostsza opcją :) - ja właśnie pisałem elaborat zaczynając od najczarniejszych scenariuszy :)

Edited by FlyingCat
Link to post
Share on other sites

Dzieki:) Rozchodziło sie o to ze komora Hop Upu nie pokrywała sie z otworem przy magazynku...:) ale juz ok wyciagłem lufy przekreciłem delikatnie hopa i smiga elegancko:)Dzieki za Pomoc:) Pozdrawiam Remoza3

 

 

Prosiłem o coś chyba.

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...