Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

kolba karabinu snajperskiego / wyborowego


Recommended Posts

Temat czysto teoretyczny. Myślę od kilku dni nad takim rozwiązaniu konstrukcyjnym kolb karabinów snajperskich, gdzie między np. gumową stopką kolby a resztą kolby byłyby 2 sprężyny na prowadnicach lub tzw. amortyzator powietrzny. Myślę ze to by miało znaczny wpływ na zmniejszenie odczuwania odrzutu. Wydaje mi sie jednak, że to jest zbyt proste i konstruktorzy napewno o czymś takim myśleli, ale widocznie odrzucili ten pomysł, bo osobiśnie nie kojarzę żadnej broni z takimi sprężynkami. Moglibyście mi podać parę argumentów dlaczego takie rozwieązanie jeszcze nie zostało wdrożone w życie ?

Jeżeli sie mylę (cyli jest jakaś broń oparta na tym rozwiązaniu) to przepraszam ;)

Link to post
Share on other sites

no nie wiem, nie wydaje mi się zeby to był małoodczuwalny odrzut, zwłaszcza przy karabinach wielkokalibrowych, przeciwsprzętowych. No ale nie strzelałem z takiej broni, wiec nie wiem. Wydaje mi sie jednak, że każde wytłumienie odrzutu jest korzystne. A gumowa stopka pochłania niewielką część energii, nie zbija sie tak dobrze ja sprężyna czy ten przykładowy amortyzator. Może kiedyś uda mi sie zrobić parę testów na prawdziwej bronii ;)

Edited by pablo2628
Link to post
Share on other sites

Pablo - zastanów się na ile musiałby to być skomplikowany układ. jeśli składasz się do strzału nie może dojść do sytuacji w której kolba pływa w przód i w tył - zmienia to pozycje, wyważenie broni, odległość przyrządów od oka itp. Ergo - twoja kolba musiałby być powiązana z zamkiem broni, tak aby amortyzator pracował tylko wtedy gdy jest potrzeby - w momencie gdy następuje ruch broni w tył. Niestety musiałby też być na tyle precyzyjny żeby nie wyprzedał za bardzo broni bo dawałoby to ujemny skutek na celność.

 

Próby były prowadzone w tym kierunku, ale stanęło na amortyzatorach gumowych (czasem z komorami powietrznymi) rozpraszających energię - czyli właśnie gumowych stopkach :).

Link to post
Share on other sites

Znając prędkość wylotową i masę pocisku, bardzo łatwo jest obliczyć jaka sprężyna powinna być użyta w takim systemie by tłumiła najbardziej, a nie była za "twarda". Polecam książkę "Drgania układów fizycznych", jeśli ktoś z Was chce bardziej zgłębić temat:)

Link to post
Share on other sites

Kolby takie oczywiście istnieją, obadajcie np łoża Howa Axiom (nie, to wbrew pozorom nie jest zwykła kolba eMkowa)

 

A Misie drogie w wkbw Barrett M82 nie ma żadnych amortyzujących kolb (wystarczy popatrzeć, niby gdzie miałyby być? Toż to jednolity metal, ino zakończony stopką), tylko hamulec wylotowy. No i cała broń działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, więc może z tym się wam coś pomyliło.

Edited by wiciok
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Są reduktory odrzutu, które montuje się w kolbie. Jest to "rurka" w środku której znajduje się drobny ołów, który podczas strzału, przesypując się, lekko amortyzuje kopnięcie.

Najlepiej jednak spisują się hamulce wylotowe. Zamontowaliśmy hamulec wylotowy w R700 .308 i Tikka T3 30-06. Gdy zobaczyłem różnice nie mogłem uwierzyć. Teraz strzela się z nich jak z .223.

 

Jest wiele lepszych rozwiązań od sprężyn przy stopce, dlatego też nie stało się to popularne.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...