Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Co do grubości. Jak weźmiesz za gruby to popchniesz tłok za bardzo do tyłu i regulacja AoE nie wyjdzie.

Ja mam 1/8" czyli ok. 3,2mm grubości. Wydawały mi się najbardziej uniwersalne, bo możesz nakleić na gumę na głowicy cylindra, a jak będą za grube to ją wywalić i nakleić bezpośrednio na głowicę. W sumie chyba tylko na regulację AoE to wpływa, na wytłumianie czy amortyzację już w dużo mniejszym stopniu. Przynajmniej tak wynikia z moich obliczeń, bo trochę zbyt krótko się z nimi bawię, by to wszystko przetestować w praktyce.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Panowie temat jest ciekawy, wiec mysle ze warto uporzadkowac conieco.

 

Czym jest sorbopad (sorbothane)?

W teorii, od strony chemicznej, jest to mieszkanina alkoholu polihydroksylowego z izocyjanami. Od strony fizycznej - jest to material o wlasciwosciach podobnych do gumy, sylikonu itp. - jest spręzysty i ciągliwy. Rozni sie od w/w faktem, iz dzieki swojej strukturze, absorbuje ponad 90% energii, przekazanej bezposrednio przez uderzenia czy drgania. Uzywany miedzy innymi przez NASA.

 

W asg, z pewnoscia przydatny w eliminacji naprezen w przedniej czesci GB, (czyli najwieksza bolaczka obecnej generacji gearboxow, ktorej wynikiem jest dobrze wszystkim znany pekajacy szkielet w przedniej czesci).

 

 

Sorbo montujemy na glowicy cylindra, w miejscu kontaktu z glowica tloka. Wczesniej usuwamy z glowicy tloka gume, ktora docelowo takze miala absobrowac naprezenia (a w praktyce, mogloby jej nawet nie byc). Spotkalem sie tez z filmikami na YT, gdzie sorbo montowane bylo bezposrednio na obecnej już gumie - skutkuje to znacznym skroceniem drogi tloka w cylindrze i koniecznościa wykonania prawidlowego AOE (czasami AOE jest potrzebne i w przypadku montazu sorbo bez gumy pod spodem). Srobopada przyklejamy do powierzchni, za pomoca kleju cyjanoakrylowego, typu kropelka czy super glue.

W moim przypadku, na m130, uzyskalem o wiele bardziej cicha pracę zespolu cylindra / tloka. W zasadzie slychac tylko zebatki i delikatnie pukniecie. Przy 450 fpsach i rof 27, na lipo11.1, naprawde trzeba martwic sie o szkielet (zapewne za wyjatkiem KWA albo GB CNC), po modyfikacji sorbo, mozna nie szczedzic sobie palca i spac spokojnie icon_mrgreen.gif

Modyfikacja przyszla do nas z zachodu, dziwi mnie ze nie jest powszechnie uzywana w gearboxach. Mysle ze kwestia czasu, a markowe koncerny, zainteresuja sie montazem sorbo w replikach wychodzacych z fabryk, troche tak jak ma to teraz miejsce z mosfetami. Chyba ze pekajace szkielety generuja profity icon_e_wink.gif Ja osobiscie polecam z reka na sercu, zwlaszcza ze modyfikacja to koszt groszowy, w porownaniu do problemu peknietego szkieletu. Poza tym replika zaczyna brzmiec naprawde przyjemnie, przy swietnym podkladkowaniu - muzyka dla melomanow gearboxow.

 

 

filmik YT z montazem sorbo, i wykonaniem AOE

cz I

cz II

 

filmik YT pokazujacy mozliwosci sorbo

Link to post
Share on other sites

Siemano wszystkim

Przeczytałem ten temat z ciekawością, gdyż ostatnio znalazłem w naszym serwisie ogłoszenie o sorbopadach i sorbothane. Pierwsze pytanie jakie mi się nasunęło na myśl to "czy jest materiał podobnie działający jak sorbothane, lecz produkowany w Polsce i tańszy niż sorbo", dzięki mojej upartości znalazłem coś co może mogłoby zastąpić sorbo, tylko moje pytanie będzie brzmiało czy spotkaliście się kiedyś z takimi produktami jakie tu wrzucę za chwilę i co o nich sądzicie, czy mogłyby zastąpić sorbo czy nie?

Linki http://www.polmatech.pl/wyroby-gumowe-i-silikonowe/guma-porowata-mikroguma-2/ to jest mikroguma zwykła, a jeszcze pojawia się w internecie mikroguma EVA. http://www.mikroguma.pl/products/view/732 . Z pianką EVA miałem do czynienia i jest to ciekawy materiał i ciekawi mnie czy mikroguma EVA mogłaby być tańszym odpowiednikiem sorbo.

 

Proszę was o opinie co sądzicie o takich materiałach i czy mieliście z nimi może do czynienia.

 

Za ewentualne błędy językowe przepraszam :)

Link to post
Share on other sites

Wątpię, że ktoś rzetelnie Ci na to odpowie, bo pewnie nikt tych gum w gb nie testował.

Najprościej, kup sorbo, kup trochę tej gumy, porównaj organoleptycznie i sam oceń. Osobiście szkoda mi pieniędzy i czasu na testy. Sorbo jest dla mnie sprawdzone a cena, która wynosi w sumie maksymalnie 30zł za gotowe sorbo nie jest wcale duża biorąc pod uwagę jak pozytywnie wpływa to na gb.

 

Od siebie dodam, że po różnych doświadczeniach, uważam że najlepszą opcją jest chyba sorbo 70D 3/16".

1/8" jest spoko, ale jak montuję 1/8, to zazwyczaj naklejam to na standardowy zderzak głowicy cylindra. 3/16 ze względu na samą grubość daje więcej amortyzacji, a jest zazwyczaj i tak minimalnie cieńsze niż 1/8"+oryginalny zderzak.

Nie testowałem 1/4", ale nie widzę potrzeby. Być może zastanowiłbym się nad tym przy naprawdę dużych tuningach, rzędu m150+.

 

Spadek/przyrost fps nie jest regułą i uzależniony jest głównie od zależności pojemności cylindra do długości lufy. Sorbo samo z siebie jest grubsze niż oryginalny zderzak przez co skraca długość ruchu tłoka. Różnica jest jednak na tyle nieduża, że ewentualny spadek z niej wynikający (pomijając w/w zależność) jest marginalny.

 

Obecnie sorbo pakuję praktycznie do każdej giwery którą składam.

Edited by Bociano
Link to post
Share on other sites

Dostałem dziś 2 sorbopady,niestety nie takie jak na obrazku czy w zamówieniu.

1. Jest możliwość przecięcia sorbopada 6mm grubości na 2 po 3mm? Czy lepiej tego nie robić bo coś?

2. Czy rozmiar (jakby za mały i otwór na powietrze krzywo wycięty) może realnie wpłynąć na pracę układu?-sprawia wrażenie wybijania- niewycinania.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o cię sorbopada na cieńszy, to raczej odradzam. Potrzeba naprawdę ostrego noża i jeszcze najlepiej podstawki, a i tak zapewne wyjdzie krzywo.

 

Co do rozmiaru, ja np docinam zawsze o troszkę mniejszej średnicy niż jest głowica, by miał zapas miejsca na amortyzację.

Sorbothan przy ściskaniu się rozszerza, tak jak byś tłukł kotleta schabowego. Co do otworu, to jeżeli nie zakrywa kanału, to niewielkie odejście od środka nie będzie problemem. Moje też nie zawsze wychodzą idealnie bo wycinam ręcznie, ale na prace to w żaden sposób nie wpływa, jedynie kwestia estetyczna.

Link to post
Share on other sites

Ja zakupiłem z ogłoszenia sorbo 6mm. Wsadziłem to na głowicę, wszystko ładnie, pięknie. Różnicy w dźwięku nie uświadczyłem, ale za to AOE wyszło bajecznie. Zębatki nawet przyciśnięte springiem) ustawiają się na tłoku pod idealnym kątem i nie trzeba dodatkowo kombinować.

Ponadto postanowiłem zrobić mały test, z racji, że szkielet i tak już swoje przeszedł i gwinty ma dość zużyte, postanowiłem wsadzić do stokowego gb Classic Army (stara wersja, ta ponoć DOBRA) sprężynę M150 (niewykluczone sp150 od guardera). Zobaczymy ile szkielet wytrzyma.

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...