Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Bateria a napięcie ładowarki.


Recommended Posts

Witam i przepraszam za odkopanie tematu....

 

Otóż mam stockowoą ładowarkę:

wyjście 9,6V 250mA

 

oraz baterie FF po lobotomii... to znaczy kiedyś była to 9,6V 1500 mAh z powodu usunięcia jednego ogniwa jest to:

8,4V i chyba około 1300 mAh (??)

 

Podstawowe pytanie.. jaki czas ładowania... : / ?

 

Jest wzór ale jak się on ma do wyższego napięcia ładowarki...??

 

Nie posiadam żadnych mierników.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Witam i przepraszam za odkopanie tematu....

 

Otóż mam stockowoą ładowarkę:

wyjście 9,6V 250mA

 

Bądź pewny, że ma "dużo" więcej niż 9,6V, moja chińszczyzna ze stocku dawała chyba 17V a była dołączona do zestawu z baterią 9,6V

 

 

oraz baterie FF po lobotomii... to znaczy kiedyś była to 9,6V 1500 mAh z powodu usunięcia jednego ogniwa jest to:

8,4V i chyba około 1300 mAh (??)

 

Podstawowe pytanie.. jaki czas ładowania... : / ?

 

Jest wzór ale jak się on ma do wyższego napięcia ładowarki...??

 

Wzór jest taki sam, zależy od napięcia nominalnego baterii i prądu który daje ładowarka, a nie od napięcia ładowarki.

Poza tym ogniwa ładują się zwykle dużo wyżej niż nominalne napięcie. NiMH to chyba nawet 1,48V (ale nie pamiętam dokładnie - może 1,46V, zawsze można pogooglać).

 

 

Nie posiadam żadnych mierników.

 

kup sobie, do takich codziennych celów wystarczy multimetr cyfrowy, taki z "hypermarkietu" :icon_biggrin: za 15,99 (poważnie - są takie tanie :icon_biggrin: ) - i nie przejmuj się, ze chińskie i że się mogą zepsuć, gwarancja i Ustawa konsumencka obowiązują - wymienią Ci na nowy - mi wymienili, drugi chodzi już 3 miesiąc.

A taki półprofesjonalny można dostać na Allegro za jakieś 50 zł - naprawdę warto zainwestować, też co prawda chińskie, ale mam taki już 4 rok i sobie chwalę.

Edited by GuloGulo
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Sory za refresh , ale nie rozumiem nadal przeliczenia czasu ładowania :(

 

Posiadam akumulator :

 

JG Works (8,4V)

1100mAh 1.2V

 

Ładowarkę :

 

AC/DC ADAPTOR CH-4114A

Input : AC 220V 50Hz

Output : DC 8,4V 250mA

 

Jaki będzie czas ładowania ?

Dobrze rozumiem , że 6h ?

Edited by elo263
Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Witam!

 

Dostałem nową bateryjkę LiFePO4 Firefoxa o pojemności bodaj o poj. 1350mAh, batka ma razem 12,8V (4 x 3,3V) wiem że te bateryjki są słabe ale lepsze to dużo niż moja stara stock'owa bateryjka tym bardziej że ta to nowa sztuka. Ni jak jednak nie mam pojęcia jak mam tą baterję ładować? Nie mam do niej żadnej ładowarki. Proszę o pomoc jaki musiałby być prąd ładowania abym wiedział co mniej więcej sobie wyszukać. Z góry wielkie dzięki.

Link to post
Share on other sites

Chodziło mi o to że nie mam żadnej specyficznie do tej, mam różne inne ładowarki ale czytając wszystkie tutaj posty po prostu zgłupiałem troszkę inie wiem już jakie parametry minimalne musiała by mieć ładowarka aby doładować tą batkę. Ostatnio znalazłem jakąś ładowarkę firmy ASG o parametrach 16V 0.9/1.8A tylko boje się że mogłaby ona zniszczyć ten rodzaj aku (czytając na forum że na każdą celę powinno przypadać po ileś V czy jakoś tak ale nie wiem jak to się ma do tego) Na dodatek dodam tylko zapisek z ładowarki: "For use with 7.2 - 12V NiMh Pack only" ładowarka to model ASG 3PN3020MP.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Witam i proszę o pomoc.

Zakupiłem replikę cm028 i dostałem do niej w pakiecie baterie z ładowarką.

 

Dane techniczne:

 

Bateria Ni-cd 4/5 SC 1200 mAh 8.4 V P

 

Ładowarka: output 8.4 V = 300 mA

 

Ile czasu powinienem ładować te baterie przy takich parametrach?

Czytałem pełno tematów ale nie jestem pewien. Z tego kalkulatora http://www.csgnetwork.com/batterychgcalc.html

wynika, że powinienem ładować 5,6 h czy 4h ?

Dziękuje i proszę o pilną odpowiedź bo bateria już się ładuje ;-)

 

Pzdr.

P.

Edited by primitive
Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...
  • 7 months later...

Mam pytanie. Jeśli mam ładowarkę 1200 mAh 8.4V i ładowarkę 230V~50Hz 4.8V - 350mA, 9.6V - 150mA to ile będzie wynosił czas ładowania?

Problem polega na tym, że nie wiem ile mA będzie dla 8.4V czyli

 

4.8V - 350 mA

8.4V - ?

9.6V - 150 mA

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Witam

 

Mam

akumulator: NiMH, 9,6V, 1600mAh

i

wolnoładowarkę: 12V, 100mA

 

Wg jakiś magicznych wzorów wychodzi, że powinienem ładować ponad 22h. Prawda to, nie pomyliłem czegoś? Warunki mam skromnie akademikowe, miernika niestety nie posiadam :/

 

Czym grozi niedoładowanie takiego akumulatora, jakbym odłączył po np. 14h?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Z jakich magicznych wzorów korzystałeś? Oo

Po pierwsze, napięcie ładowania - moim zdaniem - jest zbyt wysokie jak na ładowarkę. Raczej zadziała, ale nie jest to szczególnie zdrowe dla ogniw.

Po drugie - powinieneś ładować nie dłużej niż 16h przy ładowarce dedykowanej do 9.6, a obawiam się, że ten czas będzie jeszcze krótszy z powodu wyższego napięcia.

A niedoładowanie NiMHa nie powinno spowodować innych skutków jak... nie w pełni naładowany akumulator. NiMH nie mają efektu pamięci.

Link to post
Share on other sites
  • 11 months later...

Witam znajdzie sie ktos kto mi powie czy ta ladowarka i bateria bedą do siebie pasowac I jaki czas ladowania bedzie

Ladowarka:

  • Prąd wejściowy: 100V – 240V (50Hz/60Hz)
  • Prąd wyjściowy: DC12V 0,3A

Bateria:

NiMH 2300 mAh 9,6V - [8FIELDS]

 

Bardzo dziekuja za rady i odpowiedzi

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...
  • 1 year later...

Hej,

 

Zakupiłem niedawno ładowarkę GPX Greenbox. Poczytałem, poklikałem i mniej więcej rozumiem o co chodzi. Jednak nurtuje mnie kilka poniższych kwestii.

 

Bateria: 9,6V 2/3A 1600 mah

 

1. Sytuacja:

Na wyświetlaczu ładowarki podczas rozładowywania/ładowania miałem czas, liczbę mAh, V i A.

a)A ustawione było domyślnie na 0.1

b)V zmieniało się w przedziale 10.6-11.4V Czy to jest ok? Czy nie powinno być tak jak ma bateria czyli 9,6V?

c)2 h trwał czas rozładowywania i 2h czas ładowania- na ładowarce na podsumowaniu wyszło, że rozładowanie ~300 mah i naładowanie ~300 mah.

 

 

Zastanawiałem się nad tym przed pójściem spać i rano pomyślałem, że to chyba nie jest jednak urządzenie w pełni automatyczne i jednak trzeba coś ustawić.

 

W tym celu mogę ustawić max. liczbę mAh i/lub timer. Timer mogę ustalić ze wzoru tak jak to zawsze robiłem z tymi ładowarkami stockowymi, ale zastanawia mnie mAh. Czy nie lepiej byłoby ustawić 1600 mAh i spokojnie czekać na alarm o zakończeniu pracy? (pytanie wiąże się z poniższymi pytaniami 1 i 2)

 

Pytania:

1. Czy coś pominąłem i jednak jest automatyczne wykrywanie czy jednak za każdym razem trzeba ustawiać mah i/lub timer?

2. Czy max mAh na ładowarce mam ustawić taki jaki ma bateria czyli 1600 mAh?

3. Jeżeli bateria to 2/3 A to najwyższy A jaki powinienem ustawić na ładowarce/rozładowywarce to 0,6A? Dobrze to rozumiem?

4. jak mam rozumieć V? Czy jeżeli jest wyższy lub niższy od baterii 9,6 to ma to jakiś negatywny wpływ (tak jak opisałem to w punkcie Sytuacja b)? Czy powinno to być zawsze równe parametrom baterii?

5. Rozładowywanie- mogę ustawić końcowe napięcie, w instrukcji opisane jest, że powinno się mieścić w przedziale 0,1V-25.0V. Jaka wartość jest tu najbardziej optymalna?

6. Sensivity Delta Peak- Nie za bardzo wiem co to w ogóle jest, a w szczególności jak to ustawić prawidłowo. Do baterii nie dostałem instrukcji, więc nie mam jak się tym posiłkować. Instrukcja ładowarki mówi, że wartości mieszczą się w zakresie 5mV do 20mV. Przy czym jest napisane by domyślnie ustawić 12mV dla NiCd i 7mV dla NiMH. Ustawiłem na 7 mV.

 

Bardzo proszę o pomoc i Wasze profesjonalne wsparcie.

 

Pozdrawiam,

Łukasz

Link to post
Share on other sites

Co do napięcia, masz 8 ogniw, każde ma przy pełnym naładowaniu osiąga po 1,5V. Matematykę zostawiam Tobie :)

NiMhy ładuje się prądem 0.1C lub 0.2C czyli w tym przypadku 0.16A-0.32A.

Masz ustawiony time limit na dwie godziny dla tego pompuje tylko po 300mAh. Wyłącz go w ustawieniach. Ładowanie potrwa kilka godzin, ładowarka sama wykryje moment pełnego naładowania i zatrzyma proces.

Minimum dla ogniwa NiMh to 1V, masz ich osiem w baterii, więc wartość jaką ustawiasz przy rozładowywaniu to... - ? ;)

Delta Pika nie ruszaj, jest ok.

Link to post
Share on other sites

Ładowarka nie mierzy ile bateria przyjęła, tylko ile wysłała. Jeśli część energii zamieni się w trakcie ładowania w ciepło już w baterii, to ładowarka nie będzie o tym wiedzieć. Dlatego jak masz 1600mAh to ustaw odpowiednio więcej, np. 2500 mAh. Dzięki temu proces zostanie przerwany w przypadku wystąpienia takiego krytycznego warunku (utrata 50% energii oznacza najczęściej uszkodzoną baterię). Przykładowo tak zachowują się pakiety które mają prawie zerową pojemność z racji jakiegoś wewnętrznego zwarca. Można je ładować w nieskończoność, nawet po sprawdzeniu miernikiem będą miały jako takie sensowne napięcie, ale wystarczy wcisnąć spust w replice żeby rozładować je do zera.

 

NiMHy można ładować wyższym prądem np. 1C w sytuacjach awaryjnych, kiedy potrzebujemy naładowanego pakietu na już. Wiąże się to z problemami takimi jak wzrost temperatury (zwłaszcza w końcowej fazie ładowania) co może być szkodliwe lub nawet zabójcze dla naszego pakietu, jeśli faktycznie przegniemy. Natomiast nadzorowany proces nie powinien sprawić problemu, sam ładowałem tak pakiety przed strzelankami jak zapomniałem zrobić to dzień wcześniej. Pierwsze pół godziny prądem 1C, pakiet robił się ledwo ciepły. Potem zmniejszałem prąd do np. 0.5C i leciałem dalej. Jak zaczynała się znowu grzać - zmniejszałem - albo odłączałem, bo najczęściej było już "wbite" 75% pojemności co w zupełności wystarczało.

 

Resztę omówił Emcet.

Link to post
Share on other sites

Bardzo Wam dziękuję za pomoc.

 

Czyli podsumowywując:

1 i 2. Ustawiam mAh max na 2500, Timer daję na OFF. Ładowarka sama przerwie ładowanie kiedy uzna, że pakiet jest naładowany, czy jednak tego nie mierzy?

3. Na 2/3 A w ogólę nie patrzę i nie znaczy to, że mogę łądować i rozładowywać 0.67 A, tylko w przypadku NiMH ładuję wartościami z przedziału 0.16A-0.32A. W sytuacjach awaryjnych (wspomnianych przez Hindus) zwiększam do 1.6 A, później po jakimś czasie do 0.8A obserwując czy się grzeje.

(korzystałem ze wzrou z wiki 1C = 1A * 1S) - S z wyliczeń przyjmuję jako 0.625

4. V ładowania powinno wynosić 12,

5. W przypadku rozładowywania ustawiam min. 8V do mojej baterii, chyba, że w instrukcji jest napisane, że ustawienie dotyczy 1 ogniwa (pewnie takiego szczegółu nie ma :/, poza tym 25V... to musiałbym mieć pakiet z 25 ogniw lub akumulator do pojazdów mechanicznych)

6. Delta Pik zostawiam na 7 mV.

 

P.S. Zdaję sobie sprawę, że pytania moje mogą być dla niektórych trywialne, ale nie miałem jeszcze do czynienia z podobnymi kwestiami. Do tego nigdy nie interesowałem się elektroniką od strony teoretycznej.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...