Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[matekno] Uwaga!


Recommended Posts

To, ze mogę ubiegać sie o koszt przejazdu w miejsce rozprawy to wiem, ale kompletnie nie wiem jak to wygląda.

Dam nr konta i co? To wszystko?

 

A co do tego przesłuchania w innym miejscu to nie miałem pojęcia, że tak można, w środę będzie w firmie pani Bożenka to będę wiedział wszystko :icon_biggrin:

tu jest trochę:

http://forumprawne.org/prawo-cywilne/59331-zwrot-kosztow-dojazdu-do-sadu-na-rozprwe.html

generalnie sprawa wygląda tak, jak napisał Kuba, z tym, że oczywiście jak to w życiu bywa, są pewne "ale" :)

Sąd raczej zwróci Ci pieniądze za podróż drugą klasą pociągiem osobowym, nocleg w schronisku i utracony zarobek ciecia na budowie (w uproszczeniu), mimo, że jesteś (czego Ci życzę w przyszłości :)) prezesem PKN Orlen, jechałeś na rozprawę taksówką 500 km i spałeś w Hiltonie.

Niestety w Polsce prawo nadal bardziej chroni interes bandyty niż ofiary. Podobnie jest z zastępstwem procesowym (czytaj pełnomocnikiem) - prawnik weźmie od Ciebie za godzinę tyle (mniej więcej) co sąd zwróci (jako wyrok w dodatku czyli do wyegzekwowania w drodze postępowania komorniczego) za cały proces.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hmm... Ja zostałem wezwany jako pokrzywdzony, nie jako świadek, więc obowiązują tu trochę inne prawa, bo pokrzywdzony =/= świadek. W takim przypadku o obowiązkowości stawiennictwa decyduje sąd (dopisek przy wezwaniu), ale można wysłać pismo z prośbą o odstąpienie od tej decyzji - przynajmniej takie informacje znalazłem w internecie.

Link to post
Share on other sites

Czyli rozprawa 20 grudnia?:) Dzien przed koncem swiata haha:) Prosze napiszcie co i jak jaki wyrok dostał bo bardzo mnie to ciekawi tez jestem poszkodowany w tej sprawie al zadnego wezwania nie dostalem(na szczescie) :) A jezeli utraciłem x pieniedzy to bez żadnych wniosków beda mi zwrócone po wyroku? Pisze tu o kasie przywłaszczonej przez wyżej wymienionego figuranta:)

Link to post
Share on other sites

To możesz dostać np w piątek. Moje, pomimo, że wysłane poleconym za potwierdzeniem odbioru, szło +/- tydzień, wcześniejsze pismo w tej sprawie podobnie. Poczta się ociąga przy pismach sądowych.

Jakby ktoś wiedział, jak powinno wyglądać pismo o odstąpienie od obowiązkowości stawienia się, to chętnie się dowiem - termin zupełnie mi nie pasuje, a cóż innego poradzić.

Link to post
Share on other sites

Jeśli w piśmie nie masz wyraźnie napisane, że twoje stanowisko jest "obowiązkowe", nie musisz pisać żadnego odstąpienia od obowiązkowości. Kontaktowałem się w tej sprawie z prawnikiem.

Jak jesteś pokrzywdzonym a nie masz napisane "stawiennictwo obowiązkowe" nigdzie nie musisz jechać.

Link to post
Share on other sites

Witam,

Jestem bratem Mateusza K. chcę oznajmić wszem i wobec, że nie byłem zamieszany w tę sprawę, tak jak to prorok twierdzi. Tak, chodzę z nim do szkoly,ale to mój brat robił te przekręty. Więc przepraszam za niego, nie wiem co mu j***o do głowy, nie wiem skąd wziął pomysł na lipne sprzedawanie replik itp.

Ponadto mój brat odsiaduje teraz wyrok za te wszystkie przewinienia. Proszę nie mieć mi tego za złe. Też bawię się dosyć długo w ASG i też dużo razy coś ze sprzętu mi znikało i nie wracało. Proszę nie mieć za złe moim rodzicom, ponieważ oni dowiedzieli się dopiero o tych przekrętach, gdy jeden z oszukanych zadzwonił do mnie i zapytał, dlaczego ja go wydymałem na kasę. Jeszcze raz przepraszam za tego idiotę, ponieważ nie da się tego inaczej nazwać!!

Edited by Sveter121
Link to post
Share on other sites

Witam,

Jestem bratem Mateusza K. (...) Jeszcze raz przepraszam za tego idiotę, ponieważ nie da się tego inaczej nazwać!!

 

 

Człowieku co ty wymyslasz? Apelacje złożył ten gośc, więc wyrok nie jest jeszcze wykonany. Jeżeli już to areszt tymczasowy...

Edited by Sveter121
Link to post
Share on other sites

A ja napisałem pismo w którym zaznaczyłem, że nie stawie się na rozprawie w związku z zbyt niską kwotą utraconą przeze mnie, oraz, ze koszty transportu i zakwaterowania przewyższyły by kilkukrotnie tą kwotę...

 

Mimo, że mam stawiennictwo obowiązkowe, pani prawnik powiedziała, że takie pismo wystarczy. Zostanę przesłuchany prawdopodobnie w sądzie "w Słupcy" - czyt. moim pobliskim.

 

Dlatego nie będzie mnie w Zabrzu.

Link to post
Share on other sites

Ja podobnie, dodzwoniłem się do sądu w Zabrzu i zgodnie z otrzymaną radą wysłałem "wniosek o przesłuchanie w drodze pomocy sądowej przed sądem właściwym dla miejsca zamieszkania". Nie uśmiecha mi się zaraz przed świętami wykładać z biednej, studenckiej kieszeni kwoty przewyższającej utraconą i jechać pół kraju po to, by posiedzieć sobie na sali rozpraw.

Link to post
Share on other sites

A ja napisałem pismo w którym zaznaczyłem, że nie stawie się na rozprawie w związku z zbyt niską kwotą utraconą przeze mnie, oraz, ze koszty transportu i zakwaterowania przewyższyły by kilkukrotnie tą kwotę...

 

Mimo, że mam stawiennictwo obowiązkowe, pani prawnik powiedziała, że takie pismo wystarczy.

 

Będę zgadywał, "pani prawnik" to radca prawny?

Praktyki w różnych sądach mogą być odmienne. Ale jeśli stawiennictwo jest obowiązkowe, to zwolnić może z niego tylko sąd, który dokonał wezwania. Wniosek o przesłuchanie w drodze pomocy prawnej to jedno. A oświadczenie sądowi, że się go ma w... to jednak coś innego.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Wg. pisma które dostałem z sądu rejenowego w Zabrzu Mateusz K. został skazany na rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Punkt drugi wyroku mówi

'Na mocy art 46 1 k.k. orzeka wobec oskarżonego Mateusza K. obowiązek naprawienia szkód wyrządzonych popełnionymi przestępstwami poprez zapłatę:

-tutaj lista oszukanych oraz na jaką kwote byli oszukani

 

Dla mnie jest do jednoznaczne z tym że powinien zwrócić pieniądze, ale sami zobaczymy jak z tym będzie.

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...