Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Zielone Berety i AK


Recommended Posts

Witam!

Jak wiadomo US Special Forces ( Zielone berety ) w okresie wojny wietnamskiej czasami używali karabinów AK. Przy szkoleniu również używane są karabiny z tej "rodziny". Czy ktoś z Was wie może, czy w obecnych konfliktach operatorzy tej jednostki nadal używają tej broni? Z góry dziękuję za pomoc!

Link to post
Share on other sites

W tym programie słyszałem wiele wierutnych bzdur, terminów wyjętych nie wiadomo skąd. Ogólnie tak szkolili się w obsłudze wschodnich broni, ale raczej nie używali. Szkoląc Mike Force'y itp wyposażali je raczej w M3, M1 i tych też używali.

Link to post
Share on other sites

(nie wiem skąd Wy to bierzecie)....

 

Z ust operatorów np. GROM, FORMOZY itd i czy Ci się to podoba czy nie, takie nazewnictwo funkcjonuje i twoje oburzenie raczej tego nie zmieni :wink:

Gdybyś miał wątpliwości, jeżeli spotkasz w swoim życiu operatora (niekoniecznie koparki czy sieci komórkowej) to powiedz mu że to jest głupie i żeby się tak nie nazywał. Dlatego nie do nas te pretensje, bo myśmy sobie tego nie wymyślili, my tylko po NICH powtarzamy.

Link to post
Share on other sites

W książce "Historia oddziałów specjalnych" Eric Denécé, można znaleźć cytat jednego z komandosów amerykańskich, biorącego udział w operacji Enduring Freedom, w którym to mowa jest o tym, że podczas operacji nosili ze sobą 5000 szt. amunicji do AK i 1000 do M4. Liczby te wydają mi się lekko przesadzone.

 

Odnośnie nazewnictwa "operator" - nie wywodzi się ono przypadkiem od Delta Force i ich wewnętrznym odróżnieniu ludzi z oddziałów operacyjnych od tych ze wsparcia?

Link to post
Share on other sites

Operator to zapożyczenie z angielskiego, które się u nas (niestety) przyjęło. U nas funkcjonowało słowo "komandos" (de facto zaczerpnięte od brytyjskiego Commando), które lepiej oddawało charakterystykę działań. Na wiki nawet jest chyba ładnie wytłumaczona geneza tego słowa.

Link to post
Share on other sites

Gdybyś miał wątpliwości, jeżeli spotkasz w swoim życiu operatora (niekoniecznie koparki czy sieci komórkowej) to powiedz mu że to jest głupie...

Nie omieszkam bo jest to i glupie i niepoprawne. Problem w tym, ze slowo operator istnieje w identycznej formie zarowno w jezyku angielskim jak i polskim tyle, ze w tym pierwszym ma dodatkowe znaczenia, ktorych nie ma w drugim. I o ile nie ma wiekszego problemu aby mowiac po angielsku uzyc slowa "SF operator" to identyczny zwrot w jezyku polskim jest po prostu smieszny.

 

Liczby te wydają mi się lekko przesadzone.

Naaah, skadze. Poniewaz byl to pewnie super hiper tajny komandos nie mogl wspomniec, ze armia dala mu rowniez egzoszkielet, zeby dal rade to dziwgac, albo bardziej trywialny kilogram amfetaminy.

 

1000 sztuk 5.56 jest do zabrania bo to jest "circa about" od 12 do 15 kg w zaleznosci od tego czy luzem czy w magazynkach. 5000 sztuk 7.62?? Nie bede dywagowal nad sensem zabierania tego typu amunicji bo jesli ja zabierali to wiedzieli lepiej niz ja, ze im sie przyda ale nawet luzem to wazy ~90kg.

Edited by Chochla
Link to post
Share on other sites

Choć nie lubię Remova i jego wymądrzania się, to wrzucę jego wywód o "operatorach":

To określenie jest z żargonu nowomowy końca PRL-u. Tak "dumnie" nazywali się funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, służący w specjalnych pododdziałach, aby odróżnić się od reszty. Przy formowaniu GROM-u w strukturach MSW dużo z ex-milicjantów nich tworzyło "twardy rdzeń" jednostki i przenieśli do niej to swoje "dumne" miano, aby pokazać, że nie są ani tacy, ani wojskowi, ale właśnie jeszcze specjalniejsi. Niemniej od 1999 GROM jest jednostką wojskową (przeniesioną z MSW do MON), funkcjonariuszy zastąpili żołnierze, a "operatorów" komandosi. Przyznaję, że w niektórych mediach to określenie jest stosowane, ale warto pamiętać jego pochodzenie. Nie jest wcale nowoczesne, a wręcz przeciwnie ;)
Link to post
Share on other sites

W książce "Historia oddziałów specjalnych" Eric Denécé, można znaleźć cytat jednego z komandosów amerykańskich, biorącego udział w operacji Enduring Freedom, w którym to mowa jest o tym, że podczas operacji nosili ze sobą 5000 szt. amunicji do AK i 1000 do M4. Liczby te wydają mi się lekko przesadzone.

 

 

Jeżeli chcesz cytować to cytuj w pełni i konkretnie bo w książce piszę że musieli mieć na miejscu (się znaczy pewnie w obozie), a nie na misji, bo wątpię aby każdy dodatkowo jeszcze nosił na karku:

"(...)5 kg owsa dla koni, siodło, cugle(...)"

Edited by Moses
Link to post
Share on other sites

A gdzie ja wspominam o misji/wypadzie/akcji/patrolu/staniu na warcie? Piszę o operacji, a dokładnie o Enduring Freedom. Nie trwała ona jeden dzień. Ale masz rację kiedy wróce do domu przepiszę/zeskanuję dokładnie ten cytat.

Link to post
Share on other sites

Zgodnie z zapowiedź: "Jeden z zielonych beretów, uczestniczący we wstępnej fazie "Enduring Freedom", stwierdził: "Na miejscu każdy z nas musiał mieć: 10 000 nabojów do AK-47, 5000 nabojów do M-16, 5 kilo owsa dla koni, siodło, cugle i parę okularów przeciwsłonecznych Oakley"." - str 290. "Historia oddziałów specjalnych" Eric Denécé.

Link to post
Share on other sites

Cytaty ze strony Wojsk Specjalnych (DWS)

 

 

W ośrodku treningowym operatorzy wyznaczeni do grupy uderzeniowej ćwiczyli warianty przyszłej akcji.

 

Operatorzy bezszelestnie podeszli do zabudowań. Czuli się pewniej, gdy wiedzieli, że cały teren lustruje samolot bezzałogowy.

Link to post
Share on other sites

A jak już jest taki temat, to ma ktoś może w zbiorach zdjęcie SF'ów z Afganistanu [jakiejś wiochy] w kałachami i bodajże w chestach od Eagla Ind.

Kiedyś mi się przewinęło i jakiś czas temu szukałem i nie odnalazłem. ;/ CIA albo DEA to miało być chyba...

Link to post
Share on other sites

Cytaty ze strony Wojsk Specjalnych (DWS)

Tylko o czym to swiadczy? Ze jak zobaczysz na stronie DWS'u wpis:

"W ośrodku treningowym kaczuszki wyznaczone do grupy uderzeniowej ćwiczyly warianty przyszłej akcji."

bo gosciu, ktory redagowal ta strone jest wielbicielem jezyka bungabunga a w owym jezyku kaczuszka oznacza wlasnie zolnierza jednostki specjalnej to powinnismy wszyscy zaczac ich tak nazywac?

Zapozyczanie na sile slowa z innego jezyka w momencie kiedy w ojczystym istnieja odpowiedniki jest dosyc dziecinne.

Tak dla wiadomosci. W jezyku angielskim jednym ze starszych znaczen (i w sumie doscy adektwatnym do zastosowania w odniesieniu do komandosow) slowa operator jest: "one who carries on business shrewdly". Niczego ani podobnego ani nawet zblizonego niestety nie znajdziesz w slowniku jezyka polskiego.

Link to post
Share on other sites

Tylko o czym to swiadczy?

 

Ano o tym, że skoro sami zainteresowani się tak nazywają, to nie ma co być świętszym od papieża i walczyć z jakimkolwiek przejawem zapożyczeń językowych, choćby w przekonaniu polonistów czy lingwistów były one błędne, bo "coś tam". To ludzie kształtują język i nie ma co się spinać o takie 'bzdury' ;)

Link to post
Share on other sites

Ano o tym, że skoro sami zainteresowani się tak nazywają, to nie ma co być świętszym od papieża i walczyć z jakimkolwiek przejawem zapożyczeń językowych, choćby w przekonaniu polonistów czy lingwistów były one błędne, bo "coś tam". To ludzie kształtują język i nie ma co się spinać o takie 'bzdury' ;)

No wiec jesli sami zainteresowni zaczna sie nazywac 'rzolniezami' to slepo pojdziesz w ich slady? Coz, zyjemy w wolnym kraju, masz prawo.

Link to post
Share on other sites

Chochla niestety Arafat ma rację. Tak jak każdy specjal, spadochroniarz, kiedyś był komandosem, i choć jest to błędne określenie, wpisało się do słownika j.polskiego, tak samo teraz każdego "komandosa" nazywa się teraz operatorem, ot tak aby było elytarniej, na co zwrócił uwagę Remov

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...