Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kabura - jaki rodzaj wybrać: Udówka? Na pas? Molle?


Recommended Posts

Ja tylko z doświadczenia mogę powiedzieć że wygodniej i szybciej mi się wyciąga broń kiedy mam ją na panelu udowym.

Ostatecznie i tak sprowadzi się to do osobistych preferencji, jeżeli ktoś ma wątpliwości to polecam pobiegać trochę w obydwu konfiguracjach i zobaczyć która bardziej pasuje.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Powała, a teraz przejdź się do kiosku po Special - Opsa i spojrzyj na plakacik, który jest wewnątrz gazetki - Szturm na budynek w wykonaniu GROM. Jakimś dziwnym trafem wszyscy widoczni mają kabury biodrowe, czuli mid - ride, których Arafat pisał. I o czym ma to świadczyć?

Każdemu pasuje inna pozycja kabury i nie ma siłę przekonywać nikogo do swoich racji.

Link to post
Share on other sites

Dyrdymały Powały:

Tak Panowie, macie rację, słynni rewolwerowcy nosili rewolwery "niemal pod szyją" na przyklad Billy Kid

No dobra Powała. Sprawiłeś, że spadłem z łóżka ze śmiechu. Mało komu ostatnio się udaje taka sztuka. Musze Ci podziękować z całego serca za niezły ubaw, który mi zafundowałeś.

Czy umieszczając to zdjęcie nie zauważyłeś czegoś dziwnego na nim? Takiego trochę nietypowego? Nie z tej epoki rzekłbym? Z galaktyki far, far away? Przyjrzyjmy się nieco bliżej uzbrojeniu Williama H. Bonney. Toż to on dzierży w swej dłoni mocno zmodyfikowany E-11 blaster rifle. Spójrzmy również na to co mieści się w owej nisko umieszczonej kaburze, którą to podałeś jako dowód na poparcie swoich tez. Zaraz, zaraz, to nie jest powszechnie używany w tamtych czasach sześciostrzałowiec Colt'a tylko chyba DL-44 firmy BlasTech, ulubiona broń Hana Solo!!!

 

Pisząc: "opracowania naukowe", nie miałem na myśli podzbioru SF. Zobacz skąd wytrzasnąłeś to zdjęcie:

http://www.nirahlee.com/iswwr/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=1

 

A teraz obejrzyj sobie oryginał:

Oryginalne_zdjecie

 

podobnie jak obecnie pistolety noszą operatorzy GROM

No i?

http://i42.tinypic.com/71o3nk.jpg

http://img221.imageshack.us/img221/1072/waja020212030ok.jpg

Komentarz?

Edited by Chochla
Link to post
Share on other sites
(...) W ASG każdy może używać to co mu jest (a przynajmniej tak mu się wydaje) wygodniejsze i poręczniejsze.
(...) Każdemu pasuje inna pozycja kabury i nie ma siłę przekonywać nikogo do swoich racji.

Szkoda, że nie przeczytaleś mojego postu do końca, to ja pierwszy napisałem.

Na szczęście rozumiem Cię, masz trudności z czytaniem ze zrozumieniem, ale jeśli poćwiczysz, to jest szansa, że to minie.

 

Na temat kabur i sposobu ich noszenia był kilka lat temu artykuł w "BRONI", jak go znajdę to podam, w którym numerze. Tam opisali wszystkie sposoby, ich zalety i wady.

Proponuję kolegom oponentom zaznajomić się z tym artykułem.

Serdecznie pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Powiem tak. Dla mnie ta rozmowa jest bynajmniej śmieszna. Porównywanie do kowboi czy innych operatorów jednostek (nie tylko oni mają monopol na pomysły czy racje często używali tego czy innego bo tak wygodnie bo tak pasuje konfiguracyjne z szpejem). Powiem tak jeżdżę na różne szkolenia rożnego rodzaju chwytam kontakty z różnymi ludźmi i każdy mówi co innego. Ogólny wniosek jaki mi się wysunął jest taki.

1. Gdzie trafisz ręką samowładnie z zamkniętymi oczyma ? (do kieszeni)

2. Czy podniesienie kabury do biodra jest szybsze. (niestety nie praca naszych mięśni jest na tyle skomplikowana że przy taki zgięciu trudniej jest wprawić rękę w szybki ruch.

3. Czy noszenie kabury na klatce na kamizelce jest dobre? (może i jest dobre ale po zrzuceniu jej nie masz już żadnego sprzętu. Jeśli masz pas nośny broni przystosowany też do zrzucenia jak powinno być by zrzucić kamizelkę.)

4. Czy noszenie broni w kaburach udowych usadowionych tak jak na poprzednich zdjęciach jest dobre? (nie bo musisz sięgać po broń)

 

Wniosek broń najlepiej do szybkiego intuicyjnego wyciągnięcia najlepiej jest osadzona tak by po spuszczeniu reki chwyt krótkiej znajdował się w okolicach początku kłębu dłoni. Dla nie wiedzących czym jest kłęb dłoni to to takie wybrzuszenie na dłoni zaraz za nadgarstkiem. Niektórzy usadawiają na nadgarstku. Czemu tak? dlatego ze fizjologicznie podnosząc rękę lekko zginamy mięśnie już i szybciej wyciągniemy broń jednym płynnym ruchem przy tym ułożeni jesteśmy w stanie przenieść ja na biodro do oddania strzału czy do oka by jednym płynnym ruchem strzelić.

 

Wniosek 2. Nie ważne jest jaką kaburę używacie. Udową czy biodrową. Ale ważne by była ona nieco opuszczona. Oddzielona od oporządzenia rzucanego (nie myślę tylko o QR ale także innym szpeju 2 lini. A kabury udowe można przerobić albo tak mocno ściągnąć by były na odpowiednim miejscu.

 

Wniosek 3. Mogę jeszcze dużo pisać pierniczyć itp. Jednak najważniejsze by kabura odpowiadała tobie twoim preferencjOM, przyzwyczajeniOM motorycznym, itp.

Link to post
Share on other sites

Ja osobiście noszę kaburę udową "Flyye Versatile Holster" - http://www.flyyeindustries.com/ArticleShow.asp?ProdID=0300 - Bardzo dobra kabura moim skromnym zdaniem, gdy nie ma w nim broni leży sobie płasko na udzie, w razie czego mam jeszcze molle, żeby w razie czego coś do niej przypiąć. Bardzo dobra kabura, na początku może wydawać się trochę skomplikowana, ale później jej używanie to sama przyjemność. Nie zachacza się, jest wygodna, dobrze leży na udzie. Według producenta, kabura zmieści większość pistoletów o normalnych rozmiarach, w tym mk.23

Link to post
Share on other sites

Powała, daruj sobie wycieczki osobiste - na pałę próbujesz nas przekonać do swojej racji (co Chochla już zdążył obalić) i Ci się to nie udaje. Jeśli nadal nie widzisz, że Twoje próby zabłyśnięcia jako ekspert we wszystkim nie wychodzą to proszę, wyjdź i nie wracaj. I laski nie zapomnij albo wózka elektrycznego.

Link to post
Share on other sites

Problem w tym, że to - jak to nazwałeś - "pociśnięcie" jasno pokazuje, ile warte są rady niektórych.

Dodatkowo podpieranie się artykułem z czasopisma, które zniknęło z rynku ładnych parę lat temu jest też raczej takie... mało przekonujące.

Czemu? Ano temu, że świat w miejscu nie stoi, tendencje się zmieniają, opracowywane są nowe rozwiązania i to, co parę lat temu wydawało się szczytem techniki, dziś jest po prostu przestarzałe.

To samo dotyczy kabur - chętnie popatrzę na skan tego artykułu, w którym:

Na temat kabur i sposobu ich noszenia był kilka lat temu artykuł w "BRONI", jak go znajdę to podam, w którym numerze. Tam opisali wszystkie sposoby, ich zalety i wady.

bo bardzo jestem ciekaw, czy wspomniano tam coś o kaburach mocowanych bezpośrednio do taśm MOLLE/PALS, na przykład na klatce piersiowej. O inne rozwiązania nawet nie pytam, bo po prostu wiem, że o nich nie ma tam ani słowa.

 

Poza tym uważam, że kaburę każdy nosi taką, jak mu wygodnie i tam, gdzie mu wygodnie.

Nie ma siły, żeby ktoś zmusił mnie do noszenia kabury w miejscu mi nieodpowiadającym czy też typu, którego nie lubię. I nie ma tutaj znaczenia, że na jakichś zdjęciach komandosuberporsealteamdeltarangergromairbornemadafaka nosi ją w taki sposób.

Link to post
Share on other sites

Artykuł z gazety ma to do siebie, że papier wszystko przyjmie - w różnych gazetach zdarzało mi się czytać różne teorie, z którymi, delikatnie mówiąc, bym się nie zgodził.

 

Optymalne położenie kabury nie istnieje - wiele zależy od warunków - wiele jeżdżąc, nie będzie wygodnie trzymać kabury na udzie/biodrze, chociaż spotkałem się z rozwiązaniem polegającym na noszeniu kabury z przodu uda - siedząc da się ją wyciągnąć, nie haczy. Noszenie na klacie średnio mnie przekonuje, zdejmując kamizelkę pozbywa się człowiek pistoletu, samo dobywanie dla mnie nie jest wygodne. Dobrze mi się dobywa z biodra, z pasa za bardzo nie testowałem bo koliduje mi z innymi elementami oporządzenia.

Link to post
Share on other sites

Noszenie na klacie ma sens z perspektywy Iraku i Astanu. Po pierwsze dużo w samochodzie, po drugie nikt nigdy kamizelki nie ściąga. Nawet w bazie pierwsze co łapiesz to PC/zintegrowana - widziałeś mnóstwo zdjęć kolesi w podkoszulkach i majtkach ale w kamizeli i hełmie. Mi też nie odpowiada :)

Link to post
Share on other sites
(...) wyjdź i nie wracaj. I laski nie zapomnij albo wózka elektrycznego.

Na szczęście mam nieco więcej ogłady i wrodzonej kultury niż Ty i nie użyję wobec Ciebie imienia jednego z synów Noego...

 

(...)Poza tym uważam, że kaburę każdy nosi taką, jak mu wygodnie i tam, gdzie mu wygodnie.(...)

Szkoda, że żaden z Was EXPERTÓW nie zauważył, że to właśnie ja pierwszy napisałem:

 

W ASG każdy może używać to co mu jest (a przynajmniej tak mu się wydaje) wygodniejsze i poręczniejsze.
Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

Zacytuję coś:

 

"Kończ waść, wstydu oszczędź".

 

Udowodnione Ci zostało, że pieprzysz farmazony i jeszcze się wypowiadasz. I nie zaczynał flejma dziadku. Po prostu wróć do swoich czynności i nigdy więcej nie doradzaj, bo czytając te Twoje wypociny to aż mi się nóż w kieszeni otwiera.

 

 

 

Wyluzuj. Taka dobra rada.

 

Królik

Link to post
Share on other sites

Chochla, genialne to było.

Wiem ale dziękuję ;P

 

Szkoda, że żaden z Was EXPERTÓW nie zauważył, że to właśnie ja pierwszy napisałem:

 

Pisząc powyższe w kontekście ASG, po dosyć długim wywodzie na temat wyższości w realnym życiu kabur udowych nad innymi na przestrzeni wieków. W którym to niestety mało co prawdziwego było kolego. W tym cały ambaras.

Edited by Chochla
Link to post
Share on other sites

Wystarczy popatrzeć na fotki, żołnierze grup szturmowych zdecydowanie używają kabur udowych.

Z tą różnicą że są to ludzie, którzy często mogą być po róznych kontuzjach: złamaniach obojczyka, zwichnięciach barku itp., więc noszą tak a nie inaczej. Nie dorabiaj teorii do zdjęć.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...