Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Dobra, teraz czas na prawdopodobnie najgłupsze pytanie jakie zadam( ale ostrzegałem, że jestem laikiem), otóż oglądałem recenzję tego radia i na wyświetlaczu są cyferki: 439.025 a pod spodem 145.625, a PMR-ki kolegów mają na wyświetlaczu tylko kanał i obok jakiś podkanał. Czy na pewno będzie on współdziałał ze "zwykłymi" PMR-kami ( np. z G7-XT MIDLAND), jak tak, to jak ustawić te cyferki, żeby na przykład odbierały tak jak P8 z indeksem 38 ??

Link to post
Share on other sites

Ma to swoją zaletę, możesz równocześnie nasłuchiwać na dwóch różnych "kanałach".

Dodatkowo ( w zależności od tego co ustawisz w menu ) możesz nadawać domyślnie na jednym z nich (wcześniej ustalonym) albo na aktualnie aktywnym.

Najłatwiej zaprogramować sobie kanały przy pomocy kompa bo wtedy łatwiej przypisać im takie nazwy jak chcesz.

Najlepiej kup sobie od razu radio w zestawie z kablem do kompa kosztuje +/- 7$ więcej niż samo.

 

Tutaj masz częstotliwości poszczególnych kanałów z typowej PMR'ki

PMR 466

Kanały - 8, odstęp - 12,5 kHz

 

Nr Kanału Częstotliwość

1 446,00625

2 446,01875

3 446,03125

4 446,04375

5 446,05625

6 446,06875

7 446,08125

8 446,09375

 

a tutaj Lista tonów CTCSS - błędnie nazywane np. "podkanałami"

 

Kanał Częstotliwość (Hz)

1 67,0

2 71,9

3 74,4

4 77,0

5 79,7

6 82,5

7 85,4

8 88,5

9 91,5

10 94,8

11 97,4

12 100,0

13 103,5

14 107,2

15 110,9

16 114,8

17 118,8

18 123,0

19 127,3

20 131,8

21 136,5

22 141,3

23 146,2

24 151,4

25 156,7

26 162,2

27 167,9

28 173,8

29 179,9

30 186,2

31 192,8

32 203,5

33 210,7

34 218,1

35 225,7

36 233,6

37 241,8

38 250,3

Edited by pacmann
Link to post
Share on other sites

Poprosiłem Pana o zaprogramowanie na kanały które podaliście mi wcześniej - na to On, " czy jest Pan świadomy ze te kanały są niedozwolone w Polsce?". Mam opowiedzieć - tak jestem, mimo tego proszę zaprogramować? Panu chodziło o kanały Frs/Gmrs.

Link to post
Share on other sites

Musisz wiedzieć, że w takim przypadku jeżeli będziesz chciał pogadać z kimś z normalną PMR'ą na kanale 1/13 to będziesz musiał

ustawić zaprogramowany przez Pana kanał na 1 i wejść w ustawienie CTCSS, a tam wklepać 103,5 Hz, w przeciwnym razie ty będziesz słyszał co mówi rozmówca ale jego PMR będzie ignorowała to co ty nadajesz.

Link to post
Share on other sites

A jak doradzałem zwykłą PMRkę to byłem od czci odsądzany. A teraz pytania o najprostsze funkcje TRXa. Hehe.

 

Tx code to ustawianie kodu nadajnika, Rx code to ustawianie kodowania odbiornika. I co ciekawsze nie muszą być ustawione takie same.

Gruszkin które radio zanabyłeś?

Link to post
Share on other sites

To tak:

- tu masz opis klawiszologii http://www.409shop.com/shop_displaynews.php?id=345

- a tu masz forum radiowców gdzie znajdziesz potrzebne oprogramowanie i inne porady co i jak zrobić z radiem.

http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3535&temat=106333&nr_str=1

 

Do tego wejdż na 409.com żeby zaopatrzyć się w długą antenę (znacznie poprawia jakość odbioru) i kabel do programowania radia z komputera ( 70% ceny w polskich sklepach).

Link to post
Share on other sites

"wejść w ustawienia CTCSS" - no dobra, ale co to są za ustawienia.

 

u mnie w UV-5R, w menu to jest - R-CTCS

 

A ja się tak zapytam co do tego Baofenga, czy przypadkiem jego moc wynosząca 2W nie jest większa od ustawowego 0,5W?

 

Przypadkiem tak.

Link to post
Share on other sites

Nie nie jest nielegalny gdyż nie jest to radiostacja PMR a amatorska. Więc nie obejmuje go wymóg 0,5W ani stała antena. Ale z innych przepisów wynika że będzie mógł nadawać tylko w paśmie PMR jako amator (tak po prawdzie PIR nie ingeruje w pasma ogólnodostępne)

 

Jezeli nadawanie ograniczy do pasma PMR nie jest nielegalny. Odsłuch na częstotliwościach też nie jest nielegalny. Natomiast do nadawania poza PMR konieczne są uprawnienia. Co mówiłem już w pierwszych postach.

 

Tak , Dex nie mówimy tu o paśmie obywatelskim (CB) gdyż to radio go nie posiada.

Link to post
Share on other sites

Arend, w "Rozporządzeniu Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego", jako urządzenia niewymagające pozwolenia wymienione są tylko urządzenia typu PMR 446 z 8 kanałami, zintegrowaną anteną i mocą nadawczą max 500mW. Wychodzi na to, iż radiostacje typu Navcomm, Puxing i tym podobne wymagają zezwolenia do używania.

Link to post
Share on other sites

.... Wychodzi na to, iż radiostacje typu Navcomm, Puxing i tym podobne wymagają zezwolenia do używania.

Mi też się tak wydaje.

Inna sprawa, że jest to przepis ciężki do wyegzekwowania.

Jeżeli ktoś nadaje w legalnym zakresie częstotliwość czyli tylko na 8 kanałach PMR 446 to wykrycie,

że nadaje ze zbyt dużą mocą jest raczej mało prawdopodobne.

No chyba, że robi to regularnie w domu i zakłóca sąsiadowi np. radio.

W lesie gdzie "tłumienie/rozproszenie" fal jest olbrzymie - szczególnie w paśmie 70cm - te 2W/5W i tak nie daje jakiegoś "mega" zasięgu.

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

http://allegro.pl/show_item.php?item=2433182894 Ma największy zysk. Równiez proponuję z 409.com ściągnąć bo w kraju są o 30% droższe niż w Chinach.

A są to rzeczy nieserwisowalne, więc po co płacić marżę w sklepie.

 

 

 

Pietraszka częściowo masz rację, tylko że fraza "użytkowanie" dotyczy tylko nadawania. Samo posiadanie i odsłuch nie jest zabronione.

Link to post
Share on other sites

@Arend

W starych pozwoleniach był zwrot "na posiadanie i używanie amatorskiej radiostacji indywidualnej".

W nowych jest "na używanie radiowych urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych"

Nie jestem całkiem pewien czy masz rację.

Żeby niepotrzebnie nie bić piany, sprawdzę jutro i dam znać.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...