Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Krótkofalówki


Recommended Posts

Za takie pieniądze kup sobie navcomma i połączysz się ze wszystkim bo to do czego zalinkowałeś wydaje mi się śmieszne za takie pieniądze.

Ale nie musisz mi wierzyć, specem nie jestem, wybuliłem za navcomma i działa idealnie. Sam go nie zalewałem ale niedawno ktoś pisał tu albo obok że zaliczył z nim kąpiel i jest ok.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nie wiem czy ktoś już o tym pisał, ale ja doradzam radio Baofeng UV-5R. Jest to bardzo fajny dualbanderek, który osiągi i obsługę ma niemal identyczną jak radia navcomm. Koszt czegoś takiego to 180-240zet w Polsce, w komplecie ładowarka i prosty zestaw słuchawkowy. Można bez problemów dokupić antenę bacik; wtyczka boczna typu Kenwood, więc wszelkie akcesoria (np. navcomma) pasują bez problemu i działają.

Sprawdzaliśmy w mieście jakość i zasięg rozmów na komplecie Baofengów na antenie stockowej - kumpel oddalał sie ode mnie na rowerze, miał ze sobą gps: na nadawaniu LOW do kilometra rozmawia bez problemu, a na HI do 4km.

 

Przez 3 lata używaliśmy navcommów, zarówno modelu Tk-760 jak i Tk-890. Obydwa radia bardzo dobre, chwalone i ogólnie z dobrą opinią. Model 760 nie miał dualwatch, a często się to przydaje, natomiast model 890 ma dosyć dokuczliwy lewy pobór prądu - w sensie włożona batka się rozładowuje, nawet bez włączenia radia, chłopaki czasem mięli się z pyszna, gdzie świeżo naładowane radia, po kilkunastu godzinach dojazdu na coś większego, padały jak muchy.

Dlatego przechodzimy stopniowo na Baofengi 5R - zasięg taki sam lub lepszy, dualband + dualwatch, zakresy podobne, obsługa również, z zasilaniem jest zdecydowanie lepiej niż w navcommach.

 

edit. dostałem kilka zapytań o to radio na pw, nie wiedziałem że ludzie nie znają tego produktu, uzupełniam nieco opis:

 

Mojego wysłużonego navcomma tk-760 sprzedałem na rzecz Baofenga 5R, którego miałem okazję wcześniej przetestować na 2 dniowym scenariuszu - kumpel posiadający baofenga zamienił się ze mną o navcomma, bo jak dowódca musiałem łapać komunikaty na 2 różnych częstotliwościach, tk-760 nie ma tego, baofeng - i owszem. Można nasłuchiwać na 2 całkowicie różnych kanałach, a nadawać można w dwojaki sposób:

- albo automatycznie (ustawienie) radio pozostaje na częstotliwości z której uzyskało ostatni komunikat i na tej się odpowiada (nadaje), po otrzymaniu komunikatu na drugiej częstotliwości przełącza nadawanie na ten kanał;

- albo wybiera się ręcznie kanał na którym chce się nadawać.

 

Niedługo później sprzedałem navcomma i kupiłem baofenga, używam do dziś i jestem bardzo zadowolony. Nie było z nim problemów, idzie go dostroić do każdej częstotliwości pmr czy lpd, bardzo często łapie cb tirów, ma również uhf/vhf - łapie radia fm oraz domowe telefony bezprzewodowe ;p Pomimo ze radio jest tańsze o ponad 100zet od navcomma tk-760 i 2-krotnie tańsze od tk-890, to prezentuje zbliżone lub nawet lepsze parametry.

Radio jest większe i cięższe niż tk-760 (ale mniejsze niż tk-890), obudowa jest bardziej masywna, a sam plastik jest jak na starych ruskich lornetkach - taki szorstki i wytrzymały. Brak skrzypień i luzów. Antena jest 3-zakresowa, 12cm długa, sztywna i gumowana, końcówka anteny to rp-sma. Przyciski klawiaturki są gumowane i dosyć szeroko rozmieszczone, klikanie nawet w rękawiczce jest proste, naciskają się z wyraźnym "klikiem". Oczywiście klawiaturka jest podświetlana. Reszta przycisków rozmieszczona jest dosyć ergonomicznie i intuicyjnie - osoby praworęczne szybko załapią obsługę. Pokrętło głośności obraca się dosyć ciężko, co uważam za plus. Radio ma wbudowaną latarkę nawet - przydaje się nieraz nocą przy grzebaniu w ładownicach czy plecaku. Wyświetlacz jest spory i czytelny, nie ma pierdyliarda maciupeńkich ikonek, pokazany ejst skok przy każdej z wybranych częstotliwości, tryb nadawania, blokada, squelch, moc otrzymywanego sygnału i wiele innych przydatnych rzeczy. Można wybierać sobie częstotliwości, ale można sobie róneiż zaprogramowac kanały bez konieczności podłączania do komputera. W menu nie ma polskiego języka, ale instrukcja i samo menu (chyba 40 pozycji opcji) w angielskim jest proste i czytelne. Można sobie włączyć lektora czytającego częstotliwości, opcje i potwierdzające wybory. Podświetlanie i dioda informacyjna również są konfigurowalne - coś 4 kolory do wyboru jest (mnie denerwują i podświetlania i lektor, wiec wyłączyłem). W zestawie jest przykręcany, metalowy klips do paska czy spodni. Dołączony zestaw słuchawkowy jest niezłej jakości, czysto przenosi, ma gumową zawieszkę do ucha, która nie denerwuje tak jak plastikowe i nie zsuwa się z ucha. Ja używam do tego bowmana lub gruchy navcomma - działają bez problemu. Batka jest 1800mAh (navcomm miał 1100mah) i trzyma dobę na włączonym i używanym radiu.

Nie wiem czy jest wodoszczelne (wątpie), ale zamokło mi dosyć mocno na deszczu - nie przestało działąć poprawnie.

Co do legalności - cóż nie masz certyfikatu żadnego, radio nie jest polskie stąd moce u nas nie dopuszczane 1w/5w. Jeśli używasz go jedynie na strzelankach to nikt nie ma jak cie namierzyć i ewentualnie ukarać, bo niby jak, nie ma u nas takich służb. Gorzej jakbyś sobie go w domu na codzień używał, wtedy krókofalówkarze lokalni cie wyłapią prędzej czy później, bo będziesz im zakłócenia robił, ale znajdą przybliżoną lokalizację a nie adres. Nie znam się dokładnie na przepisach naszych, może ktoś to pojaśni lepiej.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Czy ktoś mi może powiedzieć jak w Baofengu UV-5R wyłączyć tę skur..... diodę, która się świeci lub mruga po naciśnięciu przycisku "MONI" (tuż pod przyciskiem PTT)?

Jeśli chodzi o trwałe wyłączenie, to tylko z komputera z dedykowanym oprogramowaniem.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...