Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Plecak i oporządzenie Alice


Recommended Posts

Witam. Szukam jak najtańszej opcji przygotowania oporządzenia pod pas LC-2 i szelki Y - potrzebuje dość dużego plecaka, ładownic pod 6 magów do M16, torby zrzutowej, kabury do 1911 i pokrowca na manierkę, kamuflaż leśny albo olive. Gdzie można coś takiego dostać w w miarę znośnych cenach? Plecak za 200zł to trochę dla mnie dużo, biorąc pod uwagę resztę sprzętu. Ewentualnie da się jakoś kupić ładownice do AK pod tenże pas? Albo czy ktoś szyje oporządzenie w tym standardzie?

Link to post
Share on other sites

Myślałeś nad pełnym zestawem Alice? Nie wyjdzie drogo, a dobrze i kontraktowo. Jedynie czego nie dostaniesz to torba zrzutowa ale myślę to można przecierpieć.

Plecak za 200zł? Używany plecak medium kupisz z szelkami za 100zł (kuzyn odkupił nawet za 50zł).

Edited by Tropiciel
Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się nad takim zestawem - 3x ładownica na dwa magi, kabura (na allegro dziś znalazłem dwie sztuki za 25zł), pokrowiec na manierkę 1l, jeden bądź dwa, zależnie od długości strzelanki, plecak medium bądź large (tych nie mogę znaleźć, chyba, że bez stelaża też da się uzytkować) też zależnie od długości i ilości szpeju, który biorę. Z torbą zrzutową znalazłem pewne rozwiązanie - torba na manierkę 2l, ale nie wiem, czy jest sztywna czy miękka, i to jest pytanie - jak taki zestaw sprawdzi się jako podstawowe oporządzenie? Sprawdzałem, że poza plecakiem się mieszczę w granicach 120-130zł, więc na plecak zostałoby mi jakieś 70zł, może do 100zł bym dołożył. Da się coś znaleźć?

 

BTW - pełny zestaw Alice to po prostu plecak itp. w tym standardzie?

Link to post
Share on other sites

ALICE to skrót od "The All-Purpose Lightweight Individual Carrying Equipment"

A plecak jest częścią tego "systemu nośnego"

http://www.georgia-outfitters.com/_alice/alicemanual.htm

 

Elementy zakupisz na allegro

http://allegro.pl/li...=0&string=Alice

 

Co do noszenia plecaka Large z oporządzeniem tego typu.

Large nie koliduje z oporządzeniem, jeśli na pasie nie masz z Tyłu Cargo, które w wersji Oliv jest raczej ciężko dostępne.

Edited by Tropiciel
Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Podepnę się pod temat.

 

Mam oporządzenie w alice (tj. LBV, pas LC2 i ładownice) i potrzebowałbym plecaka na różnego rodzaju LARP'y, MilSimy etc. jak również na zwykłą niedzielną jebankę.

Ale jakoś nie mam w tym rozeznania więc prosiłbym o pomoc w wyborze plecaka, który by nie kolidował z kamizelką i pozwalał w miarę wygodnie przenosić potrzebny sprzęt.

 

Zastanawiałem się nad plecakiem Large Alice, a akurat jest kilka w dobrej cenie na aledrogo.

Link to post
Share on other sites

ALICE Large to beczka z szelkami, jak się ją wyładuje to środek ciężkości się znacznie przesuwa. Żeby była wygodna to trzeba trochę czasu poświęcić w jej zmodyfikowanie. Jeżeli 24-48h to coś w stylu klasycznego 3-daya wystarczy, ew. jeśli koniecznie ALICE to już lepiej Medium.

Link to post
Share on other sites

Ja też jestem posiadaczem LBV i systmu ALICE i jako plecaka używam nadupnika (o takiego http://www.specshop.pl/product_info.php?cPath=56_163&products_id=1574&name=Torba_US_M67_Combat_Pack_-_Zielona kiedy ja kupowałem był za 35zł, może teraz na allegro są orginały tańsze.) Wiem też, że podczas wojny w Wietnamie i Panamie, żołnierze czasami używali dwóch takich nadupników z racji ich rozmiarów i wygody. Jeden na pasie a jeden przypięty do szelek z LBV na plecach. Dzisiejsze, nowsze wersje posiadają specjalne zapięcia aby je przypiąć do pleców. Te starsze (żeby był full lans i full kontrakt) potrzebują adaptera który jest prawie nie do dostania albo w obrzydliwych celach :/ . No ale jeśli posiada się zaciski do kabli i trochę pomysłowości to przypięcie nadupnika do poleców zajmuje 5 min. Taki nadupnik jest super opcją bo jest mały, pojemny, łatwo go otworzyć i można go zrobić większym przy pomocy kołnierza który jest w środku. Na tych dwóch filmikach przedstawiony jest sprzęt ALICE i LBV

tu jest strikto przedstawiony także nadupnik.
Link to post
Share on other sites

PioutrP raczej jakoś nie widzę buttpacka na plecach bo potrzebuję mieć przytroczoną karimatę, śpiwór etc.

A możesz wrzucić fotkę twoja konfiguracja wygląda ?

 

Prędzej bym się skłaniał na coś w rodzaju LBT-0990 (a raczej jego kopi) jak na zdjęciu ( choć nie wiem czy to było by dobre rozwiązanie) :

IMG_0576.jpg

Edited by Vender
Link to post
Share on other sites

Plecak do którego dostęp umożliwia ci zrzucenie oporządzenia to pomyłka jest. Krótki plecak, taki 40-45 cm wysokości to jest to czego szukasz. Z seryjnie robionych w Polsce Wisport Sparrow 20 może być takim plecakiem (choć jako sam plecak z tego samego powodu oceniam go negatywnie). Dzięki niewielkiej wysokości dobrze siądą nad pasem. Inny wybór to PS20 Janysport. W innym wypadku pas z tyłu powinien być czysty a pas biodrowy plecaka będzie niefunkcjonalny więc myśląc o dużym plecaku trzeba by się zastanowić na rekonfiguracją oporządzenia.

Link to post
Share on other sites

Śpiwór i karimatę można przyczepić do pasków u dołu butt baga (po to tam są) lub poprostu włożyć pod napę jak w zwykłym plecaku turystycznym.

 

Tu jest zdjęcie mojej lbv-ki:

img0075le.jpg

 

A tu sposób w jaki przyczepiłem butt bag do szelek. Paski z szelek poprowadziłem przez pas na mocowanie klipsów, z tyłu butt baga.

img0077ds.jpg

Link to post
Share on other sites

Dobra już, nie sprostowałem... w Wietnamie nie było jeszcze LBV-ek a butt bagi przyczepiano do szelek typ H.

Ciekawe jak?

Była przejściówka do tego, ale nikt jej nie używał, bo było to rozwiązanie pozbawione sensu. Same butt packi zostały wyparte z użycia po wprowadzeniu plecaków Lightweight, co miało miejsce jakoś na początku drugiej połowy lat 60 (koło 1966, może 1967 roku). I od tego czasu butt packa w polu praktycznie się nie widywało.

Więc, z łaski swojej, nie pisz bajek.

Link to post
Share on other sites

Hmmm.... to, że plecaki stały się popularniejsze w celach przenoszenia "ciężkiego sprzętu" i mniej potrzebnego niż podstawowy to nieznaczy, że nadupniki kompletnie zostały wywalone z obiegu. Nadal były używane aż do końca wojny i dłużej, pełniły tylko inną funkcję. Wogóle poysł na przyczepianie ich do pleców wziął się z WWII, z systmu paso-szelek dla spadochroniarzy. Posiadali oni podobne plecaki właśnie z myślą do przyczepiania ich do szelek. W Wietnamie system ten został zmodyfikowany na możliwość przyczepiania tego "plecaka" do pasa i tak powstał butt bag. Na plecach był noszony dopiero w początkowej fazie wojny i tak jak mówisz w połowie lat 60 został zastąpiony przez plecaki ale nie został kompletnie wywalony. Żołnierze nosili go właśnie na pasie, na tyłku i nosili tam swoje duperele (dotatkowe magi, rzeczy osobiste, koc itp., itd.). Ja tylko podałem jedno z wielu rozwiązań na zadane pytanie i uważam, że nie ma sensu dalej robić off topu. :)

 

A tak na temat, to tu jest zdjęcie tego adaptera i nadupnika z nim przyczepionego.

http://david.brubakers.us/Vietnam/pictures/Buttadaptorb.jpg adapter

http://david.brubakers.us/Vietnam/pictures/M67packg.jpg nadupnik

Link to post
Share on other sites

Hmmm.... to, że plecaki stały się popularniejsze w celach przenoszenia "ciężkiego sprzętu" i mniej potrzebnego niż podstawowy to nieznaczy, że nadupniki kompletnie zostały wywalone z obiegu.

Owszem, zostały. Z prostej przyczyny - nie dało się nosić naraz plecaka Lightwieght i butt packa. Jeśli więc była potrzeba zabrania sprzętu, to brano plecak. Jak takiej potrzeby nie było, to zabierano tylko wodę i amunicję w ładownicach i bandolierach.
Nadal były używane aż do końca wojny i dłużej, pełniły tylko inną funkcję.
Tak, pełniły funkcję leżenia w magazynie.

Ale, oczywiście, jak masz jakieś zdjęcia żołnierzy z pola w Wietnamie z butt packami, z lat - powiedzmy - 1969-1971, to chętnie je zobaczę.

W Wietnamie system ten został zmodyfikowany na możliwość przyczepiania tego "plecaka" do pasa i tak powstał butt bag.
Serio? A ja myślałem, że oporządzenie M-1956 powstało troszeczkę wcześniej...
Na plecach był noszony dopiero w początkowej fazie wojny i tak jak mówisz w połowie lat 60 został zastąpiony przez plecaki ale nie został kompletnie wywalony.
Na plecach nie był noszony w ogóle lub tez był noszono bardzo, bardzo sporadycznie.

Po wprowadzeniu plecaków zaprzestano ich używania. Co byś sobie nie wymyślał.

Żołnierze nosili go właśnie na pasie, na tyłku i nosili tam swoje duperele (dotatkowe magi, rzeczy osobiste, koc itp., itd.).
Czy Ty kiedykolwiek widziałeś amerykański koc wojskowy? Szczerze w to wątpię. A "dodatkowe magi" nosili w bandolierze i dodatkowych ładownicach, a nie w miejscu, gdzie były praktycznie niedostępne.
Ja tylko podałem jedno z wielu rozwiązań na zadane pytanie i uważam, że nie ma sensu dalej robić off topu. :icon_smile:
...który sam zacząłeś.

 

 

A tak na temat, to tu jest zdjęcie tego adaptera i nadupnika z nim przyczepionego.

http://david.brubake...uttadaptorb.jpg adapter

http://david.brubake...es/M67packg.jpg nadupnik

Weź się nie kompromituj, proszę.

O ile pierwsze zdjęcie przedstawia faktycznie adapter do systemu M56 (LCE), o tyle drugie przedstawia oporządzenie M67 (MLCE), z nylonowymi szelkami H, na których przymocowane były na stałe karabińczyki do podpięcia butt packa.

Odpuść sobie pisanie o sprzęcie z Wietnamu, bo pojęcia o tym nie masz.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...