Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Czołem,

Postanowiłem poruszyć takowy temat - shotguny. Śmiercionośna broń - w zamkniętych pomieszczeniach, na krótkich dystansach to chyba wie każdy tutaj. Nie tak dawno temu na świat wyszedł najdoskonalszy shotgun kiedykolwiek zrobiony - nazywa się AA-12. Znany także jako Atchisson Assault Shotgun zaprojektowany przez Maxwella Atchissona.

W pełni automatyczny (choć ma opcję ognia pojedynczego) mieszczący nawet do 32 naboi w magazynku bębnowym kalibru 12 (12 gauge). Istna sieka. Obecnie używany przez takie jednostki elitarne takie jak Navy Seal ale też przez USMC.

 

Poniżej video:

 

I kilka zdjęć:

AA%2012%20Strzelanie.jpg

 

aa-12.jpg

 

+ nieco czarnego humoru:

aa12-aa12-shotgun-army-demotivational-poster-1291748053.jpg

 

Osobiście uważam, że jakkolwiek byłaby ta broń skuteczna to jednak jest to przegięcie... To dziurawi wszystko na swojej drodze - człowiek nie ma żadnych szans, a jeśli nie dostanie bezpośrednio to raczej rękę mu urwie... Mało humanitarne.

 

http://www.youtube.com/watch?v=zdb_G2qqg7I

 

Na koniec scena z The Expandables pokazująca możliwości tej bestii. Co Wy o tym sądzicie?

Link to post
Share on other sites

Mało humanitarne? Jak ktoś chce Ciebie zabić to raczej się nie przejmujesz czy to mało humanitarne rozbazgrać go na pył serią z takiego shotguna.

Stawiając tak sprawę to masz oczywiście rację - albo on albo ja, ktoś musi zginąć. Poza tym wojna nigdy nie była humanitarna i raczej nie będzie...

Ale z drugiej strony człowiek robotem nie jest i widok latających flaków czy części ciała jednak pozostaje w pamięci.

Link to post
Share on other sites

Jak ktoś ma słabą psychikę to trzeba zmienić zawód.

 

Psychika psychiką - każdy się załamuje, prędzej czy później. Tylko Jack Bauer (24) nigdy się nie załamuje. I nie myślę tu tylko o żołnierzach zaprawionych w boju. Cywile chociażby czy żołnierze mniej doświadczeni w boju.

Ale skończmy już z dyskusją na temat humanitarności i innych kontrowersyjnych tematach. Proszę aby od teraz przedmiotem dyskusji była broń palna ok?

Edited by Ecek
Link to post
Share on other sites
Osobiście uważam, że jakkolwiek byłaby ta broń skuteczna to jednak jest to przegięcie... To dziurawi wszystko na swojej drodze - człowiek nie ma żadnych szans, a jeśli nie dostanie bezpośrednio to raczej rękę mu urwie... Mało humanitarne.

Zależy od zastosowanego pocisku. Jednolitym, czy loftkami faktycznie robisz spore dziury, ale są przecież ładunki z drobnym śrutem, czy nawet gumolotkami. Na południu Stanów Zjednoczonych, głównie na wsi popularne jest ładowanie strzelby pociskiem z grubą solą, albo jęczmieniem. Oberwanie czymś takim nie spowoduje śmierci, ale męczarnie przez tydzień z solą w ranie, albo z kiełkującymi pędami na tyłku skutecznie potrafi oduczyć gagatków kradzieży krów, czy podbierania paliwa do ciągnika.

Nie mówię konkretnie o przytoczonym modelu broni, ale generalnie strzelba jest jednym z lepszych narzędzi do obrony domu. Długość pozwala na w miarę swobodne celowanie, spore pokrycie powierzchni strzału pozwala oddać strzał w kierunku, a nie konkretnie w napastnika, mała przebijalność śrutu nie stwarza zagrożenia dla sąsiadów (pociski pistoletowe potrafiły często przelecieć przez ścianę, w USA domy często są z płyt drewnopochodnych), a przeświadczenie, że strzelamy małymi śrucinami pozwala na szybsze przełamanie bariery decyzji - strzelając nie zastanawiamy się, że właśnie zabijamy człowieka, co pozwala szybciej oddać strzał. Oczywiście jest spore ryzyko, że przy strzelaniu kogoś zabijemy, ale śrutem strzela się by ranić, nie zabić, co wpływa na psychikę strzelca.

 

Co do samej broni, to ja wolę sprawdzone ruskie rozwiązania, jak na przykład to:

saiga-12_belt_400.jpg

Saiga w kalibrze 12ga, czyli przerobiony na strzelbę kałach, w tym wydaniu jako broń zasilana z taśmy :)

Link to post
Share on other sites

Nie tak dawno temu na świat wyszedł najdoskonalszy shotgun kiedykolwiek zrobiony - nazywa się AA-12. Znany także jako Atchisson Assault Shotgun zaprojektowany przez Maxwella Atchissona.

 

Konstrukcja z 1972 r., aczkolwiek faktycznie, parę razy przerabiana i usprawniana. Jeśli to dla Ciebie "nie tak dawno temu"...

Po drugie - dlaczego twierdzisz, że to "najoskonalszy shotgun kiedykolwiek zrobiony" :icon_question: Ani to jedyna, ani pierwsza, ani ostatnia... ani nawet specjalnie oryginalna konstrukcyjnie strzelba pół- czy automatyczna.

 

No i ma wszystkie wady typowe dla swojej klasy, np. ciężkie magazynki: bęben na 32 naboje - którym się zachwycasz - waży pewnie ponad 3 kg i jest zwyczajnie nieporęczny...

 

Osobiście bardziej podobał mi się Pancor Jackhammer - był bardziej nowatorski :icon_wink: . Cóż z tego - i tak nie przetrwał na rynku.

Link to post
Share on other sites
Dread, to cudo ma jakieś podwójne zasilanie, czy ta taśma na dole to po prostu puste ogniwa po wystrzeleniu? Pytam, bo dziwnie to wygląda.

 

Ta "dolna" taśma to koniec tej "górnej" :) Fakt, trochę dziwnie to wygląda z racji tego pudła. Po prostu facet zaczepił koniec długiej taśmy, żeby się mu nie majtała (zobacz, że nie ma niczego w końcowym odcinku, właśnie po to, żeby koniec doszedł do końca) :)

 

A broń ma podwójne zasilanie, u dołu widać gniazdo magazynka.

Link to post
Share on other sites

Konstrukcja z 1972 r., aczkolwiek faktycznie, parę razy przerabiana i usprawniana. Jeśli to dla Ciebie "nie tak dawno temu"...

Po drugie - dlaczego twierdzisz, że to "najoskonalszy shotgun kiedykolwiek zrobiony" :icon_question: Ani to jedyna, ani pierwsza, ani ostatnia... ani nawet specjalnie oryginalna konstrukcyjnie strzelba pół- czy automatyczna.

 

No i ma wszystkie wady typowe dla swojej klasy, np. ciężkie magazynki: bęben na 32 naboje - którym się zachwycasz - waży pewnie ponad 3 kg i jest zwyczajnie nieporęczny...

 

Osobiście bardziej podobał mi się Pancor Jackhammer - był bardziej nowatorski :icon_wink: . Cóż z tego - i tak nie przetrwał na rynku.

Pisząc "nie dawno" miałem na myśli wejście do użytku najnowszej wersji. Owszem konstrukcja jest stara, nie ma w sobie nic oryginalnego ale chyba nie oto chodzi twórcom broni? Broń ma zabijać a nie wyglądać :wink:

I tak, moim zdaniem, obecnie jest to najdoskonalszy shotgun.

Magazynek - owszem największy bębnowy może i jest trochę nie poręczny (przetrzymywanie, szybka wymiana), ale zawsze jest opcja wyboru 20-nabojowego bębnowego bądź 8-nabojowego magazynka.

Jackhammer za to wyglądał designersko aż nie ma przebacz :D

Link to post
Share on other sites

 

I tak, moim zdaniem, obecnie jest to najdoskonalszy shotgun.

 

 

Czy mógłbym zapytać jakie masz doświadczenie ze strzelbami gładkolufowymi (shotgun w języku Polskim) ?

Ile masz na koncie wystrzelonej amunicji, z jakich modeli, jakie masz doświadczenia/obserwacje z operacyjnego wykorzystania strzelb, a może masz wieloletnie doświadczenie jako strzelec sportowy, bierzesz udział w kilkunastu zawodach rocznie i na treningach przerabiasz dużo śrutu...

Młody człowieku ani ty ani ja nigdy nie widzieliśmy na oczy AA-12, ba w Polsce zapewne znajdzie się osób które miały z nią okazję tyle, że można by ich było na palcach jednej ręki zliczyć.

Ja w odróżnieniu od Ciebie przynajmniej mam na tyle doświadczenia że strzelałem z 4 modeli strzelb gładkolufowych (łamana, włoska nie pamiętam marki - kolegi rzutkarza, Mossberg 500, Remington 870, i samopowtarzalne Benelli też nie pamiętam modelu) i powiem Ci że za Chiny Ludowe nie byłbym gotów oceniać doskonałości którejkolwiek z tych konstrukcji a co dopiero wyrażać sądy na temat broni której na oczy nie widziałem.

Broń ma zabijać a nie wyglądać :wink:

A to bardzo ciekawe zdanie...

Broń, mój drogi nie zabija, czynią to ludzie którzy ją obsługują. Broń sama z siebie nie może nikogo zabić.

No chyba że spadnie komuś na głowę bo leżała na wysokiej półce która się złamała...

To zdanie było by poprawne gdybyś napisał : "broń ma służyć do zabijania"...

(na marginesie dlaczego nie mamy emotki fejspalma?)

Link to post
Share on other sites

nie ma w sobie nic oryginalnego ale chyba nie oto chodzi twórcom broni? Broń ma zabijać a nie wyglądać :wink:

 

Primo - za stwierdzenie o "niewyglądaniu" to styliści Beretty, Benelli i paru innych (uznanych skądinąd) marek rozszarpali by Cię na strzępy :wink: ale okay, rozumiem - zawężamy pojmowanie kwestii do broni bojowej, pomijamy sportową i myśliwską (a myśliwska oj, potrafi wyglądać tak, że klękajcie narody...). Choć i tu wygląd nie jest bez znaczenia: może pomóc sprzedać produkt.

 

Secundo ad meritum - pisałem o oryginalności konstrukcji, nie o wyglądzie. Starsze wersje rozwojowe np. MSBS'a są paskudne i kanciaste, ale to poprawiono w nowszych. Ważna była zasada działania!

 

Jeszcze raz: dlaczego uważasz tę - zaraz 40-letnią - konstrukcję za "najdoskonalszą strzelbę wszechczasów"?

...jakoś osobiście bardziej ufałbym Saidze. Kałach jest nie do zabicia, jak widać strzelbę też się z niego da nastrugać. :happy:

Link to post
Share on other sites

Czy Wy jeszcze nie zauważyliście, że każdy post użytkownika ecek nie ma żadnego większego sensu, a rzeczy, które wypisuje, są naprawdę mocno oderwane od rzeczywistości? :P To na pewno jakaś prowokacja. ;)

Zaraz prowokacja - pokemon jakiś pewnie, za dużo siedział przy Battlefieldzie i mu się rzeczywistość z fikcją pomieszała. :smile:

A przy okazji bo nie jestem na bieżąco w temacie - czy AA-12 występuje w jakiejś popularnej aktualnie grze?

Link to post
Share on other sites

Warto może zastanowić się na jakiej amunicji ten najlepszy shotgun wszech czasów działa prawidłowo. Co ile strzałów trzeba go czyścić. Co ile strzałów średnio się zacina.

 

To dziurawi wszystko na swojej drodze
Z tego co widac na filmiku i zdjęciach- dziurawi dokładnie tyle ile każda inna dwunastka (bo niby czemu miał by więcej...) więc zero zachwytu.
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Gdyby AA12 był takim cudem jak się niektórym wydaje, to amerykance nie kupowaliby Sajgi.

 

http://www.sfora.pl/Rosja-zbroi-amerykanska-policje-Doskonala-bron-a40083

 

Musashi, a ty w jaką grę grałeś, ze tak AA12 zachwalasz. Bo gdybyś przynajmniej widział jak strzela się np z breneki, i miał jakieś pojęcie o fizyce(wiesz akcja reakcja itp) to byś takich bzdur nie pisał.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...