Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Zawsze mnie rozwala psychologiczne podejście sprzedawców do kupujących.

cyt. "Głównym czynnikiem pozwalającym więc na obniżenie ceny jest zastosowanie korpusu z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, w miejsce metalu."

Nie jestem dokładnie zorientowany w cenach materiału, ale mogę się założyć o rozsądną stawkę, że wykonanie korpusu repliki z metalu zwiększyłoby koszt jej produkcji moooooże o 10%, a co za tym idzie , cenę może 5% (większość to transport, podatki i marża).

Tak, że tłumaczenie niskiej ceny korpusem z tworzywa jest po prostu śmieszne.

Tu raczej chodzi o stosunek popytu na repliki full metal i ABS/metal, po prostu te plastikowe gorzej się sprzedają, więc ceny są niższe (albo odwrotnie- te metalowe lepiej, więc ceny są wyższe)

Link to post
Share on other sites

A mieliście w łapie combat machine, że już z góry skreślacie, bo plastik?

Jeszcze tak wytrzymałego tworzywa to nie widziałem (oczywiście w replikach) i założę się, że by wytrzymało więcej upadków, niż chiński "metal".

@

Jednak tej repliki bym nie wziął, ze względy na green gas i bb.

Fajna jest g&g combat machine (elektryk).

Edited by Alexanderexis
Link to post
Share on other sites

Dokładnie, ja nie twierdzę, że plastik jest gorszy. Skoro producenci "ostrych" go stosują (SCAR, G36 etc.) to czemu nie. Chodzi albo o "dziwne", dla mnie, oszczędności, zresztą bardzo niewielkie (bo w produkcji niewiele się oszczędza, a w sprzedaży sporo traci). Chyba, że w grę wchodzą jakieś przepisy prawne (np. w danym kraju body nie może być z metalu, żeby ktoś nie wpadł na pomysł przeróbki na ostrą i producent nie chce, albo nie może zmieniać linii produkcyjnej - a tu metal, a tam plastik).

Zresztą metal w ostrej i "metal" w replice to też osobna sprawa :icon_smile:

Edited by GuloGulo
Link to post
Share on other sites

Gulo, tu nie chodzi o cenę kilograma plastiku, czy metalu, a raczej o koszty wykonania elementu. Matryce do plastiku są trwalsze, a poza tym z wtryskarki wychodzi Ci gotowy produkt. Metalowy korpus trzeba poddać dodatkowej obróbce cieplnej, stop trzeba odgazować, element potem trzeba malować. Również składowanie elementów plastikowych jest prostsze, mniejszy jest też odsetek odrzutów produkcyjnych.

Link to post
Share on other sites

Gulo, tu nie chodzi o cenę kilograma plastiku, czy metalu, a raczej o koszty wykonania elementu. Matryce do plastiku są trwalsze, a poza tym z wtryskarki wychodzi Ci gotowy produkt. Metalowy korpus trzeba poddać dodatkowej obróbce cieplnej, stop trzeba odgazować, element potem trzeba malować. Również składowanie elementów plastikowych jest prostsze, mniejszy jest też odsetek odrzutów produkcyjnych.

Masz całkowitą rację jeśli chodzi o różnice technologiczne. Jednakowoż nadal twierdzę, że mimo to - w produkcji wielkoseryjnej- nawet uwzględniwszy specyfikę metalowych wyrobów (i koniecznych procesów, które wymieniłeś), różnica w cenie powinna być minimalna (w każdym razie nie 50%) ponieważ większość kosztów produkcji, poza biżuterią, to nie produkcja części i materiały, tylko dystrybucja i montaż (i dystrybucja). I myślę, że to że jakaś firma nadal produkuje plastikowe korpusy w eMkach i AK wynika pewnie z jakichś uwarunkowań prawnych i częściowo z marketingu (jakby zaczęli nagle produkować CM028 z korpusem ze znalu w cenie ~400 zł to nikt by nie dał ~750 za CM048 mimo, że w zasadzie to inna replika (no może nie nikt, ale byłyby wyraźne protesty).

Link to post
Share on other sites
nawet uwzględniwszy specyfikę metalowych wyrobów (i koniecznych procesów, które wymieniłeś), różnica w cenie powinna być minimalna (w każdym razie nie 50%) ponieważ większość kosztów produkcji, poza biżuterią, to nie produkcja części i materiały, tylko dystrybucja i montaż (i dystrybucja).

Ale niestety tak wychodzi, nawet w produkcji wielkoseryjnej. Jak kiedyś chciałem robić korpusy do replik, to wyszło mi około 30zł za kilogram gotowych elementów z plastiku i 75zł za kilogram gotowych elementów ze znalu. Koszty przedprodukcyjne, czyli wykonanie form wychodziło w przypadku metalu o 10% taniej, ale same matryce były mniej trwałe. A pamiętaj, że w metalu dochodziły koszty "montażu", czyli malowanie i grawerowanie części, których nie trzeba było robić w plastiku. Do tego kilo plastikowych korpusów to więcej sztuk, niż kilo metalowych.

Link to post
Share on other sites
To te niby napisy są grawerowane? Myślałem zawsze, że to już w formie jest z napisami :icon_biggrin:

 

Różnie bywa, jedni grawerują, inni dają w formę, tyle, że na plastiku "formowana" opisówka jest od razu ładna i literki mają ostre krawędzie. Jak w metalu robisz napisy jeszcze w formie to nie wyjdą tak ładnie, będą "obłe" i nie zaimitują Ci właściwie opisów z broni palnej. Osobiście, gdybym zamawiał wykonanie korpusu, to w plastiku dałbym od razu napisy, w metalu dałbym gładkie powierzchnie i robiłbym grawerkę dopiero po starzeniu, wyszlifowaniu, usunięciu linii podziału, odtłuszczeniu, generalnie po wszystkim tym, czego z plastikiem robić nie trzeba :)

Link to post
Share on other sites

To dziwne, bo widziałem kiedyś rozebraną taką replikę (co prawda - tylko raz), ale części z niej pamiętam, że nie przypominały tych z CM.028. Wyniki na chrono też wyższe (w granicach 420 FPS), co raczej wykracza poza granicę błędu.

 

Kojarzysz, czy miała jakieś napisy na GB?

Link to post
Share on other sites

Miałem cm.028a i cm.039c mniej więcej z tego samego okresu (3 letnie giwerki), wtedy cm.028 miały jeszcze łożyska z tworzywa, zwykły silnik, szary szkielet gearboxa i sprężynę która dawała te 380FPS. Cm.039c miało silnik neodymowy, czarny szkielet, metalowe łożyska i około 430FPS w stocku. Reszta bebechów identyczna :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...