Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jednostki Specjalne - Ksiazki,filmy, artykuly


Recommended Posts

Zdecydowanie oryginał.

Nie wiem jaka ekipa, podpisana jest jakaś baba, ale w momencie gdy w ksiązce o takiej tematyce są kwiatki w stylu "karabin dwunastostrzałowy do otwierania drzwi", albo "zespoły szturmowe Yankee, Promienie Reontgena i Zulu" to ja wysiadam.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No to skoro ktoś odświeżył temat :>

 

Książka "Combat" wspomniana wcześniej - mam i również polecam - rewelacja.

 

Dalej:

David Mason: "Cień nad babilonem" - bardzo fajnie się czyta (zamach na Saddama)

Follet: "Wejść między lwy" - afganistan 1982 widziany oczami agenta CIA - również dobrze się czyta (zwłaszcza opisy walk afgańczyków vs mi-24)

 

J.C. Pollock "Zagrożenie" - jedna z moich ulubionych książek, świetnie opisane przygotowywanie zamachu na prezydenta Stanów Zjednoczonych, oraz działania Secret Service, Delty etc.

 

Tom Clancy "Czerwony sztorm" - fakt trochę przesadzone, jak to u Clancego, ale i tak pozostaje moim ulubionym autorem :>

 

J.B. Adair " Navy seals" - napisane na podstawie scenariusza do filmu. Hmm mam mieszane uczucia, niby fajnie się czyta, ale i tak wolę film. Autor tutaj trochę pozmieniał.

 

A skoro wymieniacie również książki stricte dokumentalne, więc ja dodam jeszcze:

Stanisław Kochański "Brygady antyterrorystyczne" :D

 

i jeszcze jedna dokumentalna:

Jarosława Rybaka "Komandosi", świetnie sie ją czyta. Opisuje Polskie jednostki specjalne w formie któkich reportaży i ciekawostek. (dość często ma ją ten sprzedawca: http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=4078548)

 

Acha ciekawostka dotycząca książki "Zagrożenie", kilka lat temu "Komandos" opublikował artykuł dotyczący Secret Service - schematów organizacyjnych, składu konwojów itp.) będący kalką jednego z rozdziałów tej książki :D Dopiero po mojej wizycie w redakcji i pokazaniu im oryginału tego tekstu w książce, stwierdzili, że będą musieli zamieścić przeprosiny, a z autorem artykułu sobie "ciepło" porozmawiają :killer:

 

p.s. (sorki za wrzucenie jednego posta pod drugim, ale możliwości edycji już nie miałem. Proszę moderatora o połączenie tych postów).

Link to post
Share on other sites

Jakijś czas temu miałem przyjemność oglądać (zgrany via torrents) materiał dokumentalny BBC "The Insurgency".

Dało to mojej osobie pełniejszy obraz tego z czym zmagają się nasze siły w Iraku. Bardzo, bardzo polecam.

 

Jeżeli mowa o sektorze 'materialnym' to niedługo (mam nadzieję) dorwać w moje pazerne łapki książkę Durranta "The Night Stalkers".

Czytałem opinie ludzi z socnet i ponoć jest rewelacyjna. Mam także nadzieję dorwać "The Lone Survivor" by Marcus Luttrell.

Link to post
Share on other sites

a nikt nie wspomnial o "Not a good day to die" Seana Naylora? Dosc dobra pozycja, fajnie opisany znaczny burdel organizacyjny ktory zreszta doprowadzil do calej akcji na Takur Ghar.

 

Ciekawszy skan:

 

Nie podajemy skanów. Wątpliwe, by autor się zgodził./dzikki

Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...

Poszukaj w bibliotekach (są katalogi on-line) po hasłąch przedmiotowych. Tom Clancy napisał conieco o USMC więc poszukaj jego dzieł.

 

A co do ksiażek to odradzam zakup "Commando.pl. Nieznana historia 62 kompanii specjalnej Wojska Polskiego" autorstwa Jarosłąwa Rybaka. Generalnie to samo co w MMS Komandos ten pan pisał (i nie połaca się wtęczas kupować ksiażki). Pozatym ni to sensacyjna, ni to podręcznik, ni to jakiś dokument. Raczej zbior opowiadań i anegdot "weteranów" zebranych przez autora.

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...

Witam serdecznie.

Ostatnio bardzo pilnie poszukuje książek traktujących o wojskowych jednostkach specjalnych. Żeby było łatwiej podam spis treści, który precyzuje konkretny przeze mnie poszukiwany obszar w tej przecież rozległej tematyce:

 

ROZDZIAŁ I POWSTANIE, UMIEJSCOWIENIE I CHARAKTERYSTYKA WOJSKOWYCH JEDNOSTEK SPECJALNYCH

1.1. Idea powstania, geneza i ewolucja jednostek specjalnych

1.2. Miejsce w systemie bezpieczeństwa państwa

1.3. Struktury organizacyjne wybranych jednostek specjalnych

 

Sam wybrałem już trochę pozycji, lecz potrzebuję ich znacznie więcej. Więc bardzo serdecznie proszę o pomoc w nakierowaniu mnie na pozycje mówiące przede wszystkim o tematyce zawartej w tym rozdziale. Najlepiej by było by ta tematyka pokrywała się z funkcjonowaniem sztandarowych jednostek takich jak dla Polski - Grom, UK - SAS, FR - Spec naz itd.

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Witam, mam pytanie odnośnie operacji "czerwone skrzydło" a mianowicie czy ktoś ma jakieś informacje czy zaczęli już pracę nad filmem? Jakiś czas temu obiło mi się o uszy, że są plany nakręcenia takiego filmu (ciekawe czy to tylko plotki czy prawda).

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Witam. Czytał ktoś może książkę o JWK "Lubliniec.pl. Cicho i skutecznie"? Jeśli tak to jakie wrażenia?

Cześć. Książka i owszem dobrze napisana, zawiera dużo ciekawych informacji, przekład na język ogólnie zrozumiały również w porządku. Trochę żałuję, że niewiele w niej powiedziano o latach wcześniejszych kiedy pułk był batalionem, a specjalsi nie znali pojęcia specjals :) ale doskonale uzupełnia ją inna książka pt. "1 Batalion Szturmowy" Huberta Królikowskiego. Moja biblioteczka również zyskała na tym tytule.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Ostatnio kupiłem sporo ksiażek o Navy SEAL's. Przeczytam je dopiero po powrocie do domu , ale część tytułów podaje bo być może ktoś będzie też szukał podobnej tematyki :icon_razz:

"Rouge Warrior" [ Komandos wg. polskiej wersji ] Richarda Marcinko

"Najdłuższy tydzień" D.Reid [ o Hell Week ]

"OPERACJA GERONIMO" C.Pfarrer

"Navy SEALs" K.Dockery

 

jeśli coś było wcześniej wspomniane, to przepraszam za robienie bałaganu :icon_smile: musiałem przeoczyć

Edited by mg34
Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Mam oryginał książki Owena i generalnie polecam. Nie wiem jak ją przełożyli, bo nie znoszę rodzimych tłumaczeń, ale jeżeli jesteś ciekaw jak wygląda nabór do Dev i kilka smaczków z codzienności to warto.

Maniacy nawet będą mogli sobie "zreko-ować" jego szpej w którym stuknął UBLa - od hełmu i HK po skarpety i latareczkę.

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...
  • 1 month later...

Ja ostatnio przerabiałem "Przetrwać belize" od gostka z gromu o ksywie Naval. Nawet byłem na spotkaniu z autorem w ksiegarni w wawie. Spoko koleś. Bardzo niepozorny i całkiem sympatycznie opowiadał o książce. Załapałem autografik i w podróży pociągiem do domu zabrałem się za czytanie. No i się dorwałem jak mucha do gówna i w dwa dni przeczytałem. Świetnym językiem pisana i bardzo lekko się czyta. Bardziej nastawiona na survival w dzungli niż na jakieś działanie bojowe, ale i te są. Dużo ciekawostek, śmiesznych rzeczy i czasem smutnych. Dla mnie świetna. Szkoda, że krótka. Pytałem navala czy może któryś z kolegów z Gromu nie planuje też napisać w przyszłości ksiązki ze swoimi wspomnieniami bo w tym roku mamy już dwie czyli 13 moich lat w grom i teraz belize od navala. Nie chciał zdradzić, czy jakis gromowiec się przymierza do pisania. Co pozwala przypuszczać, że kwestia czasu jak wyleci coś nowego. Może nastanie w Polsce moda wśród komandosów na spisywanie swoich wspomnień jak to robią w USA. Byłoby miło :)

Przy okazji 13 moich lat w Gromie też świetna książka. Sporo czytam i jak dla mnie najlepsza jaką w tym roku czytałem. Lepsza niż Komandos, Cel snajpera i Czerwony krąg. Te foczki to tylko potrafią pisać jacy to my zajebiści, twardzi i nieśmiertelni. Razi mnie to w tych książkach, ale i tak się miło czyta.

Peace.

Jezuu lata świetle mnie na tym forum nie było. Niezła teraz szata graficzna.Pozdro

Edited by Zgedi
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

No taka jest specyfika amerykańskich książek chyba, że patos w mniejszym czy większym stopniu bije po oczach. Chociaż dla osób siedzących w foczym bądź SFowym temacie, Czerwony Krąg Webba czy Cel Snajpera są fajnymi książkami. Nie jest to suche kompendium wiedzy jak książki Mira Bahmanyara czy Hansa Halberstadta, ale też jakąś tam wiedzę przekazują ;-)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...