Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

A co do MSBS-a... Brzydkie to! Ale marzy mi się tylko jedno- postrzelać kiedyś z ostrej wersji bezkolbowej <3 !

 

Broń nie ma być ładna, tylko ergonomiczna i celna. :icon_razz2: Wersja z kolbą podobna jest trochę do Masady, ale dobrze że czerpią wzorce od najlepszych. Choć nie wiemy jeszcze jak będą się sprawdzać zastosowane "bebechy". Bo jeśli to tylko Beryl w innym opakowaniu to raczej nie będzie ona rewolucją w polskiej armii. :icon_razz2:

Link to post
Share on other sites

Jacek - ja też jakoś nie mogę się przyzwyczaić do tych "emkowatych" i ogólnie inspiracji z zachodu. Ale kumpel ostatnio napisał ciekawy wywód na temat uzbrojenia polskiej armii dzisiaj i w przeszłości i momentalnie zmieniłem zdanie. :icon_razz2: Jutro jak znajdę czas to napisze o co dokładniej chodziło :wink:

Link to post
Share on other sites

Obiecywane przemyślenia kumpla na temat WP:

 

A teraz trochę moich przemyśleń i spostrzeżeń. W dwudziestoleciu międzywojennym wojsko polskie było dość słabo umundurowane i wyposażone. Najmocniej widoczne to było zaraz po odzyskaniu Niepodległości, gdzie często mieliśmy sprzęt po zaborcach.

 

Sylwetka żołnierza polskiego z roku 1920 prezentowała sie następująco: Ubrany był w amerykańską koszulę i furażerkę, pruskie spodnie i owijacze, polskie buty, polski pas, niemiecką ładownicę. Z tyłu nosił pruski chlebak, a uzbrojony był w niemiecki karabin Mauser 98.

 

Ale, że Polska w dość szybkim tempie zaczęła nadrabiać straty po zaborach, to w 1939 roku żołnierze wyglądali już tak.

 

Sylwetka celowniczego z roku 1939, Dokładnie z początku września. Nie będę opisywał całego wyposażenia i umundurowanie, wszystko jest produkcji polskiej. Opiszę tylko te na które należy zwrócić największą uwagę: polski hełm wz. 31 "salamandra" (jeden z najlepszych hełmów w tamtym okresie, malowany w barwie ochronnej i dodatkowo obsypany korkiem by zredukować błyszczenie), Mundur letni drelichowy wz. 36 (W tym okresie polska miała najnowocześniejsze umundurowanie, był to mundur drelichowy używany latem. Dla przykładu niemcy używali grubych mundurów sukiennych) i RKM wz. 28 "Browning" (ręczny karabin maszynowy który ma bardzo ciekawą historię, Jest to zmodernizowana wersja RKM-u firmy FN, który był na licencji BAR M 1918)

 

Jak teraz wygląda żołnierz polski, każdy z was wie. Mundur wz. 93, Parciany pas WP, Buty desantowca (W niektórych jednostkach mają już letnie buty specjalne), Stalowy hełm w kolorze szarym błyszczącym lub zielonym połyskującym ("kadra" posiada już hełmy kewlarowe z pokrowcami), parciane ładownice na magazynki (chociaż coraz częściej widać w użyciu szelki na oporządzenie pospolicie nazywane lubawkami). Natomiast w rękach dzierży nieśmiertelnego kbk AKMS 7,62 lub co lepsi mają beryla. Są też takie smaczki jak glauberyt i RAK.

 

O co mi ogólnie chodzi? Jedno spostrzeżenie. Przed wojną wzorowaliśmy się na zachodzie, a na uzbrojeniu mieliśmy kbk wz. 29 Mauzer (zmodernizowany niemiecki karabinek mauser), RKM wz.28 Browning (zmodernizowany amerykański BAR), P-35 VIS (zmodernizowany amerykański Colt 1911). Nawet w trakcie wojny korzystano z zachodniej technologii: konspiracyjny Sten i Błyskawica (Jeśli chodzi o Błyskawicę, była to mocno uproszczona i zmodernizowana wersja Stena). Po wojnie zachód okazał się diabłem wcielonym co w jasny sposób uśwadomił na to wujek Józio. Chcąć niechcąc musieliśmy współpracować z naszymi czerwonymi braćmi. I tak ściągnięto nam korony z orzełków i w łapę dostaliśmy takie cuda jak P-33, PPS, P-83, "ka be ka A Ka eM eS".

 

Już dawno wyszliśmy z pod "ruskich skrzydeł" a mimo wsszystko cały czas się wzorujemy na wschodzie, co widać nie tylko w sprzęcie(beryl - zmodernizowany AK), ale i w wyszkoleniu żołnierzy.

 

Oczywiście MON utrzymuje, że jesteśmy jedną z największych potęg militarnych, co jest udowodnione filmami propagandowymi z udziałem GROM-u i Formozy.

 

Po przeczytaniu tego coś się w mnie przestawiło. Bo przedtem nie byłem jakimś mega zwolennikiem trendów z zachodu. :wink:

Link to post
Share on other sites

W zasadzie BAR to jest produkcja polska, tylko, że projekt został sprzedany do Belgii (firma FN) - i tam nazwijmy to unowocześniony. Ale mało kto o tym wspomina.

 

Błyskawica to projekt "made in home" - jak na warunki powstańcze, broń genialna w swej prostocie :icon_biggrin:

 

W zasadzie Polska miesza trendy zarówno ze wschodu jak i zachodu :icon_biggrin: Spójrzmy ... Beryl jak sam napisałeś to zmodyfikowany AK, czyli trend z wschodu. A teraz przenieśmy się na zachód ... system nośny polski (20mm) wziął się nie od czego innego jak od USA, czyli trendy zachodnie. Oraz mundury - weźmy pod lupę Multicamo, jest on wyprodukowany w USA i używany przez wiele państw, oraz jak nie którzy mówią przez Polskę, co jest błędem, ponieważ Polska ma swój Multicamo, co się nazywa Camogrom albo Sues :icon_biggrin:

Kolejny kwiatek - obczajmy polską Lubawę i teraz pomyślcie co Wam przypomina ... ruski stanik (to taka kamizelka używana w czasie wojny afgańskiej w 1979r). Użytkowałem obie te kamizelki i mają identyczne zastosowanie, oraz mieści się tyle samo pierdół.

 

Potęgo militarną może i nie jesteśmy, ale za to mamy jedne z lepszych jednostek specjalnych :biggrin:

 

Reasumując, dochodzę do wniosku, że czasem jest dobrze coś z czymś połączyć (trendy z wschodu i zachodu).

Link to post
Share on other sites

Jednostki specjalne mamy jedne z lepszych na świecie, ponieważ pod względem sprzętu i wyposażenia korzystają głównie z zachodnich osiągnięć. Począwszy od uzbrojenia, a skończywszy na programie szkoleniowym. Formoza współpracuje z Seal'sami, a GROM szkolił się razem z Deltą. Także w tym temacie mamy więcej zaczerpnięte z zachodu i jak widać świetnie się to sprawuje :icon_razz2:

 

Camogrom to po prostu "podróba" multicamo produkowana przez Helikon. A Suez to kamuflaż używany głównie przez nasze SF. (Można go poznać po odmiennym, bardziej zielonym kolorze niż MC) Oficjalnie wiec używamy tylko Suez. Ale jak widać po fotach z a-stanu, camogrom jest także popularny wśród "zwykłych" jednostek :biggrin:

 

20 mm system nośny został wymyślony przez MIWO. Ciekawe rozwiązanie, bo w niektórych przypadkach zyskujemy dodatkowe kolumny i tym samym miejsce do dopięcia kieszonek. Ale z drugiej strony nie dopniemy tak łatwo jakiejś ładownicy w standardzie Molle, i jesteśmy zmuszeni do korzystania z wyrobów mniejszej ilości firm. Natomiast molle to w końcu standard światowy :icon_razz2:

 

Lubawka w WP z tego co pamiętam została wprowadzona jakoś po 2000 r. Jeśli więc układ jest podobny do starej radzieckiej kamizelki to słabo. 20 lat różnicy między pierwowzorem a naszą wersją raczej robi swoje. W tym czasie można by już chyba zaprojektować coś nowocześniejszego.

 

Twardej zasady czerpania wzorców nie ma. Chodzi o to żeby było wygodnie, funkcjonalnie i jak najlepiej. Jednak w ostatnim czasie zachód jest do przodu w porównaniu do wschodu :icon_razz2:

Link to post
Share on other sites

GROM został stworzony na ich bazie. Ale trenowali jeszcze z innymi jednostkami :icon_razz2: Głownie korzystają z zachodniego sprzętu, ale przecież nie odłożyli do lamusa ruskiego uzbrojenia :icon_razz2:

 

Dlatego ja korzystam z Molle, a nie z polskiego systemu. Choć na upartego można kupić przejściówki z 25mm na 20mm, choć ja jedną ładownicę na chama wciskałem i wszystko działa :cool:

 

Tzn, wiesz :icon_razz2: Staniki ruskie były używane jeszcze grubo po wojnie afgańskiej, w zasadzie są używane do dzisiaj :icon_razz2: A ruscy przestali jej używać jakoś w latach 90'tych :D

Polacy można by tak powiedzieć ją trochę udoskonalili, dodając kieszeń na czwarty magazynek i robiąc z niej kamizelkę rozpinaną, co za tym idzie zrobili inny układ ładownic, kieszenie na granaty były cztery, czyli tyle samo co w staniku.

 

Podejrzewam, że gdybyśmy nie byli w Układzie Warszawskim to losy polskiego oręża inaczej by się potoczyły. Bo tam wszystko miała być jak u matki Rosji :icon_confused:

 

Teraz polscy soldaci na misjach zagranicznych obkupują się sami, z MON'u dostają 2,5tyś zł na zakup szpeju ... i nie ma się co dziwić, że wybierają zachodnie trendy, gdyż po prostu są lepsze od wschodnich.

Link to post
Share on other sites

Z tego co czytałem to, większość nie dostała przed samym wyjazdem tej kasy i musieli wydać swoją własną kasę na zakup potrzebnego sprzętu

 

Jednak co do wzorców - myślę, że jednak wschodnie wzorce nie są dla nas najlepsze, a szczególnie rosyjskie, nie piszę dlatego, że mam jakoś złe skojarzenia z Rosją, ale dlatego, że Rosja jest większym i bogatszym(?) krajem, a co za tym idzie - może sobie pozwolić nie tylko na większą liczbę żołnierzy, ale i pewnie lepsze uzbrojenie, również w Rosji w ostatnich latach zwiększono wydatki na wojsko, u nas zmniejszono, Matuszka ma również atomówki, u nas nawet elektrowni atomowej nie ma.

 

Samo wzorowanie się na zachodzie w sprzęcie myślę, że nie dałoby tyle, co wzorowanie się na ich taktyce i motywie działania. Taktyka i sposoby walki się zmieniają non stop, w IWŚ była polem bitew pozycyjnych, w IIWŚ zaczęto używać blitzkriegu itd. Jeśli Polska nie zacznie zmieniać stylu walki, za długo się nie bronić nie będziemy.

 

Moim zdaniem też powinna zmienić się sama struktura wojska, ale mam na myśli tutaj o wiek - w Polskiej armii istnieje nadal komunizm, jednak jest jedna zasadnicza zmiana - kiedyś trzeba było mieć znajomości, żeby do woja nie iść, a teraz trzeba mieć, żeby iść.

Link to post
Share on other sites

Więcej wcale nie znaczy lepiej, a jak wiemy Rosja zawsze szła na ilość, a że czasem zrobili coś dużo i było to dobre to druga sprawa :icon_biggrin:

 

Wiecie kto jest teraz największym niebezpieczeństwem dla Rosji? (Podpowiem, nie jest to USA :icon_razz2:)

 

Co do elektrowni atomowych to jest plan, aby w Polsce do 2040 roku powstały dwie takowe, a zdania co do tego są bardzo mocno podzielone. Lecz ja stawiam, że je wybudują.

 

IWŚ to przede wszystkim walka pozycyjna, jednak gry trzeba było to bagnet na broń i jazda :icon_biggrin: Przykład Bitwa pod Sommą 1916. Jednak w czasie IWŚ zaczęto testować różne nowinki techniczne, te zachodnie oczywiście, bo Rosjanie nie wiedzieli co to karabin maszynowy :happy: I tak powstał choćby czołg i miotacz ognia, oraz gazy bojowe (ale były one do bani).

 

Coś z innej bajki skoro jesteśmy przy trendach z zachodu - Black Hawk

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

W zasadzie specyfikacja tych trzech kamizelek jest taka sama. Choć "Stanik" ma mniej miejsca. Faktycznie bardzo blisko jej do LBV, jednak wątpię aby Polacy mieli za tych czasów styczność z Amerykanami którzy tych kamizelek używali we Wietnamie.

 

Jako osoba która użytkowała "Stanik" i Lubawkę (dość krótko - bo raptem jeden dzień na Woodstocku :icon_razz2:) stwierdzam, że są dość wygodne. No i typowo dla zwiadowców :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

W zasadzie BAR to jest produkcja polska, tylko, że projekt został sprzedany do Belgii (firma FN) - i tam nazwijmy to unowocześniony. Ale mało kto o tym wspomina.

 

Błyskawica to projekt "made in home" - jak na warunki powstańcze, broń genialna w swej prostocie :icon_biggrin:

 

W zasadzie Polska miesza trendy zarówno ze wschodu jak i zachodu :icon_biggrin: Spójrzmy ... Beryl jak sam napisałeś to zmodyfikowany AK, czyli trend z wschodu. A teraz przenieśmy się na zachód ... system nośny polski (20mm) wziął się nie od czego innego jak od USA, czyli trendy zachodnie. Oraz mundury - weźmy pod lupę Multicamo, jest on wyprodukowany w USA i używany przez wiele państw, oraz jak nie którzy mówią przez Polskę, co jest błędem, ponieważ Polska ma swój Multicamo, co się nazywa Camogrom albo Sues :icon_biggrin:

Kolejny kwiatek - obczajmy polską Lubawę i teraz pomyślcie co Wam przypomina ... ruski stanik (to taka kamizelka używana w czasie wojny afgańskiej w 1979r). Użytkowałem obie te kamizelki i mają identyczne zastosowanie, oraz mieści się tyle samo pierdół.

 

Potęgo militarną może i nie jesteśmy, ale za to mamy jedne z lepszych jednostek specjalnych :biggrin:

 

Reasumując, dochodzę do wniosku, że czasem jest dobrze coś z czymś połączyć (trendy z wschodu i zachodu).

Zajmujące jest to, co piszesz nt. BARa. Mógłbys może podać nazwisko konstruktora? W jaki sposób polska konstrukcja trafiła do Belgii i tam została unowocześniona? (tak rozumiem twoją wypowiedź).

 

Mieszanie trendów nie jest wyłącznie polską specjalnością; pamiętajmy, że wojsko jako instytucja cechuje się pewną inercją, a lata 90. to czas, kiedy dopiero zdobywaliśmy doświadczenie bojowe (Bałkany) - armia nie walczyła w zasadzie od końca II WŚ. Był jeszcze jeden aspekt: koszt wprowadzenia nowoczesnego oporządzenia dla dużej armii poborowych był po prostu za wysoki.

Link to post
Share on other sites

Wyczytałem to w jednej z gazetek które piszą o takich rzeczach. Takich gazetek jest sporo; Polska Zbrojna, Nowa Technika Wojskowa, Komandos etc.

 

I uwierz, że chciałbym ci podać jego nazwisko. Ale nie dysponuję tymi gazetami. Ale prawdą jest to co napisałem. Konstruktorem tego karabinu był Polak. Ale jak wiemy, Polacy mają "wspaniały" dar odrzucania genialnych pomysłów, więc sprzedali go do Belgii.

Ale skoro pisali o tym w takich gazetach to musi być prawdą.

 

Pozdro :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

W zasadzie specyfikacja tych trzech kamizelek jest taka sama. Choć "Stanik" ma mniej miejsca. Faktycznie bardzo blisko jej do LBV, jednak wątpię aby Polacy mieli za tych czasów styczność z Amerykanami którzy tych kamizelek używali we Wietnamie.

 

Jako osoba która użytkowała "Stanik" i Lubawkę (dość krótko - bo raptem jeden dzień na Woodstocku :icon_razz2:) stwierdzam, że są dość wygodne. No i typowo dla zwiadowców :icon_biggrin:

 

wg. mnie dla zwiadu lepsze były by paso-szelki lub kamizelki DFLCS lub SPEAR. Takie przynajmniej jest moje zdanie :)

 

No i poza tym , powstawanie i testy LBV to okres lat 80 a nie Wietnamu ...

Może i się czepiam , ale nie wkurzaj się o to :)

Link to post
Share on other sites

Wyczytałem to w jednej z gazetek które piszą o takich rzeczach. Takich gazetek jest sporo; Polska Zbrojna, Nowa Technika Wojskowa, Komandos etc.

 

I uwierz, że chciałbym ci podać jego nazwisko. Ale nie dysponuję tymi gazetami. Ale prawdą jest to co napisałem. Konstruktorem tego karabinu był Polak. Ale jak wiemy, Polacy mają "wspaniały" dar odrzucania genialnych pomysłów, więc sprzedali go do Belgii.

Ale skoro pisali o tym w takich gazetach to musi być prawdą.

 

Pozdro :icon_biggrin:

BAR jest autorskim projektem Johna Mosesa Browninga, mormona z Utah. Powstał w gorących latach I Wojny Światowej, i utrzymał się w służbie aż do lat 70-ch XX wieku.

Polska starała się o licencję na produkcję BARa (M-1918) ale Belgowie strasznie opóźniali przekazanie dokumentacji. "Nasi" wzięli się do roboty, pomierzyli dokładnie przysłane na testy egzemplarze, sprawdzili właściwości materiałów (kopiowanie to nie tylko przeniesienie wymiarów - niech no tylko rygle zostaną wykonane ze zbyt słabego materiału) i przygotowali "polskiego BARa", przyjętego wkrótce do uzbrojenia (podobna sytuacja miała miejsce w ZSRR, przy budowie bombowców Tu-4.

 

W ostatnim monograficznym Strzale znajdziesz fajny artykuł na temat BARa.

Link to post
Share on other sites

@mg34 Hmmmm, Chyba masz rację z tymi LBV, że były w okresie lat 80'tych :zastanawia: Choć wydaje mi się, że używali ich już wtedy. Choć być może były dość podobne.

 

Ale ze mnie militarysta, skoro na podstawowej rzeczy się walnąłem :hahaha:

 

Ja się o nic nie mam zamiaru wkurzać, bo sam jestem osobą która się czepia :icon_biggrin:

 

@Okruch - chętnie obczaję :icon_biggrin: W zasadzie to bazuję na tym co czytam w tych gazetach. A czy jest to prawda czy też nie, tego nie wiem.

 

Pozdro

Edited by Tomek_GGRS
Link to post
Share on other sites

Oporządzenie IIFS którego częścią jest kamizelka ITLBV przyjęto w 1988 roku.

Niedługo po przyjęciu Lubaw(k)i zaczęły się narzekania w niezależnej prasie (czyli "Komandosie") że nawet kopiować nie potrafimy. Chodziło m.im o czarne lamówki i ogólnie słabą funkcjonalność kamizelki. Porównywana z siatkową ELBV faktycznie wypada słabo...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...