Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

kbk wz.88 Tantal - GBB


Recommended Posts

Po pewnym czasie użytkowania elektryka wkurzyłem się na problemy z bateriami, gearboxami itp. Przyszedł czas na GBB.

 

1)Wyrzuciłem starego gearboxa, komore hop-up, i wszystkie AEGowe śmiecie - poleciały do komisu.

2)Zakupiłem AKS-74U GHK w stanie rozkładu za grosze :) - replika w częściach, praktycznie samo body, uszkodzony zbijak zaworu "młoteczek", cieknący rozwalony magazynek itp itd :D

3) wyciąłem wspawaną w elektryku przezemnie kolbę ze starego body AKS-74

4) Od SOP-el'a kupiłem body od rk-06

 

Teraz zaczęła się jazda :D Kupiłem środek do usuwania starej farby z każdej nawierzchni - nie polecam, owszem usuwa tą farbę ale trzeba uważać z nim, bo:

-jest rakotwórczy

-bardzo łatwopalny i nawet potrząsanie pudełkiem może wywołać eksplozje

-bardzo żrący

 

Ale farbę usuwa wyśmienicie. Każda część po kąpieli w tym specifiku wyglądała tak

 

1.jpg

 

Później zabrałem się za body - po zdjęciu chemicznie farby do gołej stali zaszpachlowałem gwiazdkę w numerze seryjnym oraz nastawę selektora odpowiadającego za AUTO -nawet tą bruzdę zaszpachlowałem, oraz z SEMI ostała się tylko "bruzda" i literka "O"

 

10.jpg

 

31.JPG

Tu już zdjęcie co prawda po malowaniu ale innego nie miałem :)

 

Kolejnym krokiem była muszka - zwykła z AK-74 uciąłem i ten "dzyndzel" do montowania bagnetu i wyciora przykleiłem w odpowiednim miejscu mieszanką waty szklanej, kropelki i kleju epoksydowego.

 

Równolegle tworzyłem jarzmo łoża, które w Tantalu i Berylu jest 1 elementem. Boyiowskie okucia dokladnie wyszlifowałem (głownie górne) i połączyłem góre z dołem za pomocą wyżej wymienionej mieszanki maty szklanej, kropelki i epoksydy

 

11.jpg

 

13.jpg

 

14.jpg

 

Tutaj dopiero po nałożeniu farby było widać nierówności, które zostały później poprawione :)

 

Porównanie wykonanych przezemnie elementów do ostrych

 

13%2560.gif

 

Do wykonania pozostał lewostronny selektor, ale to później :)

 

Przyszedł czas na przeróbke elementów z AKS-74U na standard ak-74 :)

 

Po pierwsze podstawa prowadnicy suwadła wymagała odchudzenia i szlifowania. Na rysunku poniżej zaznaczone na zielono elementy wymagały dość mocnego szlifowania, na czerwono - wycięcia. Polecam pomęczyć się troche i użyć piłki do metalu i pilników ;)

 

ak74ugbb%2520inst%2520j.jpg

 

Po tym zabiegu wybiłem 3 zaślepki imitujące nity w komorze zamkowej, oczywiście po 3 na każdej stronie :)

 

2.jpg

 

Później reszta elementów takich jak młoteczek, wszystkie sprężynki, spust itp wymontowałem z AKSu i analogicznie zamontowałem w mojej komorze zamkowej.

 

24.JPG

 

Następnym elementem była taka prowadnica suwadła, na zielono zaznaczony element wymagał szlifowania

 

ak74ugbb%2520inst%2520g.jpg

 

ak74ugbb%2520inst%2520h.jpg

 

Przyszedł czas na lufe i komore hop-up

 

Komora jest dłuższa niż ta z AEGowego ak, dlatego miałem 2 opcje do wyboru - albo skracać i piłować komore albo przyciąć lufe zewnętrzną. Wybrałem to drugie bo było to łatwiejsze rozwiązanie. Element zaznaczony na czerwono poszedł pod skalpel :)

 

9.jpg

 

Reszta elementów już bez przeróbek weszła na swoje miejsce. Kolbę przykręciłem bez żadnych komplikacji. Pozostał problem lewostronnego selektora i rozwalonego magazynku

 

*Selektor

- Aby ten Tantalowski selektor mógł działać należało wybić pin trzymający całą żerdź z wypustkami, sam nie mogłem tego wybić. Poszedłem po pomoc do warsztatu samochodowego, oni tam pod prasą wybili to pieruństwo pod prasą, następnie udałem się do punktu dorabiania kluczy i poprosiłem o dorobienie tulejki która z jednej strony bedzie wchodzić w dziure w selektorze, z drugiej strony będzie można wbić w nią malusieńki kawałek prowadnicy prawego selektora. Zapłaciłem aż 2 złote i tulejka gotowa :). Pozostało mi nawiercenie w niej otworów i zablokowanie jej w selektorze pinem zrobionym z uciętego gwoździa, poźniej przyłożyłem do widocznej w otworze prowadnicy selektora i wbiłem go młotkiem. wskoczyło na swoje miejsce, działa :)

 

Z magazynkiem uporałem się, naprawiłem wszystkie zawory i nieszczelności.

 

Zamontowałem dodatkowo gumke Systeme Energy, lufe JBU 6,01.

 

Porównanie z ostrym odpowiednikiem

 

1%2560.jpg

 

 

 

Dla ciekawskich dodam, że szyna RIS to nic innego jak przrobiona szyna do AK z Azteko.pl kupiona za 20zł :D

 

33.JPG

 

 

I Filmik, że ta cała maszyneria działa :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=yCR5FCsRRWA

 

Luźne fotki

 

28.JPG

 

29.JPG

 

30.JPG

 

32.JPG

 

34.JPG

 

35.JPG

 

36.JPG

 

37.JPG

 

38.JPG

 

40.JPG

 

41.JPG

 

42.JPG

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Taki mały update:

Kupiłem nowy selektor do Tantala- ten lewo stronny, przez co zmieniłem całkowicie układ selektorów - teraz działa jak powinno - lewy wyznacza tryb ognia, prawy tylko blokuje :D.

 

Tak ku pamięci:

Ludzie mając GBB pamiętajcie o konserwacji swoich giwerek. Moja piasku, wody i innych syfów się nie boi (takk, przetestowałem to), ale po każdej akcji w domu warto rozebrać, nasmarować i wyczyścić replikę - dzięki temu zawory, uszczelki i części mechaniczne będą zawsze działały jak należy.

 

Wiele osób pyta się mnie czym zasilam gnata - jest to propan, cholernie wydajny i mocniejszy. Replika kopie mocniej, 1dno nabicie starcza na spokojnie 150 kulek. Jak narazie po przebiegu 7 tysi na znalowych elementach nie widac zużycia.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...